O‘zbekiston "Iqtisodiy erkinlik indeksi 2020" hisobotida o‘z natijasini avvalgisiga nisbatdan 26 pog‘onaga yaxshilab 114-o‘rinni egalladi
17/03/2020 - 20:17 9814
Iqtisodiy erkinlik indeksi "Heritage Foundation" (Meros Jamg‘armasi) tadqiqot markazi tomonidan "Wall Street Journal" bilan hamkorlikda 1995-yildan buyon yuritiladi.
Indeks metodologiyasi
• «Iqtisodiy erkinlik indeksi» 4 ta guruhga - Qonun ustuvorligi, Davlatning iqtisodiyotdagi o‘rni; Tartibga solish samaradorligi hamda Bozor ochiqligiga birlashtirilgan 12 ta komponentni (mulk huquqi, sud faoliyati samaradorligi, davlat yaxlitligi; soliq yuki, davlat xarajatlari, fiskal siyosat; biznes erkinligi, mehnat erkinligi, pul-kredit siyosati erkinligi; savdo erkinligi, investitsiya erkinligi, moliyaviy erkinlik) o‘z ichiga oladi.
• Indeks yillik hisobotida 186 mamlakat 100 ballik tizimda baholanadi. Har bir indikator bo‘yicha berilgan ballar teng kuchga ega va umumiy ball 12 ta komponentning o‘rta arifmetigi sifatida aniqlanadi.
• Tuzuvchilar fikriga ko‘ra, indeksning qiymati qancha katta bo‘lsa, mamlakat shunchalik iqtisodiy jihatdan erkin bo‘ladi. Indeksga binoan davlatlarning iqtisodiy erkinlik darajasi 5 ta guruhga bo‘linadi:
• Davlatda iqtisodiyot to‘liq erkin: 80-100 ball;
• Davlatda iqtisodiyot asosan erkin: 70-79,9 ball;
• Davlatda iqtisodiyot o‘rtacha erkin: 60-69,9 ball;
• Davlatda iqtisodiyot asosan erkin bo‘lmagan: 50-59,9 ball;
• Davlatda iqtisodiyot to‘liq erkin bo‘lmagan: 0-49,9 ball.
• Indikatorlar natijalari davlat organlari tomonidan e’lon qilingan ochiq ma’lumotlar hamda turli xalqaro tashkilotlarning (World Economic Forum, World Bank, International Monetary Fund, Credendo Group, Transparency International va boshqalar) reyting hisobotlari natijalariga asoslanadi.
• «Iqtisodiy erkinlik indeksi» 2020 hisoboti uchun 2018 yil 1 iyuldan 2019 yil 1 iyulgacha bo‘lgan ma’lumotlar bazasi asosida tahlil qilingan.
Eng yaxshi natijalar
• 2020 yil hisobotiga ko‘ra eng yuqori 10 talik natija - Singapur, Gonkong, Yangi Zelandiya, Avstraliya, Shveysariya, Irlandiya, Buyuk Britaniya, Daniya, Kanada, Estoniya davlatlariga tegishli.
O'zbekiston Respublikasi
• O‘zbekiston 2020 yilgi hisobotda avvalgi natijaga qaraganda o‘z o‘rnini 26 pog‘onaga yaxshilab, dunyoda 114 – o‘rinni egalladi.
• O‘zbekiston Respublikasi 57,2 ball (100 dan) to‘plagan.
• So‘nggi 3 yil davomida, reyting o‘rni 38 pog‘onaga yaxshilandi (2018 – 152)
• Osiyo-tinch okeani mintaqasida Vanatu (+3,3), Qozog‘iston (+4,2), Vetnam (+3,5) va Maldiv orollari (+3,3) bilan bir qatorda O‘zbekiston o‘z ballini +3,9 ballga yaxshilagan holda mintaqadagi eng yaxshi 5 ta mamlakat qatoridan o‘rin egalladi.
• Osiyo-tinch okeani mintaqasida O‘zbekiston 42 mamlakat orasida 26-o‘rinni egalladi (+10 pog‘ona avvalgi hisobotga nisbatan).
• So‘nggi hisobot natijalariga ko‘ra, 2020-yil uchun O‘zbekiston savdo erkinligi bo'yicha top (62-ta davlat keltirilgan islohotchi mamlakatlar) qatoriga kirdi.
Eng yomon natijalar
• Quyi beshta o‘rindan – Kongo Respublikasi, Eritreya, Kuba, Venesuyela va Shimoliy Koreya davlatlari joy olgan.
