"Kambag'allikni qisqartitish yuzasidan hamkorlikni kengaytirish" mavzusida yuqori darajadagi xalqaro videokonferensiya
27/09/2020 - 21:17 4454
Joriy yilning 26 sentabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi hukumati tomonidan BMT kotibiyati bilan hamkorlikda tashkil etilgan "Kambag`allikni qisqartirish yuzasidan hamkorlikni kengaytirish" mavzusida yuqori darajadagi xalqaro videokonferensiya bo'lib o'tdi.
Konferensiya Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I, BMT bosh kotibining birinchi o'rinbosari Amina Muhammad, BMT bosh kotibi o'rinbosari Lyu Chjenmin hamda Misr, Qozog'iston, Peru, Filippin, Janubiy Afrika va boshqa rivojlanayotgan mamlakatlarning tashqi ishlar vazirlaridan tarkib topdi.
Rivojlanish bo'yicha xalqaro hamkorlik kun tartibida, qashshoqlikni har qanday shaklda yo'q qilishga ustuvor ahamiyat berayotgani, rivojlanayotgan mamlakatlarga, eng kam rivojlangan mamlakatlarga, rivojlanayotgan mamlakatlarga, xususan pandemiya oqibatlarini bartaraf etish muhim ahamiyat kasb etishi ta`kidlandi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Jamshid Qo'chqorov o'z nutqida kambag`allikni qisqartirish mamlakat Prezidenti tomonidan belgilangan ustuvor vazifa ekanligini ta'kidladi. Ushbu muammoning ahamiyati O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surgan takliflarida, shuningdek, qashshoqlikni yo'q qilish va kambag`allikni qisqartirish BMT Bosh assambleyasining yaqinlashib kelayotgan sessiyasining asosiy mavzularidan biri sifatida belgilashda va ushbu masalalarga bag'ishlangan Global sammitni o'tkazishda o'z aksini topgani qayd etildi.
O'zbekistonning uzoq muddatli strategik maqsadi barqaror va inklyuziv iqtisodiy o'sishni ta'minlash, aholi jon boshiga daromadlarni oshirish, kambag`allik darajasini keskin kamaytirish ekanligi ta`kidlandi.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun O'zbekiston bozor iqtisodiyotini mustahkamlash hamda liberallashtirish bo'yicha tarkibiy islohotlarga e'tibor qaratmoqda.
O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasi nutqida kambag`allikni qisqartirish sohasida global hamkorlikni kuchaytirish zarurligi, shuningdek, ushbu mamlakatning qashshoqlikka qarshi kurashish bo'yicha Xitoy xalq Respublikasining muvaffaqiyatli tajribasini rolini alohida ta'kidlab o'tdi.
Delegatsiyalar rahbarlari xalqaro rivojlanish bo'yicha sheriklik aloqalarini kengaytirish, "“Bir makon-bir yo'l”" tashabbusini va BMTning 2030-yilgacha barqaror rivojlanish kun tartibini amalga oshirishga hissa qo'shadigan boshqa mintaqaviy va xalqaro hamkorlik tashabbuslarini qabul qilishning muhimligi to'g'risida kelishib oldilar. Uchrashuv doirasida, qatnashchilar rivojlanayotgan mamlakatlar uchun yanada ochiq va inklyuziv rivojlanish muhitini yaratish, ayniqsa, pandemiya sharoitida global ta'minot zanjiridagi uzilishlarni bartaraf etish bozorlar ochiqligini ta`minlashning ahamiyatiga ham etibor qaratishdi.
Xususan, XXR tashqi ishlar vaziri va BMT vakillari global pandemiya natijasida 70-100 millionga yaqin dunyo aholisi o'ta qashshoqlik darajasiga tushib qolishi bo`yicha tahdidlar mavjud ekanligini ta'kidladilar. Shu munosabat bilan ular kambag`allikni qisqartirish, moliyaviy va texnik yordam rolini kuchaytirish yuzasidan strategik sheriklik muhimligi hamda pandemiya sharoitida yanada zarur omilga aylangani qayd etdilar.
Bundan tashqari, global koronavirus pandemiyasining salbiy oqibatlarini yumshatish bo'yicha O'zbekistonda amalga oshirilayotgan inqirozga qarshi amaliy choralar, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlik, shuningdek, kambag`allikni qisqartirish bo'yicha konsepsiya va strategiyani ishlab chiqish bo'yicha xalqaro ekspertlar bilan birgalikda olib borilayotgan ishlar to'g'risida ma'lumot berildi.
Iqtisodiy barqaror va inklyuziv o'sishni ta'minlash, inson kapitalini rivojlantirish va yangi ish o'rinlarini yaratishga yo`naltirilgan va amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlar O'zbekistonda kambag`allikni qisqartirishga qaratilgan asosiy chora-tadbirlar sifatida taqdim qilindi.
