PricewaterhouseCoopers kompaniyasi delegatsiyasi bilan uchrashuvlar
19-20-may kunlari Iqtisodiy taraqqiyot va kambagallikni qisqartirish vazirligida vazirning birinchi orinbosari Ilhom Norqulov va vazirlikning boshqa vakillarining PwC hamkori Mixail Magrilov boshchiligidagi PricewaterhouseCoopers (PwC) delegatsiyasi bilan Toshkent viloyatini rivojlantirish strategiyasi va ijtimoiy himoya sohasi yo‘nalishlari tartibi bo‘yicha hamkorlikni muhokama qilish maqsadida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, uchrashuvda Rossiyaning PwC infratuzilmasi va loyihasini moliyalashtirish boyicha direktori, amaliyot rahbari Sergey Luzan, boshqaruvchi hamkor, PwCning Ozbekistondagi biznes-konsultatsiya amaliyoti rahbari Abdulhamid Mominov va boshqa mutaxassislar ishtirok etishdi.
Ma’lumot uchun: PricewaterhouseCoopers International Limited kompaniyasi konsalting va audit sohasidagi xalqaro kompaniyalar tarmogi bolib, ularning har biri mustaqil yuridik shaxs hisoblanadi. Brend 160 yildan ortiq vaqt mobaynida mavjud bolib, tortta auditorlik kompaniyasining bir qismi hisoblanadi.
Tomonlar atrof-muhit, ijtimoiy va korporativ boshqaruv, mehnat unumdorligini oshirish, ishsizlik darajasini pasaytirish va yashirin iqtisodiyot masalalarini muhokama qildilar. Shuningdek, yangi loyiha “Toshkent viloyati YaHM ning osishi” korib chiqildi, uning asosiy maqsadi mintaqaning iqtisodiy strategiyasini ishlab chiqishdan iborat. U mintaqaning iqtisodiyotini xalqaro qiymat zanjirlariga integratsiya qilish, kichik va orta biznesni rivojlantirish, ish bilan bandlik va mehnat unumdorligi osishini ta’minlash, "yashirin iqtisodiyot" ulushini kamaytirish va byudjetga soliq tushumini oshirish, mahalliy va xalqaro bozorlarda (shu jumladan DXSh) investitsiyalarni jalb qilish, transport va transplantatsiya infratuzilmasini takomillashtirish kabi vazifalarni oz ichiga oladi.
Uchrashuv davomida tomonlar ijtimoiy himoya sohasida mumkin bo‘lgan hamkorlik yo‘nalishlari va ularning to‘lanish tartibi hamda asosiy yo‘nalishlarining modellari bilan tanishib o‘tdilar. Shu bilan birga ushbu dastur orqali ko‘zda tutilgan istiqbollar va natijalar bo‘yicha muhokamalar bo‘lib o‘tdi.

Встречи с делегацией компании PricewaterhouseCoopers
19-20 мая в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялись встречи первого заместителя министра Ильхома Норкулова и других сотрудников с делегацией компании PricewaterhouseCoopers (PwC) во главе с партнером PwC Михаилом Магриловым. Целью было обсудить сотрудничество по стратегии развития Ташкентской области и порядок возможных направлений сотрудничества в сфере социальных обеспечений.
Среди гостей также были директор, руководитель практики инфраструктурного и проектного финансирования PwC в России Сергей Лузан, управляющий партнер, руководитель практики бизнес-консультирования PwC в Узбекистане Абдулхамид Муминов и другие специалисты.
Для информации: PricewaterhouseCoopers International Limited - международная сеть компаний в области консалтинга и аудита, каждая из которых является самостоятельным юридическим лицом. Бренд существует на протяжении более 160 лет и входит в так называемую большую четверку аудиторских компаний.
Стороны обсудили вопросы экологического, социального и корпоративного управления, повышение производительности труда, сокращение уровня безработицы и теневой экономики. Рассмотрен новый проект «Рост ВРП Ташкентской области», основная цель которого – разработка экономической стратегии региона. Он включает такие задачи, как интеграция экономики области в международные цепочки создания добавленной стоимости, развитие малого и среднего предпринимательства, обеспечение роста занятности и производительности труда, снижение доли «теневой экономики» и повышение налоговых поступлений в бюджет, привлечение инвестиций на локальном и международном рынках (в том числе ГЧП), улучшение транспортной и пересадочной инфраструктуры.
В ходе встречи стороны ознакомились с возможными направлениями сотрудничества в области по социальному обеспечению и порядком их выплаты, а также моделями основных направлений. Также были обсуждены ожидаемые перспективы и результаты программы.
По итогам встречи стороны определили перспективы социально-экономического развития и выразили готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества.