Elektrotexnika sanoatini rivojlantirishning muhim yoʻnalishlari belgilab berildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 22-may kuni elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish masalalariga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Hayot sifati oʻsishi bilan aholi orasida va iqtisodiyot tarmoqlarida elektrotexnika mahsulotlariga talab tobora oshib bormoqda. Jahon miqyosida bunday tovarlar eksporti hajmi 2 trillion 500 milliard dollardan oshib, yiliga 10 foiz oʻsish kuzatilmoqda.
Bu soha mamlakatimiz iqtisodiyotida alohida oʻringa ega. Ichki bozor, muassasa va xonadonlar yurtimizda ishlab chiqarilgan mahsulotlar bilan taʼminlangan. Oʻtgan yili, masalan, tarmoq korxonalarida 2 mingdan ortiq turdagi 9 trillion 600 milliard soʻmlik tovarlar chiqarilgan.
Shu bilan birga, sohaga keng sharoitlar yaratilganiga qaramay, katta miqdorda elektrotexnika buyumlari import ham qilinyapti. Mintaqa bozorida mamlakatimizning eksport ulushi esa yetarli emas.
Yigʻilishda eksport-import konyunkturasini oʻrganish asosida elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, yangi mahsulotlarni oʻzlashtirish va raqobatbardoshligini mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. “Oʻzeltexsanoat” uyushmasiga 2022 yilgacha ishlab chiqarish hajmini ikki baravarga oshirish hisobiga importni optimallashtirish va eksportni 500 million dollarga yetkazish vazifasi qoʻyildi.
Prezidentimiz buning uchun xomashyoni chuqur qayta ishlab, qoʻshimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni tashkil etish zarurligini taʼkidladi.
Hozirda misdan tayyorlanayotgan mahsulotlarning 50 foizidan koʻprogʻi oddiy simdan iborat. Shuni chuqur qayta ishlab, mis trubkalar, internet va aloqa kabellari tayyorlansa, jahon bozorida qimmatroq sotiladi. Maishiy texnikalar, qurilish, sanoat va meditsina uchun zarur asbob-uskunalar hamda ehtiyot qismlar ishlab chiqarish borasida ham salohiyat yetarli ekani qayd etildi.
Mahsulotlar eksportida transport xarajatlarini kamaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Yigʻilishda import oʻrnini bosuvchi mahsulotlar koʻlamini kengaytirish, ularning tannarxini kamaytirish masalasi muhokama qilindi.
Ishlab chiqarishda qoʻllanilayotgan koʻpgina ehtiyot qismlar import qilinayotgani, bu tannarxning qimmatlashiga olib kelayotgani koʻrsatib oʻtildi. Muzlatgich va isitish uskunalari, kompyuter texnologiyalari, mobil aloqa vositalari, quyosh panellari va boshqa yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarishni keng yoʻlga qoʻyish orqali yurtimiz korxonalarining ichki bozordagi oʻrnini yanada mustahkamlash zarurligi taʼkidlandi.
Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, “Oʻzeltexsanoat” uyushmasiga yangi mahsulotlarni oʻzlashtirish boʻyicha “yoʻl xaritasi” ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Yurtimiz mahsulotlariga ichki va tashqi bozorda barqaror talabni shakllantirish, davlat xaridlari va sanoat kooperatsiyasidan keng foydalanish masalasiga alohida eʼtibor qaratildi. Ayniqsa, qurilish, energetika, axborot va kommunikatsiya texnologiyalari, avtomobilsozlik kabi tarmoqlarda ichki kooperatsiyani kengaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Xorijiy bozorlarga kirib borish uchun tashqi hamkorlikni ham rivojlantirish muhim. Shu bois jahonga mashhur “brend”lar bilan qoʻshma loyihalarni amalga oshirish, mahsulotlarni xalqaro standartlar asosida sertifikatlash tizimini yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriqlar berildi.

Определены важные направления развития электротехнической промышленности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 22 мая провел совещание по вопросам развития электротехнической промышленности, увеличения объемов производства и экспорта в отрасли.
С ростом качества жизни спрос населения и отраслей экономики на электротехническую продукцию все более возрастает. В мире, к примеру, совокупный экспорт таких товаров превысил 2,5 триллиона долларов и ежегодно растет на 10 процентов.
Эта сфера занимает особое место и в экономике нашей страны. Внутренний рынок насыщается продукцией отечественного производства. В прошлом году отраслевые предприятия произвели товары более 2 тысяч видов на сумму 9,6 триллиона сумов.
Вместе с тем, несмотря на созданные для сферы широкие условия, электротехнические изделия импортируются в значительном объеме. А доля экспорта нашей страны на региональным рынке недостаточно высока.
На совещании обсуждены вопросы развития электротехнической промышленности на основе изучения экспортно-импортной конъюнктуры, освоения выпуска новой продукции и повышения конкурентоспособности производимых товаров. Перед ассоциацией "Узэлтехсаноат" поставлена задача оптимизировать импорт за счет увеличения производства в два раза и довести экспорт до 500 миллионов долларов к 2022 году.
Президент отметил, что для этого требуется глубокая переработка сырья и производство продукции с добавленной стоимостью.
В настоящее время более 50 процентов производимой из меди продукции - обычная проволока. За счет глубокой переработки меди можно производить также медные трубки, кабели связи, которые можно продать дороже на мировом рынке. Отмечалось также, что наша страна обладает достаточным потенциалом для выпуска бытовой техники, строительного, промышленного и медицинского оборудования и запасных частей.
Отмечалось, что следует снизить транспортные издержки при экспорте.
Рассмотрены вопросы расширения производства импортозамещающей продукции и снижения ее себестоимости.
Указано, что многие комплектующие изделия импортируются, это приводит к росту себестоимости. Отмечалась необходимость укрепления позиций отечественных предприятий на внутреннем рынке путем широкого развертывания производства холодильного и нагревательного оборудования, компьютерной техники, средств мобильной связи, солнечных панелей и другой высокотехнологичной продукции.
Министерству экономики и промышленности, ассоциации "Узэлтехсаноат" поручено разработать "дорожную карту" по освоению выпуска новых видов продукции.
Особое внимание уделено формированию устойчивого спроса на отечественную продукцию на внутреннем и внешнем рынках, широкому использованию государственных закупок и промышленной кооперации. Отмечалась необходимость расширения внутренней кооперации в таких отраслях, как строительство, энергетика, информационные и коммуникационные технологии, автомобилестроение.
Для выхода на зарубежные рынки важно развивать и внешнюю кооперацию. В связи с этим даны поручения по реализации проектов совместно со всемирно известными "брендами", налаживанию системы сертификации продукции на основе международных стандартов.
В ходе анализа созданных для производителей условий подчеркивалась важная роль свободных экономических зон. Высказаны предложения по размещению новых проектов в СЭЗ "Навои" и "Джизак", организации зоны свободной торговли "Термез". Отмечалась необходимость организации электротехнических технопарков с современной инфраструктурой для ускоренного развития отрасли и создания удобных условий производителям.