O‘zbekiston Iqtisodiy Forumida Global yetakchilar tomonidan mamlakatning “Iqtisodiy va barqaror rivojlanish” kun tartibi muhokama qilindi
04/10/2021 - 09:57 3818
Yashil iqtisodiyot, inklyuziv o'sish va kelgusi besh yilda iqtisodiyotning yarmidan ko'pini xususiylashtirish davlatning qaytarilmas iqtisodiy islohotlari markazidadir.
• Vengriya OTP banki Ipoteka bankining 75% aksiyasini sotib olganini e'lon qildi;
• Hukumat Navoiy kon -metallurgiya kombinatini IPOga chiqarishni rejalashtirmoqda;
• 2021-yilda YaIM prognozi 7% ni tashkil qiladi;
• Forum islohotlarning yangi bosqichini va Hukumatning xususiylashtirish dasturini belgilaydi;
• Inson kapitali va ko‘nikmalarini rivojlantirish — iqtisodiy o'sishning yangi imkoniyatlari markazida.
- O'zbekistonning pandemiya, iqlim o'zgarishi va kambag'allikka qarshi kurashdagi ta'sirchan harakatlari xalqaro hamjamiyat tomonidan munosib e'tirof etilmoqda.
- Shaffoflikning kuchaytirilishi, korporativ boshqaruvning yaxshilanishi va global hamkorlikning kuchayishi mamlakatda barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni ta'minlash uchun zarur bo'lgan dadil va innovatsion yechimlarni taqdim etishda katta ahamiyatga ega.
Toshkent, O'zbekiston, 2021-yil 30-sentyabr O'zbekistonda mamlakat tarixidagi eng yirik iqtisodiy forumning ikkinchi kuni boshlandi, unda mamlakat islohotlari dasturi va xususiylashtirish dasturining yo'l xaritasi muhokama qilinib, uning doirasida davlat aktivlarining to'rtdan uch qismini yoki iqtisodiyotning 50 foizidan ko'pini xususiy kapital qo'liga topshirish rejalashtirilmoqda. Forum mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligi tomonidan bozor iqtisodiyotini barpo etish — valyuta bozorini liberallashtirish, narxlarni pasaytirish va soliqlarni kamaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar dasturining ishga tushirilganligining 5 yilligi munosabati bilan o‘tkazilmoqda.
Butun dunyodan kelgan xalqaro moliya institutlari, biznes vakillari va sarmoyadorlar so'nggi 5 yil ichida erishilgan yutuqlarni muhokama qilish uchun Toshkentga tashrif buyurishdi.
Shuningdek, ular keyingi bosqich uchun poydevor qurilishini jadallashtirish yo'llarini, shu jumladan, xususiy sektorni kengaytirish yo'llarini o'rganib chiqdilar. Kun tartibida COVID-19, diversifikatsiya qilish va malaka oshirish, kambag'allik va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash kabi muhim masalalar bo‘yicha hamkorlikni takomillashtirish bo'yicha mulohazalar o'tkazildi.
Forum ma'ruzachilari davlat korxonalari va banklarini o'zgartirish, xususiylashtirish, kapital bozorini rivojlantirish, davlat-xususiy sheriklik loyihalari va mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik istiqbollari kabi mavzular bo'yicha jahon, mintaqaviy va tarmoq istiqbollarida o'z g'oyalari va tavsiyalari bilan o'rtoqlashdilar.
Xususiylashtirish dasturi — qat'iy va inklyuziv chora-tadbirlar.
O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning yangi bosqichi butun Markaziy Osiyo mintaqasi uchun qiziqarli va noyob voqea hisoblanadi. Iqtisodiyot va jamiyatni liberallashtirishga qaratilgan dastur xususiy sektorni rivojlantirishni jadallashtirish, bir vaqtning o'zida xalqaro investorlar uchun jozibador imkoniyatlar yaratish uchun "qat'iy va inklyuziv chora-tadbirlar" ni nazarda tutadi.
