Old Dominion Universiteti bilan Virtual tadbirkorlar jamoasining Xalqaro loyihasi
2021 yil 30-apreldan 3-maygacha ZOOM platformasida Xalqaro tadbirkorlik virtual jamoasi Loyihasi (International Entrepreneurship Virtual Team Project) nomi ostida tadbirkorlik bo'yicha ixtisoslashtirilgan maxsus xalqaro seminar bo'lib o'tdi.
Tadbir Old Dominion Universiteti (AQSh), Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi (O'zbekiston), Evroosiyo Innovatsion universiteti (Qozog'iston), Toshkent davlat iqtisodiyet universiteti (O'zbekiston) va Ostona xalqaro universiteti (Qozog'iston) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ushbu tadbirning maqsadi - kelajakdagi tovar va xizmatlarni yaratish, loyihalarni amalga oshirish, baholash, madaniyatlararo jamoalarda ishlash va tashqi bozorlarga chiqish strategiyasini ishlab chiqish, real vaqt sharoitida asinxron ishlash imkoniyatlarini ochish va aloqa vositalaridan keng foydalanish.
Loyihada Old Dominion universiteti Innovatsion tashabbuslar bo'yicha direktori - Marti Kaszubovski (Marty Kaszubowski), Old Dominion universiteti menejment kafedrasi professori - Robert J. Pidduk (Robert J. Pidduck), Innovatsion Evroosiyo universiteti birinchi prorektori - Anastasiya Aliyasova Oliy maktab direktorning innovatsiyalar, ilmiy ishlar va xalqaro aloqalar masalalari bo'yicha o'rinbosari - Baxrom Xolbayev, Ostona xalqaro universiteti (AIU) vakillari, Toshkent Davlat Iqtisodiyot universiteti rahbariyati, talabalar, magistrantlar, loyiha ishtirokchilari doktorantlari, startaplar rahbarlari, o'qituvchilar va boshqalar ishtirok etishdi.
Tadbirning birinchi kunida, Old Dominion universiteti menejment kafedrasi professori - Robert J.Pidduk o'z taqdimoti bilan ishtirok etib, yangi korxonalarning dunyo miqyosidagi xalqaro darajaga chiqish sir asrorlari, jahon bozoriga kirish majburiyatlari/afzalliklari haqida so'zlab, ishtirokchilarni jamoalarga bo'lib, o'z loyihalarni internatsionallashtirish rejasini ishlab chiqish uchun tegishli vazifa berdi.
So'ngra, ikki kun davomida ishtirokchilar masofaviy tarzda xalqaro miqyosdagi biznes g'oyalarini muhokama qilishdi va o'z jamoalardagi loyiha ustida ish olib borishdi. Ishtirokchilar 5 jamoaga bo'linib, har bir guruhda bir 1 nafardan oliygox vakili (talaba) qatnashishdi. Ushbu loyihada Oliy maktabdan “Loyiha boshqaruvi” mutaxassisligi bo'yicha magistratura tinglovchialari ishtirok etishdi.
So'nggi kuni barcha jamoalar o'zlarining startap-loyihalarini taqdimot shaklida taqdim etdilar va ushbu loyihaning o'qituvchilari va mentorlari tomonidan (murabbiy) baholanishdi va kerakli fikr-mulohazalar bildirishdi. Ushbu ixtisoslashtirilgan seminar ishtirokchilarga xalqaro tadbirkorlik va uning COVID dan keyingi voqelikdagi ishtiroki bilan tanishish imkoniyatini berdi.
Tadbir yakunida, Old Dominion universiteti rahbariyati va murabbiy-o'qituvchilari Oliy maktab magistratura tinglovichlarining bilim darajasini yuqori baholab, faol ishtiroklari uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Ta'kidlash joizki, mazkur tadbir oliy maktab va Old Dominion universiteti o'rtasida, yaqinda imzolangan xalqaro anglashuv memorandumi doirasidagi vazifalarni amalga oshirishda muhim qadam bo'ldi.

International Project of the ODU Entrepreneurship Virtual Team
From April 30 to May 3, 2021, on the ZOOM platform, a specialized international seminar on entrepreneurship was held under the topic "International Project of the ODU Entrepreneurship Virtual Team".
The event was organized by Old Dominion University (USA), Innovative Eurasian University (Kazakhstan), Graduate School of Business and Entrepreneurship (Uzbekistan) and Tashkent State Economic University (Uzbekistan) and Astana International University (Kazakhstan).
The purpose of this event is to discover, implement, evaluate and use opportunities - beyond national borders - to create future goods and services, work in intercultural teams and develop strategies for entering foreign markets, work virtually in real time, asynchronously and in different time zones with using a variety of communication tools and strategies.
Participants: Marty Kaszubowski, Director of Innovation Initiatives, Old Dominion University, USA, Robert J. Pidduck, Professor of the Department of Management at Old Dominion University, Anastasia Aliyasova, First Vice-Rector of the Innovative University of Eurasia, Bakhrom Kholbaev, Deputy Director for Innovations, Research and International relations, representatives of Astana International University (AIU), management of Tashkent State Economic University,  students, undergraduates, doctoral students of the project participants, startup managers, teachers of "Entrepreneurship" trajectories and others.
On the first day of the event, Professor of the Department of Management of Old Dominion University - Robert J. Pidduck spoke in his presentation about how new enterprises go to the globally international level, the obligations/benefits of entering foreign markets and instructed the teams to develop an internationalization plan projects.
For two days, participants will meet online, discuss business ideas at the international level and work on cases in joint teams. After that, the teams will provide their presentations and receive feedback from the teachers and mentors of the project. From the GSBE, students of the Master's program in the specialty "Project Management" took part in this project. This specialized workshop provides participants with the opportunity to become familiar with international entrepreneurship and its involvement in post-COVID realities.
In conclusion, mentors and teachers from ODU highly appreciated the level of knowledge of the students of the Master's program of the GSBE and thanked them for their active participation.
This event will be an important step in the implementation of the tasks, within the framework of the signed international Memorandum of Understanding between the Graduate School and ODU.