Asosiy maqsad – Oʻzbekiston transport-tranzit salohiyatini roʻyobga chiqarish
Keyingi yillarda mamlakatimizda transport infratuzilmasinimodernizatsiya qilish, texnik va texnologik jihatdan rivojlantirish, tranzit yuk tashish hajmini oshirishga qaratilgan keng koʻlamliislohotlar amalga oshirilmoqda.
Maʼlumki, transport infratuzilmasi iqtisodiyotning asosiy boʻgʻinlaridan biri hisoblanadi. Mazkur tarmoqni yanada rivojlantirish maqsadida “2015-2019 yillarda muhandislik-kommunikatsiya va yoʻl-transport infratuzilmasini rivojlantirish va modernizatsiya qilish dasturi” qabul qilindi. Unda milliy transport tarmogʻini rivojlantirish sohasidaxalqaro talablar va standartlarga javob beruvchi yaxlit kompleks strategiyani ishlab chiqish hamda mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini hududiy va jahon bozoriga olib chiqishni hisobga olgan holda, ushbu strategiyani xalqaro transport tizimiga keng integratsiya qilishni taʼminlash koʻzda tutilgan.
Dasturda transport infratuzilmasi va tranzit yoʻlaklarinirivojlantirish, yangi avtomobil va temir yoʻllari, aviaqatnovlarni ochish orqali barcha transport turlarining oʻzaro hamkorligini kuchaytirishga alohida eʼtibor qaratilgan.
Maʼlumki, Markaziy Osiyo mintaqasining transport-tranzit salohiyati uning tarixan Sharq va Gʻarb, Shimol va Janubni bogʻlovchi koʻprik vazifasini oʻtagan Buyuk ipak yoʻlining markazidagi geostrategik joylashuvi bilan belgilanadi. Yirik xalqaro bozorlarni oʻzaro birlashtiruvchi eng qisqa yoʻnalishlar aynan mana shu mintaqa orqali oʻtgan.
Markaziy Osiyoda qoʻshimcha yuk tashish oqimlarini jalb etish imkonini beruvchiyangi transport va tranzit yoʻlaklarini shakllantirish, transport va logistika sohasida kadrlar tayyorlash boʻyicha xorijiy tajribani oʻrganib, xalqaro logistika markazlari tarmogʻini yaratish, mintaqa transport-logistika salohiyatini rivojlantirish uchun xorijiy mamlakatlar portlaridansamarali foydalanish uslublarini shakllantirish, Markaziy Osiyoda Janubiy va Janubi-Sharqiy Osiyo, Yevropa, Yaqin va Oʻrta Sharq mamlakatlarini birlashtiruvchimuhim tranzit yoʻl boʻlib xizmat qiladigan yagona integratsiyalashgan xabni yaratish masalalari mintaqamiz uchun dolzarb ahamiyat kasb etadi.
Bu Oʻzbekistonga Osiyo-Tinch okeani mintaqasi va Xitoydan Hind okeani portlari (Pokiston, Hindiston)ga, Yevropa Ittifoqi, Rossiya, Kavkazdan Hind okeani portlari (Pokiston, Hindiston)ga chiqish yoʻnalishlari boʻyicha xalqaro tranzit yuk tashishda ishtirok etish,Oʻzbekiston – Turkmaniston – Eron – Oʻmon yangi transport yoʻlagini yaratish, shuningdek, Markaziy Osiyo mamlakatlarining yangi istiqbolli loyihalarini amalga oshirish, Markaziy Osiyo mamlakatlari hududlari boʻylab tranzit yuk tashishga boʻlgan yagona tariflarni qoʻllash masalasini koʻrib chiqish boʻyicha saʼy-harakatlarini birlashtirish imkonini beradi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston – Qirgʻiziston – Xitoytemir yoʻli qurilishi masalasi ham koʻrib chiqilmoqda. Mazkur loyiha SHHTmakoni uchun dolzarb ahamiyatga ega. Uning amalga oshirilishi loyiha ishtirokchilari hamda Markaziy Osiyoning boshqa barcha davlatlari va Xitoy oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni kengaytirish imkonini beradi. Ushbu temir yoʻli Xitoydan Qirgʻiziston va Oʻzbekiston orqali Sharqiy Yevropa va Yaqin Sharq mamlakatlariga yuk tashish imkoniyatini yaratish orqali Xitoy yuklarini Yevropa mamlakatlariga yetkazadigan eng qisqa yoʻllardan biriga aylanadi va butun Markaziy Osiyo transport-logistika infratuzilmasini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Xulosa oʻrnida shuni taʼkidlash joizki, transport-tranzit salohiyatini yanada rivojlantirishmaqsadidayuqorida qayd etilgan zarur sharoitlarni yaratish transport tizimining oʻtkazuvchanlik qobiliyatini oshirish, Oʻzbekiston hududidan oʻtish uchun mavjud toʻsiqlarni bartaraf etish imkonini beradi. Bu esa, oʻz navbatida, Markaziy Osiyoda xalqaro transport yoʻlaklarini rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Основная цель – реализация транспортно-транзитного потенциала Узбекистана
В последние годы в Республике Узбекистан активно реализуются широкомасштабные реформы по модернизации, техническому и технологическому развитию транспортной инфраструктуры и увеличению объемов транзитных грузоперевозок.
