Qishloq xoʻjaligida ekin maydonlaridan samarali foydalanish mexanizmi takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida
24/12/2018 - 11:31 13900
Oʻzbekiston Respublikaning Qonuni
Qonunchilik palatasi tomonidan 2018-yil 30-avgustda qabul qilingan
Senat tomonidan 2018-yil 13-dekabrda maʼqullangan
1-modda. Oʻzbekiston Respublikasining 1993-yil 2-sentyabrda qabul qilingan “Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari toʻgʻrisida”gi 915–XII-sonli Qonuniga (Oʻzbekiston Respublikasining 2013-yil 22-aprelda qabul qilingan OʻRQ–350-sonli Qonuni tahririda) (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2013-yil, № 4, 96-modda; 2016-yil, № 4, 125-modda, № 12, 383-modda; 2017-yil, № 9, 510-modda; 2018-yil, № 7, 431-modda, № 10, 674-modda) quyidagi oʻzgartishlar va qoʻshimcha kiritilsin:
1) 11-modda birinchi qismining oʻninchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
«tegishli hududda qonunlar va boshqa qonun hujjatlarining ijro etilishi, shu jumladan tadbirkorlik faoliyati subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlariga rioya etilishi, kommunal xizmat koʻrsatish tashkilotlari tomonidan kommunal xizmatlar koʻrsatish sifati, imoratlar qurish hamda hovlilar va uylar atrofidagi hududlarni saqlash qoidalariga rioya etilishi, shuningdek ekin maydonlaridan samarali foydalanilishi va yerlarni muhofaza qilish ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshiradi»;
2) 13-moddaning uchinchi qismi:
oʻn toʻrtinchi xatboshisi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“dehqon, fermer xoʻjaliklarining va tomorqa yer egalarining faoliyatini rivojlantirishga koʻmaklashadi”;
quyidagi mazmundagi yigirma uchinchi xatboshi bilan toʻldirilsin:
“tegishli hududda barcha dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer uchastkalari kesimida yetishtiriladigan mahsulotning prognoz hajmlari toʻgʻrisida qaror qabul qiladi”;
yigirma uchinchi  yigirma toʻrtinchi xatboshilari tegishincha yigirma toʻrtinchi yigirma beshinchi xatboshilar deb hisoblansin.
2-modda. Oʻzbekiston Respublikasining 1998 yil 30 aprelda qabul qilingan 598–I-sonli Qonuni bilan tasdiqlangan Oʻzbekiston Respublikasining Yer kodeksi (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1998 yil, № 5–6, 82-modda; 2003 yil, № 9–10, 149-modda; 2004 yil, № 5, 90-modda; 2005 yil, № 1, 18-modda; Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2007 yil, № 12, 608-modda; 2009 yil, № 1, 1-modda, № 12, 472-modda;
2011 yil, № 1, 1-modda; 2014 yil, № 1, 2-modda, № 9, 244-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2017 yil, № 9, 510-modda; 2018 yil, № 1, 4-modda, № 4, 224-modda, № 7, 432-modda) 55-moddasi birinchi qismining birinchi jumlasi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“Oilali va qishloq joylarda kamida uch yil mobaynida yashab turgan fuqarolarga, shuningdek tuman fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashining hamda Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi tuman (shahar) kengashining birgalikda berilgan tavsiyasiga ega boʻlgan yosh fuqarolarga dehqon xoʻjaligi yuritish uchun meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilishga yer uchastkasi sugʻoriladigan yerlarda 0,35 gektargacha va sugʻorilmaydigan (lalmikor) yerlarda 0,5 gektargacha oʻlchamda, choʻl va sahro mintaqasida esa sugʻorilmaydigan yaylovlardan 1 gektargacha oʻlchamda beriladi”.
