ShHT mamlakatlari bilan eksport strategiyasi bo'yicha davra suhbati
2020 yil 7 iyul kuni O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vazirligi vakillari Shanxay hamkorlik tashkilotiga (ShHT) a'zo davlatlar bilan eksport strategiyasi masalalari yuzasidan video-konferentsiya shaklida tashkil etilgan davra suhbatida ishtirok etishdi.
Ushbu tadbir 2020 yilda raislik qilayotgan taraf (Rossiya Federatsiyasi) tashabbusi bilan ShHTga a'zo mamlakatlar davlat hokimiyati va ishbilarmon doiralari vakillari, shuningdek, ShHT Bosh kotibining o'rinbosari Jonon Sherali Saidamir ishtirokida tashkil etildi.
Davra suhbatining kun tartibidan quyidagi masalalar o'rin oldi:
- ShHTga a'zo davlatlar o'rtasida savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari tahlili;
- ShHTga a'zo davlatlarning eksportga yo'naltirilgan korxonalarini davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash choralarining tahlili;
- texnik tartibga solish va standartlashtirish bo'yicha ShHT doirasidagi muloqotni rivojlanish istiqbollari;
- ShHT doirasida qo'shma elektron savdo maydonchalarini rivojlantirish.
COVID-19 pandemiyasining tarqalishi tufayli yuzaga kelgan inqirozdan keyingi davrda ShHTga a'zo davlatlar iqtisodiyotini qo'llab-quvvatlash masalalarini muhokamasiga ham alohida e'tibor qaratildi.
Tadbirda vazirlikning Xalqaro iqtisodiy hamkorlik va integratsiya jarayonlari departamenti direktori Matkarimov Shuxrat Tulibaevich “Mintaqalararo hamkorlik savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish omili sifatida” mavzusidagi taqdimot bilan qatnashdi.
O'zbekiston delegatsiyasi tomonidan bildirilgan Tashkilotga a'zo davlatlar mintaqalarining hamkorligini kengaytirish bo'yicha tashabbuslar, davra suhbati qatnashchilari tomonidan yuqori baholandi.
Davra suhbati yakunlari bo'yicha tomonlar bunday tadbirlarni muntazam ravishda o'tkazishga kelishib oldilar.

Round table on export strategy with SCO countries
On July 7, 2020, the representatives of the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction of the Republic of Uzbekistan participated in a round table on export strategy with the member states of the Shanghai Cooperation Organization (SCO). The event was organized in a video conference format.
The initiative for organizing the event was proposed by Russian Federation, chairing in 2020. It gathered the representatives of state authorities and business circles of the SCO member countries, as well as the SCO Deputy Secretary-General Sherali Saidamir Jonon.
The agenda of the round table included the following issues:
- analysis of the prospects for the development of trade and economic cooperation between the SCO member states;
- analysis of government support measures for export-oriented enterprises of the SCO member states;
- prospects for the development of the SCO dialogue on technical regulation and standardization;
- development of joint electronic trading platforms in the SCO space.
Particular attention was paid to discuss issues of supporting the economies of the SCO member countries in the post-crisis period caused by COVID-19 pandemic.
Within the framework of the event, the director of the Department of International Economic Cooperation and Integration Processes of the Ministry Matkarimov Shukhrat Tulibaevich conducted a presentation on the topic “Inter-regional cooperation as a factor in the development of trade and economic relations”.
Initiatives to expand the interaction of the regions of the Organization’s member countries, advanced by the Uzbek side during the speech, were warmly received by all participants of the event.
Following the outcome of the round table, the parties agreed to hold such events on a regular basis.