Markaz O‘zbekiston Respublikasi davlat dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish doirasidagi loyihalarni ekspertizadan o‘tkazadi
15/04/2019 - 14:12 21540
O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi "Loyihalar va import kontraktlarni kompleks ekspertiza qilish markazi" DUK investitsiya va infratuzilma loyihalarning loyihaoldi hujjatlarini kompleks ekspertizadan o‘tkazadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 20-fevraldagi №PQ-3550 sonli "Loyihaoldi, loyiha, tender hujjatlari va kontraktlarni ekspertizadan o‘tkazish tartibini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi qarori bilan tasdiqlangan "Investitsiya va infratuzilma loyihalarning loyihaoldi va loyiha hujjatlarini ishlab chiqish, kompleks ekspertizadan o‘tkazish va tasdiqlash tartibi" nizomga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi huzuridagi "Loyihalar va import kontraktlarni kompleks ekspertiza qilish markazi" DUK (keyingi o‘rinlarda – Markaz) quyidagi hujjatlarni kompleks ekspertizadan o‘tkazadi:
- loyihaoldi hujjatlarni ishlab chiqish uchun texnik topshiriqlar (keyingi o‘rinlarda - TT);
- investitsiya va infratuzilma loyihalarining loyihaoldi hujjatlarini (texnik-iqtisodiy asoslar va texnik-iqtisodiy hisob-kitoblar (TIA/TIH));
- loyiha hujjatlarni (namunaviy loyihalar).
Yuqoridagi qarorning talablariga binoan, qu‘yidagi loyihalar bo‘yicha ishlab chiqiladigan hujjatlar kompleks ekspertizadan o‘tkaziladi:
a) Byudjet tizimining byudjet mablag‘lari, O‘zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘lari hisobiga moliyalashtiriladigan:
infratuzilma loyihalari bo‘yicha namunaviy va qayta qo‘llaniladigan loyihalar (ijtimoiy soha va uy-joy fondi ob’ektlari qurilishi bo‘yicha);
qiymati 10 milliard so‘m va undan yuqori bo‘lgan – individual hamda boshqa investitsiya va infratuzilma loyihalari;
b) O‘zbekiston Respublikasini Prezidentining soliqlar va boshqa majburiy to‘lovlar bo‘yicha imtiyozlar berilishini nazarda tutuvchi alohida qarorlari asosida amalga oshiriladigan loyihalar;
c) Ustav fondi (kapitali)da davlat ulushi 50 foiz va undan ko‘proq bo‘lgan xo‘jalik boshqaruvi organlari, xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan, shuningdek, davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan ustav fondi (kapital)ning 50 foizi va undan ko‘prog‘i yuridik shaxsga tegishli bo‘lgan xo‘jalik yurituvchi sub’ektlar tomonidan amalga oshiriladigan qiymati ekvivalentda 5 million AQSh dollaridan ko‘proqni tashkil etuvchi loyihalar;
d) Moliyalashtirish manbalaridan qat’iy nazar, strategik foydali qazilma boyliklari qazib olinishi va/yoki qayta ishlanishini nazarda tutuvchi loyihalar.
Yuqorida ko‘rsatilgan mezonga mos tushadigan loyihalar tashabbuskorlari Soha ilmiy-teхnik kengashi bilan kelishilgan holda quyidagilarni ishlab chiqishadi:
- TT - TIA/TIH ishlab chiqishda;
- texnik-iqtisodiy asoslar (TIA) - investitsiya loyihalarini amalga oshirishda;
- texnik-iqtisodiy hisob-kitoblar (TIH) - infratuzilma loyihalarini amalga oshirishda.
Agar Markaz tomonidan hijjatlar bo‘yicha kamchiliklar aniqlansa, Markaz loyihaoldi hujjatlarni qayta ko‘rib chiqish va takroran kiritish uchun kamchiliklari ko‘rsatilgan holda xulosa beradi. Kamchiliklar mavjud bo‘lmagan taqdirda ijobiy хulosa beriladi.
Loyihaoldi hujjatlarini kompleks ekspertizasi quyidagi muddatlarda amalga oshiriladi:
- TT uchun – 15 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddatda;
- loyihaning TIA/TIH – 30 ish kunidan ko‘p bo‘lmagan muddatda.
