EGED loyihasi doirasida Jahon banki vakillari bilan uchrashuv
19-iyul kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirning birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov EGED loyihasi doirasida Jahon bankining bosh iqtisodchisi va EGED loyihasi menejeri janob Uilyam Zayts boshchiligidagi Jahon banki vakillari bilan onlayn rejimidagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun: FCDO (Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligining Tashqi ishlar, Hamdo'stlik va taraqqiyot vazirligi) tomonidan moliyalashtirilgan Iqtisodiy rivojlanish uchun unumli boshqaruv (EGED) dasturi, Ozbekiston, Qirgiziston va Tojikistonda tanlab olingan islohotlarning ustuvor yonalishlari boyicha iqtisodiy siyosatni amalga oshirish samaradorligi, hisobdorligi va shaffofligini oshirishga qaratilgan.
Yig‘ilishda shuningdek, departament direktorlari Ilhomjon Umrzakov va Shuhrat Matkarimov hamda vazirlikning mas'ul xodimlari ishtirok etishdi. Jahon banki tomonidan EGED loyihasining mas'ul mutaxassisi Sevilya Muradova, tabiiy resurslarni boshqarish bo'yicha yetakchi mutaxassis Paola Agostini, moliyaviy direktor Vaygen Leyxao va boshqalar ishtirok etishdi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi Jahon bankining EGED loyihasi va Yashil o‘sish doirasida Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, O‘zbekistonda yashil o‘sishni ta'minlash bo‘yicha qarashlari va rejalarini muhokama qilish bo‘ldi.
Shuningdek, Jahon banki kelgusi yilda Toshkentda yashil o'sishga bag‘ishlangan xalqaro konferentsiya o‘tkazishni taklif qilib, unda mamlakatning ushbu sohadagi yutuqlari keng yoritilishi mumkin ekanligini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida O'zbekiston tomoni "yashil" iqtisodiyotga oid masalalar pandemiyadan keyingi iqtisodiy tiklanish davrida alohida dolzarblikka ko‘tarilagligini ta'kidladilar. Bundan tashqari, "yashil" iqtisodiyot tamoyillarini amalga oshirishning eng ustuvor yo'nalishlari qishloq xo‘jaligi va nisbatan kamroq darajada sanoat ekanligi ta'kidlandi.
Bank mutaxassislari O‘zbekistondagi "yashil" o'sishni qo‘llab-quvvatlash rejalari to‘g‘risida qisqacha taqdimot bilan chiqdilar va unda 3 ta muhim vazifani ta'kidladilar. Birinchidan, yashil va adolatli o‘sish kun tartibi to‘g‘risida ma'lumot taqdim etish; ikkinchidan, atrof-muhit va iqlimni institutsional baholash; uchinchidan, yashil o‘sishda ishtirok etishni muvofiqlashtirish va rag‘batlantirish. Shuningdek, bank vakillari dasturni amalga oshirishda tegishli vazirlik va idoralar mutaxassislari bilan uzviy hamkorlikda ishlashga katta qiziqish bildirdilar.
Ikkala tomon ham ushbu sohadagi islohotlarni samarali amalga oshirish uchun o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli sheriklikni davom ettirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Встреча с представителями Всемирного банка в рамках проекта EGED
19 июля в онлайн-формате состоялась встреча первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Илхома Норкулова с представителями Всемирного банка в рамках проекта EGED во главе c главным экономистом и руководителем проекта EGED г-ном Уильям Зейтц.
Для информации: Программа «Эффективное управление для экономического развития» (EGED), финансируемая FCDO (Министерство иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии), направлена на повышение эффективности, подотчетности и прозрачности реализации экономической политики по избранным приоритетам реформ в Узбекистане, Кыргызстане и Таджикистане.
На встрече также приняли участие директора департаментов Илхомжон Умрзаков и Шухрат Маткаримов и ответственные сотрудники министерства. Сторону Всемирного банка представили ответственный специалист проекта EGED Севилья Мурадова, ведущий специалист по управлению природными ресурсами Паола Агостини, главный финансовый специалист Вейджен Леяо и другие.
Основной целью встречи было обсуждение поддержки Всемирным банком Министерства экономического развития и сокращения бедности в рамках проекта EGED и “зеленого” роста, а также видение и планы по обеспечению “зеленого” роста в Узбекистане.
Всемирным банком также было предложено провести в следующем году международную конференцию по “зеленому” росту в г. Ташкенте, с широким освещением достижений страны в этой сфере.
В ходе встречи, узбеская сторона отметила, что вопросы, связанные с “зелёной” экономикой приобрели особую актуальность в период пост-пандемического восстановления экономики. Более того, было отмечено, что наиболее приоритетными направлениями при внедрении принципов “зелёной” экономики являются сельское хозяйство и, в меньшей степени, промышленность.
Специалисты банка выступили с краткой презентацией о планах по поддержке “зеленого” перехода в Узбекистане, где отметили 3 важных задачи. Первое, информировать о повестке дня «зеленого» и справедливого перехода; второе, институциональная оценка окружающей среды и климата; третье, координация и содействие участию в «зеленом» росте. Также, представители банка выразили огромный интерес в сплочённой командной работе со специалистами соответствующих министерств и ведомств при реализации программы.
Обе стороны отметили готовность к продолжению взаимовыгодного и долгосрочного партнерства в целях эффективной реализации реформ по данному направлению.