Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази вакиллари билан видеоконференция шаклидаги учрашув
Жорий йилнинг 26 январь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг Хитойдаги элчихонаси ва Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази вакиллари иштирокида камбағалликни қисқартириш масалаларига бағишланган видеоконференция шаклидаги учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги камбағалликни қисқартириш департаменти директори – Илхом Маматкулов, Ўзбекистон Республикасининг Хитойдаги элчихонаси маслаҳатчи вакили – Ботир Турсунов, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази бош директори ўринбосари – Ли Син, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази илмий-тадқиқот бўлими директори ўринбосари - Сюй Липин хоним, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази малака ошириш бошқармаси бошлиғи – Го Ян хоним, Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази тажриба алмашинув бўлими бошлиғи ўринбосари – Ли Линъи хоним ҳамда Хитой Халқаро камбағалликни қисқартириш маркази ҳамкорлик бўлими бошлиғи - Лу Люцюнлар иштирок этишди.
Учрашувда Илхом Маматкулов Ўзбекистондаги иқтисодий ислоҳотлар, жумладан, камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, мазкур йўналишда Хитойнинг тегишли вазирлик ва идоралари билан ҳамкорлик масалаларига тўхталиб ўтди.
Шу билан биргаликда, Сюй Липин хоним “Халқаро миқёсда камбағалликни қисқартириш” мавзусидаги тақдимоти билан иштирок этиб, унда қуйидаги асосий йўналишлар муҳокама қилинди:
сўнгги йилларда камбағалликни қисқартиришда Хитойда олиб борилган ислоҳотлар ва уларнинг амалий натижаси;
аниқ мақсадга йўналтирилган камбағалликни қисқартириш стратегиясини ишлаб чиқиш ва уни амалга ошириш бўйича тавсиялар;
камбағал аҳолини аниқлаш мезонлари ва уларнинг мазкур ҳолатга тушиб қолиш сабабларининг комплекс таҳлили.
Бундан ташқари, Го Ян хоним ҳозирги кунга қадар камбағалликни қисқартириш бўйича ташкил этилган ўқув курслари, унда хорижий мамлакатлар вакилларининг иштироки тўғрисида маълумот берди. Унга кўра, 2019 йилга қадар Марказ томонидан 159 та халқаро семинар ташкил этилган бўлиб, уларда 136 мамлакатдан 4 233 киши қамраб олинган. Ушбу курсларда 2008 йилдан буён 25 нафар Ўзбекистонлик мутахассислар ҳам қатнашган.
Видеоконференцияда Ли Линъи хоним Хитой томонидан камбағалликни қисқартиришда халқаро платформа яратиш борасида олиб борилаётган ишлар бўйича тақдимоти билан иштирок этиб, унда Африка, Америка ва Жануби-шарқий Осиё мамлакатлари уюшмаси (ASEAN) билан ҳамкорликда олиб борилаётган тадбирларни ёритиб берди.
Учрашув якунида томонлар қуйидаги йўналишларда ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишиб олдилар:
вазирлик ва Марказ ўртасида ўзаро Англашув Меморандумини имзолаш;
камбағалликни қисқартириш бўйича Марказнинг мутахассислари томонидан доимий тарзда семинар-тренинглар ташкил этиш;
ишлаб чиқиладиган концептуал ҳужжатларни ўзаро ҳамкорликда тайёрлаш ва уларга Марказ экспертларини жалб этиш, жумладан, “2030 йилгача камбағалликни қисқартириш стратегияси” лойиҳаси муҳокамасига бағишланган давра суҳбатида Марказ вакилининг тақдимоти билан иштирок этишини таъминлаш.

Видеоконференция с представителями Китайского международного центра по сокращению бедности
26 января текущего года представители Министерства экономического развития и сокращения бедности, Посольства Республики Узбекистан в Китае и Китайского международного центра по сокращению бедности провели видеоконференцию.
В нём приняли участие, директор Департамента сокращения бедности Министерства экономического развития и сокращения бедности - Ильхом Маматкулов, советник Посольства Республики Узбекистан в Китае Ботир Турсунов, заместитель генерального директора Китайского международного центра по сокращению бедности - Ли Синь, заместитель директора исследовательского отдела Китайского международного центра по сокращению бедност - Г-жа Сюй Липинь, руководитель отдела повышения квалификации Китайского международного центра по сокращению бедности - г-жа Го Янь, заместитель начальника отдела обмена опытом Китайского международного центра по сокращению бедности - г-жа Ли Линь и руководитель отдела сотрудничества Китайского международного центра по сокращению бедности - Лю Люциюнь.
В ходе встречи Ильхом Маматкулов коснулся проводимых в Узбекистане экономических реформ, в том числе мер по сокращению бедности, а также сотрудничества с соответствующими министерствами и ведомствами Китая в этой сфере.
Кроме того, г-жа Сюй Липинь выступила с презентацией «Сокращение международной бедности», в которой обсуждались следующие ключевые области:
реформы последних лет в Китае, направленные на сокращение бедности и их практические последствия;
рекомендации по разработке и реализации целевой стратегии сокращения бедности;
комплексный анализ критериев выявления бедных и причин их упадка.
Кроме того, г-жа Го Ян проинформировала об организованных учебных курсах по сокращению бедности, в которых приняли участие представители зарубежных стран. По её словам, к 2019 году Китайским международным центра по сокращению бедности проведено 159 международных семинаров, в которых приняли участие 4233 человека из 136 стран мира. С 2008 года в этих курсах также приняли участие 25 узбекских специалистов.
Во время видеоконференции г-жа Ли сделала презентацию об усилиях Китая по созданию международной платформы по сокращению бедности, подчеркнув деятельность, осуществляемую в сотрудничестве с Ассоциацией африканских, американских и Юго-Восточной Азии (АСЕАН).
По итогам встречи стороны договорились о расширении сотрудничества по следующим направлениям:
подписание Меморандума о взаимопонимании между министерством и Китайским международным центром по сокращению бедности;
организация регулярных семинаров и тренингов по снижению бедности специалистами Китайского международного центра сокращения бедности;
совместная подготовка концептуальных документов и привлечение экспертов из Китайского международного центра по сокращению бедности, в том числе презентация представителя Китайского международного центра по сокращению бедности в круглом столе по проекту «Стратегии сокращения бедности до 2030 года».