Chorvachilik va bogʻdorchilik tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha vazifalar belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 16-oktyabr kuni chorvachilik va bogʻdorchilik tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Mamlakatimiz qishloq xoʻjaligi sohasi rivojida ushbu tarmoqlarning muhim ekanligi inobatga olinib, keyingi ikki yilda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish davlat qoʻmitasi, “Chorvanasl”, Bogʻdorchilik va Uzumchilikni rivojlantirish agentliklari tashkil etildi.
Yigʻilishda chorvachilik tarmogʻida bajarilgan ishlar va kelgusidagi rejalar muhokama etildi. 2019-yilda “Har bir oila tadbirkor” dasturi doirasida chorvachilikni rivojlantirish uchun 1 trillion 603 milliard soʻm, parrandachilikka 332 milliard soʻm imtiyozli kreditlar ajratildi. Natijada mayda shoxli chorva soni 550 ming boshga, parranda soni 6 million 130 mingtaga koʻpaydi.
Yigʻilishda aholini arzon goʻsht va sut mahsulotlari bilan taʼminlash borasida qilingan ishlar yetarli emas, deb baholandi. Chorvachilik tarmogʻining dolzarb muammosi hisoblangan uzluksiz ozuqa-yem taʼminotini yoʻlga qoʻyish masalasi muhokama etildi. Bugungi kunda chorvachilikda ozuqaga boʻlgan ehtiyoj faqatgina 30-35 foizga qondiriladi. Xususan, parrandachilikda ozuqaning 85 foizi import hisobiga taʼminlanadi.
Qoraqalpogʻistonning Taxtakoʻpir, Qoʻngʻirot, Kegeyli va Moʻynoq tumanlarida 1 million gektar pichanzor va yaylov yerlarida 182 ming bosh chorva mollari boqishga moʻljallangan 486 ta loyiha ishlab chiqildi.
Mutasaddilarga 2019-2021-yillarda 300-500 bosh chorva boqishga moʻljallangan 270 ta boʻrdoqichilik kompleksi va 260 ta sutchilik korxonasini tashkil etish ishlarini jadallashtirish topshirildi.
Chorvachilik sohasida mahsuldorlikka erishish uchun avvalo naslchilik masalalariga alohida eʼtibor qaratish zarur. Yigʻilishda Moliya vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligiga xorijiy tajriba asosida naslchilikni rivojlantirish va mahsulot narxini pasaytirish uchun xarajatning bir qismini subsidiyalash mexanizmini ishlab chiqish boʻyicha topshiriq berildi.
Bogʻdorchilik sohasiga doir masalalar ham kun tartibiga qoʻyildi. Joriy yilning 9 oyida meva-sabzavot eksporti qariyb 1 milliard dollarga yetdi. Boʻsh yerlardan unumli foydalanish, talab yuqori boʻlgan ekin navlarini yetishtirish natijasida kelgusida ushbu koʻrsatkichni yanada oshirish imkoniyati mavjudligi qayd etildi.
Prezidentimiz bu borada amalga oshirilayotgan ishlar hali talab darajasida emasligini taʼkidladi. Xususan, Qibray va Toshkent tumanlarida mavjud bogʻlarning 912 gektari yoki 20 foizi, tokzorlarning 164 gektari yoki 13 foizi eski va samarasizligi aniqlangan. Bundan tashqari, foydalanilmayotgan 1 400 gektar lalmi, shuningdek gʻalla ekilayotgan 4 040 gektar yerlar mavjud. Ushbu tumanlarda qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlovchi 19 ta korxona 50 foiz quvvatda ishlamoqda.
Shu bois, meva-sabzavotga ixtisoslashgan barcha 55 ta tumanda bogʻdorchilik sohasida mutlaqo yangi tizim joriy qilinadi. Unga koʻra, xorij bozorlarida oʻz tovar belgisiga ega boʻlgan eksportchilar hamda qayta ishlash korxonalari ishtirokida ushbu tumanlarda kooperatsiyalar tashkil etiladi. Har bir tumanda ekinlarni joylashtirish kooperatsiyalar taklifi boʻyicha amalga oshiriladi, ular bogʻ va tokzorlarga koʻchatlarni yetkazib berish, hosildorlikni oshirish yuzasidan koʻmaklashadi. Shuningdek, bogʻdorchilikka ixtisoslashgan har bir tumanda agrotexnik tadbirlarni toʻgʻri amalga oshirish uchun oʻquv markazlarini ochish vazifasi qoʻyildi.

