Аgrar sektorni qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan o‘z vaqtida ta'minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
05/04/2019 - 15:10 18526
So‘nggi yillarda respublikamizning agrar sektorini xalqaro standartlarga muvofiq hamda mamlakat hududlarining tabiiy iqlim va tuproq sharoitlariga javob beradigan zamonaviy mahalliy va xorijiy qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan ta'minlash bo‘yicha faol chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, birgina 2018-yilda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilariga, birinchi navbatda, fermer xo‘jaliklari, paxta-to‘qimachilik ishlab chiqarishni tashkil etuvchilar va klasterlarga 33,7 mingdan ortiq qishloq xo‘jaligi texnikasi yetkazib berildi. Bu esa 2017 yilgi ko‘rsatkichlar bilan taqqoslaganda 1,5 baravarga ko‘p.
Аmalga oshirilayotgan chora-tadbirlarga qaramasdan, mavjud qishloq xo‘jaligi texnikalarining 25 foizidan ortig‘i 15 yildan ortiq muddat mobaynida ekspluatatsiya qilinmoqda, shu bois qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarini sifatli va arzon texnikalar bilan ta'minlash ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda va davlat tomonidan yanada qo‘llab-quvvatlashni taqozo etadi.
Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari ishlab chiqaruvchilarini sifatli qishloq xo‘jaligi texnikalari bilan ta'minlashni davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini joriy etish, shuningdek, ushbu jarayonga tijorat banklarining moliyaviy mablag‘larini jalb etish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi hamda Iqtisodiyot va sanoat vazirligining qishloq xo‘jaligi sohasidagi korxonalarning qishloq xo‘jaligi texnikalarini xarid qilishini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlashning quyidagi tartibini joriy etish to‘g‘risidagi takliflari qabul qilinsin:
mahalliy g‘alla o‘rish va paxta terish texnikalarini yetkazib berishni moliyalashtirishO‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining (keyingi o‘rinlarda – Jamg‘arma) O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki qayta moliyalash stavkasining 50 foizidan oshmagan foiz stavkasi bo‘yicha va qaytarilish muddati xarajatlar qoplanishi muddatiga qarab 7 yildan 10 yilgacha bo‘lgan qarz mablag‘lari hisobiga amalga oshiriladi hamda moliyalashtirish hajmi Jamg‘arma daromadlari va xarajatlarini shakllantirishda belgilanadi;
qishloq xo‘jaligi sohasidagi korxonalarning g‘alla o‘rish va paxta terish texnikasidan tashqari, respublikada ishlab chiqarilgan barcha turdagi traktorlar, g‘alla va paxta seyalkalari, shuningdek, uch yoki undan ortiq omoch korpuslarini xarid qilish uchunkredit va lizing shartnomalari bo‘yicha foiz xarajatlari tijorat banklari va lizing kompaniyalari tomonidan belgilangan foiz stavkasining 10 foizlik punkti miqdorida O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti mablag‘lari hisobidan qoplanadi. Bunda foiz xarajatlarini qoplashning ushbu miqdori O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki qayta moliyalash stavkasining o‘zgarishiga qarab Moliya vazirligi tomonidan qayta ko‘rib chiqilishi mumkin.
a) 2019-yilda eksperiment tariqasida Jizzax, Qashqadaryo, Surxondaryo, Sirdaryo va Toshkent viloyatlaridagi qishloq xo‘jaligi korxonalari tomonidan paxta terish ishlariga jalb qilinadigan paxta terish mashinalari xizmatidan foydalanganlik uchun xarajatlarning 30 foizini qoplab berishni ta'minlasin;
b) O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi bilan birgalikda paxta terish mashinalari xizmatiga haq to‘lash xarajatlarini qoplab berish bo‘yicha eksperiment natijalari asosida 2019-yil 1-dekabrga qadar ushbu amaliyotni mamlakatning boshqa hududlariga tatbiq etish yuzasidan asoslantirilgan takliflarni kiritsin;
v) 2019-yil 20-aprelga qadar:
mazkur qarorda nazarda tutilgan davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlarini amalga oshirish tartibini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
“O‘zagrolizing” АJ, “O‘zmashlizing” MChJ va qishloq xo‘jaligi texnikasi ishlab chiqaruvchilari o‘rtasidagi 2018 yilning IV choragida lizing asosida yetkazib berilgan texnikalar uchun o‘zaro hisob-kitoblarni amalga oshirishga 155,6 milliard so‘m miqdoridagi mablag‘lar Jamg‘arma mablag‘lari hisobidan ajratilishini ta'minlasin.