3-modda. Oʻzbekiston Respublikasining 1998 yil 30 aprelda qabul qilingan “Fermer xoʻjaligi toʻgʻrisida”gi 602–I-sonli Qonuni (Oʻzbekiston Respublikasining 2004 yil 26 avgustda qabul qilingan 662–II-sonli Qonuni tahririda) (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 2004 yil, № 9, 162-modda; Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2006 yil, № 3, 119-modda; 2007 yil, № 12, 608-modda; 2008 yil, № 12, 640-modda; 2009 yil, № 12, 472-modda; 2011 yil, № 9, 248-modda; 2012 yil, № 9/1, 238-modda; 2013 yil, № 10, 263-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2016 yil, № 12, 383, 385-moddalar; 2018 yil., № 4, 224-modda) 11-moddasining ikkinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“Fermer xoʻjaligi yuritish uchun yer uchastkasini olishda fermer xoʻjaligi tashkil etilayotgan joyda yashovchi shaxslar boshqa teng shartlarda ustun huquqdan foydalanadi”.
4-modda. Oʻzbekiston Respublikasining 1998 yil 30 aprelda qabul qilingan «Dehqon xoʻjaligi toʻgʻrisida»gi 604–I-sonli Qonuniga (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1998 yil, № 5–6, 88-modda; 2001 yil, № 1–2, 23-modda, № 5, 89-modda; 2003 yil, № 9–10, 149-modda; 2004 yil, № 1–2, 18-modda; 2005 yil, № 1, 18-modda; Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2005 yil, № 5, 152-modda; 2007 yil, № 12, 608-modda; 2008 yil, № 12,
640-modda; 2009 yil, № 1, 1-modda, № 12, 472-modda; 2010 yil, № 9, 334-modda; 2013 yil, № 10, 263-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2016 yil, № 12, 383-modda) quyidagi oʻzgartishlar kiritilsin:
1) 1-moddaning birinchi qismidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
2) 8-modda:
birinchi qismining birinchi jumlasi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“Oilali va qishloq joylarda kamida uch yil mobaynida yashab turgan fuqarolarga, shuningdek tuman fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashining hamda Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi tuman (shahar) kengashining birgalikda berilgan tavsiyasiga ega boʻlgan yosh fuqarolarga dehqon xoʻjaligi yuritish uchun meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilishga yer uchastkasi sugʻoriladigan yerlarda 0,35 gektargacha va sugʻorilmaydigan (lalmikor) yerlarda 0,5 gektargacha oʻlchamda, choʻl va sahro mintaqasida esa sugʻorilmaydigan yaylovlardan 1 gektargacha oʻlchamda beriladi”;
uchinchi qismidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
beshinchi qismidagi “Tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
3) 9-moddaning:
ikkinchi qismidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
toʻrtinchi qismidagi “Tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
beshinchi qismidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
4) 10-moddaning:
nomidagi “Tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
matnidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
5) 12-modda:
birinchi qismining:
ikkinchi xatboshisidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
sakkizinchi xatboshisidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
ikkinchi qismining:
toʻrtinchi xatboshisidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
beshinchi xatboshisidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
6) 27-moddaning:
uchinchi xatboshisidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin;
oltinchi xatboshisidagi “tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin.
5-modda. Oʻzbekiston Respublikasining 2000 yil 25 mayda qabul qilingan «Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari toʻgʻrisida»gi 69–II-sonli Qonunining (Oʻzbekiston Respublikasining 2012 yil 2 mayda qabul qilingan OʻRQ–328-sonli Qonuni tahririda) (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2012 yil, № 5, 133-modda; 2013 yil, № 4, 98-modda, № 10, 263-modda; 2014 yil, № 12, 341, 343-moddalar; 2015 yil, № 8, 312-modda, № 12, 452-modda; 2016 yil, № 12, 384, 385-moddalar) 25-moddasiga quyidagi oʻzgartishlar kiritilsin:
uchinchi qismidagi “Tomorqa” degan soʻz chiqarib tashlansin.
