Shavkat Mirziyoyev: Boyliklarimizni xalqimizning manfaatlari uchun ishlatishimiz kerak
Prezidentimiz Sariosiyo tumanidagi “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli Sharg‘un ko‘mir konida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbarining 2019-yil 7-martdagi “O‘zbekko‘mir” aksiyadorlik jamiyatini boshqarish samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarori qabul qilindi. Unda “O‘zbekko‘mir” AJ boshqaruv tizimini yanada takomillashtirish, uning faoliyati samaradorligini oshirish, korporativ boshqaruvning zamonaviy usullari joriy etilishini hamda ko‘mir sanoatini kelgusida barqaror va muvozanatli rivojlantirishga yo‘naltirilgan dolzarb vazifalarni amalga oshirishga qaratilgan ishlarning muvofiqlashtirilishini ta'minlash, shuningdek, 2019-2023 yillarda iqtisodiyot tarmoqlari va aholining ko‘mir mahsulotlariga bo‘lgan talabini qodirishga alohida e'tibor qaratilgan.
Bugungi kunda mamlakatimizda energetika sohasini izchil rivojlantirish, energiya manbalarini diversifikatsiya qilish, aholi va tashkilotlarga bir necha turdagi energiya yetkazib berish choralari ko‘rilmoqda.
Bugungi kunda Sharg‘un ko‘mir konida Xitoy davlati bilan hamkorlikda 2017-2020 yillar davomida 105,5 million dollarlik loyihani amalga oshirish ishlari bajarilayotir. Shundan 15,7 million dollari “Sharg‘unko‘mir” aksiyadorlik jamiyatining, 89,8 million dollari esa Xitoy Eksimbankining kredit mablag‘idir. Mazkur loyiha to‘liq ishga tushgach 2021 yildan boshlab bir yilda 900 ming tonna toshko‘mir qazib olinadi. 600 ta ish o‘rni yaratiladi. “O‘zbekenergo” AJning Yangi-Angren va Angren issiqlik elektr stansiyalari, sement zavodlari, aholi va boshqa iste'molchilarga toshko‘mir yetkazib berish ko‘payadi.
Mamlakatimizdagi qazilma boyliklari ichida iqtisodiy salohiyati jihatidan ko‘mir ham alohida o‘rin tutadi. Surxondaryo viloyatining qator tumanlarida mazkur mahsulotning turli xili qazib olinmoqda. Sharg‘un ko‘mir koni ko‘mir sifatining yuqoriligi, zaxiraning ko‘pligi bilan boshqa ko‘mir konlaridan ajralib turadi. Bu yerda ayni paytda konning asosiy zaxirasiga qarab tog‘ etagidan yo‘l ochib borilmoqda. Bugungi kungacha 2 kilometru 216 metr masofada qazish ishlari bajarildi. Yana 1,5 kilometr yer osti qazilgandan so‘ng, 33 million tonnalik asosiy ko‘mir zaxirasiga yetib boriladi.
Davlatimiz rahbariga Surxondaryo viloyatida toshko‘mir qazib chiqarishni rivojlatirishning asosiy yo‘nalishlari haqida ma'lumot berildi.
Shu yerning o‘zida “Sharg‘unko‘mir” aksiyadorlik jamiyatini moderizatsiya qilish investitsion loyihasi, Boysun toshko‘mir va Sherobod tumanidagi Kugitan konlarida ko‘mir qazib chiqarishni tashkil etish, Sariosiyo tumani va Sharg‘un shaharchasini 2019-2020 yillarda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.
- Bunday ko‘mir hech qayerda yo‘q. Bunday loyihalar bizga juda kerak. Yer osti boyliklarimizni xalqimizning manfaatlari uchun ishlatishimiz zarur, dedi davlatimiz rahbari.
Mazkur loyihani qisqa muddatda va sifatli amalga oshirish, konchilikni yanada rivojlantirish, soha uchun mutaxassislar tayyorlash zarurligi, Sharg‘un shaharchani butunlay yangidan qurish, suv ombori barpo etish, bu yerda chorvachilikni rivojlantirish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Шавкат Мирзиёев: "Наши богатства должны служить на благо народа"
7 марта текущего года было принято постановление главы государства “О мерах по повышению эффективности управления акционерным обществом «Узбекуголь». В нем особое внимание уделено дальнейшему совершенствованию системы управления, повышению эффективности деятельности АО «Узбекуголь», обеспечению внедрения современных методов корпоративного управления и скоординированной работы в реализации актуальных задач, направленных на дальнейшее устойчивое и сбалансированное развитие угольной промышленности, а также удовлетворению растущей потребности отраслей экономики и населения в угольной продукции на 2019-2023 годы.
В настоящее время здесь совместно с китайскими партнерами осуществляется рассчитанный на 2017-2020 годы проект на 105,5 миллиона долларов. Из них 15,7 миллиона долларов – средства акционерного общества “Шаргункумир”, 89,8 миллиона долларов – кредитные средства Эксимбанка Китая. В результате реализации данного проекта начиная с 2021 года будет добываться 900 тысяч тонн угля в год. Работу получат 600 человек. Увеличатся поставки угля на Ангренскую и Ново-Ангренскую тепловые электростанции, цементные заводы, населению и другим потребителям.
С экономической точки зрения уголь занимает особое место среди ископаемых богатств. В ряде районов Сурхандарьинской области добываются различные виды данной продукции. Уголь в Шаргуне отличается своим высоким качеством и богатством залежей. В настоящее время прокладывается шахта к основным залежам месторождения. Уже проложено 2 километра тоннеля, еще после 1,5 километра будет обеспечен выход к основному массиву залежей угля, объем которых оценивается в 33 миллиона тонн.
Главе нашего государства представлена информация об основных направлениях развития добычи угля в Сурхандарьинской области.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов по модернизации акционерного общества "Шаргункумир", организации добычи угля на месторождениях Кугитан Байсунского и Шерабадского районов, социально-экономическому развитию Сариасийского района и городка Шаргунь в 2019-2020 годах.
– Такого качественного угля больше нигде нет. Мы нуждаемся в подобных проектах. Нам необходимо использовать его эффективно, с умом и по науке, во благо нашего народа, – сказал Президент.