Oʻzbekistonni iqtisodiy jihatdan rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar institutida 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish jarayonida innovatsion iqtisodiyotni shakllantirish yoʻllari va mexanizmlariga bagʻishlangan Oʻzbekiston iqtisodchilarining X forumi boʻlib oʻtdi.
Forum ishida deputatlar, vazirlik va idoralar vakillari, shuningdek, 10 dan ortiq mamlakatlarning 200 dan ziyod olim va ekspertlari ishtirok etdi.
Oʻzbekiston iqtisodiyot vaziri B.Xoʻjayev 2017-2021 yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirishning mazkur bosqichida makroiqtisodiy barqarorlikni yanada mustahkamlash va milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirishni koʻzda tutgan barqaror rivojlanishni taʼminlash hamda iqtisodiyotni liberallashtirish boʻyicha chora-tadbirlarni ishlab chiqish va qabul qilish alohida ahamiyat kasb etayotganini taʼkidladi. Ayniqsa, qishloq xoʻjaligini modernizatsiya qilish, tarkibiy va institutsional islohotlarni chuqurlashtirish, hududlarni kompleks rivojlantirishga eʼtibor qaratish muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, ijtimoiy sohani kelgusida rivojlantirish ustuvor ahamiyat kasb etmoqda. Eng avvalo, bu ijtimoiy himoyani takomillashtirish, aholining daromadi va bandligini oshirish, uning uy-joy kommunal xoʻjaligi, taʼlim va sogʻliqni saqlash xizmatlariga ortib borayotgan ehtiyojlarini qondirishda oʻz aksini topadi.
Forum dasturi doirasidagi yalpi va seksiya majlislarida innovatsion iqtisodiyotni shakllantirish mexanizmlari, resurs saqlovchi va innovatsion omillarni kuchaytirish asosida ilmiy-innovatsion rivojlanish va milliy iqtisodiyotning raqobatbardoshligini oshirishning makroiqtisodiy jihatlari, aholining turmush darajasi va sifatini izchil oshirishning istiqbolli yoʻnalishlari kabi dolzarb mavzularga bagʻishlangan mashhur iqtisodchi olim va amaliyotchilarning taqdimot hamda maʼruzalari taqdim etildi.
Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi akademigi, professor I.Iskandarovaning soʻzlariga koʻra, Harakatlar strategiyasini amalga oshirish boshlangan qisqa vaqt ichida mamlakatimizda valyuta bozori va tashqi iqtisodiy faoliyatni liberallashtirish, mahsulot ishlab chiqarish va sotishda bozor mexanizmlarini joriy etish, investitsiya va ishbilarmonlik muhitini takomillashtirish, xususiy sektorni rivojlantirish boʻyicha muhim natijalarga erishildi. Iqtisodiyotni rivojlantirishning innovatsion yoʻliga oʻtishda davom etish olib borilayotgan islohotlarning natijalarini anglab yetish, iqtisodiyot va aholining xoʻjalik boshqaruvining bozor mexanizmlariga moslashish darajasini oshirishni talab etadi.
Mamlakatimizning Iqtisodiyot vazirligi hamda Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti tomonidan ishlab chiqilgan “Oʻzbekistonning 2030-yilgacha ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish konsepsiyasi“ loyihasi ustida olib borilayotgan ishlarga doir maʼlumotlar tadbir ishtirokchilarida katta qiziqish uygʻotdi. Loyihada uzoq muddatli maqsad hamda istiqbollardan tashqari iqtisodiy oʻsishni taʼminlash omillari, manbasi va mexanizmlari aks etgan.
Oʻzbekiston iqtisodchilarining X forumi yakuniga koʻra, milliy iqtisodiyotning samaradorligi va raqobatbardoshligini oshirish, aholi farovonligi va makroiqtisodiy barqarorlikni taʼminlashga yoʻnaltirilgan iqtisodiy islohotlar amalga oshirilishini davom ettirish boʻyicha aniq amaliy tavsiyalar ishlab chiqildi.

Обсуждены вопросы экономического развития Узбекистана
В Институте прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономики Республики Узбекистан состоялся X Форум экономистов Узбекистана, посвященный механизмам и путям формирования инновационной экономики в свете реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
В работе форума приняли участие члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, представители министерств и ведомств, а также свыше 200 ученых и экспертов более чем из 10 стран.
Открывший мероприятие министр экономики Узбекистана Б. Ходжаев отметил, что на данной стадии реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах особую актуальность приобретают разработка и принятие мер по обеспечению устойчивого развития и либерализации экономики, что предусматривает дальнейшее укрепление макроэкономической стабильности и повышение конкурентоспособности национальной экономики. Немаловажно уделять внимание и модернизации сельского хозяйства, углублению структурных и институциональных реформ, комплексному и сбалансированному развитию регионов. Также на первый план выходит дальнейшее развитие социальной сферы. Прежде всего это совершенствование социальной защиты, повышение доходов и занятости населения, удовлетворение его растущих потребностей в услугах жилищно-коммунального хозяйства, образовании и здравоохранении.
В рамках программы форума на пленарном и секционных заседаниях были представлены презентации и доклады известных ученых-экономистов и практиков, посвященные таким актуальным темам, как механизмы формирования инновационной экономики, макроэкономические аспекты научно-инновационного развития и повышения конкурентоспособности национальной экономики на основе усиления ресурсосберегающих и инновационных факторов, приоритетные направления последовательного повышения уровня и качества жизни населения.
По словам академика Академии наук Узбекистана, профессора И. Искандерова, за короткий период с начала реализации Стратегии действий в стране удалось достичь значительных результатов по либерализации валютного рынка и внешнеэкономической деятельности, внедрению рыночных механизмов в производстве и реализации продукции, совершенствованию инвестиционного и делового климата, развитию частного сектора. Дальнейший переход на инновационный путь развития экономики требует осмысления полученных результатов проводимых реформ, повышения уровня адаптации экономики и населения к рыночным механизмам хозяйствования.
Особый интерес у участников мероприятия вызвала информация о ходе разработки Министерством экономики страны и Институтом прогнозирования и макроэкономических исследований проекта «Концепция социально-экономического развития Узбекистана до 2030 года», в котором помимо долгосрочных целей и приоритетов отражены факторы, источники и механизмы обеспечения экономического роста.
По результатам X Форума экономистов Узбекистана были выработаны конкретные практические рекомендации по дальнейшей реализации экономических реформ, направленных на повышение эффективности и конкурентоспособности национальной экономики, благосостояния населения и обеспечение макроэкономической стабильности.