3. АT “Xalq banki” va “Mikrokreditbank” АTB ning O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 4-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi aktsiyadorlik tijorat Xalq banki va “Mikrokreditbank” aktsiyadorlik tijorat bankining moliyaviy holatini yaxshilash hamda faoliyatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ–3694-son qaroriga muvofiq ularning ustav kapitaliga yo‘naltirilgan mablag‘larning 30 foizini 2019-yilda mahalliy qishloq xo‘jaligi texnikalarini xarid qilish uchun maqsadli kreditlar ajratishga yo‘naltirish to‘g‘risidagi taklifi ma'qullansin.
4. Mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan qishloq xo‘jaligi texnikalarini sotishdan tushgan mablag‘lar 2020-yil 1-yanvarga qadar qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etilsin.
Belgilansinki, 2020-yil 1-yanvarga qadar lizing kompaniyalari va tijorat banklari uchun qo‘shilgan qiymat solig‘i lizing xizmatlari qismida qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod qilingan, shu jumladan, import qilingan lizing ob'ektini sotib olish narxi va sotish narxi o‘rtasidagi ijobiy farqdan hisoblanadi.
5. O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi bir oy muddatda qishloq xo‘jaligi texnikalari mahalliy ishlab chiqaruvchilariga yillik 5 foiz stavkada, shu jumladan, tijorat bankining 1 foiz marjasini inobatga olgan holda maqsadli kreditlar ajratish uchun 50 million АQSh dollarini tijorat banklariga ularning buyurtmanomalari asosida ikki yil muddatga depozit sifatida joylashtirsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
bir oy muddatda 2019-2021-yillarda mahalliy ishlab chiqarilgan qishloq xo‘jaligi texnikalarini lizing asosida yetkazib berishni moliyalashtirish maqsadida har yili 100 million АQSh dollaridan kam bo‘lmagan miqdorda xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlarining uzoq muddatli imtiyozli kredit liniyalari jalb qilinishini ta'minlasin;
mamlakatda qishloq xo‘jaligi texnikalari uchun ehtiyot va butlovchi qismlarni ishlab chiqarishni tashkil etishga qaratilgan investitsiya loyihalarining jadal amalga oshirilishi ustidan tizimli monitoring o‘rnatsin va bunda “O‘zagrotexsanoatxolding” АJga amaliy yordam ko‘rsatsin.
7. “O‘zagrotexsanoatxolding” va “O‘zagroservis” aktsiyadorlik jamiyatlari hamda ularning tarkibiga kiruvchi korxonalar boshqaruv organlari, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining tanlov asosida eng yaxshi takliflarni ajratib olish yo‘li bilan:
“O‘zagrotexsanoatxolding” АJning xo‘jalik jamiyatlari ustav kapitali (fondi)dagi ulushlarini korxonalarning asosiy faoliyati turini saqlab qolish sharti bilan 1-ilovaga muvofiq;
hududiy “Аgroservis MTP” MChJning mashina-traktor parklari ustav kapitali (fondi)dagi ulushlarini tadbirkorlik sub'ektlariga baholash qiymatida mashina-traktor parklarining asosiy faoliyati turi (mexanizatsiya va servis xizmatlarini ko‘rsatish)ni saqlab qolish va 5 yil muddatga bo‘lib to‘lash sharti bilan 2-ilovaga muvofiq sotish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
“O‘zagrotexsanoatxolding” АJning xo‘jalik jamiyatlari ustav kapitali (fondi)dagi ulushini 1-ilovaga muvofiq sotishdan tushgan mablag‘lar “O‘zagrotexsanoatxolding” АJning investitsiya loyihalarini amalga oshirishga yo‘naltiriladi;
mashina-traktor parklari sotilmagan taqdirda, boshlang‘ich narxni ular sotuvga qo‘yilgan sanadan ikki oy o‘tgach har 15 kunda bosqichma-bosqich 10 foizga kamaytirish mexanizmini qo‘llagan holda, ammo nominal qiymatdan kam bo‘lmagan narxda ommaviy sotuvga qo‘yiladi.
