"Kambag'allikni qisqartitish yuzasidan hamkorlikni kengaytirish" mavzusida yuqori darajadagi xalqaro videokonferensiya
27/09/2020 - 21:17 4454
Joriy yilning 26 sentabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi hukumati tomonidan BMT kotibiyati bilan hamkorlikda tashkil etilgan "Kambag`allikni qisqartirish yuzasidan hamkorlikni kengaytirish" mavzusida yuqori darajadagi xalqaro videokonferensiya bo'lib o'tdi.
Konferensiya Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I, BMT bosh kotibining birinchi o'rinbosari Amina Muhammad, BMT bosh kotibi o'rinbosari Lyu Chjenmin hamda Misr, Qozog'iston, Peru, Filippin, Janubiy Afrika va boshqa rivojlanayotgan mamlakatlarning tashqi ishlar vazirlaridan tarkib topdi.
Rivojlanish bo'yicha xalqaro hamkorlik kun tartibida, qashshoqlikni har qanday shaklda yo'q qilishga ustuvor ahamiyat berayotgani, rivojlanayotgan mamlakatlarga, eng kam rivojlangan mamlakatlarga, rivojlanayotgan mamlakatlarga, xususan pandemiya oqibatlarini bartaraf etish muhim ahamiyat kasb etishi ta`kidlandi.
O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari Jamshid Qo'chqorov o'z nutqida kambag`allikni qisqartirish mamlakat Prezidenti tomonidan belgilangan ustuvor vazifa ekanligini ta'kidladi. Ushbu muammoning ahamiyati O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surgan takliflarida, shuningdek, qashshoqlikni yo'q qilish va kambag`allikni qisqartirish BMT Bosh assambleyasining yaqinlashib kelayotgan sessiyasining asosiy mavzularidan biri sifatida belgilashda va ushbu masalalarga bag'ishlangan Global sammitni o'tkazishda o'z aksini topgani qayd etildi.
O'zbekistonning uzoq muddatli strategik maqsadi barqaror va inklyuziv iqtisodiy o'sishni ta'minlash, aholi jon boshiga daromadlarni oshirish, kambag`allik darajasini keskin kamaytirish ekanligi ta`kidlandi.
Ushbu maqsadlarga erishish uchun O'zbekiston bozor iqtisodiyotini mustahkamlash hamda liberallashtirish bo'yicha tarkibiy islohotlarga e'tibor qaratmoqda.
O'zbekiston Respublikasi delegatsiyasi nutqida kambag`allikni qisqartirish sohasida global hamkorlikni kuchaytirish zarurligi, shuningdek, ushbu mamlakatning qashshoqlikka qarshi kurashish bo'yicha Xitoy xalq Respublikasining muvaffaqiyatli tajribasini rolini alohida ta'kidlab o'tdi.
Delegatsiyalar rahbarlari xalqaro rivojlanish bo'yicha sheriklik aloqalarini kengaytirish, "“Bir makon-bir yo'l”" tashabbusini va BMTning 2030-yilgacha barqaror rivojlanish kun tartibini amalga oshirishga hissa qo'shadigan boshqa mintaqaviy va xalqaro hamkorlik tashabbuslarini qabul qilishning muhimligi to'g'risida kelishib oldilar. Uchrashuv doirasida, qatnashchilar rivojlanayotgan mamlakatlar uchun yanada ochiq va inklyuziv rivojlanish muhitini yaratish, ayniqsa, pandemiya sharoitida global ta'minot zanjiridagi uzilishlarni bartaraf etish bozorlar ochiqligini ta`minlashning ahamiyatiga ham etibor qaratishdi.
Xususan, XXR tashqi ishlar vaziri va BMT vakillari global pandemiya natijasida 70-100 millionga yaqin dunyo aholisi o'ta qashshoqlik darajasiga tushib qolishi bo`yicha tahdidlar mavjud ekanligini ta'kidladilar. Shu munosabat bilan ular kambag`allikni qisqartirish, moliyaviy va texnik yordam rolini kuchaytirish yuzasidan strategik sheriklik muhimligi hamda pandemiya sharoitida yanada zarur omilga aylangani qayd etdilar.
Bundan tashqari, global koronavirus pandemiyasining salbiy oqibatlarini yumshatish bo'yicha O'zbekistonda amalga oshirilayotgan inqirozga qarshi amaliy choralar, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari bilan hamkorlik, shuningdek, kambag`allikni qisqartirish bo'yicha konsepsiya va strategiyani ishlab chiqish bo'yicha xalqaro ekspertlar bilan birgalikda olib borilayotgan ishlar to'g'risida ma'lumot berildi.
Iqtisodiy barqaror va inklyuziv o'sishni ta'minlash, inson kapitalini rivojlantirish va yangi ish o'rinlarini yaratishga yo`naltirilgan va amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlar O'zbekistonda kambag`allikni qisqartirishga qaratilgan asosiy chora-tadbirlar sifatida taqdim qilindi.
O'zbekiston tomonidan quyidagilar taklif qilindi:
- kambag`allikni qisqartirish sohasida Xitoy va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlikning huquqiy asoslarini yaratish;
- XXRning kambag`allikni qisqartirish bo`yicha tajribasini o'rganish maqsadida, vazirliklar va idoralar xodimlari uchun xizmat safarlarini tashkil etish;
- Iqtisodiy taraqqiyot va kambag`allikni qisqartirish vazirligiga Xitoydan maslahatchi-ekspert jalb qilish.
