Iqtisodiy tarraqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi tomonidan o'rta shahar hokimlari, ularning o'rinbosarlari, boshqa davlat idoralari rahbarlari uchun masofaviy kurs tashkil qilinmoqda
29/10/2020 - 16:44 4139
O'RTA SHAHAR XOKIMLARI VA O'RINBOSARLARI UCHUN MASOFAVIY KURS
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida 2020 yil 8 iyul kuni kengaytirilgan tarzda o'tkazilgan videoselektor yig'ilishining 51-sonli bayoni 19-bandi 2-xatboshisi ijrosini ta'minlash maqsadida, O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy tarraqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Biznes va tadbirkorlik oliy maktabi (keyingi o'rinlarda - Oliy maktab) tomonidan o'rta shahar Hokimlari va ularning o'rinbosarlari, hamda boshqa davlat idoralari rahbarlari uchun qisqa-muddatli masofaviy kurs tashkil qilinmoqda.
O'quv kursi 3-6 noyabr kunlari Oliy maktab, Birlashgan Millatlar tashkiloti (BMT) ning Janub-janub hamkorligi boshqarmasi (UNOSSC) va BMTning O'zbekistondagi vakilligi bilan hamkorlikda “Biznesni rivojlantirish va xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirish orqali shaharlarni o'zgartirish” mavzusida masofaviy shaklda o'tkaziladi.
Mazkur kursning asosiy maqsadi - shaharlar hokimlari va ularning o'rinbosarlari xamda boshqa tegishli tashkilotlar uchun xizmat ko'rsatish sohasi faoliyatining o'ziga xos xususiyatlari to'g'risida zamonaviy tushuncha hosil etish, xizmat ko'rsatish sohasida tadbirkorlikni rivojlantirish va takomillashtirish uchun hal qilinishi kerak bo'lgan masalalarni bayon etish, kurs ishtirokchilarida xalqaro tajribaga asoslanib kelajakda amalga oshirilishi zarur bo'lgan chora-tadbirlar haqida ko'nikma hosil qilish.
Dastur davlat-xususiy sherikligi (global rivojlanish, Xitoydagi amaliyot va istiqbollar), o'z-o'zini ish bilan band qilgan aholini qo'llab-quvvatlash, xizmat ko'rsatish sohasida iqtisodiyotning o'rni, global tendentsiyalari, raqamli iqtisodiyotning xizmat ko'rsatish sohasida infratuzilmalarni yaratishdagi ahamiyati, ichki turizmni rivojlantirish, shaharlarni transformasiya qilish bo'yicha yo'l xaritasi kabi mavzularni o'z ichiga oladi.

Дистанционный курс для хокимов и их заместителей, а также руководителей других государственных структур
29/10/2020 - 16:46 3777
ДИСТАНЦИОННЫЙ КУРС ДЛЯ ХОКИМОВ СРЕДНИХ ГОРОДОВ И ИХ ЗАМЕСТИТЕЛЕЙ
В целях обеспечения реализации абзаца 2 пункта 19 Протокола №51 расширенного видеоселекторного совещания, проведенного под руководством Президента Республики Узбекистан 8 июля 2020 года, Министерство экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан и Высшая школа бизнеса и предпринимательства (далее Высшая школа) планируют организовать краткосрочный дистанционный курс для хокимов средних городов и их заместителей, а также руководителей других государственных органов.
Учебный курс на тему "Преобразование городов путём развития бизнеса и совершенствования сектора услуг" будет проходить в дистанционном формате с 3 по 6 ноября в сотрудничестве между Высшей школой, Программой развития ООН в Узбекистане и Управлением ООН по сотрудничеству Юг-Юг.
Основная цель данного курса – укрепить у хокимов городов, их заместителей и представителей других соответствующих организаций современное понимание специфики сферы услуг, обозначить вопросы, которые необходимо решить для развития и совершенствования предпринимательства в сфере услуг, а также развить у участников навыки, которые будут реализованы в будущем, основываясь на международном опыте.
Программа фокусируется на таких темах, как государственно-частное партнерство (глобальное развитие, практики и перспективы в Китае), поддержка самозанятого населения, роль экономики в сфере услуг, мировые тенденции, роль цифровой экономики в создании инфраструктуры в сфере услуг, развитие внутреннего туризма и дорожная карта по преобразованию городов.
Лекции будут проводиться китайскими профессорами Юго-Восточного университета Китая, Китайской академией социальных наук, Университета финансов и экономики Ланьчжоу и Высшей школы.