17/02/2021 - 17:53 6012
Joriy yilning 9-fevral kuni Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligida Yaponiyaning "JICA" xalqaro hamkorlik Agentligi vakolatxonasi rahbari Suguru Miyazaki bilan uchrashdi. Ushbu uchrashuvda iqtisodiy vaziyat va O'zbekistonda amalga oshirilayotgan asosiy islohotlarni hamda hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.
Uchrashuvda "JICA" vakolatxonasi rahbarining O‘rinbosari Katayama Xiroki va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligining boshqa vakillari ham ishtirok etishdi.
Uchrashuv boshida Yaponiya tomoni O'zbekistonning 2020 yilgi                 ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishining asosiy ko'rsatkichlari, makroiqtisodiy prognozlari va 2021 yilda mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning 20 ta harakatlantiruvchi omillari, shuningdek, hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari bilan tanishtirildi. Shuningdek, "yashil texnologiyalar" ni faol joriy etish bilan "yashil iqtisodiyot" sohasidagi kelajakdagi loyihalarni amalga oshirishga bizning tomon alohida qiziqish bildirishi ta’kidlandi.
Yaponiyaning "JICA" xalqaro hamkorlik Agentligi vakillari respublikaning inson va ilmiy-ishlab chiqarish salohiyatini e’tirof etgan holda, fan va innovatsiyalar sohasida boshlangan islohotlarni yuqori baholadilar.
Uchrashuv davomida Yaponiya tomoni qishloq va suv xo‘jaligi, shuningdek, qurilish va energetika sohalarida Yaponiyaning ilg'or texnologiyalarini jalb qilish uchun Innovatsiya markazini yaratish loyihasini ishlab chiqish va amalga oshirishga alohida qiziqish bildirdi.
Xulosa sifatida janob Siguru «JICA» tomonidan olib borilayotgan islohotlarga har tomonlama amaliy yordam berishga tayyorligini yana bir bor taэkidladi va kelgusida samarali va o‘zaro manfaatli sheriklikka umid bildirdi.

A courtesy visit was held with the head of the Representative Office of the Japanese International Cooperation Agency "JICA"
17/02/2021 - 17:55 4667
On February 9, 2020 at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction the First Deputy Minister of Economic Development and Poverty Reduction, Ilkhom Norkulov, held meeting with the head of the Representative Office of the Japanese International Cooperation Agency "JICA" Suguru Miyazaki to discuss the current economic situation and key reforms being implemented in Uzbekistan. as well as prospects for cooperation.
The meeting was also attended by the Deputy Head of the JICA Representative Office Katayama Hiroki and other representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
At the beginning of the meeting, the Japanese side was informed with the main indicators of the socio-economic development of Uzbekistan for 2020, macroeconomic forecasts and 20 drivers of the country's socio-economic development in 2021, as well as priority areas of cooperation. The special interest of the Uzbek side in the implementation of future projects in the field of "green economy" with the active introduction of "green technologies" also was noted.
Representatives of the Japanese International Cooperation Agency “JICA” highly appreciated the initiated reforms in the field of science and innovation, recognizing the human and scientific-production potential of the republic.
During the meeting, the Japanese side expressed particular interest in the development and implementation of a project to create an Innovation Center to attract advanced Japanese technologies in the fields of agriculture and water management, as well as construction and energy.
At the end of the meeting, Mr. Siguru once again emphasized JICA's readiness to provide all-round practical assistance to the ongoing reforms and expressed hope for further fruitful and mutually beneficial partnership.