Elektron kooperatsiya portali tadbirkorlar nigohida
Pandemiya davrida ishlab chiqaruvchilari faoliyatini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha amalga oshirilgan ishlarda Portalning o‘rni
"Portal bizga mijozlar bazasida barqarorlikni va uning ehtiyojlarini ta'minladi, bu bizning uzoq muddatli faoliyatimizni yanada samarali rejalashtirish va tashkil etish imkonini bilan, xarajatlarni kamaytirishga va kompaniya faoliyatini kengaytirish uchun mablag'larni yo'naltirishga sharoit yaratib , natijada 25 ta yangi ish o'rinlarini yaratishga erishdik", deydi "Aziatskiy Mashinostroitelniy Zavod" MChJ ilmiy-ishlab chiqarish birlashmasining bosh direktori, Xabibulla Talibjanov. Shuningdek, Talibjanov O‘zbekistonda import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni ishlab chiqarishni mahalliylashtirish imkoniyatlariga ishonishi va Portal elektron savdolarda zamonaviy savdo mexanizmlarini joriy qilish uchun juda samarali vosita deb hisoblashi haqidagi fikrlari bilan bo‘lishdi. Umumiy qilib olganda endigilikda korxona bozor talabini aniqlash va shunga mos ravishda yangi mahsulotlarni moslashtirish va o‘zlashtirish osonlashganish ikoniyatidan faol foydalanmoqda.
Shartnomalarni imzolashda shaffoflik va yangi mijozlarni qidirish haqida
Yangi mijozlarni topish va shartnomalarni imzolashdagi shaffoflik - bu boshidanoq portal bilan ishlayotgan mahalliy mebel ishlab chiqaruvchi "Zabardast Mebel" MChJ uchun muhim omil bo‘lib qoldi. Tashkilotning bosh xisobchisi Alfiya Yuldasheva yangi mijozlarni topish, ko‘p vaqt talab qiladigan sovuq qo'ng'iroqlar va tijorat takliflarini topish qiyinchiliklarini yodga oldi. Bugungi kunda, korxona Portalda namoyish etilgandan so‘ng, mijozlar o‘zlari korxonadan xizmatlarni qidirib topishalari sezilarli darajada mustahkamlashdi. Bundan tashqari, shartnomani imzolash jarayonida Portal tomonidan qo'llab-quvvatlanishi operatsiyani ancha soddalashtiradi va vaqtni tejaydi. Tashkilotning bosh xisobchisining ta'kidlashicha, portal bilan ishlash tufayli pandemiya davrida korxona samaradorligiga salbiy ta'sir yetmagan.
Hozirda,Yuldasheva ishlab chiqarish hajmining 90 foizga oshganini va kelajak uchun katta istiqbollarni ko'rishi, buning natijasida "Zabardast Mebel"ni kengaytirish imkoniyatlarini faol ko‘rib chiqayotganligi haqidagi jamoa rejalari bilan o'rtoqlashdi.
Har qanday elektron savdo maydonchasining samaradorligi mijozlarining muvaffaqiyatida namoyon bo‘ladi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag‘allikni qisqartirish vazirligi huzurida tashkil etilgan Elektron kooperatsiya portali (cooperation.uz )faoliyati va unda ishtirok etuvchi mahalliy sanoat korxonalarning erishayotgan yutuqlari yorqin misol bo‘lib xizmat qiladi.
Erkin savdo maydoni hisoblangan Portalning (cooperation.uz ) maqsadi mahalliy korxonalar o‘rtasida sanoat kooperatsiyasi aloqalarini rivojlantirish va ularni sanoat faoliyatiga jalb qilishdan iborat. Buyurtmachilar mahalliy sanoat korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan tayyor mahsulotlardan tortib turli xil xom ashyo, materiallar va butlovchi buyumlargacha bo‘lgan mahsulotlarni хarid qilish imkoniga egadirlar. Bu esa o‘z navbatida har bir ishlab chiqaruvchining asosiy vazifalaridan biri bo‘lgan ishonchli ta'minot zanjirini tez va ortiqcha ovoragarchiliklarisiz yaratishga imkon beradi.
