Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi yakunlari bo‘yicha axborot
2018-yil 9-10-iyun kunlari Xitoyning Sindao shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi majlisi bo‘lib o‘tdi.
Unda Hindiston Respublikasi Bosh vaziri N.Modi, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti N.Nazarboyev, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Qirg‘iziston Respublikasi Prezidenti S.Jeenbekov, Pokiston Islom Respublikasi Prezidenti M.Husayn, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti V.Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti I.Rahmon va O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev ishtirok etdilar.
Majlisga Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin raislik qildi.
Majlisda SHHT Bosh kotibi R.Alimov va Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi (MATT) Ijroiya qo‘mitasi direktori Ye.Sisoyev ishtirok etdi.
Tadbirda Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti A.G‘ani, Belarus Respublikasi Prezidenti A.Lukashenko, Eron Islom Respublikasi Prezidenti H.Ruhoniy, Mo‘g‘uliston Prezidenti X.Battulga, shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining birinchi o‘rinbosari A.Muhammad, Janubi-sharqiy Osiyo davlatlari uyushmasi Bosh kotibi Lim Jok Xoy, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Ijrochi kotibi S.Lebedev, Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkiloti Bosh kotibi Yu.Xachaturov, Osiyoda Hamkorlik va ishonch choralari bo‘yicha kengash Ijrochi direktori Gun Szyanvey, Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi hay’ati raisi T.Sarkisyan, Jahon banki vitse-prezidenti V.Kvava, Xalqaro valyuta fondi departamenti direktori Li Chan Yon ishtirok etdilar.
A’zo davlatlar rahbarlari 2017-yilgi Ostona sammiti yakunlarining ijrosini hamda jahon siyosati va iqtisodiyotida kechayotgan jarayonlar asnosida SHHTni yanada rivojlantirishga doir birinchi galdagi vazifalarni ko‘rib chiqdilar. Tomonlarning o‘zaro kelishilgan pozitsiyasi qabul qilingan Sindao deklaratsiyasida o‘z ifodasini topdi.
A’zo davlatlar SHHT Xartiyasining maqsad va prinsiplariga rioya etgan hamda “Shanxay ruhi”ga tayangan holda SHHTni 2025-yilgacha mo‘ljallangan rivojlantirish strategiyasida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirayotganlari qayd etildi. Bugungi kunda SHHT noyob, nufuzli va obro‘li mintaqaviy birlashma sifatida qaror topgani, Tashkilotga Hindiston va Pokiston a’zo bo‘lgandan so‘ng uning salohiyati sezilarli darajada oshgani ta’kidlandi.
Siyosat, xavfsizlik, savdo va iqtisodiyot, jumladan, moliya, investitsiya, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi sohalaridagi amaliy hamkorlikni, shuningdek, madaniy-gumanitar aloqalarni mustahkamlashni davom ettirish borasidagi istak-xohishlar mushtarak ekani bildirildi. SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasida Uzoq muddatli yaxshi qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik to‘g‘risidagi shartnoma qoidalarini amalga oshirish bo‘yicha 2018-2022-yillarga mo‘ljallangan Harakatlar rejasi ma’qullandi.
Dolzarb xalqaro va mintaqaviy muammolar bo‘yicha fikr almashish asnosida SHHT makonida xavfsizlik va barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, yangi mazmundagi xalqaro munosabatlar va yagona taqdirga ega bo‘lgan insoniyat hamjamiyatini yaratishning mushtarak g‘oyasini shakllantirishga ko‘maklashish yo‘lida hamkorlikdagi sa’y-harakatlarni jadallashtirish zarurligi qayd etildi.
A’zo davlatlar xalqaro huquqning umume’tirof etilgan norma va prinsiplari doirasida Afg‘oniston, Suriya, Yaqin Sharq, Koreya yarim orolidagi va boshqa mintaqaviy nizolarga barham berishning qat’iy tarafdoridir. Eron yadro dasturi atrofidagi vaziyatni tartibga solish bo‘yicha Qo‘shma yalpi harakatlar dasturining izchil ijrosini ta’minlash muhim ahamiyatga ega ekani qayd etildi.
