16/12/2020 - 23:19 6510
So‘nggi 10 yilda dunyo kimyo sanoatida barqaror rivojlanish dinamikasi saqlanib qolmoqda. Shu davr mobaynida kimyoviy mahsulotlar ishlab chiqarish hajmi 60 foizdan oshdi.
Bugun, kimyo mahsulotlarini ishlab chiqarish va ulardan foydalanish darajasi yurtimizning innovatsion rivojlanishining muhim mezonlaridandir. Mahalliy sanoatni yanada rivojlantirish, ishlab chiqarishda qo‘shimcha qiymat zanjirini yaratish, ichki tarmoq va tarmoqlararo kooperatsiyani kengaytirish, ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar turlarini ko‘paytirish maqsadida kimyo sanoatining salohiyatini rivojlantirish uchun keng zamin yaratilmoqda.
«O‘zkimyosanoat» AJ ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilda kimyo sanoatining o‘sish sur’ati 108,2 foizni tashkil etdi.
Mahalliylashtirish dasturi doirasida Vazirlar Mahkamasining 2020 - yil 10 – martdagi qaroriga muvofiq 15 turdagi umumiy qiymati 369,4 mlrd. so‘m bo‘lgan mahsulot ishlab chiqarish rejalashtirilgan edi. Joriy yilning yanvar-oktyabr oylari uchun qo‘shimcha loyihalarni hisobga olgan holda 22 turdagi kimyo sanoati mahsulotlari ishlab chiqarilishiga erishildi.
Bundan tashqari,o‘tgan yilning hozirgi davriga nisbatan ishlab chiqarish hajmi oshishiga erishilib, kaliyli o‘g‘itlar, natriy xlorid , avtoulov shinalari va boshqa 12 turdagi yangi mahsulotlar kimyo sanoati tomonidan o‘zlashtirildi.
Qo‘shimcha qilib aytganda, joriy yilning yanvar-oktyabr oylarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar tannarxini pasaytirish bo‘yicha qo'llanilgan chora-tadbirlar natijasida 255,12 mlrd. so‘m (yillik xarajatlarga nisbatan 3,6% foiz) miqdorida xarajatlarni pasaytirishga erishildi.
Elektron kooperatsiya portali orqali savdo qilnayotgan mahsulotlarning qarib 13 foizini aynan kimyo sanoati mahsulotlari tashkil qilishi mahalliy kimyo sanoatining rivojlanayotganidan dalolat beradi.
Portal orqali shu kungacha 241 mlrd so‘m miqdoridagi kimyo sanoati mahsulotlari savdo qilingan.Hozirda, portalda jami 3597 dan ortiq mahalliy kimyo sanoati korxonalari ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, umimiy 2,763 turdagi mahsulotlar savdoga qo‘yilgan.
Jumladan, «Navoiyazot» tomonidan mahsulot sotib olish bo‘yicha qiymati 18,4 mlrd.so‘mlik jami 180 ta, mahsulot sotish bo‘yicha qiymati 50,6 mlrd.so‘mlik 117 ta shartnomalar tuzilgan. « Maksam-Chirchiq» AJ tomonidan mahsulot sotib olish bo‘yicha qiymati 76,4 mlrd.so‘mlik 627 ta hamkorlik shartnomalari imzolangan.
Shuningdek, « Dehqonobod Kaliy Zavodi» AJ va «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» MChJ tomonidan sotib olish bo‘yicha umumiy qiymati 21,5 mlrd.so‘mlik 243 ta shartnoma tuzilgan.

Развитие кооперационных отношений в местной химической промышленности
Положительная динамика производства в химической промышленности сохраняется уже десять лет подряд. За прошедшее десятилетие рост химического производства составил более 60%.
В настоящее время, уровень производства и использования химической продукции - одними из важных критериев инновационного развития нашей страны. Закладывается фундамент для дальнейшего развития отечественной промышленности, создания цепочек добавленной стоимости в производстве, расширения внутриотраслевой и межотраслевой кооперации, развития потенциала химической промышленности по увеличению ассортимента выпускаемой продукции.
По данным АО "Узкимесаноат", темп роста химической отрасли в этом году составил 108,2%.
В рамках программы локализации постановлением Кабинета Министров от 10 марта 2020 года, предусматривалось произвести 15 наименований локализуемой продукции с объемом на сумму 369,4 млрд. сум. Фактически с января по октябрь текущего года с учетом дополнительных проектов произведено 22 наименования продукции на сумму 757,2 млрд. сум или 123,7% к прогнозу отчетного периода.
Более того, по сравнению с аналогичным периодом 2019 года возрос объем производства и были освоены более 12 новых видов продукции таких как калийные удобрения, цианистый натрий, автомобильные шины и другие.
Принятые с января по октябрь текущего года активные меры по снижению себестоимости продукции привели к сокращению затрат на 255,12 млрд. сумов (3,6% от годовых расходов).
Тот факт, что около 13% товаров, продаваемых через Электронный кооперационный портал, являются химическими продуктами, указывает на рост и развитие местной химической промышленности.
Общая сумма продаж химической продукции через Портал составил 241 млрд.сумов, в данный период времени в Электронном кооперационном  портале зарегистрировано более 3 597 местных химических предприятий, в общей сложности выставлен на продажу более 2,763видов продукции. В частности, Акционерным Обществом «Навоиазот» было заключено 180 контрактов для закуп продукции на 18,4 млрд. сум и 117 контрактов на продажу продукции на 50,6 млрд. сум. Также, АО «Максам-Чирчик» заключило 627 договоров о покупке химических товаров на сумму 76,4 млрд сумов. Между АО «Дехканабадский калийный завод» и ООО «Birinchi Rezinotexnika Zavodi» подписано 243 контракта на общую сумму 21,5 млрд сумов.