Ishonchli xaridorlarni va yetkazib beruvchilarni topish, shartnomalar tuzish va sotib olish odatda juda uzoq va murakkab jarayonda ko‘mak berish korxonalarga o‘z resurslarini boshqa tashkiliy jarayonlarga yo‘naltirish va jadal sur'atlar bilan rivojlanishiga zamin yaratishini, yuqoridagi korxonalar erishgan yutuqlar misollaridan ham ko‘rish mumkin.
Elektron kooperatsiya portali koronavirus pandemiyasi sababli o‘rnatilgan karantin cheklovlari davrida mahalliy korxonalarning mahsulotlarini realizatsiya qilish uchun chin ma’noda erkin savdo maydoni vazifasini o‘tadi, mahalliy korxonalarning doimiy faoliyatni va hatto samaradorligini oshirishda hizmat qila oldi. Buning tasdig‘i sifatida, Portalda mahsulot aylanmasi, 2020 yil sentyabrda 345 mlrd. so‘mni tashkil etgani e’tiborga loyiq.
Elektron kooperatsiya portali bozorni tahlil qilish uchun qimmatli ma'lumotlar ochiq manbaasi
Mahalliy korxonalar tajribasidan kelib chiqib shuni ta'kidlash joizki, ular Portaldan nafaqat ta'minot zanjirini shakllantirish vositasi, balki foydali iqtisodiy ma'lumot manbai sifatida ham foydalanadilar. Portalning cooperation.uz rasmiy vebsayti orqali mahsulotlarga bo‘lgan talablarni o‘rganish, respublika hududida ma'lum bir sohani rivojlantirish zarurligi, shuningdek ishlab chiqarishga tavsiya etilgan import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarga bo‘lgan talab bo‘yicha tadqiqotlar natijalari to‘g'risida qimmatli ma'lumotlar mavjud. Ushbu ma'lumotlar O‘zbekistondagi bozor bo‘shliqlarini to‘ldirishda samarali xizmat qiladi, bu mavjud korxonalarning mahsulot turlarini diversifikatsiya qilish uchun, shuningdek, yangi sanoat startaplarini ishga tushirish uchun turtki beradi, bu esa oxir-oqibat kichik biznes sektori va umuman iqtisodiyotning rivojlanishiga ijobiy ta'sir qiladi.
Qisqa muddat ichida Elektron kooperatsiya portali bugungi kunda barcha mahalliy korxonalarning ishonchini qozonishga ulgurdi. Portal orqali har kuni o‘rtacha umumiy qiymat 7 mlrd. so‘mdan ortiq bo‘lgan 120 ga yaqin hamkorlik shartnomalari imzolanadi.
Yukoridagi muvaffaqiyatli natijalar platformaning mahalliy ishlab chiqaruvchilar o'rtasidagi kooperatsiya aloqalarini mustahkamlash, mahalliy ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish, kichik biznesni sanoat faoliyatiga jalb qilish va O‘zbekiston iqtisodiyotini har tomonlama rivojlantirish yo'lidgi ulkan salohiyatidan dalolat beradi.

Электронный Кооперационный Портал глазами предпринимателей
«Портал дал нам стабильность в нашей клиентской базе и ее потребностях, особенно в неустойчивое время пандемии, что позволяет нам более эффективно планировать и организовывать нашу долгосрочную деятельность. Присутствие на портале помогает сократить издержки и направить средства на расширение деятельности предприятия, в результате чего мы создали 25 новых рабочих мест», - делится Хабибулла Талибжанов - Генеральный директор научно-производственного объединения ООО «Aziatskiy Mashinostroitelniy Zavod». Он верит в потенциал локализации производства в Узбекистане и считает портал очень эффективным инструментом для продвижения возможностей рынка. Хабибулла Талибжанов утверждает, что работа с Порталом способствует не только привлечению новых клиентов, но и играет важную роль в формировании ключевой операционной деятельности, такой как расширение продуктовой линейки, приобретение новых знаний, а также развитие технологий и инноваций. Компании стало легче определять рыночный спрос и в соответствии с ним приспосабливать, а также осваивать производство новой продукции.
