Jahon moliya va xomashyo bozorlaridagi o'zgarishlar to'g'risida
9 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Markaziy bank hamda Moliya vazirligi rahbar va mas'ul xodimlari ishtirokida Jahon moliya va xomashyo bozorlaridagi oxirgi o‘zgarishlarning O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta'sirini o‘rganish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan muhokamalar natijalari bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiyot va sanoat vaziri Jamshid Qo‘chqorov quyidagilarni ma'lum qildi:
- gaz narxining pasayishi (neft narxining pasayishi sababli) va ayrim mamlakatlar milliy valyutasining devalvatsiyasi eksport tushumlarimizga salbiy ta'sir ko‘rsatadi, shu bilan birga neft va gaz narxi pasayishining ichki bozorga ijobiy ta'siri ham o‘rganib chiqiladi. Xalqaro tovar va moliya bozorlarida yuzaga kelgan vaziyatning so‘mning almashuv kursiga ta'sirini hozircha neytral deb baholaymiz;
- gaz narxi pasayishi sababli Davlat byudjeti daromadlarining yo‘qotishlari oltin narxining yuqori ekanligi hisobiga to‘liq qoplanadi. Umuman olganda, Davlat byudjeti barcha majburiyatlarini to‘liq ta'minlash imkoniga egadir;
- mazkur masala bo‘yicha asosiy savdo hamkor davlatlarimiz rasmiy idoralarining 9 martdagi bayonotlarini, asosiysi, ularning makroiqtisodiy barqarorlikni ta'minlashga bo‘lgan jiddiy rejalarini ijobiy baholaymiz;
- xalqaro moliya va tovarlar bozorlarida yuzaga kelgan qaltis vaziyatning O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta'sirining ko‘lami birinchi navbatda ushbu tebranishlarning qanchalik uzoq muddat davom etishiga bog‘liqdir.
Yuzaga kelgan vaziyatning O‘zbekistondagi makroiqtisodiy barqarorlikka salbiy ta'sirini minimallashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqishga kirishildi. Shu maqsadda uchta idora vakillaridan iborat maxsus ishchi guruh tuzildi.
Fursatdan foydalanib shuni ma'lum qilmoqchimizki, joriy yilning 13 mart kuni Moskva shahrida MDH davlatlari iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Unda ushbu masalani tashqi savdo bo‘yicha asosiy hamkor davlatlarimiz vakillari – hamkasblarimiz bilan yana bir bor muhokama qilib olamiz.
Ishchi guruhi va tegishli idoralar jahon moliya va xom ashyo bozorlaridagi o‘zgarishlarni diqqat bilan kuzatib boradilar va ommaviy axborot vositalari orqali ma'lumot berib turadilar.

Информационное Заявление
9 марта состоялось совещание с участием руководителей и ответственных работников Министерства экономики и промышленности, Министерства финансов и Центрального банка Республики Узбекистан, посвященное изучению влияния последних изменений на мировых финансовых и сырьевых рынках на экономику Узбекистана.
По итогам обсуждений следует отметить следующее:
- снижение цен на газ (за счет снижения цен на нефть) и девальвация национальных валют некоторых стран оказывают негативное влияние на наши экспортные поступления. В то же время изучается возможное положительное влияние колебаний цен на газ на внутренний рынок. Влияние ситуации на международных товарных и финансовых рынках на обменный курс сума пока остается нейтральным;
- потери доходов Государственного бюджета из-за снижения цены на газ полностью компенсируются высокой ценой на золото. В целом, Государственный бюджет имеет возможность полностью выполнить все свои обязательства;
- мы положительно оцениваем заявления по этому вопросу от 9 марта официальных ведомств наших основных торговых партнеров и, самое главное, их серьезные планы по обеспечению макроэкономической стабильности;
- масштаб воздействия турбулентной ситуации на международных финансовых и товарных рынках на экономику Узбекистана зависит, прежде всего, от того, как долго продлятся эти колебания.
Начата разработка мер, направленных на минимизацию негативного влияния сложившегося положения на макроэкономическую стабильность в Узбекистане. С этой целью сформирована рабочая группа, состоящая из представителей трех ведомств.
Пользуясь случаем, хотел бы проинформировать о том, что 13 марта нынешнего года в Москве состоится очередное заседание Экономического совета стран СНГ. Там мы еще раз обсудим этот вопрос с коллегами – представителями наших основных стран-партнеров по внешней торговле.
Рабочая группа и соответствующие ведомства будут внимательно следить за изменениями на мировых финансовых и сырьевых рынках и предоставлять информацию через средства массовой информации.