6-modda. Oʻzbekiston Respublikasining 2007 yil 25 dekabrda qabul qilingan OʻRQ–136-sonli Qonuni bilan tasdiqlangan Oʻzbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2007 yil, 12-songa 1-ilova; 2008 yil, № 12, 639-modda; 2009 yil, № 9, 330, 331-moddalar, № 12, 470, 472, 473-moddalar; 2010 yil, № 5, 178-modda, № 9, 334, 335, 336,337-moddalar, № 10, 380-modda, № 12, 474-modda; 2011 yil, № 1, 1-modda, № 9, 248-modda, № 12/2, 364, 365-moddalar; 2012 yil, № 4, 106-modda,№ 9/1, 238-modda, № 12, 334, 336-moddalar; 2013 yil, № 10, 263-modda, № 12, 349-modda; 2014 yil, № 1, 2-modda, № 9, 244-modda, № 12, 341,343-moddalar; 2015 yil, № 8, 312-modda, № 12, 452, 454-moddalar; 2016 yil, № 4, 125-modda, № 9, 276-modda, № 12, 383, 384, 385-moddalar; 2017 yil,№ 4, 137-modda, № 6, 300-modda, № 9, 510-modda, № 10, 605-modda, № 12, 772, 773-moddalar; 2018 yil, № 1, 1, 4-moddalar, № 4, 224-modda, № 7, 431, 433-moddalar, № 10, 676-moddalar) quyidagi oʻzgartishlar kiritilsin:
1) 329-moddaning 35-bandi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“35) Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va tumanlar fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari – fermer, dehqon xoʻjaliklarining va tomorqa yer egalarining manfaatlarini koʻzlab qilingan daʼvolar yuzasidan, shuningdek davlat va xoʻjalik boshqaruvi, mahalliy davlat hokimiyati organlarining qarorlari, ular mansabdor shaxslarining harakatlari (harakatsizligi) ustidan qilingan shikoyatlar yuzasidan”;
2) 330-moddaning 29-bandi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
“29) Oʻzbekiston fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, viloyatlar va tumanlar fermer, dehqon xoʻjaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari – fermer, dehqon xoʻjaliklarining va tomorqa yer egalarining manfaatlarini koʻzlab qilingan daʼvolar yuzasidan, shuningdek davlat va xoʻjalik boshqaruvi, mahalliy davlat hokimiyati organlarining qarorlari, ular mansabdor shaxslarining harakatlari (harakatsizligi) ustidan qilingan shikoyatlar yuzasidan”.
7-modda. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
davlat boshqaruvi organlari ushbu Qonunga zid boʻlgan oʻz normativ-huquqiy hujjatlarini qayta koʻrib chiqishlari va bekor qilishlarini taʼminlasin;
ushbu Qonunning ijrosini, ijrochilarga yetkazilishini hamda mohiyati va ahamiyati aholi oʻrtasida tushuntirilishini taʼminlasin.

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием механизма эффективного использования посевных площадей в сельском хозяйстве
24/12/2018 - 11:33 11938
Принят Законодательной палатой 30 августа 2018 года
Статья 1. Внести в Закон Республики Узбекистан от 2 сентября 1993 года № 915–XII «Об органах самоуправления граждан» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 22 апреля 2013 года № 3РУ–350) (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2013 г., № 4, ст. 96; 2016 г., № 4, ст. 125, № 12, ст. 383; 2017 г., № 9, ст. 510; 2018 г., № 7, ст. 431, № 10, ст. 674) следующие изменения и дополнение:
1) абзац десятый части первой статьи 11 изложить в следующей редакции:
«осуществляет общественный контроль за исполнением законов и иных актов законодательства на соответствующей территории, в том числе за соблюдением прав и законных интересов субъектов предпринимательской деятельности, качеством оказания коммунальных услуг организациями коммунального обслуживания, соблюдением правил застройки и содержания дворовых и придомовых территорий, а также эффективным использованием посевных площадей и охраной земель»;
2) в части третьей статьи 13:
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
«оказывает содействие развитию деятельности дехканских, фермерских хозяйств и владельцев приусадебных земель»;
дополнить абзацем двадцать третьим следующего содержания:
«принимает решение о прогнозных объемах производимой продукции в разрезе всех дехканских хозяйств и приусадебных земельных участков на соответствующей территории»;
абзацы двадцать третий – двадцать четвертый считать соответственно абзацами двадцать четвертым – двадцать пятым.
