Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди
16/12/2020 - 22:32 11319
Ўзбекистонда глобал пандемиянинг салбий оқибатларини юмшатиш ҳамда аҳолининг барча қатламларини жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланишга жалб этиш орқали аҳолида касалликка қарши иммун тизимини шакллантириш, касалликдан кейинги даврда тиклаш ва реабилитация ишларини ташкил этиш ҳамда аҳолининг соғлом турмуш тарзи гарови сифатида тўғри овқатланиш тарғиботини кучайтириш мақсадида Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармони қабул қилинди.
Фармонда:
Соғлом турмуш тарзини ҳаётга кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш “йўл харитаси”;
Республикада аҳоли ўртасида оммавий спортни ривожлантириш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишнинг устувор йўналишлари этиб – спортнинг юриш, югуриш, мини футбол, велоспорт, бадминтон, волейбол, стритбол, фитнес, “Workоut” — маҳалла (кўча) фитнеси турлари белгиланиши кўзда тутилмоқда.
Шу билан бирга, давлат мактабгача ва умумтаълим муассасаларида жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланиш учун замонавий моддий-техника базасини шакллантириш мақсадида  бирламчи спорт жиҳозлари ва анжомлари билан таъминлаш харажатлари учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда зарур маблағлар ҳисобидан 2021 йилда ҳар бир давлат мактабгача таълим ташкилотига 2,0 млн сўмдан, умумтаълим муассасасига 5,0 млн сўмдан ажратилиши кўзда тутилмоқда.
Ушбу маблағлар доирасида, мактабгача таълим ташкилотлари учун қуйидаги турдаги спорт анжомлари харид қилинади:
Мазкур тадбирлар аввалом бор ёшларни оммавий спорт турларига қизиқтириш ва ёшлар орасида соғлом турмуш тарзини татбиқ этишга хизмат қилади.

Принят Указ Президента Республики Узбекистан О мерах по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта
16/12/2020 - 22:39 8255
Совместно с Министерством физической культуры и спорта и Министерством финансов принят указ Президента Республики Узбекистан путем смягчения негативных последствий глобальной пандемии в Узбекистане и вовлечения всех слоев населения в регулярные занятия физической культурой и спортом, для формирования у населения иммунной системы против болезни, для организации реабилитации и реабилитации в пост болезненный период, а также для усиления пропаганды правильного питания как гарантии здорового образа жизни.
В указе:
«Дорожная карта» по внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта.
Ходьба, бег, мини-футбол, велоспорт, бадминтон, волейбол, стритбол, фитнес, «Workout» - квартальный (уличный) фитнес определены приоритетными направлениями развития массового спорта и пропаганды здорового образа жизни среди населения страны.
На ряду с этим на обеспечение первичным спортивным инвентарем и сооружениями с целью формирования современной материально-технической базы физической культуры и спорта в государственных дошкольных и общеобразовательных учреждениях в 2021 году на каждую государственную дошкольную организацию планируется выделить 2,0 млн. сумов, а общеобразовательным организациям - 5,0 млн. сумов за счет необходимых средств при формировании параметров Государственного бюджета Республики Узбекистан.
В рамках этих средств для дошкольных образовательных учреждений будут закуплены следующие виды спортивного инвентаря:
Для общеобразовательных школ:
Эти мероприятия в первую очередь служат привлечению молодежи к массовым видам спорта и пропаганде здорового образа жизни среди молодежи.