A’zo davlatlar BMTning xalqaro tinchlik va xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha sa’y-harakatlarini qat’iy qo‘llab-quvvatlaydi. Ular BMTning xalqaro terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha keng qamrovli konvensiyasi, shuningdek, Qozog‘iston Respublikasining BMT maydonida Terrorizmdan xoli tinchlikka erishish bo‘yicha xulq kodeksini ilgari surish tashabbusini qabul qilish masalasida murosaga erishish muhimligini ta’kidladilar.
A’zo davlatlar rahbarlari Qirg‘iziston Respublikasi va Tojikiston Respublikasining BMT Xavfsizlik kengashining nodoimiy a’zoligiga o‘z nomzodlarini ilgari surish istagini qayd etdilar.
SHHTning xavfsizlikka nisbatan tahdidga va xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish bo‘yicha o‘zaro muvofiqlashgan munosabati o‘zgarmas bo‘lib qolmoqda. SHHTga a’zo davlatlar tomonidan qabul qilingan Terrorizm, separatizm va ekstremizmga qarshi kurashish bo‘yicha 2019-2021-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi bu boradagi amaliy hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi. Uni amalga oshirishda SHHT MATT asosiy rol o‘ynaydi.
Qayd etilgan yo‘nalishlarda tomonlarning o‘zaro aloqalari uchun muhim platforma vazifasini o‘tagan terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash masalalari bo‘yicha Xalqaro konferensiya yakunlari (Dushanbe shahri, 2018-yil 3-4-may) yuksak baholandi.
A’zo davlatlar rahbarlari yosh avlodni ma’naviy-axloqiy jihatdan tarbiyalash, yoshlarni buzg‘unchi harakatlarga jalb etilishining oldini olish bo‘yicha kompleks ishlarni yo‘lga qo‘yish tarafdoridir. Shu munosabat bilan Yoshlarga qo‘shma murojaat va uning qoidalari ijrosi bo‘yicha Harakatlar dasturi qabul qilindi, O‘zbekiston Respublikasining BMT Bosh Assambleyasining “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish haqidagi tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
A’zo davlatlar bundan buyon ham SHHTning 2018-2023-yillarga mo‘ljallangan narkotiklarga qarshi strategiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha Harakatlar dasturi, shuningdek, narkotik vositalar va psixotrop moddalarni suiiste’mol qilishning oldini olish bo‘yicha SHHT Konsepsiyasi asosida narkotiklarning noqonuniy aylanishiga qarshi kurash sohasidagi hamkorlikni davom ettiradi.
SHHT axborot xavfsizligini ta’minlash, davlatlarning axborot makonidagi mas’uliyati va o‘zini tutishi bilan bog‘liq universal xalqaro qoidalar, norma va tamoyillarni ishlab chiqish sohasidagi ko‘p ko‘lamli va o‘zaro manfaatli hamkorlikni shakllantirishga o‘z hissasini qo‘shishda davom etadi.
SHHTga a’zo davlatlar barqaror taraqqiyot sohasidagi Global masalalarni amalga oshirishda BMT markaziy o‘rin tutishini yoqlashi ta’kidlandi. Ochiq turdagi jahon iqtisodiyotini shakllantirish maqsadida asosi Jahon savdo tashkiloti hisoblangan global iqtisodiy boshqaruv, ko‘p qirrali savdo tizimini izchil boshqarish va rivojlantirish arxitekturasini takomillashtirish muhimligi qayd etildi.
SHHT savdo va sarmoya, savdo jarayonlarini soddalashtirish bo‘yicha vazifalarni hal etish, elektron savdoni rag‘batlantirish, xizmatlar industriyasi va xizmatlarni sotishni rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma yondashuvlarni belgilash uchun qulay sharoit yaratishga intilmoqda. Mikro, kichik va o‘rta tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, transport, energetika va qishloq xo‘jaligi sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish yo‘lidagi sa’y-harakatlar davom ettiriladi.