Forumning birinchi kunida bir qator shartnomalar va memorandumlar imzolandi, shu jumladan, Vengriyaning OTP banki O'zbekistondagi yirik banklardan biri Ipoteka bankini sotib olishi, iqtisodiy hamkorlik va investitsiyalar dasturini shakllantirish, Toshkent shahar markazlashtirilgan issiqlik ta'minoti tizimini ekspluatatsiya qilish, texnik xizmat ko'rsatish va boshqarish uchun Veolia bilan DXSh bo'yicha 30 yillik shartnoma, shuningdek, "Coca-Cola Bottlers Uzbekistan"ni xususiylashtirilish jarayoning muvaffaqiyatli yakuni to'grisidagi imzolashlar o'tkazildi.
Ikkinchi kunga mo'ljallangan bir qator bitimlar tajriba almashishni yanada samarali tashkil etish, innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish hamda jamiyatni barqaror rivojlantirish va atrof-muhitga g'amxo'rlik qilishda mamlakatni qo'llab-quvvatlashning asosiy maqsadi bo'lgan global hamkorlikning yangi yo'nalishini ishlab chiqishni davom ettiradi.

Global leaders discuss the country’s economic and sustainable development agenda at the inaugural Uzbekistan Economic Forum
04/10/2021 - 09:58 3879
Government committed to continue its ‘irreversible’ reforms, put more than half of the economy in private hands in the next five years, inclusive growth and green economy.
• Hungary’s OTP Bank to buy 75% of Ipoteka Bank, one of the country’s largest
• Government Announced plans to IPO stake in State Gold Producer
• Government Forecast GDP growth of 7% in 2021
• Forum marks the new stage of reforms and the Government’s Privatization Programme
• Human Capital and skills development highlighted as key factor to unlock the growth opportunity
• Uzbekistan emerging strong and powerful from the pandemic, demonstrating gains in the fight against unemployment, climate change and poverty
• Increasing transparency, corporate governance and global cooperation are crucial to implement the bold and innovative solutions needed to drive a robust social and economic development in the country
Tashkent, Uzbekistan, 29 September 2021 - Uzbekistan kicked off its largest ever economic forum where it discussed the country’s reform program and the roadmap for privatization road in which it aims to privatise three quarters of the state’s assets and put more than 50% of the economy into private hands by 2025. The forum marks 5 years since the country kicked off an expansive reform programme under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev aimed at building a market-based economy – liberalizing the currency, prices and lowering taxes.
The country’s first ever Economic Forum, which started today, 29 September, also marks a new stage in the government’s reform program.
International financial institutions, businesses, and investors from all over the world descended on the Uzbek capital of Tashkent to discuss the achievements of the last 5 years. They also explored ways to advance and accelerate the building blocks required for the country’s next stage of development – including a larger private sector to unlock higher growth. The need for better collaboration on critical issues such as COVID-19, diversification, and improvement of skills, as well as the fight against poverty and climate change were also high on the agenda.
The Forum’s speakers shared their insights and recommendations from global, regional and industry perspectives on topics such as the transformation of state-owned enterprises and banks, privatization, capital market development, public-private partnership projects and prospects for regional economic cooperation.
Privatization Programme – decisive and inclusive action
The new stage of reforms in Uzbekistan represents an exciting development in Central Asia. Aimed at liberalising the economy and society, the programme will see ‘decisive and inclusive action’ to accelerate development of the private sector while providing attractive opportunities to international investors.
A number of agreements and memorandums were signed on the first day of the Forum, including a potential acquisition of Uzbekistan’s fifth largest bank Ipoteka by Hungary's OTP Bank, on the formation of economic cooperation and investment programme, and a 30-year PPP contract with Veolia for operation, maintenance and management of the district heating system of the city of Tashkent, and the successful completion of the privatization of Coca-Cola Bottlers Uzbekistan.
The second day will see a number of agreements between Uzbekistan and international organizations, setting a new trajectory for global cooperation with a key goal to accelerate the sharing of expertise and solutions and support the country in its sustainable development.