26/03/2019 - 17:55 8895
Amirliklarning eng yirik shahri Dubay insoniyat ilmiy-texnik taraqqiyotining eng ilg‘or yutuqlarini o‘zida mujassam etgan. Masalan, dunyoning sakkizinchi mo‘'jizasi, deb e'tirof etilayotgan Palm Islands sun'iy orollari inson qo‘li bilan yaratilgan eng yirik arxipelag bo‘lib, o‘zining miqyosi va ko‘rkamligi bilan hayratga soladi. Bu yerda muhtasham mehmonxonalar joylashgan. Sayyoramizdagi eng baland osmono‘par bino - Burj Khalifa esa 11 ko‘rsatkich bo‘yicha Ginnes rekordlar kitobiga kirgan.
Dubayda dunyodagi eng uzun avtomatlashtirilgan metro tizimi va usti yopiq piyodalar o‘tish yo‘lagi mavjud. Sahroda joylashganiga qaramay, shaharda jahonning eng yirik gullar bog‘i barpo etilgan. Bu yerdagi plyajlar eng toza deb tan olingan. Shaharga bir yilda o‘rtacha salkam 16 million kishi tashrif buyurishi bejiz emas. Dubay boshqa soha va yo‘nalishlarda ham ko‘plab rekordlarni zabt etgan.
Bularning barchasi ochiqlik va tabiiy boyliklardan oqilona foydalanish siyosati tufaylidir. Dubayning jadal ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotiga ko‘p jihatdan shahar va amirlik hokimi Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktumning g‘oyalari kuchli turtki bo‘ldi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni mustahkamlash masalalari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Shayx Muhammad bin Roshid Ol Maktum bilan “Zaabil” saroyida bo‘lib o‘tgan uchrashuvining asosiy mavzusi bo‘ldi.
BAA Vitse-prezidenti, Bosh vaziri davlatimiz rahbarini samimiy qutlab, kecha Abu-Dabida mamlakatlarimiz o‘rtasida erishilgan kelishuvlardan mamnun ekanini ta'kidladi. Dubay amiri o‘z taraqqiyotining yangi bosqichiga chiqqan O‘zbekiston bilan ko‘p qirrali aloqalarni mustahkamlashdan manfaatdorligini bildirdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev ko‘rsatilgan mehmondo‘stlik va istiqbolli qo‘shma loyihalar qo‘llab-quvvatlanayotgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi hamda O‘zbekiston Birlashgan Arab Amirliklari, jumladan, Dubay amirligi bilan do‘stlikka asoslangan munosabatlarni mustahkamlashga tayyor ekanini qayd etdi.
Ishonch ruhida o‘tgan suhbatda qator sohalarda sheriklik va tajriba almashishni kengaytirish yo‘llari, turli darajalarda yangi aloqalar o‘rnatish masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralardan so‘ng imzolangan hujjatlar bilan almashish marosimi bo‘lib o‘tdi. Qo‘shma investitsion kompaniya tashkil etish to‘g‘risida shartnoma, Samarqand shahri infratuzilmasini modernizatsiya qilish va zamonaviy agroklaster tashkil etish to‘g‘risida bitimlar, qishloq xo‘jaligi va logistika sohalarida hamkorlik qilish bo‘yicha ikki tomonlama hujjatlar shular jumlasidan.

Шавкат Мирзиёев встретился с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ
В рамках официального визита в Объединенные Арабские Эмираты Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 марта в Дубае провел переговоры с Вице-президентом, Премьер-министром ОАЭ, эмиром Дубая Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом.
В этом крупнейшем городе Эмиратов воплощены последние достижения научно-технического прогресса человечества в различных сферах. К примеру, часто называемые восьмым чудом света искусственные острова Palm Islands являются самым большим в мире рукотворным архипелагом, впечатляют своей масштабностью, ослепительной красотой. Здесь находятся высочайшие и самые роскошные отели. А крупнейший на планете небоскреб Burj Khalifa вошел в Книгу рекордов Гиннеса сразу по 11 показателям.
В Дубае созданы самые длинные в мире автоматизированная система метрополитена и крытый пешеходный переход. Несмотря на пустынный климат, здесь разбит крупнейший на свете великолепный парк цветов. Местные пляжи признаны чистейшими в мире: не зря этот город принимает в среднем почти 16 миллионов посетителей в год. Немало рекордов побил Дубай и в других сферах и направлениях.
Все эти достижения стали возможными благодаря политике открытости и рационального использования природных богатств. А одним из главных вдохновителей социально-экономического бума Дубая стал правитель эмирата Шейх Мухаммад бин Рашид Аль Мактум.
Узбекистан открывается миру. Взят курс на ускоренное динамичное развитие, и в этом немаловажен мировой опыт, как, впрочем, и активное взаимодействие с зарубежными партнерами в инновационной, торгово-экономической, инвестиционной и других областях.
Углубление многопланового сотрудничества стало основной темой сегодняшней встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Шейхом Мухаммадом бин Рашидом Аль Мактумом, которая состоялась во Дворце «Заабиль».
Вице-президент, Премьер-министр ОАЭ, тепло приветствовав главу нашего государства, отметил удовлетворенность достигнутыми накануне на переговорах в Абу-Даби договоренностями между двумя странами. Правитель эмирата Дубай подчеркнул заинтересованность в укреплении многогранных связей с Узбекистаном, который вступил в новую стадию своего развития.
Шавкат Мирзиёев, в свою очередь, выразил слова искренней признательности за радушный прием и поддержку перспективных совместных проектов, отметил готовность Узбекистана наращивать отношения дружбы с ОАЭ и эмиратом Дубай в частности.
В ходе доверительной беседы обсуждены пути дальнейшего расширения практического сотрудничества и обмена опытом в ряде сфер, налаживания новых контактов на различных уровнях.
После переговоров состоялась церемония обмена подписанными документами. В их числе договор о создании совместной инвестиционной компании, соглашения о модернизации инфраструктуры в городе Самарканде и организации современного агрокластера, двусторонние документы о сотрудничестве в области сельского хозяйства и логистики.