O‘zbekiston Respublikasi Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi-2021 yil natijalariga ko‘ra 94-o‘ringa ko‘tarildi
13/09/2021 - 14:04 4217
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Sanoat Rivojlanishi Tashkiloti (UNIDO) tomonidan chop etiladigan “Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi 2021” (Competitive Industrial Performance Index) yillik mamlakat hisobotida O‘zbekiston Respublikasi 94-o‘rinni egallagan holda o‘tgan yilga nisbatan o‘z o‘rnini 1 pog‘onaga yaxshiladi hamda o‘rtacha past kvintil davlatlar qatorida qoldi.
O‘zbekiston Respublikasi 2021 yilgi natijasida 152 ta mamlakatlar orasida 0,017 indeksi (so‘nggi hisobotga ko‘ra, O‘zbekiston ko‘rsatkichi +0,001 ga yaxshilandi) bilan 94-o‘rinni egallab,1 ta pog‘onaga ko‘tarilgan. Shuningdek, reytingning mintaqaviy taqsimotiga ko‘ra O‘zbekiston Markaziy va G‘arbiy Osiyo mamlakatlari qatoridan o‘rin olib, 22 ta davlat orasidan 11-o‘rinni egalladi va o‘tgan yilga nisbatan o‘rnini 2 ta o‘ringa yaxshiladi.
Mamlakatimizda amalga oshirilgan islohotlar natijasida, indeksning oxirgi hisobotiga ko‘ra O‘zbekiston 8 ta indikatorning 5 tasida ijobiy o‘zgarishlarni qayd etgan, shu bilan 2 ta indikatorda pasaygan va 1 tasi bo‘yicha ko‘rsatkichlar o‘zgarmagan.
O‘zbekiston Respublikasining Raqobatbardosh sanoat unumdorligi indeksi tarkibiy ko‘rsatkichlarning 2018 va 2019 yillardagi qiyoslama jadvali
Indeks metodologiyasiga asosan 2021 yil uchun hisobot natijalari 2019 yil hamda 2020 yil uchun hisobot natijalari 2018 yil ma’lumotlariga asosan shakllantirilgan.
Dunyo reytingining yuqori beshligidan Germaniya (0,460), Xitoy (0,386), AQSh (0,353), Yaponiya (0,352) hamda Koreya Respublikasi (0,347) davlatlari o‘rin egallagan.
Shuningdek, MDH davlatlar orasida O‘zbekiston Rossiya, Belarus, Qozog‘iston va Ukrainadan keyin 5 o‘rinni egallagan.
Indeks hisoboti bo‘yicha havola: https://stat.unido.org/cip/
Indeksni yurituvchi tashkilot (UNIDO) tomonidan o‘tgan yillardagi indeks ko‘rsatkichlari metodologik o‘zgarishlarga muvofiq qayta hisob-kitob qilingan va bu davlatlarning indeksdagi reyting o‘rni hamda ko‘rsatkichlariga ta’sir o‘tkazgan.

В Индексе конкурентоспособности промышленности по итогам 2021 года Республика Узбекистан поднялась на 94 место
13/09/2021 - 14:04 5670
В ежегодном страновом отчете “Индекс конкурентоспособности промышленности 2021” (Competitive Industrial Performance Index), опубликованном Организацией Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO), Республика Узбекистан, заняв 94-е место, улучшила свой рейтинг по сравнению с предыдущим годом на 1 позицию и осталась в числе стран со средне-низким квинтилем развития.
Республика Узбекистан по итогам 2021 года заняла 94-е место среди 152 стран с результатом 0,017 индекса (согласно последнему отчету, показатель Узбекистана улучшился на +0,001) и поднялась на 1 позицию. Также, согласно региональному распределению рейтинга, Узбекистан занял 11-е место среди 22 стран Центральной и Западной Азии и улучшил позицию на 2 места по сравнению с прошлым годом.
В результате реформ, осуществленных в нашей стране, согласно последнему отчету индекса, Узбекистан зафиксировал положительные изменения по 5 из 8 индикаторов, при этом по 2 индикаторам произошло снижение, а по 1 показатели не изменилось.
Сравнительная таблица структурных показателей Индекса конкурентоспособности промышленности Республики Узбекистан за 2018 и 2019 годы
Согласно методологии индекса, результаты отчета за 2021 год сформированы на основе данных за 2019 год, а результаты отчета за 2020 год на основе данных за 2018 год.
В Топ-5 мирового рейтинга вошли Германия (0,460), Китай (0,386), США (0,353), Япония (0,352) и Республика Корея (0,347).
Также среди стран СНГ Узбекистан занимает 5 место после России, Беларуси, Казахстана и Украины.
Ссылка на отчет об индексе: https://stat.unido.org/cip/
Организацией составителем индекса (ЮНИДО) был произведен перерасчет показателей индекса за прошлые годы в соответствии с методологическими изменениями, которые повлияли на рейтинговые позиции и показатели стран в индексе.