O‘zbekistonda SHHTga a’zo davlatlarning temir yo‘l bo‘yicha idoralari rahbarlarining birinchi uchrashuvini o‘tkazish to‘g‘risidagi tashabbus qo‘llab-quvvatlandi. Ekologiya muammolariga e’tiborni kuchaytirish maqsadida tashkilotga a’zo davlatlar Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlik konsepsiyasini qabul qildi. SHHTga a’zo davlatlarning oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi hamkorligi dasturi loyihasi bo‘yicha ishlar davom ettirildi.
Tojikiston Respublikasining “Suv – barqaror taraqqiyot uchun,2018-2028-yillar” Xalqaro harakat o‘n yilligi hamda BMT shafeligida ushbu mavzuga bag‘ishlangan yuqori darajadagi xalqaro konferensiyani o‘tkazish (Dushanbe shahri, 2018-yil 20-22-iyun) to‘g‘risidagi tashabbusi yuksak baholandi.
Qozog‘iston Respublikasi, Qirg‘iziston Respublikasi, Pokiston Islom Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Tojikiston Respublikasi va O‘zbekiston Respublikasi Xitoy Xalq Respublikasining “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusini qo‘llab-quvvatlashi tasdiqlandi, uni birgalikda amalga oshirish, jumladan, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi va “Bir makon, bir yo‘l”ni o‘zaro muvofiqlashtirish borasidagi sa’y-harakatlar qayd etildi.
A’zo davlatlar rahbarlari SHHT makonida keng, ochiq, o‘zaro manfaatli va teng huquqli sheriklikni shakllantirish maqsadida mintaqa mamlakatlari, xalqaro tashkilotlar va ko‘p tomonlama birlashmalar salohiyatidan foydalanish tarafdoridirlar.
SHHTda Hududlar rahbarlari forumining tashkil etilishi hududlararo hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiladi. Forumning birinchi majlisini 2018-yilda Chelyabinsk shahrida (Rossiya Federatsiyasi) o‘tkazish mo‘ljallanmoqda.
SHHT Ishbilarmonlar kengashi va SHHT Banklararo birlashmasi salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish borasidagi sa’y-harakatlar davom ettiriladi.
Bank-moliya sohasidagi amaliy hamkorlikni yanada mustahkamlash va SHHT Taraqqiyot banki va SHHT Taraqqiyot fondi (Maxsus hisob)ni tashkil etish masalasi bo‘yicha umumiy yondashuvlar izlashni davom ettirishga doir ijobiy pozitsiya tasdiqlandi.
Davlat rahbarlari gumanitar hamkorlikning xalqlar o‘rtasida o‘zaro anglashuv, ishonch va do‘stlikni mustahkamlashdagi alohida o‘rnini tasdiqlab, madaniyat, ta’lim, fan va texnika, sog‘liqni saqlash, turizm va sport sohalaridagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish tarafdori ekanini bildirdilar.
SHHT kuzatuvchi va muloqot bo‘yicha sherik mamlakatlari, shuningdek, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan ko‘p tarmoqli hamkorlikni rivojlantirishga intilishi qayd etildi.
Majlis yakunida Davlat rahbarlarining savdo tartib-taomillarini soddalashtirish to‘g‘risidagi bayonoti va Davlat rahbarlarining SHHT makonida epidemiya tahdidlariga qarshi birgalikda kurashish to‘g‘risidagi bayonoti ham qabul qilindi. 2019-2020-yillarda SHHTga a’zo davlatlarning turizm sohasidagi hamkorligi dasturini amalga oshirish bo‘yicha Birgalikdagi harakatlar rejasi, SHHT doirasida mikro, kichik va o‘rta tadbirkorlikni rivojlantirish sohasidagi hamkorlikni rag‘batlantirish bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi, Tunu kun ishlaydigan aloqa shoxobchalarining CENcomm RILO-MOSKVA tezkor platforma kanallaridan foydalangan holda amalga oshiriladigan o‘zaro axborot hamkorligi reglamenti, Ozonni yemiruvchi moddalar va xavfli chiqindilarning transchegaraviy harakati kuchayishi haqida axborot almashuv to‘g‘risidagi memorandum imzolandi.
