COVID-19 pandemiyasi davrida Osiyo Taraqqiyot Banki va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi o'rtasidagi hamkorlik
03/08/2020 - 16:17 9199
Mamlakatimizda Osiyo taraqqiyot banki bilan bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan loyihalar rivojlanib borayotgan o'zaro hamkorlikdan dalolatdir. OTBning moliyaviy va texnik yordami davlatni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlarini aks ettiruvchi mamlakatning milliy rivojlanish strategiyasiga to'liq mos keladi.
Koronavirus pandemiyasi oqibatida yuzaga kelgan jahon iqtisodiyotidagi joriy holat, hamda mamlakatimiz iqtisodiyatiga ham ta'sir qilayotgan joriy qilingan zarur karantin choralarinini hisobga olgan holda, O'zbekistonning OTB bilan hamkorligi yanada mustahkamlandi. Koronavirus tarqalishining oldini olish va pandemiyaning mamlakat iqtisodiyotiga ta'sirini yumshatish maqsadida bank sarmoyalarini jalb qilish ishlari olib borilmoqda.
OTBning vazirlikka texnik yordam ko'rsatish bo'yicha xalqaro maslahatchilar bilan ta'minlashda, xususan, O'zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish konsepsiyasini va 2030 yilgacha O'zbekistonda sanoatni rivojlantirish kontseptsiyasini ishlab chiqishda katta hissasini qayd etish joiz.
Jahon tajribasini hisobga olgan holda vazirlikka yuklangan vazifalarni yanada samarali bajarish bo'yicha ham OTB vakillari bilan bir necha bor videokonferensaloqa formatida muzokaralar bo'lib o'tdi. Natijada texnik yordam doirasida xalqaro maslahatchilarni jalb qilish to'g'risida kelishuvga erishildi, xalqaro maslahatchilarni yollash uchun texnik topshiriqlar ishlab chiqildi, O'zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha bo'lgan davrda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish kontseptsiyasida, shuningdek 2030 yilgacha O'zbekiston sanoatini rivojlantirish kontseptsiyasida aks ettirish kerak bo'lgan asosiy yo'nalishlar muhokama qilindi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligining OTB bilan hamkorligi quyidagi masalalarni qamrab oladi:
- sanoat siyosatini amalga oshirishda xorijiy mamlakatlarning muvaffaqiyatli amaliyotidan misollar;
- "sodda narsalar iqtisodiyoti" ni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishda uslubiy yondashuvlar;
- moliyaviy va sanoat guruhlarini yaratish hamda ularning faoliyati bo'yicha xorijiy tajriba;
- milliy sanoat uchun uzoq muddatli tashqi va ichki xavflar;
- yuqori texnologik tartibga o'tishni amalga oshirish uchun yondashuvlar (sanoat 4.0);
- iqtisodiyot tarmoqlarida mehnat unumdorligi darajasini aniqlashda yordam;
- davlat korxonalarini isloh qilish bo'yicha xalqaro tajriba;
- erkin, ma'muriy va aralash boshqaruv nuqtai nazaridan iqtisodiy boshqaruv kontseptsiyasini ishlab chiqishda ko'maklashish;
- COVID-19 ning O'zbekiston iqtisodiyotiga ijtimoiy-iqtisodiy ta'sirini baholashda va xalqaro tajribani hisobga olgan holda, pandemiyaning salbiy ta'sirini bartaraf etish usullarini ishlab chiqishda yordam berish.
Umuman olganda, vazirlik va Osiyo taraqqiyot banki o'rtasidagi o'zaro manfaatli aloqalar istiqbollari yangi qo'shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishga imkon yaratib kelmoqda.

Сотрудничество Азиатского банка развития и Министерства экономического развития и сокращения бедности в период пандемии COVID-19
03/08/2020 - 16:18 9984
Проекты, поэтапно реализуемые в нашей стране совместно с Азиатским банком развития свидетельствуют о последовательности развития сотрудничества. Финансовое и техническое содействие АБР в полной мере соответствует национальной стратегии развития страны, отражая приоритеты развития Узбекистана.
Учитывая нынешнюю ситуацию в мировой экономике с возникновением пандемии коронавируса и необходимостью введения карантинных мер по ее сдерживанию, которая отрицательно влияет на нашу экономику, укрепилось сотрудничество Узбекистана с АБР, в результате ведется работа по привлечению инвестиций банка в целях предотвращения распространения коронавируса и смягчения его воздействия на экономику страны.
Необходимо отметить неоценимый вклад АБР в предоставлении международных консультантов для технического содействия министерству, в частности для разработки Концепции социально-экономического развития Республики Узбекистан до 2030 года и Концепции развития промышленности Узбекистана до 2030 года.
Неоднократно были проведены переговоры с представителями АБР в формате ВКС для более эффективной реализации задач, поставленных перед министерством с учетом мирового опыта. В результате была достигнута договоренность по привлечению международных консультантов в качестве технического содействия, разработано техническое задание по найму международных консультантов, обсуждены основные направления, которые необходимо отразить в Концепции социально-экономического развития Республики Узбекистан до 2030 года, а также в Концепции развития промышленности Узбекистана до 2030 года.
Сотрудничество Минэкономразвития с АБР охватывает следующие вопросы:
- примеры успешных практик зарубежных стран по реализации индустриальной политики;
- методические подходы по разработке мер для развития «экономики простых вещей»;
- зарубежный опыт по созданию и функционированию финансово-промышленных групп;
- долгосрочные внешние и внутренние риски для национальной промышленности;
- подходы для осуществления перехода на более высокий технологический уклад (Промышленность 4.0);
- содействие в диагностике уровней производительности труда в отраслях экономики;
- международный опыт по реформированию государственных предприятий;
-  содействие в разработке Концепции управления экономикой с точки зрения либерального, административного и смешанного управления;
-  содействие в оценке социально-экономического воздействия COVID-19 на экономику Узбекистана и выработке путей преодоления негативного влияния пандемии с учётом международного опыта.
В целом, перспективы взаимовыгодных связей между Министерством и Азиатским банком развития дают возможность разработки и реализации новых совместных проектов.