Qibray tumanida energiya samaradorligi bo'yicha davra suhbati va savdo yarmarkasi
Bugun, 25-dekabr kuni Qibray tuman hokimligi binosida energiya tejaydigan uskunalar savdosi yarmarkasi hamda O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 22.08.2013 yildagi PQ-4422-sonli Qaroriga va "Sanoat korxonalarining energiya samaradorligini oshirish" loyihasiga bag'ishlangan davra suhbati bo'lib o'tdi.
Yarmarkada mahalliy va xorijiy kompaniyalar qatnashdilar: Polius Energo System, Mir Solar, Glory Gas service, Penoplex, Endustriyel Elektrik, E-cover, QIE quyosh texnologiyalari va boshqalar. Tadbirda 100 dan ortiq kishi ishtirok etdi.
Davra suhbatida energiya va resurslarni tejash, shuningdek, mahalliy ishlab chiqaruvchilarni moliyaviy va kredit bilan ta'minlash mexanizmlari muhokama qilindi.
Shu bilan 2019 yilda energiya samaradorligini oshirish bo'yicha bir qator davra suhbatlari yakunlandi.
Tadbir tashkilotchilari,ommaviy axborot vositalarida keng yoritilgan korxonalarda energiya samaradorligini oshirish bo'yicha muvaffaqiyatli tajriba O'zbekistonning boshqa tarmoqlari korxonalari uchun namuna bo'lib xizmat qiladi deb hisoblaydi.

Круглый стол по повышению энергоэффективности и ярмарка продаж в Кибрайском районе
Вопросы повышения энергоэффективности не только в части производства, переработки и транспортировки, но и потребления требуют применения новых инструментов.
Сегодня, 25 декабря, в здании Хокимиата Кибрайского района прошла ярмарка продаж энергоэффективного оборудования, а также круглый стол, посвященный Постановлению Президента Республики Узбекистан №ПП-4422 от 22.08.2019г. и Проекту «Повышение энергоэффективности промышленных предприятий».
В ярмарке приняли участие отечественные и зарубежные компании: «Polius Energo System», «Mir Solar», «Glory Gas service», «Пеноплэкс», «Endüstriyel Elektrik», «E-cover», «QIE solar technology» и другие. Мероприятие посетило более 100 человек.
В рамках круглого стола рассматривались такие вопросы, как энерго- и ресурсосбережение, а также финансовые и кредитные механизмы поддержки отечественного производителя.
На этом ряд круглых столов по энергоэффективности в 2019г. был завершён. Организаторы мероприятия надеются, что успешный опыт по повышению энергоэффективности на предприятиях, широко освещённый в национальных средствах массовой информации, послужит примером для предприятий других отраслей промышленности Узбекистана.