O‘zbekiston Iqtisodiy Forumida Global yetakchilar tomonidan mamlakatning “Iqtisodiy va barqaror rivojlanish” kun tartibi muhokama qilindi
04/10/2021 - 09:57 3818
Yashil iqtisodiyot, inklyuziv o'sish va kelgusi besh yilda iqtisodiyotning yarmidan ko'pini xususiylashtirish davlatning qaytarilmas iqtisodiy islohotlari markazidadir.
• Vengriya OTP banki Ipoteka bankining 75% aksiyasini sotib olganini e'lon qildi;
• Hukumat Navoiy kon -metallurgiya kombinatini IPOga chiqarishni rejalashtirmoqda;
• 2021-yilda YaIM prognozi 7% ni tashkil qiladi;
• Forum islohotlarning yangi bosqichini va Hukumatning xususiylashtirish dasturini belgilaydi;
• Inson kapitali va ko‘nikmalarini rivojlantirish — iqtisodiy o'sishning yangi imkoniyatlari markazida.
- O'zbekistonning pandemiya, iqlim o'zgarishi va kambag'allikka qarshi kurashdagi ta'sirchan harakatlari xalqaro hamjamiyat tomonidan munosib e'tirof etilmoqda.
- Shaffoflikning kuchaytirilishi, korporativ boshqaruvning yaxshilanishi va global hamkorlikning kuchayishi mamlakatda barqaror ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishni ta'minlash uchun zarur bo'lgan dadil va innovatsion yechimlarni taqdim etishda katta ahamiyatga ega.
Toshkent, O'zbekiston, 2021-yil 30-sentyabr O'zbekistonda mamlakat tarixidagi eng yirik iqtisodiy forumning ikkinchi kuni boshlandi, unda mamlakat islohotlari dasturi va xususiylashtirish dasturining yo'l xaritasi muhokama qilinib, uning doirasida davlat aktivlarining to'rtdan uch qismini yoki iqtisodiyotning 50 foizidan ko'pini xususiy kapital qo'liga topshirish rejalashtirilmoqda. Forum mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligi tomonidan bozor iqtisodiyotini barpo etish — valyuta bozorini liberallashtirish, narxlarni pasaytirish va soliqlarni kamaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar dasturining ishga tushirilganligining 5 yilligi munosabati bilan o‘tkazilmoqda.
Butun dunyodan kelgan xalqaro moliya institutlari, biznes vakillari va sarmoyadorlar so'nggi 5 yil ichida erishilgan yutuqlarni muhokama qilish uchun Toshkentga tashrif buyurishdi.
Shuningdek, ular keyingi bosqich uchun poydevor qurilishini jadallashtirish yo'llarini, shu jumladan, xususiy sektorni kengaytirish yo'llarini o'rganib chiqdilar. Kun tartibida COVID-19, diversifikatsiya qilish va malaka oshirish, kambag'allik va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash kabi muhim masalalar bo‘yicha hamkorlikni takomillashtirish bo'yicha mulohazalar o'tkazildi.
Forum ma'ruzachilari davlat korxonalari va banklarini o'zgartirish, xususiylashtirish, kapital bozorini rivojlantirish, davlat-xususiy sheriklik loyihalari va mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik istiqbollari kabi mavzular bo'yicha jahon, mintaqaviy va tarmoq istiqbollarida o'z g'oyalari va tavsiyalari bilan o'rtoqlashdilar.
Xususiylashtirish dasturi — qat'iy va inklyuziv chora-tadbirlar.
O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning yangi bosqichi butun Markaziy Osiyo mintaqasi uchun qiziqarli va noyob voqea hisoblanadi. Iqtisodiyot va jamiyatni liberallashtirishga qaratilgan dastur xususiy sektorni rivojlantirishni jadallashtirish, bir vaqtning o'zida xalqaro investorlar uchun jozibador imkoniyatlar yaratish uchun "qat'iy va inklyuziv chora-tadbirlar" ni nazarda tutadi.
