O‘zbekiston "Iqtisodiy erkinlik indeksi 2020" hisobotida o‘z natijasini avvalgisiga nisbatdan 26 pog‘onaga yaxshilab 114-o‘rinni egalladi
17/03/2020 - 20:17 9814
Iqtisodiy erkinlik indeksi "Heritage Foundation" (Meros Jamg‘armasi) tadqiqot markazi tomonidan "Wall Street Journal" bilan hamkorlikda 1995-yildan buyon yuritiladi.
Indeks metodologiyasi
• «Iqtisodiy erkinlik indeksi» 4 ta guruhga - Qonun ustuvorligi, Davlatning iqtisodiyotdagi o‘rni; Tartibga solish samaradorligi hamda Bozor ochiqligiga birlashtirilgan 12 ta komponentni (mulk huquqi, sud faoliyati samaradorligi, davlat yaxlitligi; soliq yuki, davlat xarajatlari, fiskal siyosat; biznes erkinligi, mehnat erkinligi, pul-kredit siyosati erkinligi; savdo erkinligi, investitsiya erkinligi, moliyaviy erkinlik) o‘z ichiga oladi.
• Indeks yillik hisobotida 186 mamlakat 100 ballik tizimda baholanadi. Har bir indikator bo‘yicha berilgan ballar teng kuchga ega va umumiy ball 12 ta komponentning o‘rta arifmetigi sifatida aniqlanadi.
• Tuzuvchilar fikriga ko‘ra, indeksning qiymati qancha katta bo‘lsa, mamlakat shunchalik iqtisodiy jihatdan erkin bo‘ladi. Indeksga binoan davlatlarning iqtisodiy erkinlik darajasi 5 ta guruhga bo‘linadi:
• Davlatda iqtisodiyot to‘liq erkin: 80-100 ball;
• Davlatda iqtisodiyot asosan erkin: 70-79,9 ball;
• Davlatda iqtisodiyot o‘rtacha erkin: 60-69,9 ball;
• Davlatda iqtisodiyot asosan erkin bo‘lmagan: 50-59,9 ball;
• Davlatda iqtisodiyot to‘liq erkin bo‘lmagan: 0-49,9 ball.
• Indikatorlar natijalari davlat organlari tomonidan e’lon qilingan ochiq ma’lumotlar hamda turli xalqaro tashkilotlarning (World Economic Forum, World Bank, International Monetary Fund, Credendo Group, Transparency International va boshqalar) reyting hisobotlari natijalariga asoslanadi.
• «Iqtisodiy erkinlik indeksi» 2020 hisoboti uchun 2018 yil 1 iyuldan 2019 yil 1 iyulgacha bo‘lgan ma’lumotlar bazasi asosida tahlil qilingan.
Eng yaxshi natijalar
• 2020 yil hisobotiga ko‘ra eng yuqori 10 talik natija - Singapur, Gonkong, Yangi Zelandiya, Avstraliya, Shveysariya, Irlandiya, Buyuk Britaniya, Daniya, Kanada, Estoniya davlatlariga tegishli.
O'zbekiston Respublikasi
• O‘zbekiston 2020 yilgi hisobotda avvalgi natijaga qaraganda o‘z o‘rnini 26 pog‘onaga yaxshilab, dunyoda 114 – o‘rinni egalladi.
• O‘zbekiston Respublikasi 57,2 ball (100 dan) to‘plagan.
• So‘nggi 3 yil davomida, reyting o‘rni 38 pog‘onaga yaxshilandi (2018 – 152)
• Osiyo-tinch okeani mintaqasida Vanatu (+3,3), Qozog‘iston (+4,2), Vetnam (+3,5) va Maldiv orollari (+3,3) bilan bir qatorda O‘zbekiston o‘z ballini +3,9 ballga yaxshilagan holda mintaqadagi eng yaxshi 5 ta mamlakat qatoridan o‘rin egalladi.
• Osiyo-tinch okeani mintaqasida O‘zbekiston 42 mamlakat orasida 26-o‘rinni egalladi (+10 pog‘ona avvalgi hisobotga nisbatan).
• So‘nggi hisobot natijalariga ko‘ra, 2020-yil uchun O‘zbekiston savdo erkinligi bo'yicha top (62-ta davlat keltirilgan islohotchi mamlakatlar) qatoriga kirdi.
Eng yomon natijalar
• Quyi beshta o‘rindan – Kongo Respublikasi, Eritreya, Kuba, Venesuyela va Shimoliy Koreya davlatlari joy olgan.
Yaxshilangan ko'rsatgichlar
• O‘zbekiston 12 ta indikatorning 11 tasida ijobiy o‘zgarishlarni qayd etgan. Shunga qaramay bir qancha ko‘rsatkichlarda natijalar pastligicha qolmoqda.
• O‘zbekistonning yaxshi natija qayd etgan ko‘rsatkichlari quyidagilar:
• Fiskal siyosat (98.9 ball, +0.2 o‘sish) - so‘ngi uch yildagi byudjet kamomadi ko‘rsatgichiga asoslanadi. Bunda, O‘zbekiston eng yaxshi natija ko‘rsatgan davlatlar qatoridan joy olgan.
