Shavkat Mirziyoyev strategik ahamiyatga ega Toʻraqoʻrgʻon issiqlik elektr stansiyasi qurilish jarayoni bilan tanishdi
01/03/2019 - 12:22 8687
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 28-fevral kuni Toʻraqoʻrgʻon issiqlik elektr stansiyasida amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishdi.
Fargʻona vodiysida yillar davomida elektr energetikasi boʻyicha muammolar bor edi. Shu bois Toʻraqoʻrgʻon tumanida zamonaviy texnologiyalar asosida issiqlik elektr stansiyasi qurilishi boshlangan edi. Quvvati 900 MVt boʻlgan ushbu stansiyaning ishga tushirilishi aholi va sanoat korxonalarini elektr energiyasiga boʻlgan talabini toʻliq qoplashga xizmat qiladi.
Loyihaning umumiy qiymati 1 milliard 195 million AQSH dollaridan ziyod boʻlib, u Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA), Oʻzbekiston Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasi va “Oʻzbekenergo” AJ mablagʻlari asosida moliyalashtirilgan. Stansiya Yaponiyaning “Mitsubihi Corporation” va “Mitsubishi Hitachi Power Systems” konsorsumi tomonidan barpo etilmoqda.
Bugungi kungacha elektr energiyasini ishlab chiqaradigan asosiy agregatlardan birinchi va ikkinchi blok transformatorlari, bugʻ-gaz trubinasi va boshqa texnologiyalar montaj qilingan. Tashqi kommunikatsiya ishlari yakunlangan, ichimlik suv tarmogʻi tortilgan. Obyekt “Soʻx-Namangan” magistral gaz tarmogʻi orqali yonilgʻi, Katta Namangan kanali orqali texnik suv bilan taʼminlanadi.
Stansiyaning birinchi bugʻ-gaz qurilmasi joriy yilning sentyabr oyida, ikkinchisi dekabr oyida ishga tushirilishi rejalashtirilgan. Buning natijasida Fargʻona vodiysi isteʼmolchilari uchun 900 MVt qoʻshimcha quvvat yoki yiliga 6,7 milliard kVt/soat elektr energiya ishlab chiqariladi. 300 kishi ish bilan taʼminlanadi.
Eng muhimi, bu yerda ishlab chiqarilgan elektr energiya tannarxi boshqa issiqlik elektr stansiyalarnikidan arzonligi bilan ajralib turadi.
Davlatimiz rahbariga issiqlik elektr stansiyasida amalga oshirilgan ishlar, obyektning texnik-iqtisodiy koʻrsatkichlari haqida maʼlumot berildi.
Prezidentimiz bu loyiha muhim strategik ahamiyatga ega ekanini, stansiya vodiy viloyatlarining iqtisodiy salohiyatini yanada yuksaltirish va aholini ishonchli elektr energiya bilan taʼminlash imkonini berishini taʼkidladi.
Issiqlik elektr stansiyasini muvaffaqiyatli ishga tushirish va foydalanish, buning uchun sohaga ixtisoslashgan yuqori malakali kadrlar tayyorlash boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства стратегически значимой Туракурганской тепловой электростанции
01/03/2019 - 12:26 14476
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 28 февраля ознакомился с работой, проводимой на Туракурганской тепловой электростанции.
На протяжении ряда лет в Ферганской долине наблюдались проблемы, связанные с электроснабжением. В связи с этим в Туракурганском районе начато строительство тепловой электростанции на основе современных технологий. Введение в строй данной станции мощностью 900 МВт позволит полностью обеспечить потребность населения и промышленности в электроэнергии.
Общая стоимость проекта составляет более 1 миллиарда 195 миллионов долларов США, он финансируется за счет средств Японского агентства по международному сотрудничеству (JICA), Фонда реконструкции и развития Узбекистана и АО “Узбекэнерго”. Строительство станции осуществляется японским консорциумом “Mitsubishi Corporation” и “Mitsubishi Hitachi Power Systems”.
К настоящему времени выполнен монтаж основных электрогенерирующих агрегатов - первого и второго трансформаторных блоков, парогазовой турбины и других. Завершены работы по прокладке внешних коммуникаций, сети водоснабжения. Объект будет обеспечиваться газом через магистральный газопровод "Сох-Наманган", технической водой из Большого Наманганского канала.
Первую парогазовую установку станции намечено ввести в строй в сентябре текущего года, вторую - в декабре. В результате для нужд Ферганской долины будет вырабатываться дополнительно 6,7 миллиарда кВт/часов электроэнергии в год. Работой будут обеспечены 300 человек.
Самое важное, производимая здесь электроэнергия по себестоимости будет дешевле энергии, вырабатываемой другими ТЭС.
Главе государства представлена информация о проделанной на ТЭС работе, технико-экономических показателях объекта.
Президент отметил, что данный проект имеет важное стратегическое значение, станция позволит еще более повысить экономический потенциал области и обеспечить надежные поставки электричества населению.
Даны указания по успешному запуску и эксплуатации ТЭС, подготовке с этой целью высококвалифицированных профильных кадров.