17/02/2021 - 17:53 6012
Joriy yilning 9-fevral kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Yaponiyaning "JICA" xalqaro hamkorlik Agentligi vakolatxonasi rahbari Suguru Miyazaki bilan uchrashdi. Ushbu uchrashuvda iqtisodiy vaziyat va O'zbekistonda amalga oshirilayotgan asosiy islohotlarni hamda hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.
Uchrashuvda "JICA" vakolatxonasi rahbarining O‘rinbosari Katayama Xiroki va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining boshqa vakillari ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv boshida Yaponiya tomoni O'zbekistonning 2020 yilgi                 ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy ko'rsatkichlari, makroiqtisodiy prognozlari va 2021 yilda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning 20 ta harakatlantiruvchi omillari, shuningdek, hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari bilan tanishtirildi. Shuningdek, "yashil texnologiyalar" ni faol joriy etish bilan "yashil iqtisodiyot" sohasidagi kelajakdagi loyihalarni amalga oshirishga bizning tomon alohida qiziqish bildirishi ta’kidlandi.
Yaponiyaning "JICA" xalqaro hamkorlik Agentligi vakillari respublikaning inson va ilmiy-ishlab chiqarish salohiyatini e’tirof etgan holda, fan va innovatsiyalar sohasida boshlangan islohotlarni yuqori baholadilar.
Uchrashuv davomida Yaponiya tomoni qishloq va suv xo‘jaligi, shuningdek, qurilish va energetika sohalarida Yaponiyaning ilg'or texnologiyalarini jalb qilish uchun Innovatsiya markazini yaratish loyihasini ishlab chiqish va amalga oshirishga alohida qiziqish bildirdi.
Xulosa sifatida janob Siguru «JICA» tomonidan olib borilayotgan islohotlarga har tomonlama amaliy yordam berishga tayyorligini yana bir bor taэkidladi va kelgusida samarali va o‘zaro manfaatli sheriklikka umid bildirdi.

Состоялся визит вежливости с главой представительства японского Агентства международного сотрудничества «JICA»
17/02/2021 - 17:54 6103
9 февраля текущего года в министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Илхома Норкулова с главой Представительства японского Агентства международного сотрудничества «JICA» Сугуру Миядзаки, с целью обсуждения текущей экономической ситуации и ключевых реформ, осуществляемых в Узбекистане, а также перспектив сотрудничества.
На встрече также приняли участие Заместитель Главы представительства JICA Катаяма Хироки и другие представители министерства экономического развития и сокращения бедности.
В начале встречи японской стороне была ознакомлена с основными показателями социально-экономического развития Узбекистана за 2020 г., макроэкономическими прогнозамми и 20 драйверами социально-экономического развития страны в 2021 году, а также приоритетными направлениями сотрудничества. Также была отмечена особая заинтересованность узбекской стороны в реализации будущих проектов в сфере «зелёной экономики» с активным внедрением «зелёных технологий».
Представители японского Агентства международного сотрудничества «JICA высоко оценили инициированные проводимые реформы в сфере науки и инноваций, признавая человеческий и научно-производственный потенциал республики.
В ходе встречи японская сторона выразила особый интерес к разработке и реализации проекта по созданию Инновационного центра по привлечению передовых японских технологий в сферах сельского и водного хозяйства, а также строительства и энергетики.
В завершении встречи, г-н Сугуру еще раз подчеркнул готовность JICA оказать всемерное практическое содействие реализуемым реформам и выразил надежду на дальнейшее плодотворное и взаимовыгодное партнёрство.