Поиск новых клиентов и прозрачность при подписании контрактов
Именно этот аспект в качестве самого важного отмечает Главный бухгалтер компании ООО «Zabardast Mebel» Альфия Юлдашева. Данное предприятие работает с порталом еще с самого запуска. Главный бухгалтер вспоминает сложности поиска новых клиентов, трудоемкие холодные звонки и коммерческие предложения. Теперь, когда компания представлена на платформе, заказчики сами находят и обращаются за услугами к предприятию. Кроме этого, поддержка от Портала в процессе подписания контракта значительно упрощает сделку и позволяет сэкономить время. Альфия Юлдашева отмечает, что благодаря работе с порталом, пандемия не отразилась негативно на эффективности компании. В настоящее время, объемы производства выросли на 90%, в результате чего «Zabardast Mebel» активно рассматривает возможности расширения и видит большие перспективы на будущее.
Эффективность функционирования любой кооперационной площадки проявляется в достижениях и удовлетворенности ее клиентов. В частности, важной составляющей для оценки деятельности Электронного Кооперационного Портала (cooperation.uz), цифровой торговой площадки, созданной при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан, служит реальный опыт предприятий, пользующихся его возможностями.
Цель Портала (cooperation.uz ) - предоставить всем заинтересованным сторонам единый выход к отечественному промышленному потенциалу. Покупатели или заказчики, в данном случае предприятия, имеют доступ к широкому спектру товаров, производимых местными производителями в различных секторах, от продукции, готовой к реализации до сырья, материалов и комплектующих деталей. Благодаря этому предприятия минимизируют сложность построения надежной цепочки поставок, что является одной из ключевых составляющих успеха практически каждого бизнеса.
Помощь компаниям в таком трудоемком и длительном процессе, как налаживание надежных партнерских отношений, позволяет им направлять свои ресурсы в другие организационные процессы и развиваться в более ускоренном ритме, как можно обозначить на примерах достижений вышеупомянутых предприятий.
Наличие портала, как свободной зоны торговли, способствовало непрерывной деятельности и даже увеличению эффективности для местных предпринимателей с учетом трудностей поддержания партнерских связей в условиях карантина. Свидетельствуют об этом показатели товарооборота Электронного кооперационного портала на общую сумму 345 млрд. сумов за сентябрь 2020 года.
Электронный кооперационный портал как ценный источник информации для анализа рынка
Из опыта компаний важно отметить, что они использует портал не только как средство формирования цепочки поставок, но и как источник полезной экономической информации. В открытом доступе на портале емкая информация о насыщенности или недостатке определенных товаров на рынке и их востребованности, о необходимости развития той или иной промышленности в регионах Узбекистана, а также результаты исследований о спросе на импортозамещающие товары, рекомендованные к производству. Эти данные позволяют более эффективно осваивать рыночные ниши в Узбекистане, что является стимулом для диверсификации линейки продуктов существующих компаний, а также для запуска новых промышленных стартапов, что в конечном итоге положительно воздействует на силу сектора малого бизнеса и экономики в целом.
За короткий период функционирования с 2019 года, количество местных предприятий, оказывающих доверие порталу, превысило десяток тысяч и продолжает расти с каждым днем. Ежедневно через официальный сайт cooperation.uz подписываются в среднем 120 договоров на общую сумму транзакций в более 7 млрд. сумов.
Такие результаты указывают на большой потенциал платформы на пути к укреплению кооперационных отношений между отечественными производителями, диверсификации местного производства, вовлечению малого бизнеса в промышленные проекты и общему развитию экономики Узбекистана.