Ўзбекистон Иқтисодий эркинлик индекси-2021 ҳисоботида 108-ўринга кўтарилди
“Heritage Foundation” тадқиқот маркази томонидан Wall Street Journal билан ҳамкорликда Иқтисодий эркинлик индекси-2021 йилги ҳисоботи эълон қилинди. “Иқтисодий эркинлик индекси - 2021” ҳисоботи 2019 йилнинг 1 июлидан 2020 йилнинг 1 июлигача бўлган даврга оид маълумотлар базасидан келиб чиққан ҳолда кўриб чиқилган.
Ўзбекистон Республикаси 2021 йилги ҳисоботда 186 та мамлакатлар орасида 58,3 балл (сўнгги ҳисоботга кўра, Ўзбекистон рейтинги +1,1 баллга яхшиланди) билан 108-ўринни эгаллаб, 6 та поғонага кўтарилган, шу билан бирга охирги тўрт йилда 44 та ўрин (152-ўриндан 108-ўринга) юқорилаб, Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида” ПФ-6003-сонли Фармонида белгиланган самарадорликнинг энг муҳим кўрсаткичлари (KPI) га эришилган.
Иқтисодий эркинлик индекси таркибидаги индикаторлар ўзгариши:
Мамлакатимизда амалга оширилган ислоҳотлар натижасида, индекснинг охирги ҳисоботига кўра Ўзбекистон 12 та индикаторнинг 7 тасида ижобий ўзгаришларни қайд этган, шу билан 3 та индикаторда пасайган ва 2 таси бўйича кўрсаткичлар ўзгармаган. Ўзбекистон Осиё-Тинч океани минтақасидаги 40 та мамлакат орасида 21-ўринни эгаллаган.
Дунё рейтингининг энг юқори 3 та поғонасида Сингапур (89,7 балл), Янги Зеландия (83,9 балл) ҳамда Австралия (82,4 балл) эгаллаган бўлса, энг қуйи ўринларда Куба (28,1 балл), Венесуэла (24,7 балл) ва Шимолий Корея (5,2 балл) жойлашган.
Индекс ҳисоботи бўйича ҳавола:
https://www.heritage.org/index/pdf/2021/book/2021_IndexofEconomicFreedom_Highlights.pdf
Бугун “Heritage Foundation” томонидан Иқтисодий эркинлик индекси-2021 ҳисоботи бўйича виртуал учрашув белгиланган.

Узбекистан поднялся в Индексе экономической свободы 2021 на 108 позицию рейтинга
Heritage Foundation (Фонд “Наследие”) в партнерстве с Wall Street Journal опубликовал свой отчет – “Индекс экономической свободы – 2021”. Отчет «Индекса экономической свободы - 2021» основан на базе данных за период с 1 июля 2019 года по 1 июля 2020 года.
В отчете за 2021 год Республика Узбекистан заняла 108 место из 186 стран с 58,3 баллами (согласно последнему отчету рейтинг Узбекистана улучшился на +1,1 балл), улучшив рейтинг на 6 позиций, при этом за последние четыре года рейтинг улучшен на 44 позиции (со 152 на 108 позицию), тем самым были достигнуты установленные ключевые показатели эффективности (KPI) согласно Указа Президента Республики Узбекистан №ПФ-6003 “Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях”.
Изменения показателей Индекса экономической свободы:
4444444ru
В результате проводимых в стране реформ, согласно последнему отчету, в Узбекистане зафиксированы положительные изменения по 7 из 12 показателей, при этом имеет место снижение по 3 показателям и отсутствие изменений по 2 из них. Узбекистан занимает 21-е место из 40 стран Азиатско-Тихоокеанского региона.
В тройку лидеров международного рейтинга входят Сингапур (89,7 балла), Новая Зеландия (83,9 балла) и Австралия (82,4 балла) рейтинга, а замыкают рейтинг Куба (28,1 балла), Венесуэла (24,7 балла) и Северная Корея (5,2 балла).
Ссылка на отчет индекса:
https://www.heritage.org/index/pdf/2021/book/2021_IndexofEconomicFreedom_Highlights.pdf
Сегодня «Heritage Foundation» запланировал виртуальную встречу по докладу об Индексе экономической свободы 2021 года.