Mun Chje In: O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining yangi erasiga qadam qo‘ymoqda
Rasmiy kutib olish marosimidan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamda Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In tor va keng doirada muzokara o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni mamlakatimizga tashrifi bilan qutlab, bu uzoq kutilgan va muhim tashrif ekanini ta’kidladi.
– Janubiy Koreya O‘zbekistonning ishonchli va ustuvor sherigi. Men 2017-yilgi uchrashuvimizni mamnuniyat bilan eslayman. Muzokaralarimiz samimiy va konstruktiv ruhda o‘tgan, salmoqli hujjatlar imzolangan edi. Bu keyingi yillardagi hamkorlik rivojiga asos bo‘ldi. Sizning ushbu tashrifingiz davlatlararo munosabatlarimizga yangi impuls beradi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Koreya Respublikasi Prezidenti O‘zbekistonga taklif uchun minnatdorlik bildirdi.
– O‘zbekiston qadimiy va boy tarixga ega, Buyuk ipak yo‘lining markazi bo‘lgan o‘lka. Bugungi kunda mamlakatingiz o‘z taraqqiyotining yangi erasiga qadam qo‘ymoqda. O‘zbekistonni Janubiy Koreyaning savdo va investitsiyaviy aloqalarni faollashtirishga qaratilgan “Yangi shimoliy siyosat”ida muhim o‘rin tutuvchi sherik deb bilamiz. Sizning Seulga tashrifingiz chog‘ida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni chuqurlashtirishga erishgandik. Bu safar uni alohida strategik darajasiga ko‘tarish niyatidamiz, – dedi Mun Chje In.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni har tomonlama rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. O‘zaro manfaatli yo‘nalishlarni topish, “soatlarni solishtirib olish” maqsadida siyosiy muloqot va maslahatlashuvlarni faol davom ettirish bo‘yicha yakdil fikr bildirildi.
Ikki mamlakat hamkorligi, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik aloqalarini kengaytirish maqsadida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga kelishib olindi.
Savdo-iqtisodiy aloqalardagi o‘sish sur’atlari ijobiy baholanib, uni yanada oshirish uchun imkoniyatlar ko‘pligi qayd etildi. Shu maqsadda huquqiy va institutsional infratuzilmani takomillashtirish, turli darajadagi tashriflar va ishbilarmon doiralar o‘rtasidagi uchrashuvlarni ko‘paytirish zarurligi ta’kidlandi.
Muloqot chog‘ida tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashildi. Janubiy Koreya O‘zbekistonning mintaqada yaxshi qo‘shnichilik muhitini mustahkamlash, Orol fojiasi oqibatlarini kamaytirish, Afg‘onistonda tinchlik jarayoniga ko‘maklashishga qaratilgan amaliy sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. O‘zbekiston Koreya Respublikasining Koreya yarim orolida hamjihatlikni mustahkamlashga yo‘naltirilgan tinchliksevar siyosatini ma’qullaydi.
Keng doiradagi muzokaralarda asosiy e’tibor savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy-texnik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga qaratildi.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Koreya Respublikasi hamkorligi deyarli barcha jabhalarni qamrab olgan. Savdo sohasida eng ko‘p qulaylik tartibi o‘rnatilgan. Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiya o‘zaro manfaatli loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirishda muhim o‘rin tutmoqda. Joriy yil 4 martda Toshkentda uning to‘qqizinchi majlisi bo‘lib o‘tdi. 2018-yilda iqtisodiy masalalar bo‘yicha Bosh vazir o‘rinbosarlari majlisi formati ham yo‘lga qo‘yildi.
O‘tgan yili ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 2,1 milliard dollardan oshib, keyingi yillardagi eng yuqori ko‘rsatkich qayd etildi.
Mamlakatimizda koreyalik investorlar ishtirokida tuzilgan 660 korxona faoliyat yuritmoqda. Ularning 354 tasi yuz foiz xorijiy sarmoya hisobidan tashkil qilingan.
Janubiy Koreya tomoni O‘zbekistonda iqtisodiyotni liberallashtirish va investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarni olqishladi. Bu mamlakatimizga investitsiyalar va yuqori texnologiyalar kelishini ko‘paytirib, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish, doimiy ish o‘rinlari yaratishga xizmat qiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston energetika, neft-gaz, kimyo, konchilik, transport va logistika sohalarida hamkorlikni kengaytirish, mashinasozlik, elektr texnikasi, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanini qayd etdi. Janubiy Koreya kompaniyalari mamlakatimizda o‘zlarini erkin va qulay his qilishlari uchun har tomonlama qo‘llab-quvvatlanishini alohida ta’kidladi.
Muzokarada mazkur sohalardagi yangi imkoniyatlar, ularni hayotga tatbiq etish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi. Iqtisodiyotning yetakchi tarmoqlari, mamlakatimizdagi erkin iqtisodiy zonalar va kichik sanoat zonalarida korxonalar tashkil etish, “elektron hukumat”ni rivojlantirish, innovatsion va ijtimoiy sohalar bo‘yicha kadrlar tayyorlashni davom ettirishga kelishib olindi.
Gumanitar soha O‘zbekiston va Janubiy Koreya aloqalarining yana bir muhim, kompleks yo‘nalishidir. Bugungi kunda axborot texnologiyalari, raqamli tibbiyot, ta’lim, madaniyat sohalarida samarali hamkorlik qilib kelinmoqda. Mamlakatimizning maktabgacha ta’lim tizimiga Koreya tajribasi keng joriy etilmoqda.