Yaxshilangan ko'rsatgichlar
• O‘zbekiston 12 ta indikatorning 11 tasida ijobiy o‘zgarishlarni qayd etgan. Shunga qaramay bir qancha ko‘rsatkichlarda natijalar pastligicha qolmoqda.
• O‘zbekistonning yaxshi natija qayd etgan ko‘rsatkichlari quyidagilar:
• Fiskal siyosat (98.9 ball, +0.2 o‘sish) - so‘ngi uch yildagi byudjet kamomadi ko‘rsatgichiga asoslanadi. Bunda, O‘zbekiston eng yaxshi natija ko‘rsatgan davlatlar qatoridan joy olgan.
• Soliq yuki (91.6 ball, +0.3 o‘sish) - daromad solig‘i yuki, korxona daromadlaridagi soliq yuki va umumiy soliq yukining YAIMga nisbatan fo‘izdagi ulushi kabilarni o‘z ichiga oladi. Bunda avvalgi hisobotdagi ko‘rsatkichga qaraganda soliq yuki 0.9 % kamaygan. Yangi tahrirda qabul qilingan soliq kodeksi ushbu ko‘rsatgichni yanada yaxshilashga qaratilgan.
• Davlat xarajatlari (74.7 ball, +7.3 o‘sish) - byudjet taqsimoti asosida baholanadiBunda, avvalgi natijaga qaraganda xarajatlarning YAIMga nisbatan 4.0%ga kamayishi kuzatilgan.
• Biznes erkinligi (72.6 ball, +0.1 o‘sish) - biznesni boshlash, litsenziya olish, biznesni tugatish, Elektr ta’minoti tizimiga ulanish kabilar tahliliga asoslanadi.
• Savdo erkinligi (67.6 ball, +5 o‘sish) - tovar va xizmatlarni import va eksportiga ta’sir qiluvchi o‘rtacha tarif va notarif baryerlar asosida baholanadi.
Yaxshilash uchun zaif sohalar
• Moliyaviy erkinlik (20 ball, +10 o‘sish) - kredit taqsimotida davlatning aralashuvi, kapital bozorining rivojlanish darajasi va raqobat erkinligi asosida baholanadi. Ushbu natija mazkur sohada islohotlarni yanada chuqurlashtirish zaruriyati borligini anglatadi.
• Investitsiya erkinligi (20 ball, +10 o‘sish) - odatda investitsiya muhitiga salbiy ta’sir etadigan turli huquqiy cheklovlar mavjudligini baholaydi. Qayd etilgan past natija ushbu sohani tubdan tahlil qilgan holda islohotlarni amalga oshirish lozimligini bildiradi.
• Davlat yaxlitligi (28.2 ball, +3 o‘sish) - pora berish, davlat siyosati shaffofligi, korrupsiya darajasi, davlat xizmatchilari faoliyati shaffofligi ko‘rsatgichlarini tahlil qiluvchi mazkur ko‘rsatkichlarda ijobiy o‘sish kuzatilgan. Lekin umumiy ijobiy natijaga qaramay ushbu ko‘rsatkich natijalarini yaxshilash bo‘yicha aniq chora tadbirlar ko‘rish lozimligini anglatadi.
• Sud faoliyati samaradorligi (34.2 ball, -0.1 pasayish) - sudlarning mustaqilligi, sud jarayoni samaradorligi, sud qarorlarida favorotizm va siyosatchilarga xalqning ishonchi ko‘rsatgichlari bo‘yicha baholanadi.
• Mulk huquqi (59.1 ball, +9.3 o‘sish) - moddiy mulk huquqi, intelektual mulk, investorlarni himoya qilish, mulkning musodara qilinish xavfi va yer ma’murchiligining sifati orqali baholanadi.
• Mehnat erkinligi (59.9 ball, +1.2 o‘sish) - eng kam ish haqi; noqonuniy ishdan bo‘shatishga to‘sqinlik qiluvchi qonunlar; nafaqa to‘lash bo‘yicha talablar va ishga yollash va ish soati bo‘yicha me’yoriy cheklovlar, shuningdek mehnat bozorida barcha ishchilarning ishtirok etish imkoniyatini nazarda tutadigan mamlakatlardagi mehnat bozori bo‘yicha normativ-huquqiy bazasidagi jihatlarni hisobga oladi.
• Pul-kredit erkinligi (59.9 ball, +1 o‘sish) - oxirgi uch yildagi inflyatsiya darajasi hamda narxni jilovlashga asoslanadi.

Uzbekistan took 114th place in the Economic Freedom Index 2020, improving its rating by 26 positions from the previous result
17/03/2020 - 21:10 8271
The Index of Economic Freedom is compiled by the Heritage Foundation research center in collaboration with The Wall Street Journal since 1995.
