“Doing Business” reytingida O‘zbekiston mavqeyini yuksaltirish borasida amalga oshirilgan ishlar tahlili va 2020 yildagi rejalar
24/03/2020 - 15:53 6994
Mamlakatlardagi tadbirkorlik faoliyatini yuritishning osonligi, ular tomonidan amalga oshiriladigan tartib-taomillarning soddaligini baholaydigan Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” xalqaro reytingi boshqa reytinglardan bir qator jihatlari bilan farq qiladi. Bu reyting tadbirkorlik faoliyatini boshlang‘ich nuqtasi - uni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonidan tortib, faoliyatini tugatgunigacha bo‘lgan davriy siklni qamrab oladi.
Bu siklda biznes vakili o‘z faoliyati uchun kerakli ob'yektni quradi, kommunikatsiya tarmoqlariga ulaydi, o‘z mulkini sotishi, faoliyatini rivojlantirish uchun kredit olishi, soliq to‘laydi
va boshqa bir qancha jarayonlarga duch keladi. Shuningdek, ushbu reyting xalqaro miqyosda tuzilishini inobatga olib, uning natijalari mahalliy va xorijiy investorlar uchun mamlakatda yaratilgan biznes yuritish muhitidan xabar beradi.
“Biznes yuritish” xalqaro reytingida mamlakatlarning egallagan o‘rinlarini aniqlashda 10 ta indiktorlardagi natijalar asos qilib olinadi. Shuningdek, “Biznes yuritish-2021” yillik hisobotidan boshlab baholanadigan indikatorlar qatoriga “Davlat haridlarini amalga oshirish” indikatorining kiritilishi rejalashtirilgan.
So‘ngi yillarda O‘zbekistonda qulay biznes yuritish muhitini yaratish, mamlakatni xorijiy investorlar uchun jozibadorligini oshirish maqsadida, bir qancha normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilindi, tadbirkorlarning erkin faoliyat yuritishiga to‘sqinlik qiladigan ortiqcha to‘siqlar va tartib-taomillar bekor qilindi.
Buning natijasi o‘laroq, O‘zbekistonning “Biznes yuritish” xalqaro reytingida so‘nggi besh yilda o‘z o‘rnini 18 pog‘onaga yaxshiladi. “Biznes yuritish-2020” yillik hisoboti natijalariga ko‘ra, O‘zbekistonning reyting o‘rni 190 mamlakat orasida 76-o‘rindan 69-o‘ringa ko‘tarilib, 7 pog‘onaga yaxshilandi.
So‘nggi yillik hisobotdagi O‘zbekistonning reyting o‘rnini ko‘tarilishida quyidagi yo‘nalishlardagi ko‘rsatkichlarni yaxshilanishi asosiy omillar sifatida e'tirof etildi:
1. Aksiyadorlik jamiyatlarida Mustaqil kengash a'zosi va Audit qo‘mitasi bo‘lishi shartligi talabi qonunchilikda belgilab qo‘yildi natijasida, minoritar aksiyadorlarni himoyalash kuchaytirildi.
2. Shartnomalar ijrosini ta'minlashda xalqaro amaliyotda keng qo‘llaniladigan nizolarni hal qilishning sudgacha bo‘lgan mexanizmi Mediatsiyadan foydalanishni rag‘batlantirish bo‘yicha mexanizm qonunchilikda beligilash yo‘li bilan mustahkamlandi.
3. Xalqaro savdo sohasini soddalashtirish yo‘nalishida Bojxona va chegara tekshiruvida xavfni boshqarish tizimi - “yashil yo‘lak”, “sariq yo‘lak”, “qizil yo‘lak” to‘liq ishga tushirildi.
Biroq erishilgan ijobiy natijaga qaramasdan ayrim indikatorlar jumladan, Qurilishga ruxsatnomalar olish, Kredit olish, Soliq to‘lash, Mulkni ro‘yxatdan o‘tkazish, To‘lovga layoqatsizlikni hal etishda islohotlarni izchillik bilan amaliyotga joriy etilishida kamchiliklar uchramoqda.
