COVID-19 pandemiyasi davrida Osiyo Taraqqiyot Banki va Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi o'rtasidagi hamkorlik
03/08/2020 - 16:17 9199
Mamlakatimizda Osiyo taraqqiyot banki bilan bosqichma-bosqich amalga oshirilayotgan loyihalar rivojlanib borayotgan o'zaro hamkorlikdan dalolatdir. OTBning moliyaviy va texnik yordami davlatni rivojlantirishning ustuvor yo'nalishlarini aks ettiruvchi mamlakatning milliy rivojlanish strategiyasiga to'liq mos keladi.
Koronavirus pandemiyasi oqibatida yuzaga kelgan jahon iqtisodiyotidagi joriy holat, hamda mamlakatimiz iqtisodiyatiga ham ta'sir qilayotgan joriy qilingan zarur karantin choralarinini hisobga olgan holda, O'zbekistonning OTB bilan hamkorligi yanada mustahkamlandi. Koronavirus tarqalishining oldini olish va pandemiyaning mamlakat iqtisodiyotiga ta'sirini yumshatish maqsadida bank sarmoyalarini jalb qilish ishlari olib borilmoqda.
OTBning vazirlikka texnik yordam ko'rsatish bo'yicha xalqaro maslahatchilar bilan ta'minlashda, xususan, O'zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish konsepsiyasini va 2030 yilgacha O'zbekistonda sanoatni rivojlantirish kontseptsiyasini ishlab chiqishda katta hissasini qayd etish joiz.
Jahon tajribasini hisobga olgan holda vazirlikka yuklangan vazifalarni yanada samarali bajarish bo'yicha ham OTB vakillari bilan bir necha bor videokonferensaloqa formatida muzokaralar bo'lib o'tdi. Natijada texnik yordam doirasida xalqaro maslahatchilarni jalb qilish to'g'risida kelishuvga erishildi, xalqaro maslahatchilarni yollash uchun texnik topshiriqlar ishlab chiqildi, O'zbekiston Respublikasining 2030 yilgacha bo'lgan davrda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish kontseptsiyasida, shuningdek 2030 yilgacha O'zbekiston sanoatini rivojlantirish kontseptsiyasida aks ettirish kerak bo'lgan asosiy yo'nalishlar muhokama qilindi.
Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligining OTB bilan hamkorligi quyidagi masalalarni qamrab oladi:
- sanoat siyosatini amalga oshirishda xorijiy mamlakatlarning muvaffaqiyatli amaliyotidan misollar;
- "sodda narsalar iqtisodiyoti" ni rivojlantirish bo'yicha chora-tadbirlarni ishlab chiqishda uslubiy yondashuvlar;
- moliyaviy va sanoat guruhlarini yaratish hamda ularning faoliyati bo'yicha xorijiy tajriba;
- milliy sanoat uchun uzoq muddatli tashqi va ichki xavflar;
- yuqori texnologik tartibga o'tishni amalga oshirish uchun yondashuvlar (sanoat 4.0);
- iqtisodiyot tarmoqlarida mehnat unumdorligi darajasini aniqlashda yordam;
- davlat korxonalarini isloh qilish bo'yicha xalqaro tajriba;
- erkin, ma'muriy va aralash boshqaruv nuqtai nazaridan iqtisodiy boshqaruv kontseptsiyasini ishlab chiqishda ko'maklashish;
- COVID-19 ning O'zbekiston iqtisodiyotiga ijtimoiy-iqtisodiy ta'sirini baholashda va xalqaro tajribani hisobga olgan holda, pandemiyaning salbiy ta'sirini bartaraf etish usullarini ishlab chiqishda yordam berish.
Umuman olganda, vazirlik va Osiyo taraqqiyot banki o'rtasidagi o'zaro manfaatli aloqalar istiqbollari yangi qo'shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishga imkon yaratib kelmoqda.

Cooperation between the Asian Development Bank and the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction during the COVID-19 pandemic
03/08/2020 - 16:19 20363
The phased projects implemented in our country with the Asian Development Bank demonstrate the continuity of cooperation. The financial and technical assistance provided by ADB is fully in line with the country’s national development strategy, reflecting Uzbekistan’s development priorities.
Taking into account the current situation in the world economy with the emergence of the coronavirus pandemic and the need to carry out the necessary quarantine measures to contain it, which adversely affects our economy, Uzbekistan’s cooperation with the ADB has been strengthened. As a result, efforts are under way to attract investment from the Bank in order to prevent the spread of the coronavirus and mitigate its impact on the economy.
The invaluable contribution of ADB in providing international consultants to provide technical assistance to the Ministry, in particular the draft Concept for integrated socio-economic development of the Republic of Uzbekistan until 2030
and the Concept for the Development of Industry of Uzbekistan until 2030.
On several occasions, discussions were held with ADB representatives by videoconference in order to effective implement the tasks assigned to the Ministry taking account international experience. As a result, agreement was reached on the engagement of international consultants as technical assistance, the terms of reference for the recruitment of international consultants were developed, and the main areas needed to be reflected in the draft Concept for integrated socio-economic development of the Republic of Uzbekistan until 2030 and the Concept for the Development of Industry of Uzbekistan until 2030 were discussed
The cooperation of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction with ADB covers the following issues:
- examples of successful foreign industrial policy practices;
- methodical approaches to develop measures for the «economy of simple things»;
- foreign experience in the establishment and operation of financial and industrial groups;
- long-term external and internal risks to national industry;
- implementation approaches to move to a higher technological level (Industry 4.0);
-assistance in the diagnosis of productivity levels in economic sectors;
-international experience in reforming State-owned enterprises;
-assistance in the development of the Concept of Economic Management from the perspective of liberal, administrative and mixed management;
-assistance in assessing the socio-economic impact of COVID-19 on the economy of Uzbekistan and in devising ways to overcome the negative influence of the pandemic, taking into account international experience.
Overall, the prospects for a mutually beneficial relationship between the Ministry and the Asian Development Bank make it possible to develop and implement new joint projects.