SHHT Bosh kotibining SHHTning o‘tgan yilgi faoliyati hamda Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Kengashi direktorining 2017-yilgi faoliyati to‘g‘risidagi hisobotlari tinglandi va tasdiqlandi.
SHHTga a’zo Davlatlar rahbarlari kengashi V.I.Norovni (O‘zbekiston Respublikasi) SHHT Bosh kotibi lavozimiga va J.F.G‘iyosovni (Tojikiston Respublikasi) MATT Ijroiya qo‘mitasi direktori lavozimiga 2019-yil 1-yanvardan 2021-yil 31-dekabrga qadar bo‘lgan davrga tayinladi.
Ostona sammitidan (2017-yil 8-9-iyun) keyingi davrda Hukumatlar rahbarlari (Bosh vazirlar) majlisi (Sochi shahri, 2017-yil 30-noyabr - 1-dekabr), xavfsizlik kengashlari kotiblari uchrashuvi (Pekin shahri, 2018-yil 21-22-may), tashqi ishlar vazirlari kengashining navbatdan tashqari va navbatdagi majlislari (Nyu-York shahri, 2017-yil 20-sentyabr, Pekin shahri, 2018-yil 24-aprel), Milliy koordinatorlar kengashi majlislari (Yanchjou shahri, Moskva, Pekin, 2017-yil avgust - 2018-yil iyun), Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Kengashi majlislari (Pekin, 2017-yil 17-sentyabr, Toshkent, 2018-yil 5-aprel), vakolatli organlar chegara xizmatlari rahbarlari majlisi (Dalyan shahri, 2017-yil 29-iyun), favqulodda vaziyatlarning oldini olish va ularni bartaraf etish masalalari bilan shug‘ullanuvchi idoralar rahbarlari majlisi (Cho‘lpon ota shahri, 2017-yil 24-25-avgust), adliya vazirlari majlisi (Toshkent, 2017-yil 20-oktyabr), Oliy sudlar raislari majlislari (Toshkent, 2017-yil 25-27-oktyabr, Pekin, 2018-yil 25-may), sanitariya-epidemiologik farovonlikni ta’minlash uchun mas’ul xizmatlar rahbarlari majlisi (Sochi, 2017-yil 31-oktyabr), tashqi iqtisodiy va tashqi savdo faoliyati uchun mas’ul vazirlar majlisi (Moskva, 2017-yil 15-noyabr), bosh prokurorlar majlisi (Sankt-Peterburg, 2017-yil 29-noyabr), fan va texnika vazirliklari va idoralari rahbarlari majlisi (Moskva, 2018-yil 18-21-aprel), SHHT Forumi (Ostona, 2018-yil 4-5-may), milliy turizm ma’muriyatlari rahbarlari (Uxan shahri, 2018-yil 7-11-may), mudofaa vazirlari (Pekin, 2018-yil 24-aprel), madaniyat vazirlari (Sanya shahri, 2018-yil 15-may), narkotiklarga qarshi kurashish vakolatiga ega vakolatli organlar rahbarlari (Tyanzin shahri, 2018-yil 17-may) uchrashuvlari, SHHT Xotin-qizlar forumi (Pekin, 2018-yil 15-17-may), SHHT OAV forumi (Pekin, 2018-yil 1-iyun), SHHT Ishbilarmonlar kengashi boshqaruvi (Pekin, 2018-yil 6-iyun) va SHHT Banklararo birlashmasi Kengashi (Pekin, 2018-yil 5-7-iyun) majlislari, shuningdek, turli darajadagi boshqa tadbirlar o‘tkazildi.
Davlat rahbarlari Xitoy Xalq Respublikasi tomonidan SHHTga raislik davrida amalga oshirilgan ishlarga yuqori baho berdilar va Xitoy tomoniga mehmondo‘stlik va Sindao shahridagi sammitning yuksak darajada tashkil etilgani uchun minnatdorlik bildirdilar.