Shu maqsadda, boshlangan islohotlarni samaradorligini oshirish, yo‘l qo‘yilgan kamchilik va muammolarni bartaraf etish maqsadida, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 20 noyabrdagi PQ-4525-son “Mamlakatda biznes muhitini yanada yaxshilash va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilinib, unda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan bir qancha chora-tadbirlar belgilab berildi, xususan:
- mas'ul vazirlik va idoralarning markaziy apparatida sohada amalga oshirilayotgan islohotlarni joylardagi ijrochilarga yetkazish bo‘yicha ishchi guruhlari tuzish;
- qurilish-montaj ishlarini boshlash uchun tadbirkorlik sub'yektlari tomonidan xabarnoma yuborish tartibini bekor qilish;
- quvvati 140 kilovattgacha bo‘lgan elektr uskunalarini elektr tarmoqlariga ulash jarayonida sarflanadigan xarajatlarni “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ mablag‘lari hisobidan amalga oshirish;
- tadbirkorlik sub'yektlari - yuridik shaxslar o‘rtasidagi ko‘chmas mulk oldi-sotdi shartnomalarini taraflardan birining talabi bo‘yicha notarial tasdiqlashda kommunal xizmatlar bo‘yicha qarzdorliklarni tekshirish talabini bekor qilish;
- soliq solish tizimi bo‘yicha hisobga olinadigan qo‘shilgan qiymat solig‘i summasining hisobot davri uchun hisoblab chiqarilgan soliq summasidan ortgan qismini 60 kun ichida qaytarish tizimini amaliyotga tatbiq etish;
- eksport-import operatsiyalarini amalga oshirishda talab etiladigan ruxsatnoma va sertifikatlarni “Yagona darcha” bojxona axborot tizimi orqali elektron shaklda rasmiylashtirish.
Yuqorida keltirib o‘tilgan chora-tadbirlarni o‘z vaqtida amalga oshirilishi O‘zbekistonning “Biznes yuritish - 2021” yillik hisobotidagi natijalariga ijobiy ta'sir etib, mamlakatda biznes yuritish muhitini yanada yaxshilaydi hamda xalqaro maydondagi mavqeyini mustahkamlanishiga xizmat qiladi.

Improving the position of Uzbekistan in the "Doing Business" ranking and plans for 2020
The international rating of the World Bank and the International Financial Corporation “Doing business”, assessing the ease of doing business in countries, the simplicity of their procedures, differ from other ratings. This rating covers the periodic cycle, which is the starting point of entrepreneurial activity - from the process of its registration to the closing of its business activities.
In this cycle, a business representative aims to construct the necessary object for his activity, connects to communication networks, sells his property, takes a loan for business development, pays taxes and faces several other processes. Besides, given the structure of this rating in the international scope, its results indicate the business environment created in the country for domestic and foreign investors.
In the “Doing Business” international rating, the results of 10 indicators are taken as the basis for determining the positions of countries. It is also planned to include “public procurement” in the number of indicators that will be evaluated starting from the annual report “Doing Business - 2021”.
In recent years, to create a favorable business environment in Uzbekistan, increase the country's attractiveness for foreign investors, a number of regulatory legal acts have been adopted, while unnecessary barriers and procedures that impede the free activity of entrepreneurs have been removed.
As a result, in the “Doing business” international rating, Uzbekistan has improved by 18 positions over the past five years. According to the results of the annual report “Doing business - 2020”, the ranking of Uzbekistan among 190 countries has risen from 76th to 69th rank and improved by 7 positions.
The main factors for increasing the rating of Uzbekistan in the latest annual report were recognized as improving indicators in the following areas:
1. The mandatory requirement for joint-stock companies to establish independent director members and the Audit Committee by law as well as the strengthening protection of minority shareholders' rights.
2. The mechanism to stimulate the use of mediation in enforcing contracts of the pre-trial dispute resolution mechanism, which is widely used in international practice, has been enshrined in law.
3. In the direction of international trade simplification, the risk management system for customs and border control has been fully launched, such as - “green corridor”, “yellow corridor”, “red corridor”.
However, despite achieved positive results, some indicators have drawbacks inconsistent implementation of reforms, including Dealing with construction permits, Getting credit, Paying taxes, Registering property, and resolving insolvency.
Therefore, to improve the effectiveness of the launched reforms, eliminate the drawbacks and problems, by Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan dated November 20, 2019, #PP-4525 “On measures to further improve the business environment and enhance the system of supporting entrepreneurship in the country”, a number of measures have been identified to be implemented, in particular:
- establishing working groups in the central administrations of the responsible ministries and departments to bring the reforms to practitioners;
- abolishing the procedure of sending notifications by business entities to begin construction and installation works;
- compensating of expenses in the process of connecting electrical equipment with capacity up to 140 kilowatts to electric networks from the source of JSC “Regional Electric Networks”;
- canceling the requirement to verify the debt for utilities with notarization of contracts for the sale of real estate between business - legal entities at the request of one of the parties;
- putting into practice the system of returning within 60 days a part of the amount of value-added tax, taken into account in the taxation system, exceeding the amount of value-added tax calculated for the reporting period;
- registering in electronic form of permits and certificates required for the implementation of export-import operations through the customs information system “one window”.
Implementation of the above-mentioned measures in time will positively affect the results of the annual report of Uzbekistan “Doing Business - 2021”, and improve the conditions for doing business in the country and serve to strengthen the positive image in the international arena.