Kirish turizmini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «O‘zbekiston Respublikasi turizm salohiyatini rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 2018-yil 3-fevraldagi PF-5326-son Farmonini ijro etish, shuningdek, respublikaga turistlar oqimini ko‘paytirish, kirish turizmini milliy iqtisodiyotning muhim tarmoqlaridan biriga aylantirish, mamlakatning madaniy-tarixiy merosi va tabiiy boyliklarini keng targ‘ib qilish maqsadida:
Viza rejimini yanada soddalashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi 1-ilovaga muvofiq;
Kirish turizmini yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi 2-ilovaga muvofiq;
Turizmni rivojlantirish masalalarida o‘zaro hamkorlikni faollashtirishni ta’minlash bo‘yicha mas’ullar biriktiriladigan mamlakatlar va hududlar ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. 2018 yil 1 maydan boshlab tranzit bo‘yicha harakatlanayotgan xorijiy yo‘lovchilarga kelishlari bilan 72 soat muddatga qisqa muddatli kirish vizalarini berish joriy etilsin, bunda ularda uchinchi mamlakatga aviachipta va viza (zarurat bo‘lganda) mavjud bo‘lishi hamda konsullik yig‘imlarini to‘lash talabi, shuningdek, tasdiqlangan turizm dasturlari bo‘yicha tanishuv turlari uchun ularning aeroport chegara hududidan tashqariga qisqa muddatli nazorat qilinadigan chiqishi tartibi nazarda tutilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda ushbu bandni amalga oshirish bo‘yicha, shu jumladan, fuqarolari kelishlari bilan qisqa muddatli kirish vizalari beriladigan mamlakatlar ro‘yxatini tasdiqlashni nazarda tutuvchi Hukumat qarorini qabul qilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi va Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mitada Ziyorat turizmini qo‘llab-quvvatlash bo‘limini tashkil etish to‘g‘risidagi taklifi ma’qullansin, unga ommaviy axborot vositalarida, shu jumladan, xorijiy ommaviy axborot vositalarida O‘zbekiston to‘g‘risida Islom dini va boshqa jahon dinlarining madaniy-tarixiy va ilmiy-teologik markazi sifatida axborot materiallarini targ‘ib qilish va tarqatish yuklansin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Tashqi ishlar vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Din ishlari bo‘yicha qo‘mita va boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun:
ustuvor mamlakatlar va hududlardan O‘zbekiston Respublikasiga turistlar oqimini ko‘paytirish bo‘yicha “yo‘l xaritalari”ni;
O‘zbekiston Respublikasida ziyorat turizmini rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasini kiritsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi va «O‘zbekiston havo yo‘llari» MAK O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalarini O‘zbekistonning turizm imkoniyatlarini namoyish etadigan zarur axborot materiallari bilan ta’minlasin, shuningdek, zarurat bo‘lganda, O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalariga joylashgan mamlakatida «O‘zbekiston» turizm brendini targ‘ib qilishga bag‘ishlangan tadbirlarni o‘tkazish uchun byudjetdan tashqari Turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasidan mablag‘lar ajratsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Moliya vazirligi va Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan birgalikda ikki oy muddatda xorijiy turistlarni jalb qilish prognozini va O‘zbekiston Respublikasining xorijdagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari va xodimlarini joylashgan mamlakatdan turistlar oqimini ko‘paytirganlik uchun byudjet mablag‘lari hisobidan mukofotlash, shuningdek, respublikaga turistlar oqimini oshirish bo‘yicha yuklangan vazifalarni lozim darajada bajarmaganligi uchun javobgarlik choralarini qo‘llash tartibini ishlab chiqsin va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga tasdiqlash uchun kiritsin.
«O‘zbekiston havo yo‘llari» MAKga O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan kelishgan holda xorijiy turistlarni jalb qilish prognozini tasdiqlash hamda «O‘zbekiston havo yo‘llari» MAKning xorijdagi vakolatxonalari rahbarlari va xodimlarini joylashgan mamlakatidan turistlar oqimini ko‘paytirganlik uchun o‘z mablag‘lari hisobidan mukofotlash, yuklangan vazifalarning bajarilishi ta’minlanmagan holatlarda esa, javobgarlik choralarini qo‘llash tizimini joriy etish tavsiya etilsin.
7. «O‘zbekiston havo yo‘llari» MAKga qatnovlar raqobatbardoshligini ta’minlash maqsadida xalqaro qatnovlar uchun aviachiptalarni tannarxidan past narxlarda sotish huquqi berilsin.
O‘zbekiston Respublikasi Moliya vazirligi «O‘zbekiston havo yo‘llari» MAK bilan birgalikda ikki oy muddatda «O‘zbekiston havo yo‘llari» MAKning soliq solinadigan bazasini arzonlashtirilgan narxlar bo‘yicha sotilgan aviachiptalar summasiga kamaytirish mexanizmini joriy etsin.
8. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi:
2018 yil 1 martgacha turistlarga tezkor yordam ko‘rsatish uchun yagona qisqa umumrespublika telefon raqamiga ega bo‘lgan Call-markazning faoliyati autsorsing shartlarida tashkil etilishini ta’minlasin;
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Milliy xavfsizlik xizmati, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Davlat bojxona qo‘mitasi, mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlari, boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda Call-markazga murojaat qilgan turistlarga tezkor yordam ko‘rsatish masalalarida idoralararo o‘zaro hamkorlikni ta’minlasin.
Belgilansinki, O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining Sall-markazi faoliyat yuritishi bilan bog‘liq xarajatlar byudjetdan tashqari Turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining mablag‘lari hisobiga moliyalashtiriladi.
9. Belgilansinki:
turistlar uchun yo‘nalishni mo‘ljalga olishni yengillashtirish maqsadida chet tillaridagi (ingliz, rus va boshqa tillarda) ko‘rsatkichlarni o‘rnatish tashabbusi bilan chiqqan xo‘jalik yurituvchi subyektlarga ushbu ko‘rsatkichlarda ular tomonidan ishlab chiqariladigan mahsulotlar (xizmatlar va ishlar)ning reklamasini joylashtirish huquqi beriladi, bunda reklama sohasiga oid qonunchilik talablariga rioya qilinishi ta’minlangan holda joylashtirilayotgan reklamaning umumiy maydoni ko‘rsatkich maydonining 40 foizidan ko‘p bo‘lmasligi lozim;
turistlar tomonidan jamoat joylari, bino va inshootlarni foto va video suratga olish hech qanday cheklovlarsiz amalga oshiriladi, ro‘yxati qonun hujjatlariga muvofiq tasdiqlanadigan hamda barcha turdagi suratga olishlar taqiqlanganligi haqidagi tegishli ko‘rsatkichlar o‘rnatilgan obyektlar bundan mustasno.
10. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi va Madaniyat vazirligi har chorakda va yil yakunlariga ko‘ra respublikaning turizm imkoniyatlari va salohiyati, uning tarixiy shaxslari, tarixi, madaniyati, an’analari, sporti to‘g‘risidagi eng yaxshi video, foto va audiomateriallarni aniqlash bo‘yicha tanlovni tashkil qilish va o‘tkazish orqali mahalliy va chet ellik g‘oliblarni aniqlagan holda tegishlicha byudjetdan tashqari Turizm sohasini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi, byudjetdan tashqari Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va chiqindilarni yo‘q qilish bo‘yicha jamg‘arma hamda Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasining mablag‘lari hisobiga taqdirlashni ta’minlasin.
11. Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi bilan kelishgan holda 2018 yildan boshlab har yili daromadlar prognozi ortig‘i bilan bajarilgan mablag‘lar va boshqa byudjetdan tashqari manbalarning mablag‘lari hisobiga xalqaro turizm ko‘rgazmalari va yarmarkalarida ishtirok etish, keyinchalik chet el jamoatchiligi orasida tarqatish maqsadida tegishli axborot materiallarini tayyorlash hamda xorijiy ommaviy axborot vositalarida reklama kampaniyalarini ishga solish orqali hududlarning turizm salohiyatini targ‘ib qilish uchun mablag‘lar ajratsin.
12. O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda oltin buyumlar hamda belgilangan tartibda tayyorlangan o‘lchovli yombilar xorijiy turistlar tomonidan O‘zbekiston Respublikasidan olib chiqilishi tartibining soddalashtirilishini nazarda tutadigan Hukumat qarori loyihasini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
13. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi ikki oy muddatda:
Madaniyat vazirligi va «O‘zbekkino» milliy agentligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Madaniyat vazirligi hamda «O‘zbekkino» milliy agentligining buyurtmanomalariga ko‘ra xorijiy ijodiy guruhlarga respublikaning turizm salohiyati to‘g‘risidagi foto va videomateriallarni tayyorlash uchun uchuvchisiz uchish apparatlarini, jumladan, dronlarni O‘zbekiston Respublikasi hududiga vaqtincha olib kirish va ulardan foydalanish uchun ruxsatnomalarni berish tartibini ko‘zda tutadigan Hukumat qarori loyihasini Vazirlar Mahkamasiga kiritsin;
2018 yil 1 iyulgacha bo‘lgan muddatda “O‘zbekiston havo yo‘llari” MAK, O‘zbekiston Respublikasi Parvozlar xavfsizligini nazorat qilish davlat inspeksiyasi va Qashqadaryo viloyati hokimligi bilan birgalikda ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganish asosida “Qarshi” xalqaro aeroportini “O‘zbekiston havo yo‘llari” MAKning tarkibidan chiqarib, xalqaro aeroportlarni boshqarish bo‘yicha maxsus kompaniya boshqaruviga berish, aeroport hududida “Ochiq osmon” rejimini, shu jumladan, loukoster aviakompaniyalarini jalb qilgan holda joriy qilishni nazarda tutuvchi “Qarshi” xalqaro aeroportini rivojlantirish konsepsiyasini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
14. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 16 avgustdagi PQ-3217-son qarori bilan tashkil etilgan Xorijlik turistlar, jumladan, ziyorat qilish maqsadida kelayotgan turistlar uchun viza va ro‘yxatdan o‘tish tartibotlarini bosqichma-bosqich soddalashtirishga doir takliflar tayyorlash bo‘yicha ishchi guruhga har chorakda tegishli ma’lumotlar kiritgan holda ushbu qaror bilan tasdiqlangan Viza rejimini yanada soddalashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasining amalga oshirilishi ustidan doimiy nazorat o‘rnatsin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi Tashqi ishlar vazirligi bilan birgalikda:
ushbu qaror bilan tasdiqlangan Kirish turizmini rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi manfaatdor vazirliklar va idoralar tomonidan bajarilishi ustidan doimiy monitoring olib borilishini;
monitoring yakuniga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017 yil 16 avgustdagi PQ-3217-son qarori bilan tashkil etilgan Turizmni rivojlantirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengashga rejalashtirilgan chora-tadbirlarning belgilangan muddatlarda so‘zsiz bajarilishini ta’minlash maqsadida tegishli qarorlarni qabul qilish uchun har chorakda takliflar kiritib borilishini ta’minlasin.