O'zbekiston tomonidan quyidagilar taklif qilindi:
- kambag`allikni qisqartirish sohasida Xitoy va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlikning huquqiy asoslarini yaratish;
- XXRning kambag`allikni qisqartirish bo`yicha tajribasini o'rganish maqsadida, vazirliklar va idoralar xodimlari uchun xizmat safarlarini tashkil etish;
- Iqtisodiy taraqqiyot va kambag`allikni qisqartirish vazirligiga Xitoydan maslahatchi-ekspert jalb qilish.
O'z navbatida, Xitoy tomoni yordam ko'rsatishga va kambag`allikni qisqartirish sohasidagi tajribasi bilan o'rtoqlashishga tayyorligini bildirib o`tdi.
Xususan, XXR tashqi ishlar vaziri janob Van Yi - «Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O'zbekiston kambag'allikni qisqartirish sohasida muhim natijalarga erishdi, bu bilan Xitoy tomoni o'z samimiy tabriklarini bildiradi. Biz O'zbekistondagi hamkasblarimizni kambag'allikni qisqartirish bo'yicha tajriba almashish uchun Xitoyga tashrif buyurishga taklif etamiz. Har bir mamlakat o'ziga xos xususiyatlarga ega. Ishonchim komilki, har bir davlat o'z mamlakatidagi vaziyatga mos bo'lgan kambag'allikni bartaraf qilish uchun o'z yo'lini topishga qodir" deya ta'kidladi.
Videokonferensiya yakunida, ishtirokchilar ushbu yo'nalishdagi hamkorlikni davom ettirishga kelishib olishdi.
O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag`allikni qisqartirish vazirligi Axborot xizmati

International High-Level Video Conference on "Expanding Cooperation in Poverty Reduction".
On September 26 this year, a High-Level International Video Conference was held on the topic: "Expanding Cooperation in the Framework of Poverty Reduction", which was organized by the Government of the People's Republic of China together with the UN Secretariat.
Among the conference participants were Chinese Foreign Minister Wang Yi, UN First Deputy Secretary General Amina Mohammed, UN Deputy Secretary General Liu Zhenming, foreign ministers of Egypt, Kazakhstan, Peru, the Philippines, South Africa and other developing countries.
Agenda in international development cooperation, prioritize poverty eradication in all its forms, provide more help to developing countries, African countries, the least developed countries, developing countries, in particular, in overcoming the pandemic and implementing the 2030 agenda, and render more support for deepen South-South cooperation in the new era.
In his speech, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Jamshid Kuchkarov noted that poverty reduction is a priority task set by the President of the country. The importance of this problem is reflected in the proposals that the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev put forward at the 75th session of the UN General Assembly, as well as defining the problem of eradicating poverty and fighting poverty as one of the main topics of the upcoming session of the UN General Assembly and holding a Global Summit dedicated to these issues.
It was emphasized that the long-term strategic goal of Uzbekistan is to ensure sustainable and inclusive economic growth, increase per capita income and reduce poverty and inequality.
To achieve these goals, Uzbekistan focuses on liberalization and structural reforms to strengthen the market economy.
In the speech of Uzbekistan's delegation the need to strengthen global cooperation in the field of poverty reduction was noted, and also separately highlighting the role of China, taking into account the successful experience of this country in the fight against poverty.
The meeting called for reinvigorated international development partnership, welcoming the Belt and Road Initiative and other regional and international cooperation initiatives which contribute to the implementation of 2030 Agenda. The meeting also called for a more open and inclusive development environment for developing countries, stressing the crucial importance, especially in face of pandemic, of keeping the markets open and resolving disruptions to the global supply chains.
In particular, the PRC Foreign Minister and UN representatives stressed that a global pandemic threatens to push about 70-100 million people in the world to extreme poverty. In this regard, they noted the importance of strategic partnerships in the field of poverty reduction, strengthening the role of financial and technical assistance, which has become an even more important factor in the context of the pandemic.
In addition, information was announced on the practical anti-crisis measures taken in Uzbekistan to mitigate the negative consequences of the global coronavirus pandemic, on cooperation with international organizations and financial institutions, as well as on joint work with international experts to develop a Concept and Strategy for Poverty Reduction.
The ongoing structural reforms aimed at ensuring stable and inclusive economic growth, strengthening human capital and creating new jobs were announced as fundamental measures to reduce poverty in Uzbekistan.
Uzbekistan proposed:
- creation of a legal basis for cooperation between China and Uzbekistan in the field of poverty reduction;
- organization of a business trip for employees of ministries and departments in the PRC to study the experience of reducing poverty;
- attraction of a consultant from the Chinese side to the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction.
In turn, the Chinese side expressed its readiness to provide assistance and share its experience in the field of poverty reduction.
In particular, the Minister of Foreign Affairs of the PRC, Mr. Wang Yi, noted: “Under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, Uzbekistan has achieved important results in the field of poverty reduction, on which the Chinese side expresses sincere congratulations. We welcome colleagues from Uzbekistan to visit China to share experiences on poverty reduction. Each country has its own characteristics. I am confident that every state can find their own way to eliminate poverty, corresponding to the situation in their country. "
As a result of the conference, the participants decided to continue cooperation in the field of poverty reduction.