Index Methodology
• The Index of Economic Freedom is a combination of 12 components (property rights, judicial effectiveness, government integrity; tax burden, government spending, fiscal health; business freedom, labor freedom, monetary freedom; trade freedom, investment freedom, financial freedom), which are combined in 4 groups - the rule of law, the role of the state in the economy, regulatory effectiveness and market transparency.
• In the annual report of the index, 186 countries are evaluated using a 100-point system. The points obtained for each indicator have the same specific gravity; the total score is determined as the arithmetic average of 12 components.
• According to developers, the higher the index value, the more the state is economically free. According to the index, the level of economic freedom of states is divided into 5 categories:
• The economy is completely free: 80-100 points;
• The economy is mostly free: 70-79.9 points;
• The economy is moderately free: 60-69.9 points;
• The economy is mostly not free: 50-59.9 points;
• The economy is completely unfree: 0-49.9 points.
• The results of the components are based on open data published by government bodies and ratings of various international organizations (World Economic Forum, World Bank, International Monetary Fund, Credendo Group, Transparency International and others).
• The report “Index of Economic Freedom 2020” analyzed the database from July 1, 2018 to July 1, 2019.
High scores
• According to the report for 2020, top 10 results belong to the following countries: Singapore, Hong Kong, New Zealand, Australia, Switzerland, Ireland, United Kingdom, Denmark, Canada, Estonia.
The Republic of Uzbekistan
• Uzbekistan took 114th place in the world, having improved its rating by 26 positions.
• Uzbekistan scored 57.2 out of 100 points.
• Over the past 3 years, the rating has been improved by 38 positions (2018 – 152nd position).
• In the Asia-Pacific region, with an improvement in the rating value of + 3.9 points, along with Vanuatu (+4.3), Kazakhstan (+4.2), Vietnam (+3.5) and Maldives (+3.3) entered Top 5 countries in terms of rating growth.
• According to the latest report for 2020, Uzbekistan is part of the largest reformers (62 countries) in terms of the Freedom of Trade component.
• Among the countries of the Asia-Pacific region, Uzbekistan occupies 26th position (+10 positions from the previous report) out of 42 countries.
Bottom results
The Republic of the Congo, Eritrea, Cuba, Venezuela, and North Korea placed on the bottom line.
Improved Indicators
• Good indicators of Uzbekistan
• Fiscal policy (98.9 points, +0.2 growth) - based on the budget deficit over the past three years. Uzbekistan is one of the countries with the highest results.
• Tax burden (91.6 points, +0.3 growth) - includes the tax burden on business profits, personal income and the total burden (including direct and indirect taxes) in percentage of GDP. With the previous report, there is a decline of 0.9%. The new version of the Tax Code is aimed at further improvement of this component.
• Government spending (74.7 points, +7.3 growth) - are estimated based on the distribution of the budget, a decrease in spending by 4.0% of GDP is observed.
• Business freedom (72.6 points, +0.1 growth) - based on an analysis of the processes of starting, licensing, terminating a business, as well as connecting to an electricity supply system.
• Trade freedom (67.6 points, +5 growth) - is estimated by the average tariff and non-tariff barriers that affect the import and export of goods and services.
Priority areas for improvement
• Financial freedom (20 points, +10 growth) - is estimated by the level of government intervention in the distribution of loans, the level of development of the capital market and freedom of competition. This result indicates the need for reforms in this area.
• Investment freedom (20 points, +10 growth) - the index assesses various regulatory restrictions that are usually imposed on investments. The aforementioned low results indicate that reforms should be carried out with a thorough analysis of the sector.
• Government integrity (28.2 points, +3 growth) - the component analyzes the indicators of bribery, transparency of state policy, corruption and transparency of the activities of public servants. Despite the positive growth, the overall result implies the need for specific measures to improve results.
• Judicial effectiveness (34.2 points, -0.1 decrease) - calculated according to indicators of judicial independence, the effectiveness of legal proceedings, favoritism in decisions of the civil service and public trust in politicians.
• Property rights (59.1 points, +9.3 growth) - is based on property and intellectual property rights, the strength of investor protection, the risk of confiscation of property and the quality of land management.
• Labor freedom (59.9 points, +1.2 growth) - a measure that takes into account aspects of the regulatory framework of the country's labor market regarding the minimum wage; laws preventing layoffs; severance pay requirements and measurable regulatory restrictions on hiring and hours worked, as well as the level of labor force participation as an indicative indicator of job opportunities in the labor market
• Monetary freedom (59.9 points, +1 growth) - based on inflation over the past three years and price limits.