Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Соғлом турмуш тарзини кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди
16/12/2020 - 22:32 11319
Ўзбекистонда глобал пандемиянинг салбий оқибатларини юмшатиш ҳамда аҳолининг барча қатламларини жисмоний тарбия ва спорт билан мунтазам шуғулланишга жалб этиш орқали аҳолида касалликка қарши иммун тизимини шакллантириш, касалликдан кейинги даврда тиклаш ва реабилитация ишларини ташкил этиш ҳамда аҳолининг соғлом турмуш тарзи гарови сифатида тўғри овқатланиш тарғиботини кучайтириш мақсадида Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ҳамда Молия вазирлиги билан ҳамкорликда Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармони қабул қилинди.
Фармонда:
Соғлом турмуш тарзини ҳаётга кенг татбиқ этиш ва оммавий спортни янада ривожлантириш “йўл харитаси”;
Республикада аҳоли ўртасида оммавий спортни ривожлантириш ва соғлом турмуш тарзини тарғиб қилишнинг устувор йўналишлари этиб – спортнинг юриш, югуриш, мини футбол, велоспорт, бадминтон, волейбол, стритбол, фитнес, “Workоut” — маҳалла (кўча) фитнеси турлари белгиланиши кўзда тутилмоқда.
Шу билан бирга, давлат мактабгача ва умумтаълим муассасаларида жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланиш учун замонавий моддий-техника базасини шакллантириш мақсадида  бирламчи спорт жиҳозлари ва анжомлари билан таъминлаш харажатлари учун Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети параметрларини шакллантиришда зарур маблағлар ҳисобидан 2021 йилда ҳар бир давлат мактабгача таълим ташкилотига 2,0 млн сўмдан, умумтаълим муассасасига 5,0 млн сўмдан ажратилиши кўзда тутилмоқда.
Ушбу маблағлар доирасида, мактабгача таълим ташкилотлари учун қуйидаги турдаги спорт анжомлари харид қилинади:
Мазкур тадбирлар аввалом бор ёшларни оммавий спорт турларига қизиқтириш ва ёшлар орасида соғлом турмуш тарзини татбиқ этишга хизмат қилади.

The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan on measures for the widespread introduction of a healthy lifestyle and the further development of mass sports has been adopted
16/12/2020 - 22:42 4877
The decree of the President of the Republic of Uzbekistan has been adopted in cooperation with the Ministry of Physical Culture and Sports and the Ministry of Finance to build the immune system of the population in Uzbekistan by mitigating the negative effects of the global pandemic and involving all segments of the population in regular physical culture and sports, to organize rehabilitation and rehabilitation work in the post-disease period and to strengthen the promotion of proper nutrition as a guarantee of a healthy lifestyle.
In the decree:
"Roadmap" for the implementation of a healthy lifestyle and the further development of mass sports;
It is envisaged that neighborhood (street) fitness types- Walking, jogging, mini football, cycling, badminton, volleyball, streetball, fitness, "Workout" - will be identified as priority areas for the development of mass sports and promotion of a healthy lifestyle among the population of the country.
At the same time, in order to form a modern material and technical base for physical education and sports in public preschool and secondary schools, in 2021, it is planned to allocate 2.0 million soums to each state preschool organization and 5.0 million soums to secondary schools at the expense of necessary means in formation of parameters of the State budget of the Republic of Uzbekistan for expenses on provision of primary sports equipment and accessories.
Within the framework of these funds, the following types of sports equipment will be purchased for preschool educational institutions:
For primary and secondary schools:
These events primarily serve to attract young people to mass sports and promote a healthy lifestyle among young people.