ShHT mamlakatlari bilan eksport strategiyasi bo'yicha davra suhbati
2020 yil 7 iyul kuni O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi vakillari Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) a'zo davlatlar bilan eksport strategiyasi masalalari yuzasidan video-konferentsiya shaklida tashkil etilgan davra suhbatida ishtirok etishdi.
Ushbu tadbir 2020 yilda raislik qilayotgan taraf (Rossiya Federatsiyasi) tashabbusi bilan ShHTga a'zo mamlakatlar davlat hokimiyati va ishbilarmon doiralari vakillari, shuningdek, ShHT Bosh kotibining o'rinbosari Jonon Sherali Saidamir ishtirokida tashkil etildi.
Davra suhbatining kun tartibidan quyidagi masalalar o'rin oldi:
- ShHTga a'zo davlatlar o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari tahlili;
- ShHTga a'zo davlatlarning eksportga yo'naltirilgan korxonalarini davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash choralarining tahlili;
- texnik tartibga solish va standartlashtirish bo'yicha ShHT doirasidagi muloqotni rivojlanish istiqbollari;
- ShHT doirasida qo'shma elektron savdo maydonchalarini rivojlantirish.
COVID-19 pandemiyasining tarqalishi tufayli yuzaga kelgan inqirozdan keyingi davrda ShHTga a'zo davlatlar iqtisodiyotini qo'llab-quvvatlash masalalarini muhokamasiga ham alohida e'tibor qaratildi.
Tadbirda vazirlikning Xalqaro iqtisodiy hamkorlik va integratsiya jarayonlari departamenti direktori Matkarimov Shuxrat Tulibaevich “Mintaqalararo hamkorlik savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish omili sifatida” mavzusidagi taqdimot bilan qatnashdi.
O'zbekiston delegatsiyasi tomonidan bildirilgan Tashkilotga a'zo davlatlar mintaqalarining hamkorligini kengaytirish bo'yicha tashabbuslar, davra suhbati qatnashchilari tomonidan yuqori baholandi.
Davra suhbati yakunlari bo'yicha tomonlar bunday tadbirlarni muntazam ravishda o'tkazishga kelishib oldilar.

Круглый стол по вопросам экспортной стратегии со странами ШОС
7 июля 2020 года представители Министерства экономического сотрудничества и сокращения бедности Республики Узбекистан приняли участие на круглом столе по вопросам экспортной стратегии с государствами-участниками Шанхайской Организации Сотрудничества (ШОС), который был организован в формате видеоконференции.
Мероприятие организовано по инициативе председательствующей в 2020 году стороны (Российская Федерация) с участием представителей органов государственной власти и бизнес кругов стран-участниц ШОС, а также заместителя Генерального секретаря ШОС Джонона Шерали Сайдамира.
Повестка дня круглого стола включила следующие вопросы:
- анализ перспектив развития торгово-экономического сотрудничества между государствами - членами ШОС;
- анализ мер государственной поддержки экспортноориентированных предприятий государств-членов ШОС;
- перспективы развития диалога ШОС по техническому регулированию и стандартизации;
- развитие совместных электронных торговых площадок на пространстве ШОС.
Особое внимание было уделено обсуждению вопросов поддержки экономик стран-участниц ШОС в послекризисный период, вызванный распространением пандемии COVID-19.
В рамках мероприятия, также с темой «Межрегиональное сотрудничество как фактор развития торгово-экономических отношений» выступил директор Департамента международного экономического сотрудничества и интеграционных процессов министерства Маткаримов Шухрат Тулибаевич.
Инициативы по расширению взаимодействия регионов стран участниц Организации, озвученные узбекской стороной в ходе выступления были тепло приняты всеми участниками мероприятия.
По итогам круглого стола стороны достигли договоренности проводить подобного рода мероприятий на регулярной основе.