Статья 2. Первое предложение части первой статьи 55 Земельного кодекса Республики Узбекистан, утвержденного Законом Республики Узбекистан от 30 апреля 1998 года № 598–I (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1998 г., № 5–6, ст. 82; 2003 г., № 9–10, ст. 149; 2004 г., № 5, ст. 90; 2005 г., № 1, ст. 18; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2007 г., № 12, ст. 608; 2009 г., № 1, ст. 1, № 12, ст. 472; 2011 г., № 1, ст. 1; 2014 г., № 1, ст. 2, № 9, ст. 244; 2015 г., № 8,
ст. 312; 2017 г., № 9, ст. 510; 2018 г., № 1, ст. 4, № 4, ст. 224, № 7, ст. 432), изложить в следующей редакции:
«Гражданам, имеющим семью и проживающим в сельской местности в течение не менее трех лет, а также молодым гражданам, имеющим совместную рекомендацию районного совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель и районного (городского) совета Союза молодежи Узбекистана, предоставляется в пожизненное наследуемое владение земельный участок для ведения дехканского хозяйства в размере не более 0,35 гектара на орошаемых и не более 0,5 гектара на неорошаемых (богарных) землях, а в степной и пустынной зоне – не более 1 гектара неорошаемых пастбищ».
Статья 3. Часть вторую статьи 11 Закона Республики Узбекистан
от 30 апреля 1998 года № 602–I «О фермерском хозяйстве» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 26 августа 2004 года № 662–II) (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2004 г., № 9, ст. 162; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2006 г., № 3, ст. 119; 2007 г., № 12,  ст. 608; 2008 г., № 12, ст. 640; 2009 г., № 12, ст. 472; 2011 г., № 9, ст. 248;  2012 г., № 9/1, ст. 238; 2013 г., № 10, ст. 263; 2015 г., № 8, ст. 312; 2016 г., № 12, ст.ст. 383, 385; 2018 г., № 4, ст. 224) изложить в следующей редакции:
«При получении земельного участка для ведения фермерского хозяйства преимущественным правом при прочих равных условиях пользуются лица, проживающие в той местности, где создается фермерское хозяйство».
Статья 4. Внести в Закон Республики Узбекистан от 30 апреля 1998 года № 604–I «О дехканском хозяйстве» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1998 г., № 5–6, ст. 88; 2001 г., № 1–2, ст. 23, № 5, ст. 89; 2003 г., № 9–10, ст. 149; 2004 г., № 1–2, ст. 18; 2005 г., № 1, ст. 18; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 5, ст. 152; 2007 г., № 12, ст. 608; 2008 г., № 12, ст. 640; 2009 г., № 1, ст. 1, № 12, ст. 472; 2010 г., № 9, ст. 334; 2013 г., № 10, ст. 263; 2015 г., № 8, ст. 312; 2016 г., № 12, ст. 383) следующие изменения:
1) из части первой статьи 1 слово «приусадебном» исключить;
2) в статье 8:
первое предложение части первой изложить в следующей редакции:
«Гражданам, имеющим семью и проживающим в сельской местности в течение не менее трех лет, а также молодым гражданам, имеющим совместную рекомендацию районного совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель и районного (городского) совета Союза молодежи Узбекистана, предоставляется в пожизненное наследуемое владение земельный участок для ведения дехканского хозяйства в размере не более 0,35 гектара на орошаемых и не более 0,5 гектара на неорошаемых (богарных) землях, а в степной и пустынной зоне – не более 1 гектара неорошаемых пастбищ»;
из части третьей слово «приусадебные» исключить;
из части пятой слово «приусадебный» исключить;
3) в статье 9:
из части второй слово «Приусадебные» исключить;
из части третьей слово «Приусадебный» исключить;
из части четвертой слово «приусадебного» исключить;
из части пятой слово «приусадебным» исключить;
4) в статье 10:
из наименования слово «приусадебным» исключить;
из текста слово «приусадебным» исключить;
5) в статье 12:
в части первой:
из абзаца второго слово «приусадебном» исключить;
из абзаца восьмого слово «приусадебным» исключить;
в части второй:
из абзаца второго слово «приусадебный» исключить;
из абзаца четвертого слово «приусадебного» исключить;
из абзаца пятого слова «приусадебного» исключить;
6) в статье 27:
из абзаца третьего слово «приусадебным» исключить;
из абзаца шестого слово «приусадебного» исключить.