Davlatimiz rahbari mazkur sohalardagi hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor ekanini ta’kidladi. Janubiy Koreya Prezidenti ilg‘or tajribalardan foydalanish va kadrlar malakasini oshirishga hissa qo‘shishga tayyor ekanini bildirdi.
Prezident Mun Chje In Prezident Shavkat Mirziyoyevni o‘zi uchun qulay vaqtda Janubiy Koreyaga tashrif bilan borishga taklif etdi.

Мун Чжэ Ин: Узбекистан вступает в новую эру своего развития
После церемонии официальной встречи Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Корея Мун Чжэ Ин провели переговоры в узком и расширенном форматах.
Глава нашего государства поприветствовал высокого гостя на узбекской земле и отметил, что это важный и долгожданный визит.
- Южная Корея является надежным и приоритетным партнером Узбекистана. Я с теплотой вспоминаю нашу встречу в 2017 году. Тогда переговоры прошли в искренней и конструктивной обстановке, был подписан весомый пакет документов. Ваш нынешний визит придаст новый импульс развитию межгосударственных отношений, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Республики Корея выразил благодарность за приглашение в Узбекистан.
- Узбекистан - страна с древней и богатой историей в центре Великого шелкового пути. Сегодня ваша страна вступает в новую эру своего развития. Мы видим в Узбекистане партнера, занимающего важное место в Новой северной политике Южной Кореи, нацеленной на активизацию торговых и инвестиционных связей. Сегодня мы намерены вывести сотрудничество на уровень особого стратегического партнерства, - сказал Мун Чжэ Ин.
На встрече обсуждены перспективы развития всестороннего взаимодействия между нашими странами. Лидеры двух стран сошлись во мнении по вопросам изыскания взаимовыгодных направлений партнерства, активного продолжения политического диалога и консультаций для регулярной "сверки часов".
Стороны договорились укреплять отношения стратегического партнерства для расширения двустороннего сотрудничества и упрочения дружбы между нашими народами.
Дана положительная оценка динамике торгово-экономического сотрудничества, отмечалось, что имеется множество возможностей для дальнейшего его наращивания. Подчеркнута необходимость совершенствования с этой целью правовой и институциональной базы, активизации визитов на различных уровнях и контактов между деловыми кругами.
В ходе встречи состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, представляющим взаимный интерес. Отмечалось, что Южная Корея поддерживает практические усилия Узбекистана по укреплению атмосферы добрососедства в регионе, смягчению последствий Аральской трагедии, содействию мирному процессу в Афганистане. Узбекистан, в свою очередь, поддерживает миролюбивую политику Республики Корея, направленную на укрепление согласия на Корейском полуострове.
Основное внимание на переговорах в расширенном составе уделено вопросам развития практического взаимодействия в торгово-экономической, инвестиционной, финансово-технической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Узбекско-южнокорейское сотрудничество последовательно развивается по всем направлениям. Между нашими странами действует режим наибольшего благоприятствования.
Важную роль в разработке и реализации взаимовыгодных проектов играет Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству. 4 марта текущего года в Ташкенте состоялось ее девятое заседание. С 2018 года введен формат заседаний заместителей Премьер-министров Республики Узбекистан и Республики Корея по экономическим вопросам.
За последние два года объем товарооборота между двумя странами превысил 2,1 миллиарда долларов, что стало наибольшим показателем за последнее время.
В Узбекистане осуществляют деятельность 660 предприятий с участием корейских инвесторов, включая 354 предприятия со стопроцентным иностранным капиталом.
Корейская сторона приветствовала проводимые реформы, направленные на либерализацию экономики и улучшение инвестиционного климата. Это послужит увеличению корейских инвестиций в Узбекистан, росту числа производств с высокой добавленной стоимостью и активизации сотрудничества между двумя странами в сфере технологий.
Президент Шавкат Мирзиёев отметил, что Узбекистан заинтересован в расширении сотрудничества в энергетической, нефтегазовой, химической, горной, транспортной и логистической сферах, реализации перспективных проектов в области машиностроения, электротехники, текстильной и пищевой промышленности, развития инфраструктуры.
Глава нашего государства подчеркнул намерение и далее оказывать всемерную поддержку корейскому бизнесу для того, чтобы они чувствовали себя в Узбекистане комфортно и уверенно.
В ходе переговоров обсуждены новые возможности для партнерства в указанных сферах, рассмотрены соответствующие предложения. Стороны договорились о создании совместных предприятий в ведущих отраслях экономики, свободных экономических и малых промышленных зонах нашей страны, развитии “электронного правительства”, подготовке кадров для инновационной и социальной сфер.
Гуманитарные связи являются еще одним важным, комплексным направлением узбекско-южнокорейских отношений. Сегодня поддерживается плодотворное сотрудничество в сферах информационных технологий, цифровой медицины, образования и культуры. В систему дошкольного образования нашей страны широко внедряется опыт Южной Кореи.
Глава нашего государства отметил заинтересованность в дальнейшем расширении взаимодействия в этих направлениях. Президент Южной Кореи выразил готовность своей страны делиться передовым опытом и содействовать повышению квалификации кадров.
Президент Мун Чжэ Ин пригласил Президента Шавката Мирзиёева совершить визит в Южную Корею в удобное для него время.