• Soliq yuki (91.6 ball, +0.3 o‘sish) - daromad solig‘i yuki, korxona daromadlaridagi soliq yuki va umumiy soliq yukining YAIMga nisbatan fo‘izdagi ulushi kabilarni o‘z ichiga oladi. Bunda avvalgi hisobotdagi ko‘rsatkichga qaraganda soliq yuki 0.9 % kamaygan. Yangi tahrirda qabul qilingan soliq kodeksi ushbu ko‘rsatgichni yanada yaxshilashga qaratilgan.
• Davlat xarajatlari (74.7 ball, +7.3 o‘sish) - byudjet taqsimoti asosida baholanadiBunda, avvalgi natijaga qaraganda xarajatlarning YAIMga nisbatan 4.0%ga kamayishi kuzatilgan.
• Biznes erkinligi (72.6 ball, +0.1 o‘sish) - biznesni boshlash, litsenziya olish, biznesni tugatish, Elektr ta’minoti tizimiga ulanish kabilar tahliliga asoslanadi.
• Savdo erkinligi (67.6 ball, +5 o‘sish) - tovar va xizmatlarni import va eksportiga ta’sir qiluvchi o‘rtacha tarif va notarif baryerlar asosida baholanadi.
Yaxshilash uchun zaif sohalar
• Moliyaviy erkinlik (20 ball, +10 o‘sish) - kredit taqsimotida davlatning aralashuvi, kapital bozorining rivojlanish darajasi va raqobat erkinligi asosida baholanadi. Ushbu natija mazkur sohada islohotlarni yanada chuqurlashtirish zaruriyati borligini anglatadi.
• Investitsiya erkinligi (20 ball, +10 o‘sish) - odatda investitsiya muhitiga salbiy ta’sir etadigan turli huquqiy cheklovlar mavjudligini baholaydi. Qayd etilgan past natija ushbu sohani tubdan tahlil qilgan holda islohotlarni amalga oshirish lozimligini bildiradi.
• Davlat yaxlitligi (28.2 ball, +3 o‘sish) - pora berish, davlat siyosati shaffofligi, korrupsiya darajasi, davlat xizmatchilari faoliyati shaffofligi ko‘rsatgichlarini tahlil qiluvchi mazkur ko‘rsatkichlarda ijobiy o‘sish kuzatilgan. Lekin umumiy ijobiy natijaga qaramay ushbu ko‘rsatkich natijalarini yaxshilash bo‘yicha aniq chora tadbirlar ko‘rish lozimligini anglatadi.
• Sud faoliyati samaradorligi (34.2 ball, -0.1 pasayish) - sudlarning mustaqilligi, sud jarayoni samaradorligi, sud qarorlarida favorotizm va siyosatchilarga xalqning ishonchi ko‘rsatgichlari bo‘yicha baholanadi.
• Mulk huquqi (59.1 ball, +9.3 o‘sish) - moddiy mulk huquqi, intelektual mulk, investorlarni himoya qilish, mulkning musodara qilinish xavfi va yer ma’murchiligining sifati orqali baholanadi.
• Mehnat erkinligi (59.9 ball, +1.2 o‘sish) - eng kam ish haqi; noqonuniy ishdan bo‘shatishga to‘sqinlik qiluvchi qonunlar; nafaqa to‘lash bo‘yicha talablar va ishga yollash va ish soati bo‘yicha me’yoriy cheklovlar, shuningdek mehnat bozorida barcha ishchilarning ishtirok etish imkoniyatini nazarda tutadigan mamlakatlardagi mehnat bozori bo‘yicha normativ-huquqiy bazasidagi jihatlarni hisobga oladi.
• Pul-kredit erkinligi (59.9 ball, +1 o‘sish) - oxirgi uch yildagi inflyatsiya darajasi hamda narxni jilovlashga asoslanadi.

Узбекистан занял 114 место в индексе Экономической свободы 2020, улучшив свой рейтинг на 26 позиций
Индекс экономической свободы составляется исследовательским центром Фонд «Наследие» (Heritage Foundation) в сотрудничестве с The Wall Street Journal с 1995 года.
Методология индекса
- Индекс экономической свободы - это комбинация из 12 компонентов (права собственности, судебная эффективность, целостность правительства; налоговая нагрузка, государственные расходы, фискальное здоровье; свобода предпринимательства, свобода труда, монетарная свобода; свобода торговли, инвестиционная свобода, финансовая свобода), которые объединены в 4 группы – Верховенство закона, Роль государства в экономике, Регулятивная эффективность и Прозрачность рынка.
- В годовом отчете индекса 186 стран оцениваются по 100-балльной системе. Баллы, полученные по каждому показателю, имеют одинаковый удельный вес, общая оценка определяется как средняя арифметическая из 12 компонентов.
