“Biznes yuritish 2022” hisoboti uchun belgilangan KPI ko‘rsatkichlarga erishish maqsadida rejalashtirilgan chora-tadbirlar to'g'risida navbatdagi uchrashuv
08/10/2020 - 12:38 4263
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “O‘zbekiston Respublikasining xalqaro reyting va indekslardagi o‘rnini yaxshilash hamda davlat organlari va tashkilotlarida ular bilan tizimli ishlashning yangi mexanizmini joriy qilish to‘g‘risida”gi PF-6003 sonli Farmoni bilan belgilab berilgan Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotida O‘zbekiston Respublikasi o’rnini yaxshilash va ushbu reyting bo‘yicha samaradorlikning eng muhim ko‘rsatkichlari (KPI)ga erishish uchun 2021 yilga rejalashtirilgan chora-tadbirlar to’g’risida vazirlik va idoralararo ma’lumot almashish yuzasidan joriy yilning 7-oktyabr kuni navbatdagi videkonferensiya uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda mas’ul vazirlik va idoralarning xalqaro reyting va indekslar bilan ishlashga biriktirilgan 26 nafar mas'ul department boshliqlari va mutaxassislari qatnashdilar.
Onlayn tarzda o’tkazilgan uchrashuv davomida ishtirokchilarga xalqaro reytinglar uchun mas'ul etib belgilangan "Biznes yuritish" va boshqa xalqaro reytinglar bilan ishlash boshqarmasi boshlig’i tomonidan bisnes yuritish bo’yicha ko’rsatkichlarining O‘zbekiston Respublikasini xalqaro maydondagi nufuzini oshirishdagi ahamiyati, erishilgan yutuqlar va mavjud muammolarni yechishga qaratilgan masalalar bilan tanishtirildi.
Xususan, 2021-yil uchun ishlab chiqilishi rejalashtirilgan “Yo‘l xaritasi” bo’yicha olib borilayotgan ishlar jadal sur’atda ekanligi, tegishli mas’ul idoralardan chora-tadbirlar rejasi, ularni amalga oshirish mexanizmi hamda erishilayotgan natijalarni aholi, jumladan jismoniy va yuridik shaxslarning kundalik hayotida o‘z aksini topayotganligini ommaviy axborot vositalarida targ‘ib etish katta ahamiyatga ega ekanligi alohida ta’kidlab o’tildi. Shuningdek, “Biznes yuritish” reytingida KPI ko’rsatkichlariga erishishda har bir indikatorlar uchun mas’ul tegishli vazirlik va idoralardan mavjud muammolar, shu bilan birga biznes muhitini yaxshilash va rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlar rejasi taqdim etilishi hamda ularning o’z vaqtida ijrosini ta’minlashga kelishib olindi.
Ma’lumot uchun: joriy yilning oktyabr oyida Jahon banki tomonidan nashr qilinishi rejalashtirilgan “Biznes yuritish 2021” yillik hisoboti vaqtinchalik noma’lum muddatga kechiktirilishini xabar qilingan edi.

A regular meeting on planned measures to achieve the KPI indicators set for the "Doing Business" 2022 report
08/10/2020 - 12:44 3537
On October 7 of this year, at a regular video conference with ministries and departments, the planned activities for 2021 were discussed to improve the position of the Republic of Uzbekistan and achieve the established key performance indicators (KPI) in the rating of the World Bank and the International Finance Corporation "Doing Business" according to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan. 6003 "On improving the position of the Republic of Uzbekistan in international ratings and indices, as well as the introduction of a new mechanism for systematic work with them in government agencies and organizations." The meeting was attended by 26 leaders and specialists of ministries and departments responsible for working with international ratings and indices.
During an online meeting, its participants were familiarized by the head of the Doing Business department and work with other international ratings with the values ​​of Doing Business indicators and their role in improving the image of the Republic of Uzbekistan in the international arena, the results achieved and measures aimed at solving existing problems.
In particular, it was separately noted that ministries and departments are in full swing working on the draft Roadmap for 2021, the development of measures and mechanisms for its implementation, their implementation in the daily life of the population, including individuals and legal entities, as well as the important role in their promotion by the media. Thus, the presentation and implementation of measures aimed at improving the business environment and achieving KPIs in the Doing Business rating for each indicator was agreed by the responsible ministries and departments.
For information: the publication of the annual report "Doing Business 2021" by the World Bank scheduled for October this year has been temporarily postponed for an indefinite period.