27/03/2019 - 15:41 9027
So‘nggi yillarda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan samarali tashqi siyosat natijasida O‘zbekistonning xalqaro nufuzi yuksalib, barcha davlatlar bilan munosabatlari yanada mustahkamlanmoqda. Bu Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi davomida yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi.
Davlatning mavqyei, xalqaro maydondagi o‘rni uning hududi va nufusi bilan o‘lchanmaydi. Mamlakat dovrug‘ini uning iqtisodiy qudrati bilan ham dunyoga taratish mumkin. Birgina Singapur misolida bu fikrning yaqqol tasdig‘ini ko‘ramiz, lekin Birlashgan Arab Amirliklari ham ana shunday asosli fikrning yorqin misoli bo‘la oladi.
Dubay amirligi misolida oladigan bo‘lsak, u ham qisqa muddatda Singapur kabi dunyoning moliyaviy, investitsiyaviy va biznes markaziga aylandi. Hyech bir mamlakatda “Ferrari” rusumli avtomobil kishi boshiga hisoblaganda amirlikka teng kelolmaydi. Yoki bir kunda qabul qiladigan samolyot va yo‘lovchilar soniga ko‘ra dunyoda Dubay aeroportiga teng keladigani kam. Sayyohlar eng ko‘p borishni orzu qiladigan joylardan biri ham mana shu amirlikdir. Shaxsiy biznesini ochmoqchi bo‘lganlar Dubayga borsa, istagan miqdorda o‘z manfaatiga mos kredit olishi, investitsiya kiritmoqchi bo‘lganlar bu yerga hech qanday xavotirsiz kirib kelishi mumkin. Birgina “Burj Xalifa” minorasining o‘zi qancha gapdan darak beradi.
Abu-Dabi deganda faqat Amirliklar poytaxti emas, balki arab dunyosida juda katta nufuzga ega, o‘ziga xos madaniyat, sport va biznes markazi nazarda tutiladi. Bu go‘zal shahar o‘zining mehmondo‘stligi, betakror me'moriy yechimga ega inshootlari, sahroda joylashganiga qaramasdan doim yashillik barq urib, toza va namxush havo esib turadigan iqlimi bilan tanilgan.
O‘zbekiston bilan Birlashgan Arab Amirliklarini ko‘p asrlik tarixiy-madaniy, iqtisodiy rishtalar bog‘lab turadi. Mustaqillik yillarida ikki mamlakat munosabatlari qator sohalarda jadal rivojlandi.
Keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar sifat jihatidan yangi bosqichga ko‘tarildi. Jumladan, ushbu mamlakat delegatsiyalarining tashriflari chog‘ida Amirliklar investorlarini istiqbolli loyihalarga keng jalb etish, neft-gaz, kimyo, qurilish, qishloq xo‘jaligi, logistika, turizm, shaharsozlik va boshqa sohalarda o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha samarali muzokaralar olib borildi.
Prezidentimizning Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi o‘zaro munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarishga xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari tashrif doirasida 25-mart kuni Abu-Dabi shahridagi shayx Zoid bin Sulton Ol Nahayon maqbarasi va masjidini ziyorat qildi, “Vohat al-Karoma” yodgorligiga gulchambar qo‘ydi.
Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o‘rinbosari, ichki ishlar vaziri shayx Sayf bin Zoid Ol Nahayon bilan uchrashuvda ijtimoiy xavfsizlikni ta'minlash sohasida amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, bu borada o‘zaro tajriba almashish, delegatsiyalar tashrifini tashkil etish yuzasidan kelishuvlarga erishildi.
Abu-Dabi shahridagi “Qasr al-Vatan” saroyida O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari rasmiy delegatsiyalarining keng va tor doiradagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston Respublikasi bilan BAA o‘rtasida investitsiyalar, moliya, muqobil energetika, sanoat va infratuzilmani rivojlantirish, qishloq xo‘jaligi, bojxona ma'muriyatchiligi, madaniyat va boshqa sohalardagi hamkorlik bo‘yicha umumiy qiymati 10 milliard dollardan ortiq bo‘lgan kelishuvlarga erishildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklariga rasmiy tashrifi doirasida 26 mart kuni Dubay shahrida BAA vitse-prezidenti, Bosh vaziri, Dubay amiri shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum bilan muzokara o‘tkazdi.