- По мнению разработчиков, чем больше значение индекса, тем более государство экономически свободно. Согласно индексу, уровень экономической свободы государств делится на 5 категорий:
- Экономика полностью свободна: 80-100 баллов;
- Экономика в основном свободна: 70-79,9 баллов;
- Экономика умеренно свободна: 60-69,9 баллов;
- Экономика в основном несвободна: 50-59,9 баллов;
- Экономика полностью несвободна: 0-49,9 баллов.
- Результаты компонентов основаны на открытых данных, опубликованных государственными органами и рейтингов различных международных организаций (Всемирный экономический форум, Всемирный банк, Международный валютный фонд, Credendo Group, Transparency International и другие).
- В докладе «Индекс экономической свободы 2020» была проанализирована база данных с 1 июля 2018 года по 1 июля 2019 года.
Высокие результаты
- Согласно отчету за 2020 год, топ-10 результатов принадлежат следующим странам:Сингапур, Гонконг, Новая Зеландия, Австралия, Швейцария, Ирландия, Великобритания, Дания, Канада, Эстония.
Республика Узбекистан |
- Узбекистан занял 114 место в мире, улучшив свой рейтинг на 26 позиций.
- Узбекистан набрал 57,2 из 100 баллов.
- За последние 3 года рейтинг улучшен на 38 позиций (2018 год - 152 позиция).
- В регионе АТР Узбекистан с улучшением значения рейтинга + 3.9 балла наряду с Вануату (+4.3), Казахстаном (+4.2), Вьетнамом (+3.5) и Мальдивами (+3.3) вошёл в Топ-5 стран по росту рейтинга.
- Согласно последнему отчету за 2020 год Узбекистан входит в число крупнейших реформаторов (62 стран) с точки зрения компонента Свободы торговли.
- Среди стран Азиатско-Тихоокеанском региона Узбекистан занимает 26 позицию (+10 позиций от предыдущего отчёта) из 42 стран.
Нижние результаты
- В нижнюю пятерку стран мира входят Республика Конго, Эритрея, Куба, Венесуэла и Северная Корея.
![]() |
Улучшенные показатели |
- Узбекистан отметил положительные изменения в 11 из 12 показателей. Тем не менее, результаты в некоторых областях остаются низкими.
- Хорошие показатели деятельности Узбекистана:
- Фискальная политика (98,9 баллов, +0,2 рост) – основывается на дефиците бюджета за последние три года. Узбекистан - одна из стран с самыми высокими результатами.
- Налоговая нагрузка (91,6 баллов, +0,3 рост) – включает в себя налоговую нагрузку на прибыль предприятий, доходы физических лиц и общую нагрузку (включая прямые и косвенные налоги) в процентах от ВВП. С прошлым отчётом наблюдается снижение на 0,9%. Налоговый кодекс, принятый в новой редакции, направлен на дальнейшее совершенствование этого компонента.
- Государственные расходы (74,7 баллов, +7,3 рост) – оцениваются на основе распределения бюджета, наблюдается снижение расходов на 4,0% от ВВП.
- Свобода бизнеса (72,6 баллов,+0,1 рост) – базируется на анализе процессов запуска, лицензирования, прекращения бизнеса, а также подключения к системе электроснабжения.
- Свобода торговли (67.6 баллов, +5 рост) – оценивается по средним тарифным и нетарифным барьерам, которые влияют на импорт и экспорт товаров и услуг.
Приоритетные направления для улучшения |
- Финансовая свобода (20 баллов,+10 рост) – оценивается по уровню вмешательства государства в распределение кредитов, уровню развития рынка капитала и свободу конкуренции.Данный результат свидетельствует о необходимости проведения реформ в этой сфере.
- Свобода инвестиций (20 баллов,+10 рост) – индекс оценивает различные нормативные ограничения, которые обычно налагаются на инвестиции. Вышеупомянутые низкие результаты показывают, что реформы должны проводиться с тщательным анализом сектора.
- Государственная интеграция (28.2 баллов,+3 рост) – компонент анализирует показатели взяточничества, прозрачности государственной политики, коррупции и прозрачности деятельности государственных служащих. Несмотря на положительный рост, тем не менее, общий результат подразумевает необходимость принятия конкретных мер для улучшения результатов.
- Эффективность судебного процесса (34.2 баллов,-0.1 снижение) – рассчитывается по показателям судебной независимости, эффективности судопроизводства, фаворитизма в решениях государственной службы и общественного доверия к политикам.
- Право собственности (59.1 баллов,+9.3 рост) – основывается на имущественных и интеллектуальных правах собственности, силе защиты инвесторов, риске конфискации имущества и качестве управления земельными ресурсами.
- Свобода труда (59.9 баллов,+1.2 рост) – мера, учитывающая аспекты нормативно-правовой базы рынка труда страны, касающиеся минимальной заработной платы; законов, препятствующих увольнениям; требования к выходным пособиям и измеримые нормативные ограничения в отношении найма и отработанных часов, а также уровень участия рабочей силы в качестве индикативного показателя возможностей трудоустройства на рынке труда
- Монетарная свобода (59.9 баллов,+1 рост) – основана на уровне инфляции за последние три года и ограничении цен.