Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlarning sanoat vazirlari yig'ilishi bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 16-iyul kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining o‘rinbosari Bobur Abdinazarov boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Dushanbe shahrida gibrid shaklda bo‘lib o‘tgan ShHTga a'zo davlatlar sanoat vazirlarining birinchi yig‘ilishida ishtirok etdi.
Yig‘ilish kun tartibiga ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida sanoat sohasidagi hamkorlikning bugungi holati va istiqbollarini qamrab olgan masalalar kiritildi.
Yig‘ilishda O‘zbekiston tomoni Shanxay hamkorlik tashkilotiga a'zo davlatlarning ishbilarmon doiralari o‘rtasida sanoat kooperatsiyasini rag‘batlantirish Dasturi loyihasini ko‘rib chiqish uchun taqdim etdi. Ushbu tashabbus O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tomonidan 2020-yil 10-noyabrda ShHT sammitida ilgari surilgan edi.
Ushbu tashabbusning maqsadi Shhtga a’zo davlatlar ishbilarmon doiralari o‘rtasida sanoatda kooperatsion aloqalarni rivojlantirish, shuningdek, ShHT makonida o‘zaro manfaatli, uzoq muddatli, barqaror, muntazam sanoat hamkorligini yo‘lga qo‘yish uchun ko‘p tomonlama platformani shakllantirish uchun qulay sharoit yaratishdan iborat.
Delegatsiyalar rahbarlari taqdim etilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlab, hozirgi kunda a’zo davlatlar kuchli ishlab chiqarish bazasi va yuqori ilmiy-texnik salohiyatga ega ekanini, bu esa sanoat sohasida yangi loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirish imkonini berishini ta’kidladilar.
Yig‘ilish ishtirokchilari ShHT Kotibiyati bilan birgalikda ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida sanoat sohasida davlat organlari, ishbilarmon doiralar, ilmiy-tadqiqot va boshqa tashkilotlar vakillarini jalb etgan holda muvofiqlashtirilgan va samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ishlarni davom ettirish zarurligini bildirdilar.

Состоялось совещание министров промышленности государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
18/07/2021 - 23:31 7678
16 июля 2021 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем министра экономического развития и сокращения бедности Бобуром Абдиназаровым приняла участие в Первом совещании министров промышленности государств-членов ШОС, которое прошло в городе Душанбе в гибридном формате.
В повестку дня заседания были включены вопросы, охватывающие текущее состояние и перспективы сотрудничества государств-членов ШОС в сфере промышленности.
На совещании узбекская сторона представила на рассмотрение проект Программы стимулирования промышленной кооперации между деловыми кругами государств-членов Шанхайской организации сотрудничества. Данная инициатива была выдвинута Президентом Республики Узбекистан Ш.М. Мирзиёевым на Саммите ШОС 10 ноября 2020 года.
Целью данной инициативы является создание благоприятных условий для развития кооперационных связей деловых кругов государств-членов ШОС в промышленности, а также формирование многосторонней площадки для установления их взаимодействия по налаживанию взаимовыгодной, долгосрочной, стабильной, регулярной промышленной кооперации на пространстве ШОС.
Главы делегаций поддержали представленные инициативы и отметили, что в настоящее время государства-члены располагают мощной производственной базой и высоким научно-техническим потенциалом, что даст возможность для успешной реализации новых проектов в сфере промышленности.
Участники совещания выразили необходимость продолжения совместной с Секретариатом ШОС работы по налаживанию скоординированного и эффективного сотрудничества между государствами-членами ШОС в сфере промышленности с привлечением представителей государственных структур, деловых кругов, научно-исследовательских и других организаций для поиска новых путей сотрудничества в сфере промышленности.