Amirliklarning yirik shahri Dubay insoniyat ilmiy-texnik taraqqiyotining eng ilg‘or yutuqlarini o‘zida mujassam etgan. Masalan, dunyoning sakkizinchi mo‘'jizasi, deb e'tirof etilayotgan Palm Islands sun'iy orollari inson qo‘li bilan yaratilgan eng yirik arxipelag bo‘lib, o‘zining miqyosi va ko‘rkamligi bilan hayratga soladi. Bu yerda muhtasham mehmonxonalar joylashgan. Sayyoramizdagi eng baland osmono‘par bino – "Burj Xalifa" esa 11 ko‘rsatkich bo‘yicha Ginnesning rekordlar kitobiga kirgan.
Dubayda dunyodagi eng uzun avtomatlashtirilgan metro tizimi va usti yopiq piyodalar o‘tish yo‘lagi mavjud. Sahroda joylashganiga qaramay, shaharda jahonning eng yirik gullar bog‘i barpo etilgan. Bu yerdagi plyajlar eng toza deb tan olingan. Shaharga bir yilda o‘rtacha 16 million kishi tashrif buyurishi bejiz emas. Dubay boshqa soha va yo‘nalishlarda ham ko‘plab rekordlarni zabt etgan.
Bularning barchasi ochiqlik va tabiiy boyliklardan oqilona foydalanish siyosati tufaylidir. Dubayning jadal ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga ko‘p jihatdan shahar va amirlik hokimi shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktumning g‘oyalari kuchli turtki bo‘ldi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash masalalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum bilan “Zaabil” saroyida bo‘lib o‘tgan uchrashuvining asosiy mavzusi bo‘ldi.
BAA vitse-prezidenti, Bosh vaziri davlatimiz rahbarini samimiy qutlab, Abu-Dabida mamlakatlarimiz o‘rtasida erishilgan kelishuvlardan mamnuniyat bildirdi. Dubay amiri o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga qadam qo‘ygan BAA O‘zbekiston bilan ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlashdan manfaatdor ekanini ta'kidladi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev mehmondo‘stlik va istiqbolli qo‘shma loyihalar qo‘llab-quvvatlangani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi hamda O‘zbekiston Birlashgan Arab Amirliklari, jumladan, Dubay amirligi bilan do‘stlikka asoslangan munosabatlarni mustahkamlashga tayyor ekanini qayd etdi.
O‘zaro ishonch ruhida o‘tgan suhbatda qator sohalarda sheriklik va tajriba almashishni kengaytirish yo‘llari, turli darajalarda yangi aloqalar o‘rnatish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralardan so‘ng imzolangan hujjatlarni almashish marosimi bo‘ldi. Qo‘shma investitsion kompaniya tashkil etish to‘g‘risida shartnoma, Samarqand shahri infratuzilmasini modernizatsiya qilish va zamonaviy agroklaster tashkil etish to‘g‘risida bitimlar, qishloq xo‘jaligi va logistika sohalarida hamkorlik bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlar shular jumlasidandir.
Davlatimiz rahbarining Birlashgan Arab Amirliklariga tashrifi, uning doirasida imzolangan kelishuvlar mamlakatlarimiz munosabatlarida yangi sahifa ochdi. Tomonlarning o‘zaro hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilishi va erishilgan kelishuvlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yakdil fikrga kelgani mamlakatlarimiz manfaatiga xizmat qiladi.

Достигнутые в ходе визита договоренности послужат интересам двух стран
Благодаря эффективной внешней политике растет международный авторитет Узбекистана, укрепляются его отношения с другими странами. Еще одним подтверждением этого служит официальный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Объединенные Арабские Эмираты.
Авторитет страны, ее место и роль на международной арене не измеряются ее площадью и численностью населения. Она может прославиться во всем мире благодаря своей экономической мощи. Это можно увидеть не только на примере Сингапура, но и Объединенных Арабских Эмиратов.
К примеру, Эмират Дубай превратился в финансовый, инвестиционный и бизнес центр мира. Ни в одной стране на душу населения не приходится столько автомобилей марки “Ferrari”. Воздушные ворота не всех стран могут выдержать поток самолетов и пассажиров, который ежедневно принимает аэропорт Дубая. Этот Эмират также является самым желанным местом, который мечтают посетить туристы. Лица, желающие наладить собственный бизнес, могут получить в Дубае кредит на наиболее выгодных условиях и в любом объеме, а инвесторы могут осуществлять инвестиции без всякого колебания. Неизгладимое впечатление производит небоскреб “Бурдж Халифа”.
Абу-Даби – это не только столица Эмиратов, но и самый известный в арабском мире своеобразный центр культуры, спорта и бизнеса. Этот прекрасный город отличается гостеприимством, зданиями и сооружениями с уникальным архитектурным решением. Несмотря на то, что город расположен в пустыне, он всегда одет в зеленый наряд, в нем всегда веет свежий, прохладный ветерок.