Ни для кого не секрет, что транспортная инфраструктура является одной из основных артерий экономики. Для содействия развитию данной отрасли была принята "Программа развития и модернизации инженерно-коммуникационной и дорожно-транспортной инфраструктуры на 2015-2019 годы". Она предусматривает выработку единой комплексной стратегии в области развития национальной транспортной отрасли, отвечающей высоким международным требованиям и стандартам, а также обеспечение ее широкой интеграции в международные транспортные системы с учетом перспективных потребностей республиканских производителей в продвижении своей продукции на региональные и мировые рынки.
Особое место в программе отведено развитию транспортной инфраструктуры и транзитных коридоров, укреплению взаимодействия всех видов транспорта, в том числе за счет открытия новых автомобильных и железных дорог, а также авиамаршрутов.
Как известно, транспортно-транзитный потенциал Центральноазиатского региона определяется его геостратегическим положением в центре Великого шелкового пути, который исторически служил мостом между Востоком и Западом, Севером и Югом. Именно через этот регион всегда проходили кратчайшие маршруты, соединяющие между собой крупные международные рынки.
Учитывая исторический опыт, сегодня мы должны определить в качестве приоритета реализацию транспортно-коммуникационных проектов, которые позволят связать Центральную Азию с крупнейшими морскими портами и мировыми рынками.
Актуальность для региона представляют вопросы формирования новых транспортных и транзитных коридоров в Центральной Азии, позволяющих привлечь дополнительные грузопотоки, зарубежный опыт по подготовке кадров в сфере транспорта и логистики, созданию сети международных центров логистики, применения методов эффективного использования морских и сухопутных портов зарубежных стран для развития транспортно-логистического потенциала региона, образования в Центральной Азии единого интегрированного транспортного хаба, который будет служить ключевым транзитным соединением между странами Южной и Юго-Восточной Азии, Европы, Ближнего и Среднего Востока.
В стратегическом плане это позволит Узбекистану участвовать в международных транзитных перевозках в направлениях Азиатско-Тихоокеанского региона и Китая с выходом в порты Индийского океана (Пакистан, Индия) и ЕС, России, Кавказа с выходом в порты Индийского океана (Пакистан, Индия), а также в создании нового транспортного коридора Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман и объединении усилий правительств стран Центральной Азии по реализации новых перспективных проектов, проработке вопроса применения унифицированных (сквозных) тарифов на транзитные перевозки грузов по территориям стран Центральной Азии.
Нужно особо отметить, что прорабатываются вопросы по строительству железной дороги Узбекистан – Кыргызстан – Китай.
Данный транспортный проект представляет актуальность на пространстве ШОС, так как начало его функционирования позволит увеличить и расширить торгово-экономические отношения не только между участниками проекта, но и между всеми станами Центральной Азии и Китаем. Железная дорога предоставит возможность перевозки грузов из Китая через Кыргызстан и Узбекистан в страны Восточной Европы и Ближнего Востока, тем самым она станет одним из кратчайших маршрутов транспортировки китайских грузов в страны Европы, а также позволит развить транспортно-логистическую инфраструктуру стран Центральной Азии.
В заключение необходимо отметить, что создание вышеперечисленных необходимых условий для дальнейшего развития транспортно-транзитного потенциала даст возможность повысить пропускную способность транспортной системы, устранить имеющиеся барьеры для беспрепятственного транзита через территорию Узбекистана, что имеет огромное значение для развития международных транспортных коридоров в Центральной Азии.