Tashkilotning navbatdagi davriga raislik Qirg‘iziston Respublikasiga o‘tdi. SHHT Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisi 2019yilda Qirg‘iziston Respublikasida bo‘lib o‘tadi.

Информационное сообщение по итогам заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества
12/06/2018 - 09:37 11468
(г. Циндао, 9-10 июня 2018 года)
9-10 июня 2018 года в городе Циндао состоялось заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества.
В нем приняли участие Премьер-министр Республики Индии Н. Моди, Президент Республики Казахстан Н. Назарбаев, Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин, Президент Кыргызской Республики С. Жээнбеков, Президент Исламской Республики Пакистан М. Хусейн, Президент Российской Федерации В. Путин, Президент Республики Таджикистан Э. Рахмон и Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев.
Председательствовал на заседании Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин.
В заседании участвовали Генеральный секретарь ШОС Р. Алимов и Директор Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры (РАТС) ШОС Е. Сысоев.
В мероприятии приняли участие Президент Исламской Республики Афганистан А. Гани, Президент Республики Беларусь А. Лукашенко, Президент Исламской Республики Иран Х. Рухани, Президент Монголии Х. Баттулга, а также первый заместитель Генерального секретаря Организации Объединенных Наций А. Мохаммед, Генеральный секретарь Ассоциации государств Юго-Восточной Азии Лим Джок Хой, Исполнительный секретарь Содружества Независимых Государств С. Лебедев, Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности Ю. Хачатуров, Исполнительный директор Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии Гун Цзяньвэй, Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Т. Саркисян, вице-президент Всемирного банка В. Квава, директор департамента Международного валютного фонда Ли Чан Ён.
Руководители государств-членов рассмотрели ход реализации итогов Астанинского саммита 2017 года и первоочередные задачи дальнейшего развития ШОС в контексте текущих процессов в мировой политике и экономике. Согласованные позиции сторон отражены в принятой Циндаоской декларации.
Констатировано, что государства-члены, твердо придерживаясь целей и принципов Хартии ШОС и следуя «шанхайскому духу», поступательно решают задачи, определенные в Стратегии развития ШОС до 2025 года. Отмечено, что ШОС сегодня утвердилась в качестве уникального, влиятельного и авторитетного регионального объединения, потенциал которого заметно возрос со вступлением в Организацию Индии и Пакистана.
Подтверждено намерение продолжить укрепление практического взаимодействия в области политики, безопасности, торговли и экономики, в том числе финансовой, инвестиционной, транспортной, энергетической, сельскохозяйственной, а также культурно-гуманитарных связей. Одобрен План действий на 2018-2022 годы по реализации положений Договора о долгосрочном добрососедстве, дружбе и сотрудничестве государств-членов ШОС.
В контексте обмена мнениями по актуальной международной и региональной проблематике подчеркнута необходимость наращивания совместных усилий в обеспечении безопасности и стабильности на пространстве ШОС, а также в содействии формированию международных отношений нового типа и общего видения идеи создания сообщества единой судьбы человечества.
Государства-члены последовательно выступают за урегулирование ситуации в Афганистане, Сирии, на Ближнем Востоке и Корейском полуострове и других региональных конфликтов в рамках общепризнанных норм и принципов международного права. Отмечена важность устойчивой реализации Совместного всеобъемлющего плана действий по урегулированию ситуации вокруг иранской ядерной программы.
Государства-члены подтверждают твердую поддержку усилиям ООН по обеспечению международного мира и безопасности. Они отметили необходимость консенсуса по вопросу о принятии Всеобъемлющей конвенции ООН против международного терроризма, а также инициативу Республики Казахстан по продвижению на площадке ООН Кодекса поведения по достижению мира, свободного от терроризма.
Руководители государств-членов отметили намерения Кыргызской Республики и Республики Таджикистан выдвинуть свои кандидатуры в непостоянные члены СБ ООН.
Неизменной остается скоординированная линия ШОС на эффективную борьбу с вызовами и угрозами безопасности. Продвижению практического взаимодействия в этой сфере будет способствовать принятая Программа сотрудничества государств-членов ШОС в противодействии терроризму, сепаратизму и экстремизму на 2019-2021 годы. Особая роль в ее выполнении отводится РАТС ШОС.