Узбекистан и Объединенные Арабские Эмираты связывают многовековые историко-культурные, экономические узы. В годы независимости отношения двух стран динамично развивались во многих сферах.
За последние годы двусторонние отношения между нашими странами поднялись на качественно новый уровень. В ходе визитов делегаций Эмиратов велись плодотворные переговоры по широкому привлечению инвесторов к осуществлению взаимовыгодных и перспективных проектов в нефтегазовой, химической, строительной, сельскохозяйственной отраслях, сферах логистики, туризма, градостроительства и других.
Официальный визит Президента нашей страны в Объединенные Арабские Эмираты открыл новую страницу в двусторонних отношениях.
В рамках визита глава нашего государства 25 марта посетил мавзолей и мечеть шейха Заида бин Султана Аль Нахаяна в городе Абу-Даби, возложил венок к мемориалу “Вахат аль-Карама”.
На встрече с заместителем Премьер-министра, министром внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Сайф бин Заид Аль Нахаяном достигнута договоренность о налаживании практического взаимодействия в сфере общественной безопасности, об обмене делегациями и опытом в этом направлении.
Во дворце "Каср аль-Ватан" в Абу-Даби состоялись переговоры официальных делегаций Узбекистана и Объединенных Арабских Эмиратов в расширенном и узком составах. Между Республикой Узбекистан и ОАЭ достигнуты соглашения о сотрудничестве в сферах инвестиций, финансов, альтернативной энергетики, промышленного и инфраструктурного развития, сельского хозяйства, таможенного администрирования, культуры и других на общую сумму более 10 миллиардов долларов.
В рамках официального визита в Объединенные Арабские Эмираты Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 марта в Дубае провел переговоры с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, Эмиром Дубая шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом.
В этом крупнейшем городе Эмиратов воплощены последние достижения научно-технического прогресса человечества в различных сферах. К примеру, часто называемые восьмым чудом света искусственные острова Palm Islands являются самым большим в мире рукотворным архипелагом, впечатляют своей масштабностью, ослепительной красотой. Здесь находятся самые высокие и роскошные отели. А высочайший на планете небоскреб "Бурдж Халифа" вошел в Книгу рекордов Гиннеса сразу по 11 показателям.
В Дубае построены самая современная в мире автоматизированная система метрополитена и самый длинный крытый пешеходный переход. Несмотря на пустынный климат здесь разбит крупнейший великолепный парк цветов. Местные пляжи признаны чистейшими в мире. Не зря этот город принимает в среднем почти 16 миллионов посетителей в год. Немало рекордов побил Дубай и в других сферах и направлениях.
Все эти достижения стали возможными благодаря политике открытости и рационального использования природных ресурсов. Одним из главных вдохновителей социально-экономического подъема Дубая стал правитель Эмирата шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум.
Узбекистан открывается миру. Взят курс на ускоренное динамичное развитие, и в этом немаловажен мировой опыт, как, впрочем, и активное взаимодействие с зарубежными партнерами в инновационной, торгово-экономической, инвестиционной и других сферах.
Углубление многопланового сотрудничества стало основной темой встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом, которая состоялась во Дворце «Заабиль».
Вице-президент, Премьер-министр ОАЭ, тепло приветствуя главу нашего государства, отметил удовлетворение договоренностями между двумя странами, достигнутыми накануне на переговорах в Абу-Даби. Правитель Эмирата Дубай подчеркнул заинтересованность в укреплении многогранных связей с Узбекистаном, который вступил в новую стадию своего развития.
Шавкат Мирзиёев выразил искреннюю признательность за радушный прием и поддержку перспективных совместных проектов, отметил готовность Узбекистана развивать отношения дружбы с ОАЭ, в частности с Эмиратом Дубай.
В ходе беседы, которая прошла в доверительной атмосфере, обсуждены пути дальнейшего расширения практического сотрудничества и обмена опытом в ряде сфер, налаживания новых контактов на различных уровнях.
После переговоров состоялась церемония обмена подписанными документами. В их числе – договор о создании совместной инвестиционной компании, соглашения о модернизации инфраструктуры в городе Самарканде и организации современного агрокластера, двусторонние документы о сотрудничестве в области сельского хозяйства и логистики.
Визит главы нашего государства в Объединенные Арабские Эмираты, достигнутые в его рамках соглашения открыли новую страницу во взаимоотношениях двух стран. Стремление сторон к дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества, выработка единого мнения в вопросах поддержки достигнутых соглашений будут служить интересам наших стран.