Markaz tomonidan quyidagi maqsadlarda ekspertiza o‘tqaziladi:
a) Texnik topshiriqning:
- yuqorida ko‘rsatilgan nizomga ko‘ra TT tarkibiga nisbatan qo‘yilgan talablarga muvofiqligi borasida;
- loyihaoldi hujjatlarni ishlab chiqish bo‘yicha tashabbuskor oldiga qo‘yilgan maqsad va topshiriqlarning imkon qadar aniqligi va asoslanganligi borasida;
b) TIA / TIHning:
- yuqoridagi nizom bilan belgilangan loyihaoldi hujjatlarning namunaviy tuzilishiga, va tasdiqlangan TT nisbatan qo‘yilgan talablarga muvofiqligi borasida;
- qabul qilingan hukumat qarorlari va tasdiqlangan rivojlanish konsepsiyalarini (agar rivojlanish konsepsiyasi mavjud bo‘lsa)
hisobga olgan holda loyihaning ijtimoiy ahamiyati va uni amalga oshirishning maqsadga muvofiqligi borasida;
- loyihada nazarda tutilgan mahsulot yoki xizmatga nisbatan mavjud bo‘lgan va rejalashtirilayotgan ehtiyoj borasida;
- loyihada nazarda tutilgan teхnik-teхnologik yechimlarning va uskuna narхlarining eng yuqori parametrlari asoslanganligi borasida;
- loyihaning moliyaviy-iqtisodiy samaradorligi va хarajatlarni (agar mavjud bo‘lsa) qoplay olishi va hok. borasida.

Центр проводит экспертизу проектов в рамках формирования и реализации государственных программ развития Республики Узбекистан
15/04/2019 - 15:44 22506
ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан проводит комплексную экспертизу предпроектной документации инвестиционных и инфраструктурных проектов.
В соответствии с положением «О порядке разработки, проведения комплексной экспертизы и утверждения предпроектной и проектной документации инвестиционных и инфраструктурных проектов» утвержденного постановлением Президента Республики Узбекистан от 20.02.2018 года № ПП-3550 «О мерах по совершенствованию порядка проведения экспертизы предпроектной, проектной, тендерной документации и контрактов» ГУП «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов» при Министерстве экономики и промышленности Республики Узбекистан (далее – Центр) проводит комплексную экспертизу:
- технических заданий (далее – ТЗ) на разработку предпроектной документации;
- предпроектной документации (технико-экономических обоснований и технико-экономических расчетов (ТЭО/ТЭР)) по инвестиционным и инфраструктурным проектам;
- проектной документации (типовых проектов).
Согласно требованию вышеуказанного постановления, комплексной экспертизе подлежат документации, разрабатываемые по проектам:
а) финансируемым за счет средств бюджетов бюджетной системы, Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан:
по инфраструктурным проектам с применением типовых и повторно применяемых проектов (строительство объектов социальной сферы и жилищного фонда) — в части экспертизы типового проекта;
по индивидуальным и остальным инвестиционным и инфраструктурным проектам - со стоимостью 10 миллиардов сумов и более;
б) реализуемым на основании отдельных решений Президента Республики Узбекистан, предусматривающих предоставление льгот по налогам и другим обязательным платежам;
в) реализуемым органами хозяйственного управления, хозяйствующими субъектами с долей государства в уставном фонде (капитале) 50 процентов и более и хозяйствующими субъектами, в уставном фонде (капитале) которых 50 процентов и более принадлежит юридическому лицу с долей государства 50 процентов и более - по проектам со стоимостью в эквиваленте более 5 миллионов долларов США;
г) предусматривающим добычу и/или переработку стратегических полезных ископаемых, независимо от источников финансирования.
Инициаторы проектов, подпадающие к вышеуказанным критериям, разрабатывают по согласованию Отраслевым научно-техническим советом:
- ТЗ на разработку ТЭО/ТЭР;
- ТЭО при реализации инвестиционных проектов;
- ТЭР при реализации инфраструктурных проектов.
При наличии замечаний Центром выдается заключение с замечаниями для последующей доработки и повторного внесения предпроектной документации в Центр. В случае отсутствия замечаний выдается положительное заключение.
Комплексная экспертиза предпроектной документации осуществляется в срок:
для ТЗ — не более 15 рабочих дней;
для ТЭО/ТЭР проекта — не более 30 рабочих дней.
Центром осуществляется экспертиза:
а) технического задания на предмет:
- соответствия требованиям к составу ТЗ, определенному вышеуказанным положением;
- максимальной ясности и обоснованности поставленных перед разработчиком целей и задач по разработке предпроектной документации;
б) ТЭО/ТЭР проекта на предмет:
- соответствия требованиям к типовой структуре предпроектной документации, определенной вышеуказанным положением, и утверждённому ТЗ;
- социальной значимости и целесообразности реализации проекта с учётом принятых правительственных решений и утвержденных концепций развития (при наличии концепций развития);
- существующего и планируемого спроса на предполагаемую проектом продукцию или услуги;
- обоснованности технико-технологических решений и предельных параметров цен на предусмотренное в проекте оборудование;