Дана высокая оценка итогам Международной конференции по вопросам противодействия терроризму и экстремизму (г. Душанбе, 3-4 мая 2018 года), ставшей важной платформой для взаимодействия сторон по указанным направлениям.
Руководители государств-членов выступают за налаживание комплексной работы по духовно-нравственномувоспитанию молодого поколения и предупреждению его вовлечения в деструктивную деятельность.В этой связи приняты Совместное обращение к молодежи и Программа действий по выполнению его положений, поддержана инициатива Республики Узбекистан о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность».
Государства-члены будут и далее продвигать сотрудничество в борьбе с незаконным оборотом наркотиков на основе Антинаркотической стратегии ШОС на 2018-2023 годы и Программы действий по ее выполнению, а также Концепции ШОС по профилактике злоупотребления наркотическими средствами и психотропными веществами.
ШОС продолжит вносить вклад в выстраивание широкого и взаимовыгодного сотрудничества в сфере обеспечения информационной безопасности, выработку универсальных международных правил, норм и принципов ответственного поведения государств в информационном пространстве.
Подтверждена приверженность государств-членов ШОС центральной роли ООН в продвижении реализации глобальной Повестки дня в области устойчивого развития. Подчеркнута важность совершенствования архитектуры глобального экономического управления, последовательного укрепления и развития многосторонней торговой системы, ядром которой является Всемирная торговая организация, в интересах формирования мировой экономики открытого типа.
ШОС стремится к созданию благоприятных условий для торговли и инвестиций, определению совместных подходов к решению задач по упрощению процедур торговли, стимулированию электронной торговли, развитию индустрии услуг и торговли услугами. Будут продолжены усилия по поддержке микро-, малого и среднего предпринимательства, продвижению сотрудничества в сфере транспорта, энергетики и сельского хозяйства.
Поддержана инициатива о проведении в Узбекистане первой встречи руководителей железнодорожных администраций государств-членов ШОС. В целях усиления внимания к проблемам экологии государства-члены приняли Концепцию сотрудничества в области охраны окружающей среды. Продолжена работа над проектом Программы сотрудничества государств-членов ШОС по продовольственной безопасности.
Дана высокая оценка инициативе Республики Таджикистан о Международном десятилетии действий «Вода для устойчивого развития, 2018-2028 годы» и проведении под эгидой ООН Международной конференции высокого уровня по этой теме (г. Душанбе, 20-22 июня 2018 года).
Республика Казахстан, Кыргызская Республика, Исламская Республика Пакистан, Российская Федерация, Республика Таджикистан и Республика Узбекистан подтвердили поддержку инициативы Китайской Народной Республики «Один пояс, один путь», отметили усилия по совместной ее реализации, в том числе по сопряжению строительства Евразийского экономического союза и "Один пояс, один путь".
Руководители государств-членов выступают за использование потенциала стран региона, международных организаций и многосторонних объединений в целях формирования на пространстве ШОС широкого, открытого, взаимовыгодного и равноправного партнерства.
Развитию межрегионального сотрудничества будет способствовать создание в ШОС Форума глав регионов. Отмечено намерение провести первое заседание Форума в 2018 году в г. Челябинске (Российская Федерация).
Будут продолжены усилия по раскрытию в полном объеме потенциала Делового совета ШОС и Межбанковского объединения ШОС.
Подтверждена позиция в пользу дальнейшего укрепления практического сотрудничества в банковско-финансовой сфере и продолжения поиска общих подходов по вопросу создания Банка развития ШОС и Фонда развития (Специального счета) ШОС.
Подтверждая особую роль гуманитарного сотрудничества в укреплении взаимопонимания, доверия и дружбы между народами, руководители государств-членов высказались за развитие многопланового взаимодействия в сфере культуры, образования, науки и техники, а также в области здравоохранения, туризма и спорта.
Подчеркнуто стремление наращивать многопрофильное сотрудничество с государствами-наблюдателями и партнерами по диалогу ШОС, а также международными и региональными организациями.