Определены задачи по дальнейшему развитию животноводства и садоводства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 16 октября провел совещание, посвященное приоритетным задачам развития животноводческой и садоводческой отраслей.
С учетом важного значения указанных сфер для развития отечественного сельского хозяйства, за последние два года были организованы Государственный комитет ветеринарии и развития животноводства, Агентство «Чорванасл» и Агентство по развитию садоводства и виноградарства.
На совещании обсуждена проделанная в животноводческой отрасли работа и планы на перспективу. В 2019 году в рамках программы “Каждая самья - предприниматель” на развитие животноводства было выделено 1 триллион 603 миллиарда сумов, на птицеводство – 332 миллиарда сумов льготных кредитов. В результате поголовье мелкого рогатого скота увеличилось на 550 тысяч голов, птицы – на 6 миллионов 130 тысяч.
В проводимой работн по обеспечению населения доступной мясной и молочной продукцией имеются недостатки, отмечалось на совещании. Рассмотрены вопросы налаживания бесперебойного снабжения кормом, что сегодня является актуальной проблемой отрасли. Сегодня потребность в корме в животноводстве обеспечивается лишь на 30-35 процентов. В птицеводстве потребность в корме на 85 процентов покрывается за счет импорта.
Отмечалось, что сегодня разработаны 486 проектов по разведению 182 тысяч голов скота на сенокосных угодьях и лугах площадью 1 миллион гектаров в Тахтакупирском, Кунградском, Кегейлийском и Муйнакском районах Каракалпакстана.
Ответственным лицам поручено ускорить работу по организации в 2019-2021 годах 270 животноводческих комплексов и 260 молочных предприятий, рассчитанных на содержание 300-500 голов скота каждый.
Для достижения высокой продуктивности в животноводстве необходимо прежде всего уделить особое внимание племенному делу. В связи с этим Министерству финансов, Министерству экономики и промышленности поручено разработать на основе зарубежного опыта механизм субсидирования расходов в сфере в целях развития племенного дела и снижения стоимости продукции.
На совещании обсуждены и вопросы садоводческой сферы. Отмечалось, что за 9 месяцев текущего года экспорт плодоовощной продукции достиг почти 1 миллиарда долларов. Указано на наличие незадействованных возможностей для дальнейшего повышения этого показателя за счет эффективного использования пустующих земель и выращивания востребованных сортов.
Президент отметил, что работа в этом направлении все еще не отвечает требованиям. В частности, изучение показало, что в Кибрайском и Ташкентском районах устарели или имеют низкую рентабельность 912 гектаров или 20 процентов садов, 164 гектара или 13 процентов виноградников. Кроме того, выявлено 1400 гектаров неиспользуемых богарных земель, а также 4040 гектаров земель, на которых выращивается зерно. Действующие в указанных районах 19 предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции работают в половину мощности.
В связи с этим во всех 55 специализированных на плодоовощеводстве районах будет внедрена абсолютно новая система. Так, в этих районах будут организованы кооперативы с участием экспортеров, поставляющих свою продукцию за рубеж под своим товарным знаком, а также перерабатывающих предприятий. Размещение культур будет осуществляться на основе предложений кооперативов, они будут содействовать поставкам саженцев для садов и виноградников, оказывать помощь в повышении урожайности. Вместе с тем поставлена задача открыть в каждом специализирующемся на садоводстве районе учебные центры для обучения агротехнике.
Министерству финансов и Министерству сельского хозяйства поручено разработать конкретные практические предложения по внедрению новой системы и финансированию кооперативов.
Конечная цель реализации поставленных на совещании задач заключается в доведении объема экспорта плодоовощной продукции до 5 миллиардов долларов в год.
По обсужденным на совещании вопросам заслушана информация ответственных лиц и определены приоритетные задачи на перспективу.