O‘zbekistonning “Doing Business” reytingidagi o‘rnini yaxshilashga qaratilgan amaliy tadbirlar
O‘zbekiston Respublikasi va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida 2019 yil 3-14 noyabr kunlari Iqtisodiyot va sanoat vazirligi mutaxassislaridan iborat delegatsiya BAA Federal raqobatbardoshlik va statistika agentligiga xizmat safari bilan tashrif buyurdi.
Xizmat safari davomida har ikkala davlatning “Doing Business” hisobotidagi natijalari tahlil qilindi va bu boradagi BAA ilg‘or tajribasi o‘rganildi. O‘zaro hamkorlikning yanada samarali bo‘lishini ta’minlash maqsadida, ko‘rsatkichlarni tahlil qilish va muammolarni o‘rganish bilan shug‘ullanadigan tashkilot va muassasalarga tashrif amalga oshirildi.
Xususan “Dubai Port” hamda “Dubai Land”da tashkil etilgan uchrashuvlar davomida tomonlar o‘zlarini qiziqtirgan masalalarning amaliy ijrosini muhokama qildilar, shuningdek ushbu tizimlarni ikki mamlakatda rivojlantirish bo‘yicha fikr almashdilar.
BAA Federal raqobatbardoshlik va statistika agentligi jamoasi tomonidan “Doing Business” hisobotining har bir indikatori bo‘yicha mas’ullar bilan amaliy seminarlar va davra suhbatlari tashkil etildi.
Xizmat safari yakuni bo‘yicha “Doing Business” ko‘rsatkichlarini yaxshilashga ta’sir etadigan ilg‘or tajribani o‘rganish va uni amaliyotga tatbiq qilish yuzasidan BAA bilan hamkorlikda yo‘l xarita ishlab chiqildi, shuningdek, belgilangan vazifalarni amalga oshirishda yaqindan hamkorlik olib borishga kelishib olindi.

Практическая реализация задач по улучшению позиций Узбекистана в рейтинге «Doing Business»
В целях дальнейшего укрепления сотрудничества между Республикой Узбекистан и Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ) 3-14 ноября 2019 года делегация из специалистов Министерства экономики и промышленности посетила Федеральное агентство по конкурентоспособности и статистике ОАЭ.
В ходе визита проанализированы достигнутые результаты обеих стран в отчете «Ведение бизнеса-2020», а также изучен передовой опыт ОАЭ в этом направлении. Для обеспечения более эффективного сотрудничества были организованы визиты в организации и учреждения занимающимися анализом и решением проблем по индикаторам. В частности, в ходе встреч в «Dubai Port» и «Dubai land» стороны обсудили практическую реализацию интересующих вопросов, а также обменялись мнениями о развитии этих систем в обеих странах.
Коллективом Федерального агентства по конкурентоспособности и статистике ОАЭ также были организованы семинары и круглые столы с ответственными представителями по каждому индикатору индекса «Doing Business».
По результатам поездки в сотрудничестве с ОАЭ была разработана дорожная карта по изучению передового опыта и применения лучших практик, влияющих на улучшение индикаторов индекса «Doing Business», а также достигнута договоренность о налаживании более тесного сотрудничества в реализации указанных задач.