Jahon moliya va xomashyo bozorlaridagi o'zgarishlar to'g'risida
9 mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Markaziy bank hamda Moliya vazirligi rahbar va mas'ul xodimlari ishtirokida Jahon moliya va xomashyo bozorlaridagi oxirgi o‘zgarishlarning O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta'sirini o‘rganish bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
O‘tkazilgan muhokamalar natijalari bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosari – Iqtisodiyot va sanoat vaziri Jamshid Qo‘chqorov quyidagilarni ma'lum qildi:
- gaz narxining pasayishi (neft narxining pasayishi sababli) va ayrim mamlakatlar milliy valyutasining devalvatsiyasi eksport tushumlarimizga salbiy ta'sir ko‘rsatadi, shu bilan birga neft va gaz narxi pasayishining ichki bozorga ijobiy ta'siri ham o‘rganib chiqiladi. Xalqaro tovar va moliya bozorlarida yuzaga kelgan vaziyatning so‘mning almashuv kursiga ta'sirini hozircha neytral deb baholaymiz;
- gaz narxi pasayishi sababli Davlat byudjeti daromadlarining yo‘qotishlari oltin narxining yuqori ekanligi hisobiga to‘liq qoplanadi. Umuman olganda, Davlat byudjeti barcha majburiyatlarini to‘liq ta'minlash imkoniga egadir;
- mazkur masala bo‘yicha asosiy savdo hamkor davlatlarimiz rasmiy idoralarining 9 martdagi bayonotlarini, asosiysi, ularning makroiqtisodiy barqarorlikni ta'minlashga bo‘lgan jiddiy rejalarini ijobiy baholaymiz;
- xalqaro moliya va tovarlar bozorlarida yuzaga kelgan qaltis vaziyatning O‘zbekiston iqtisodiyotiga ta'sirining ko‘lami birinchi navbatda ushbu tebranishlarning qanchalik uzoq muddat davom etishiga bog‘liqdir.
Yuzaga kelgan vaziyatning O‘zbekistondagi makroiqtisodiy barqarorlikka salbiy ta'sirini minimallashtirishga qaratilgan chora-tadbirlarni ishlab chiqishga kirishildi. Shu maqsadda uchta idora vakillaridan iborat maxsus ishchi guruh tuzildi.
Fursatdan foydalanib shuni ma'lum qilmoqchimizki, joriy yilning 13 mart kuni Moskva shahrida MDH davlatlari iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi. Unda ushbu masalani tashqi savdo bo‘yicha asosiy hamkor davlatlarimiz vakillari – hamkasblarimiz bilan yana bir bor muhokama qilib olamiz.
Ishchi guruhi va tegishli idoralar jahon moliya va xom ashyo bozorlaridagi o‘zgarishlarni diqqat bilan kuzatib boradilar va ommaviy axborot vositalari orqali ma'lumot berib turadilar.

Information Statement
On March 9, a meeting of leaders and senior officials of the Ministry of Economy and Industry, the Ministry of Finance and the Central Bank of the Republic of Uzbekistan was held to discuss the impact of recent changes in global financial and commodity markets to Uzbekistan`s economy.
Following the discussion, it is noted that:
- the decline in gas prices (due to the fall in oil prices) and currencies devaluations in some countries will have negative effect on our export revenues. Meanwhile, the possible positive effect of gas prices changes to domestic market is under scrutiny. The impact of the situation in international commodity and financial markets on the UZS exchange rate remains neutral;
- loss of State budget revenues due to lower gas prices is fully offset by increased gold price. Overall, the State budget has the capacity to completely fulfill all its obligations;
- statements made by the official bodies of our major trading partners on March 9 in relation to their plans to ensure macroeconomic stability have been assessed positively;
- the scope of the effect of the international financial and commodity markets to the economy of Uzbekistan dependents on the duration of the situation.
Measures aimed to minimize the negative effect of current situation in relation to macroeconomic stability in Uzbekistan will be developed. In this regard, a working group of three government agencies stated above was formed.
I would also take this opportunity to inform that on 13th of March, the next meeting of the CIS countries’ Economic Council will be held in Moscow. We will once again have discussion regarding current issue with our colleagues - representatives of major foreign trade partner countries.
The working group and relevant government agencies will closely monitor changes in the global financial and commodity markets and provide latest information by means of mass media.