O'z navbatida, Xitoy tomoni yordam ko'rsatishga va kambag`allikni qisqartirish sohasidagi tajribasi bilan o'rtoqlashishga tayyorligini bildirib o`tdi.
Xususan, XXR tashqi ishlar vaziri janob Van Yi - «Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida O'zbekiston kambag'allikni qisqartirish sohasida muhim natijalarga erishdi, bu bilan Xitoy tomoni o'z samimiy tabriklarini bildiradi. Biz O'zbekistondagi hamkasblarimizni kambag'allikni qisqartirish bo'yicha tajriba almashish uchun Xitoyga tashrif buyurishga taklif etamiz. Har bir mamlakat o'ziga xos xususiyatlarga ega. Ishonchim komilki, har bir davlat o'z mamlakatidagi vaziyatga mos bo'lgan kambag'allikni bartaraf qilish uchun o'z yo'lini topishga qodir" deya ta'kidladi.
Videokonferensiya yakunida, ishtirokchilar ushbu yo'nalishdagi hamkorlikni davom ettirishga kelishib olishdi.
O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag`allikni qisqartirish vazirligi Axborot xizmati

Международная видеоконференция высокого уровня на тему: «Расширение сотрудничества в рамках сокращения бедности»
27/09/2020 - 21:22 4597
26 сентября текущего года состоялась Международная видеоконференция высокого уровня на тему: «Расширение сотрудничества в рамках сокращения бедности», которая была организована Правительством КНР совместно с Секретариатом ООН.
Cреди участников конференции были министр иностранных дел КНР Ван И, Первый заместитель Генерального секретаря ООН Амина Мохаммед, заместитель генерального секретаря ООН Лью  Чженьмин, министры иностранных дел Египта, Казахстана, Перу, Филиппин, Южной Африки и других развивающихся стран.
Отмечалось, что повестка дня международного сотрудничества в области развитии уделяет первоочередное внимание искоренению нищеты во всех ее формах, оказывать дополнительную помощь развивающимся странам, наименее развитым странам, развивающимся странам, в частности, в преодолении последствий пандемии и реализации повестки дня на период до 2030 года.
В своем выступлении Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров отметил, что сокращение бедности является приоритетной задачей поставленной Президентом страны. Важность данной проблемы находит отражение и в предложениях, которые Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиеёв выдвинул на 75-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН, также определение проблемы ликвидации нищеты и борьбы с бедностью в качестве одной из основных тем предстоящей сессии Генеральной Ассамблеи ООН и проведение Глобального саммита, посвященного данным вопросам.
Было подчеркнуто, что долгосрочной стратегической целью Узбекистана является обеспечение устойчивого и всеобъемлющего экономического роста, увеличение дохода на душу населения и снижение уровня бедности и неравенства.
Для достижения поставленных целей Узбекистан делает упор на либерализацию и структурные реформы для укрепления рыночной экономики.
В выступлении делегации Узбекистана была отмечена необходимость усиления глобального сотрудничества в области сокращения бедности, а также отдельно выделена при этом роль Китая, учитывая успешный опыт данной страны в сфере борьбы с бедностью.
Главы делегаций сошлись во мнении о важности активизации международного партнерства в области развития, приветствуя инициативу «Один пояс, один путь» и другие инициативы регионального и международного сотрудничества, которые способствуют реализации Повестки дня Устойчивого развития ООН до 2030 года. Встреча также призвала собравшихся к созданию более открытой и инклюзивной среды развития для развивающихся стран, подчеркнув её решающую важность, особенно в условиях пандемии, сохранения открытости рынков устранения сбоев в глобальных цепочках поставок.
В частности, министр иностранных дел КНР и представители ООН подчеркнули, что глобальная пандемия грозит подтолкнуть около 70-100 миллионов людей в мире к крайней нищете. В связи с этим, они отметили важность стратегического партнерства в области сокращения бедности, усиления роли оказания финансовой и технической помощи, что стало еще более важным фактором в условиях пандемии.
Кроме того, была озвучена информация о принимаемых практических антикризисных мерах в Узбекистане по смягчению негативных последствий глобальной пандемии короновируса, о сотрудничестве с международными организациями и финансовыми институтами, а также о совместной работе с международными экспертами для разработки Концепции и Стратегии сокращения бедности.
В качестве фундаментальных мер сокращения бедности в Узбекистане озвучены реализуемые структурные реформы, направленные на обеспечение стабильного и инклюзивного роста экономики, усиление человеческого капитала и создание новых рабочих мест.
Узбекской стороной были предложены:
- создание правовой основы сотрудничества между Китаем и Узбекистаном в области сокращения бедности;
- организация деловой поездки сотрудникам министерств и ведомств в КНР для изучения опыта по сокращению бедности;
- привлечение консультанта с китайской стороны в Министерство экономического развития и сокращения бедности.
В свою очередь, китайская сторона выразила готовность оказать содействие и поделиться своим опытом в области сокращения бедности.
В частности, министр иностранных дел КНР господин Ван И отметил: «Под руководством Президента Шавката Мирзиёева Узбекистан добился важных результатов в сфере сокращения бедности, в связи с чем китайская сторона выражает искренние поздравления. Мы приглашаем коллег из Узбекистана посетить Китай для обмена опытом по сокращению бедности. У каждой страны свои особенности. Уверен, что все могут найти свой путь ликвидации бедности, соответствующий положению своей страны.»