9. O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi xo‘jalik jamiyatlarining ustav kapitalidagi ulushlarni baholash hamda ularni sotish bo‘yicha tanlovlarni e'lon qilish va o‘tkazishda shaffoflikni ta'minlashda “O‘zagrotexsanoatxolding” АJ va “O‘zagroservis” АJga har tomonlama ko‘maklashsin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi Qishloq xo‘jaligi vazirligi va “O‘zagrotexsanoatxolding” АJ bilan birgalikda bir oy muddatda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilgan holda qishloq xo‘jaligi texnikalari uchun butlovchi va ehtiyot qismlarni ishlab chiqarishni kengaytirish hamda 2021 yilning oxiriga barcha turdagi qishloq xo‘jaligi texnikalarini ishlab chiqarishda mahalliylashtirish darajasini kamida 40 foizga yetkazishni nazarda tutuvchi “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqsin va Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
11. “O‘zagrotexsanoatxolding” АJ, “O‘zagrolizing” АJ tijorat banklari va qishloq xo‘jaligi korxonalari bilan birgalikda bir oy muddatda mahalliy ishlab chiqarilgan qishloq xo‘jaligi texnikalarini xarid qilish bo‘yicha buyurtmalar portfelini shakllantirsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi mazkur qarorda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning o‘z vaqtida moliyalashtirilishi ustidan qat'iy nazorat o‘rnatsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasi huzuridagi Аxborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, shuningdek, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, O‘zbekiston Milliy axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalari ushbu qaror qoidalarining keng yoritilishini ta'minlasin.
14. “O‘zagrotexsanoatxolding” АJ O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Moliya vazirligi hamda boshqa manfaatdor idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
15. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri А.N.Аripov va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Аdministratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по своевременному оснащению аграрного сектора сельскохозяйственной техникой
В последние годы предпринимаются активные меры по оснащению аграрного сектора республики современной отечественной и зарубежной сельскохозяйственной техникой, соответствующей международным стандартам и отвечающей природно-климатическим и почвенным условиям регионов страны.
В частности, только в 2018 году производителям сельскохозяйственной продукции, в первую очередь фермерским хозяйствам, организаторам хлопково-текстильных производств и кластеров, поставлено более 33,7 тысячи единиц сельскохозяйственной техники, что в 1,5 раза больше чем в 2017 году.
Несмотря на принимаемые меры, более 25 процентов имеющейся сельскохозяйственной техники эксплуатируются свыше 15 лет, в связи с чем обеспечение производителей сельскохозяйственной продукции качественной и доступной техникой остается приоритетной задачей и требует дальнейшей государственной поддержки.
В целях внедрения механизмов государственной финансовой поддержки обеспечения производителей сельскохозяйственной продукции качественной сельскохозяйственной техникой, а также вовлечения в этот процесс финансовых средств коммерческих банков:
1. Принять предложения Министерства финансов и Министерства экономики и промышленности Республики Узбекистан о внедрении следующего порядка государственной поддержки приобретения сельскохозяйственной техники организациями сферы сельского хозяйства:
финансирование покупки отечественной зерноуборочной и хлопкоуборочной техники осуществляется за счет заемных средств Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве финансов Республики Узбекистан (далее – Фонд), объем которых ежегодно определяется при формировании его доходов и расходов, со сроком возврата заемных средств от 7 до 10 лет в зависимости от срока окупаемости и процентной ставкой не выше 50 процентов от ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан;
процентные расходы организаций сферы сельского хозяйства в размере 10 процентных пунктов от установленной ставки коммерческих банков и лизинговых компаний по кредитным и лизинговым договорам на приобретение всех видов тракторов, зерновых и хлопковых сеялок, а также трех и более корпусных плугов отечественного производства, за исключением зерноуборочной и хлопкоуборочной техники, возмещаются за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан. При этом указанный размер возмещения процентных расходов может быть пересмотрен Министерством финансов в зависимости от изменения ставки рефинансирования Центрального банка Республики Узбекистан.
а) обеспечить, в порядке эксперимента, возмещение в 2019 году
30 процентов расходов на услуги хлопкоуборочных машин, привлекаемых к хлопкоуборочным работам сельскохозяйственными предприятиями Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Ташкентской областей;
б) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан по результатам эксперимента по возмещению расходов на услуги хлопкоуборочных машин в срок до 1 декабря 2019 года внести обоснованные предложения по внедрению данной практики в других регионах страны;
в) в срок до 20 апреля 2019 года:
разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан порядок реализации мер государственной поддержки, предусмотренных в настоящем постановлении;
обеспечить выделение 155,6 миллиарда сумов за счет средств Фонда для осуществления взаиморасчетов между АО «Узагролизинг», ООО «Узмашлизинг» и производителями сельскохозяйственной техники за технику, поставленную в IV квартале 2018 года на лизинговой основе.