Статья 5. Внести в статью 25 Закона Республики Узбекистан от 25 мая 2000 года № 69–II «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 2 мая 2012 года № ЗРУ–328) (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2012 г., № 5, ст. 133; 2013 г., № 4, ст. 98, № 10, ст. 263; 2014 г., № 12, ст.ст. 341, 343; 2015 г., № 8, ст. 312, № 12, ст. 452; 2016 г., № 12, ст.ст. 384, 385) следующие изменения:
1) из части второй слово «Приусадебный» исключить;
2) из части третьей слово «приусадебного» исключить.
Статья 6. Внести в Налоговый кодекс Республики Узбекистан, утвержденный Законом Республики Узбекистан от 25 декабря 2007 года № ЗРУ–136 (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2007 г., приложение 1 к № 12; 2008 г., № 12, ст. 639; 2009 г., № 9, ст.ст. 330, 331, № 12, ст.ст. 470, 472, 473; 2010 г., № 5, ст. 178, № 9; ст.ст. 334, 335, 336, 337, № 10, ст. 380, № 12, ст. 474; 2011 г., № 1, ст. 1, № 9, ст. 248, № 12/2, ст.ст. 364, 365; 2012 г., № 4, ст. 106, № 9/1, ст. 238, № 12, ст.ст. 334, 336; 2013 г., № 10, ст. 263, № 12, ст. 349; 2014 г., № 1, ст. 2, № 9, ст. 244, № 12, ст.ст. 341, 343; 2015 г., № 8, ст. 312, № 12, ст.ст. 452, 454; 2016 г., № 4, ст. 125, № 9, ст. 276, № 12, ст.ст. 383, 384, 385; 2017 г., № 4, ст. 137, № 6, ст. 300, № 9, ст. 510, № 10, ст. 605, № 12, ст.ст. 772, 773; 2018 г., № 1, ст.ст. 1, 4, № 4, ст. 224, № 7, ст.ст. 431, 433, № 10, ст. 676), следующие изменения:
1) пункт 35 статьи 329 изложить в следующей редакции:
«35) Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, советы фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Республики Каракалпакстан, областей и районов – по искам в интересах фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, а также по жалобам на решения органов государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах, действия (бездействие) их должностных лиц»;
2) пункт 29 статьи 330 изложить в следующей редакции:
«29) Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, советы фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Республики Каракалпакстан, областей и районов – по искам в интересах фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, а также по жалобам на решения органов государственного и хозяйственного управления, государственной власти на местах, действия (бездействие) их должностных лиц».
Статья 7. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
обеспечить пересмотр и отмену органами государственного управления их нормативно-правовых актов, противоречащих настоящему Закону;
обеспечить исполнение, доведение до исполнителей и разъяснение среди населения сути и значения настоящего Закона.