Oʻzbekiston tashabbuslari transport sohasida mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi
Toshkentda 20-sentyabr kuni “Markaziy Osiyo xalqaro transport yoʻlaklari tizimida: strategik istiqbollar va foydalanilmagan imkoniyatlar” mavzuida xalqaro konferensiya boshlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan tashkil etilgan mazkur yirik xalqaro konferensiya nafaqat mintaqa mamlakatlari, balki xalqaro hamjamiyatda ham katta qiziqish uygʻotdi. Unda ishtirok etish uchun mamlakatimizga Islom taraqqiyot banki prezidenti Bandar Hajar, Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Vensay Jang, BMTning Osiyo va Tinch okeani boʻyicha Iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi ijrochi kotibi Xon Chju Xam, MDHga aʼzo mamlakatlar Temir yoʻl transporti kengashi raisi – “Rossiya temir yoʻllari” OAJ bosh direktori Oleg Belozyorov, MDH Hukumatlararo yoʻlsozlar kengashi raisi Jamshidbek Kalilov, Xalqaro avtomobil transporti ittifoqi raisi Radu Dinesku, Xalqaro havo transporti assotsiatsiyasi bosh direktori Rafael Shvarsman, shuningdek, AQSH, Buyuk Britaniya, Germaniya, Italiya, Ispaniya, Fransiya, Janubiy Koreya, Yaponiya, Turkiya, Rossiya, Belarus, Xitoy, Hindiston, Eron, Pokiston, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston kabi jami 37 davlatdan 300 nafar ishtirokchi, 25 xalqaro tashkilot, moliya institutlari va yetakchi transport kompaniyalari vakillari qatnashdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining xalqaro konferensiya ishtirokchilariga qutlovini Bosh vazir Abdulla Aripov oʻqib eshittirdi.
Davlatimiz rahbari Prezidentlik faoliyatining ilk kunlaridan Markaziy Osiyoni yaxlit mintaqa sifatida rivojlantirish, xususan, uning transport-tranzit salohiyatini taraqqiy ettirishga eʼtibor qaratdi. Bunda transport infratuzilmasini yanada rivojlantirish va tranzit yuk tashish hajmini oshirish borasida olib borilgan muloqotlar va amaliy harakatlar alohida eʼtiborga molik.
Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan joriy yil iyun oyida BMT Bosh Assambleyasi “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, xavfsizlik va barqaror ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotni taʼminlash boʻyicha mintaqaviy va xalqaro hamkorlik” rezolyutsiyasini qabul qildi. Ushbu hujjatda transport infratuzilmasi va tranzit yoʻlaklarini rivojlantirish, yangi avtomobil va temir yoʻllar, aviaqatnovlarni ochish orqali barcha transport turlarining oʻzaro hamkorligini kuchaytirishga ham alohida eʼtibor qaratilgan.
Oʻzbekiston mintaqa mamlakatlarining transport-tranzit salohiyatini birlashtirish orqali Markaziy Osiyoning geostrategik ahamiyatini oshirish siyosatini yuritib kelmoqda.
“Markaziy Osiyo xalqaro transport yoʻlaklari tizimida: strategik istiqbollar va foydalanilmagan imkoniyatlar” mavzusida oʻtayotgan xalqaro konferensiya Markaziy Osiyoda mavjud transport yoʻlaklarini takomillashtirish va yangilarini shakllantirish masalalarini muhokama qilish, umumiy yondashuv va yakdil qarashlarni ishlab chiqish, istiqboldagi rejalarni belgilab olishda muhim ahamiyat kasb etadi.
– Ushbu konferensiya oʻta dolzarb masalalarga qaratilgani va oʻz vaqtida tashkil qilingani bilan muhim ahamiyatga ega, – dedi Islom taraqqiyot banki prezidenti Bandar Hajar. – Oʻzbekiston mintaqani oʻzaro savdo jihatdan bogʻlab turadigan geostrategik hududda joylashgan. Dengiz yoʻllariga chiqish imkoniyatlari cheklangan Markaziy Osiyo davlatlari rivojida transport tizimi muhim ahamiyatga ega. ITB ushbu hududda logistika, yoʻl infratuzilmasini xalqaro standartlarga mos ravishda taraqqiy ettirish, havo va temir yoʻllar tizimini modernizatsiyalash, koʻrsatiladigan xizmatlar turini oshirish boʻyicha tajriba almashuvini tashkil qilishda faol ishtirok etib kelmoqda. Mintaqa davlatlari tranzit boʻyicha tariflarning yuqoriligi, dengiz yoʻllariga chiqishni qiyinlashtiradigan toʻsiqlar mavjudligi kabi muammolarga duch kelmoqda. Buni hal etish uchun tranzit yoʻlaklari tizimlarining transmilliy boshqaruvini joriy qilish zarur. Shu maʼnoda Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari transport-tranzit salohiyatini yanada oshirishga qaratilgan ishlanmalarini, iqtisodiy yoʻlaklar boʻyicha istiqbolli yechimlarini toʻliq qoʻllab- quvvatlaymiz.