3. Согласиться с предложением АК «Народный банк» и АКБ «Микрокредитбанк» о направлении в 2019 году 30 процентов средств, направляемых в их уставные капиталы в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 мая 2018 года № ПП-3694 «О мерах по улучшению финансового состояния и дальнейшему совершенствованию деятельности Акционерно-коммерческого Народного банка Республики Узбекистан и Акционерно-коммерческого банка «Микрокредитбанк», для целевого кредитования приобретения отечественной сельскохозяйственной техники.
4. Освободить сроком до 1 января 2020 года отечественных производителей от уплаты налога на добавленную стоимость в части реализации сельскохозяйственной техники.
Установить, что до 1 января 2020 года налог на добавленную стоимость для лизинговых компаний и коммерческих банков в части лизинговых услуг исчисляется от положительной разницы между ценой приобретения и ценой реализации объекта лизинга, освобожденного от налога на добавленную стоимость, включая приобретенного по импорту.
5. Министерству финансов Республики Узбекистан в месячный срок разместить в коммерческих банках в качестве депозитов 50 миллионов долларов США сроком до двух лет, по их заявкам, для выделения целевых кредитов отечественным производителям сельскохозяйственной техники с процентной ставкой 5 процентов годовых, включая маржу коммерческого банка в размере 1 процента.
6. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
в месячный срок принять меры по привлечению долгосрочных льготных кредитных линий международных финансовых институтов и иностранных правительственных финансовых организаций в 2019-2021 годах в размере не менее 100 миллионов долларов США ежегодно для финансирования поставок сельскохозяйственной техники отечественного производства на лизинговой основе;
установить системный мониторинг, а также оказать практическое содействие АО «Узагротехсаноатхолдинг» в ускоренной реализации инвестиционных проектов, направленных на организацию производства в стране запасных частей и комплектующих изделий для сельскохозяйственной техники.
7. Согласиться с предложением органов управления акционерных обществ «Узагротехсаноатхолдинг» и «Узагросервис» и входящих в их состав организаций, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о реализации путем конкурсного отбора наилучших предложений:
доли АО «Узагротехсаноатхолдинг» в уставных капиталах (фондах) хозяйственных обществ согласно приложению № 1 с условием сохранения основного вида деятельности предприятий;
доли территориальных ООО «Агросервис МТП» в уставных капиталах (фондах) машинно-тракторных парков согласно приложению № 2 субъектам предпринимательства по оценочной стоимости в рассрочку до 5 лет с условием сохранения основного вида деятельности (оказание механизированных и сервисных услуг) машинно-тракторных парков.
средства от реализации доли АО «Узагротехсаноатхолдинг» в уставных капиталах (фондах) хозяйственных обществ согласно приложению № 1 направляются на реализацию инвестиционных проектов АО «Узагротехсаноатхолдинг»;
в случае нереализации машинно-тракторных парков они выставляются на публичные торги с применением механизма пошагового снижения стартовой стоимости на 10 процентов, но не менее их номинальной стоимости, каждые 15 дней после двух месяцев с даты выставления.
9. Агентству по управлению государственными активами Республики Узбекистан оказать всестороннее содействие АО «Узагротехсаноатхолдинг» и АО «Узагросервис» в оценке стоимости долей в уставных капиталах хозяйственных обществ и обеспечении прозрачности объявления и проведения конкурсного отбора при их реализации.
10. Министерству экономики и промышленности совместно с Министерством сельского хозяйства и АО «Узагротехсаноатхолдинг» в месячный срок разработать и внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан «Дорожную карту», предусматривающую расширение производства комплектующих изделий и запасных частей для сельскохозяйственной техники с привлечением прямых иностранных инвестиций и доведение к концу 2021 года уровня локализации производства всех видов сельскохозяйственной техники до не менее 40 процентов.
11. АО «Узагротехсаноатхолдинг», АО «Узагролизинг» совместно с коммерческими банками и сельскохозяйственными предприятиями в месячный срок сформировать портфель заказов на приобретение сельскохозяйственной техники отечественного производства.
12. Счетной палате Республики Узбекистан установить строгий контроль за своевременным финансированием мер, предусмотренных настоящим постановлением.
13. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, а также Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации обеспечить широкое освещение положений настоящего постановления.
14. АО «Узагротехсаноатхолдинг» совместно с Министерством экономики и промышленности, Министерством финансов и другими заинтересованными ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения по изменениям и дополнениям в законодательство, вытекающим из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.