Forumning birinchi kunida bir qator shartnomalar va memorandumlar imzolandi, shu jumladan, Vengriyaning OTP banki O'zbekistondagi yirik banklardan biri Ipoteka bankini sotib olishi, iqtisodiy hamkorlik va investitsiyalar dasturini shakllantirish, Toshkent shahar markazlashtirilgan issiqlik ta'minoti tizimini ekspluatatsiya qilish, texnik xizmat ko'rsatish va boshqarish uchun Veolia bilan DXSh bo'yicha 30 yillik shartnoma, shuningdek, "Coca-Cola Bottlers Uzbekistan"ni xususiylashtirilish jarayoning muvaffaqiyatli yakuni to'grisidagi imzolashlar o'tkazildi.
Ikkinchi kunga mo'ljallangan bir qator bitimlar tajriba almashishni yanada samarali tashkil etish, innovatsion texnologiyalarni rivojlantirish hamda jamiyatni barqaror rivojlantirish va atrof-muhitga g'amxo'rlik qilishda mamlakatni qo'llab-quvvatlashning asosiy maqsadi bo'lgan global hamkorlikning yangi yo'nalishini ishlab chiqishni davom ettiradi.

Первый Международный Экономический Форум Узбекистана: экономика и устойчивое развитие страны на глобальной повестке дня
04/10/2021 - 09:58 5756
Зеленая экономика, инклюзивный рост и приватизация более половины экономики в ближайшие пять лет – в центре необратимых экономических реформ государства
• Венгерский OTP Bank объявил о покупке 75% доли в банке Ипотека
• Правительство планирует IPO Навоийского горно-металлургического комбината
• Прогнозируемый рост ВВП в 2021 году составит 7%
• Форум знаменует новый этап реформ и Правительственную программу приватизации
• Развитие человеческого капитала и профессиональных навыков – в центре новых возможностей экономического роста
· Впечатляющие усилия Узбекистана в борьбе с пандемией, изменением климата и нищетой заслуженно признаны международным сообществом
· Повышение прозрачности, улучшение корпоративного управления и усиление глобального сотрудничества критически необходимы для реализации смелых и инновационных решений, необходимых и обеспечения устойчивого социально-экономического развития в стране.
Ташкент, Узбекистан, 30 сентября 2021 года – В Узбекистане начался второй день крупнейшего экономического форума в истории страны, на котором обсуждается программа реформ страны и дорожная карта программы приватизации, в рамках которой планируется передать три четверти государственных активов или более 50% экономики в руки частного капитала к 2025 году. Форум проходит в год 5-летия с момента начала президентом Шавкатом Мирзиёевым масштабной программы реформ, направленной на построение рыночной экономики, в центре которой – либерализация валюты, цен и снижение налогов.
Международные финансовые институты, представители бизнеса и инвесторы со всего мира съехались в Ташкент, чтобы обсудить достижения последних 5 лет. Они также изучили пути ускорения строительства фундамента для следующего этапа, включая расширение частного сектора, что призвано обеспечить более высокие темпы развития экономики. На повестке дня также стояла необходимость улучшения сотрудничества по таким важнейшим вопросам, как COVID-19, диверсификация и повышение квалификации, а также борьба с бедности и изменением климата.
Докладчики Форума поделились своими идеями и рекомендациями в мировой, региональной и отраслевой перспективах по таким темам, как трансформация государственных предприятий и банков, приватизация, развитие рынка капитала, проекты государственно-частного партнерства и перспективы регионального экономического сотрудничества.
Программа приватизации – решительные и инклюзивные меры
Новый этап реформ в Узбекистане представляет собой захватывающее и уникальное событие для всего региона Центральной Азии. Программа, направленная на либерализацию экономики и общества, предусматривает "решительные и инклюзивные меры" для ускорения развития частного сектора, одновременно создавая привлекательные возможности для международных инвесторов.
В первый день Форума был подписан ряд соглашений и меморандумов, в том числе о потенциальном приобретении венгерским OTP Bank пятого по величине банка Узбекистана Ипотека, о формировании программы экономического сотрудничества и инвестиций, 30-летний контракт о ГЧП с Veolia на эксплуатацию, техническое обслуживание и управление системой централизованного теплоснабжения города Ташкента, а также успешное завершение приватизации Coca-Cola Bottlers Uzbekistan.
Серия соглашений, запланированных на второй день, продолжит оформление новой траектории глобального сотрудничества с ключевой целью более эффективной организации обмена опытом, развития инновационных технологий и поддержки страны в ее устойчивом развитии общества и заботы об окружающей среде.