Oʻtgan davr mobaynida Markaziy Osiyo va unga qoʻshni mamlakatlarning jahon bozorlariga chiqish va yuk tashuvlarini amalga oshirishga qaratilgan qator loyihalar hayotga joriy qilindi.
Mazkur konferensiya ham ana shunday intilishlar sirasidan.
Ushbu nufuzli anjumanning mamlakatimizda oʻtkazilayotgani bejiz emas. Buyuk ipak yoʻlining markazida joylashgan bu diyordan yirik xalqaro bozorlarni oʻzaro birlashtiruvchi eng qisqa yoʻnalishlar oʻtgan. Shu tariqa rivoj topgan savdo aloqalari turli millatlar, dinlar va madaniyatlar oʻrtasidagi muloqot uchun qulay sharoit yaratgan. Bunday hamkorlik aloqalari uchun ulkan imkoniyatlar mavjudligi ushbu konferensiyada yana bir bor oʻz tasdigʻini topdi. Butun dunyodan kelgan siyosatchilar, nufuzli ekspertlar xalqlar oʻrtasidagi uygʻun taraqqiyotni taʼminlaydigan transport yoʻlaklarini shakllantirish yoʻlida birlashdi.
– Markaziy va Gʻarbiy Osiyodagi 11 davlatdan 8 tasi toʻgʻridan-toʻgʻri dengiz yoʻliga chiqish imkoniyatiga ega emas, – dedi Osiyo taraqqiyot banki vitse-prezidenti Vensay Jang. – Bu mintaqada transport-kommunikatsiya tarmoqlarini jadal taraqqiy ettirishni taqozo qiladi. Ushbu konferensiya faoliyatimiz doirasida transport sohasidagi hamkorlikka oid loyihalarni amalga oshirishga alohida eʼtibor qaratishga undaydi.
Xalqaro konferensiya ishi shoʻʼba majlislarida davom ettirildi. Ularda Prezident Shavkat Mirziyoyevning tabrigida bildirilgan fikrlar va olgʻa surilgan tashabbuslar, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarining avtomobil, temir yoʻl va havo transporti tizimlarida axborot texnologiyalari, raqamli marketing xizmatlarini joriy etish bilan bogʻliq masalalar keng muhokama qilindi.
Mintaqamiz mamlakatlarining transport-kommunikatsiya tizimini rivojlantirish, transport va logistika sohalarida yangi investitsiya loyihalarini ishlab chiqishga doir saʼy-harakatlarni faollashtirish, multimodal tashuvlarni joriy etish, buning uchun uzoq muddatli va koʻp tomonlama hamkorlik uchun qulay sharoitlar yaratish zarurligi taʼkidlandi.
Anjuman ishtirokchilari Markaziy Osiyo davlatlarining avtomobil, havo va temir yoʻl transportini rivojlantirish yoʻlidagi hamkorligini ijobiy baholab, bunda davlat organlari va xoʻjalik yurituvchi subyektlar sherikligi muhim oʻrin tutishini qayd etdi.
Transport va tranzit sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishda mana shunday anjumanlar muhim oʻrin tutishi taʼkidlandi.

Инициативы Узбекистана послужат развитию регионального транспортного сотрудничества
В Ташкенте 20 сентября началась международная конференция на тему "Центральная Азия в системе международных транспортных коридоров: стратегические перспективы и нереализованные возможности".
Данный крупный международный форум, организованный по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, вызвал большой интерес не только у стран региона, но и всего международного сообщества. Для участия в конференции прибыли президент Исламского банка развития Бандар Хаджар, вице-президент Азиатского банка развития Венцай Жанг, исполнительный секретарь Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана Хон Чжу Хам, председатель Совета по железнодорожному транспорту государств-участников СНГ – генеральный директор ОАО "Российские железные дороги" Олег Белозёров, председатель Межправительственного совета дорожников СНГ Жамшитбек Калилов, председатель Международного союза автомобильного транспорта Раду Динеску, генеральный директор Международной ассоциации воздушного транспорта Рафаэль Шварцман, а также 300 участников из США, Великобритании, Германии, Италии, Испании, Франции, Южной Кореи, Японии, Турции, России, Беларуси, Китая, Индии, Ирана, Пакистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, всего – 37 стран, представители 25 международных организаций, финансовых институтов и ведущих транспортных компаний.