По итогам заседания также приняты Совместное заявление глав государств об упрощении процедур торговли и Заявление глав государств о совместном противодействии угрозам эпидемий на пространстве ШОС. Подписаны План совместных действий по реализации Программы сотрудничества государств-членов ШОС в сфере туризма на период 2019-2020 годов, Меморандум о взаимопонимании по стимулированию сотрудничества в рамках ШОС в области микро-, малого и среднего предпринимательства, Регламент информационного взаимодействия круглосуточных контактных пунктов, осуществляемого с использованием каналов оперативной платформы CENcomm RILO-МОСКВА, Меморандум об обмене информацией о трансграничных перемещениях озоноразрушающих веществ и опасных отходов.
Заслушаны и утверждены доклады Генерального секретаря ШОС о деятельности ШОС за прошедший год и руководителя Совета Региональной антитеррористической структуры о деятельности РАТС в 2017 году.
Совет глав государств-членов ШОС назначил В. Норова (Республика Узбекистан) Генеральным секретарем ШОС и Д. Гиёсова (Республика Таджикистан) Директором Исполнительного комитета РАТС на период с 1 января 2019 года по 31 декабря 2021 года.
В период после саммита в Астане (8-9 июня 2017 г.) состоялись заседание Совета глав правительств (премьер-министров) государств-членов (г. Сочи, 30 ноября - 1 декабря 2017 г.), встреча секретарей советов безопасности (г. Пекин, 21-22 мая 2018 г.), внеочередное и очередное заседания Совета министров иностранных дел (г. Нью-Йорк, 20 сентября 2017 г., г. Пекин, 24 апреля 2018 г.), заседания Совета национальных координаторов (г. Янчжоу, г. Москва, г. Пекин, август 2017 г. - июнь 2018 г.), Совета Региональной антитеррористической структуры (г. Пекин, 17 сентября 2017 г., г. Ташкент, 5 апреля 2018 г.), заседание руководителей пограничных служб компетентных органов (г. Далянь, 29 июня 2017 г.), совещания руководителей ведомств, занимающихся вопросами предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций (г. Чолпон-Ата, 24-25 августа 2017 г.), министров юстиции (г. Ташкент, 20 октября 2017 г.), председателей Верховных судов (г. Ташкент, 25-27 октября 2017 г., г. Пекин, 25 мая 2018 г.), глав служб, отвечающих за обеспечение санитарно-эпидемиологического благополучия (г. Сочи, 31 октября 2017 г.), министров, отвечающих за внешнеэкономическую и внешнеторговую деятельность (г. Москва, 15 ноября 2017 г.), генеральных прокуроров (г. Санкт-Петербург, 29 ноября 2017 г.), руководителей министерств и ведомств науки и техники (г. Москва, 18-21 апреля 2018 г.), Форум ШОС (г. Астана, 4-5 мая 2018 г.), встречи руководителей национальных туристских администраций (г. Ухань, 7-11 мая 2018 г.), министров обороны (г. Пекин, 24 апреля 2018 г.), министров культуры (г. Санья, 15 мая 2018 г.), руководителей компетентных органов, наделенных полномочиями по борьбе с наркотиками (г. Тяньзинь, 17 мая 2018 г.), Форум женщин ШОС (г. Пекин, 15-17 мая 2018 г.), Форум СМИ ШОС (г. Пекин, 1 июня 2018 г.), заседания правления Делового совета ШОС (г. Пекин, 6 июня 2018 г.) и Совета Межбанковского объединения ШОС (г. Пекин, 5-7 июня 2018 г.), а также другие мероприятия на различных уровнях.
Руководители государств-членов дали высокую оценку проделанной Китайской Народной Республикой работе во время председательства в ШОС и выразили признательность китайской стороне за гостеприимство и хорошую организацию саммита в г. Циндао.
Председательство в Организации на предстоящий период переходит к Кыргызской Республике. Очередное заседание Совета глав государств-членов ШОС состоится в 2019 году в Кыргызской Республике.