Приветствие Президента Республики Узбекистан участникам международной конференции зачитал Премьер-министр Абдулла Арипов.
Глава нашего государства с первых дней своей деятельности на должности Президента уделяет отдельное внимание развитию Центральной Азии как целостного региона, в том числе повышению его транспортно-транзитного потенциала. При этом необходимо особо отметить осуществляемые диалог и практические действия по дальнейшему улучшению транспортной инфраструктуры и увеличению объемов транзитных грузоперевозок.
По инициативе Шавката Мирзиёева Генеральная Ассамблея ООН приняла в июне этого года специальную резолюцию "Укрепление регионального и международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе". В этом документе особое внимание уделено вопросам развития транспортной инфраструктуры и транзитных коридоров, усилению взаимодействия всех видов транспорта путем создания новых автомобильных, железнодорожных и воздушных путей сообщения.
Узбекистаном реализуется политика укрепления геостратегической значимости Центральной Азии через объединение транспортно-транзитных возможностей стран региона.
Международная конференция “Центральная Азия в системе международных транспортных коридоров: стратегические перспективы и нереализованные возможности" играет важную роль в обсуждении вопросов совершенствования имеющихся и формирования новых транспортных коридоров в Центральной Азии, выработке единых взглядов и подходов в этой сфере, определении планов на перспективу.
– Данная конференция значима своей своевременностью и тематикой, охватывающей актуальные вопросы, – отметил президент Исламского банка развития Бандар Хаджар. – Узбекистан занимает важное, связующее регионы, геостратегическое положение. Транспортная система имеет серьезное значение для развития стран Центральной Азии, лишенных прямого выхода к морским путям. ИБР принимает активное участие в развитии в этом регионе логистики и дорожной инфраструктуры в соответствии с международными стандартами, модернизации систем воздушных и железных дорог, расширении оказываемых услуг. Государства региона сталкиваются с такими проблемами, как высокие транзитные тарифы, препятствия, осложняющие выход к морским путям. Для их решения необходимо внедрить транснациональное управление транзитными коридорами. Поэтому мы полностью поддерживаем инициативы Узбекистана по дальнейшему повышению транспортно-транзитного потенциала стран Центральной Азии, предлагаемые им решения по созданию новых экономических коридоров.
За минувший период реализован ряд проектов, нацеленных на обеспечение выхода стран Центральной Азии к мировым рынкам и осуществление международных грузоперевозок. Еще одним шагом на этом пути является организация нынешней конференции.
Представительный форум проводится в Узбекистане неспроста. Через нашу страну, располагавшуюся в центре Великого шелкового пути, пролегали кратчайшие маршруты, связывающие крупнейшие мировые рынки. Тесные торговые связи способствовали диалогу различных народов, религий и культур. Конференция подтвердила наличие огромных возможностей для активизации этих связей. Известные политологи, авторитетные эксперты объединили усилия для формирования транспортных коридоров во имя устойчивого развития.
– Восемь из одиннадцати стран Центральной и Западной Азии не имеют прямого выхода к морю, – сказал вице-президент Азиатского банка развития Венцай Жанг. – Это требует ускоренного развития транспортно-коммуникационных сетей региона. Данная конференция призывает нас уделять особое внимание реализации совместных проектов сотрудничества в транспортной сфере.
Конференция продолжила свою работу в секционных заседаниях. На них широко обсуждены мнения и выдвинутые инициативы в приветствии Президента Шавката Мирзиёева, а также вопросы, связанные с внедрением информационных технологий, цифровых услуг в сферах автомобильного, железнодорожного и воздушного транспорта.
Отмечалась необходимость активизации усилий по развитию транспортно-коммуникационных сетей стран региона, разработки новых инвестиционных проектов в транспорте и логистике, внедрения мультимодальных перевозок, создания благоприятных условий для многостороннего и долгосрочного сотрудничества.
Участники конференции позитивно оценили сотрудничество государств Центральной Азии в сфере развития автомобильного, воздушного и железнодорожного транспорта и отметили важную роль партнерства государственных органов и хозяйствующих субъектов.
Отмечалось, что подобные форумы занимают важное место в развитии международного сотрудничества в области транспорта и транзита.