16. Turizmni rivojlantirish bo‘yicha muvofiqlashtiruvchi kengash (A.Aripov):
vazirliklar, idoralar va boshqa tashkilotlar rahbarlari – mas’ul ijrochilarning ushbu qaror bilan tasdiqlangan Kirish turizmini yanada rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasining so‘zsiz bajarilishi yuzasidan ular tomonidan ko‘rilayotgan amaliy choralarning har chorakda eshitilishini ta’minlasin.
17. O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risidagi takliflarni O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsin.
18. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.R.Xolmuradov va O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasining raisi A.A.Abduxakimov zimmasiga yuklansin.

О мерах по развитию въездного туризма
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2018 года № УП-5326 «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан», а также в целях увеличения туристского потока в республику, трансформации въездного туризма в одну из важных отраслей национальной экономики, широкой пропаганды культурно-исторического наследия и природных богатств страны:
План практических мер по дальнейшему упрощению визового режима согласно приложению № 1;
План практических мер по дальнейшему развитию въездного туризма согласно приложению № 2;
Перечень стран и регионов, за которыми закрепляются ответственные за обеспечение активизации взаимодействия в вопросах развития туризма, согласно приложению № 3.
2. Внедрить с 1 мая 2018 года выдачу въездных краткосрочных виз по прибытию иностранным пассажирам, следующим транзитом, сроком на 72 часа, предусмотрев требование наличия у них авиабилета и визы (при необходимости) в третью страну и уплаты консульских сборов, а также порядок их краткосрочного контролируемого выхода за пределы пограничной зоны аэропорта для ознакомительного тура по утвержденным туристским программам.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять правительственное решение по реализации настоящего пункта, в том числе предусматривающее утверждение перечня стран, гражданам которых выдаются въездные краткосрочные визы по прибытии.
3. Согласиться с предложением Комитета по делам религий, Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров и Государственного комитета по развитию туризма о создании в Комитете по делам религий при Кабинете Министров Республики Узбекистан Отдела по поддержке паломнического туризма, возложив на него пропаганду и распространение в средствах массовой информации, в том числе зарубежных, информационных материалов об Узбекистане как о культурно-историческом и научно-теологическом центре Ислама и иных мировых религий.
4. Государственному комитету по развитию туризма совместно с Министерством иностранных дел, Комитетом по делам религий при Кабинете Министров и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан:
«дорожные карты» по увеличению туристского потока в Республику Узбекистан из приоритетных стран и регионов;
План практических мер по развитию паломнического туризма в Республику Узбекистан.
5. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма и НАК «Узбекистон хаво йуллари» обеспечить дипломатические представительства Республики Узбекистан за рубежом необходимыми информационными материалами, демонстрирующими туристские возможности Узбекистана, а также, при необходимости, выделять из внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы средства дипломатическим представительствам Республики Узбекистан за рубежом на проведение мероприятий, посвященных продвижению туристского бренда «Узбекистан» в стране пребывания.
6. Министерству иностранных дел совместно с Министерством финансов и Государственным комитетом по развитию туризма в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан прогноз привлечения иностранных туристов и порядок премирования за счет бюджетных ассигнований руководителей и работников дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом за увеличение туристского потока из страны пребывания, а также применения мер ответственности за ненадлежащее исполнение возложенных задач по увеличению туристского потока в республику.
Рекомендовать НАК «Узбекистон хаво йуллари» по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма утвердить прогноз привлечения иностранных туристов и внедрить систему премирования за счет собственных средств руководителей и работников представительств НАК «Узбекистон хаво йуллари» за рубежом за увеличение туристского потока из страны пребывания, а в случае необеспечения выполнения возложенных задач – применения мер ответственности.
7. Предоставить НАК «Узбекистон хаво йуллари» право реализовывать авиабилеты на международные рейсы ниже себестоимости в целях обеспечения конкурентоспособности рейсов.
Министерству финансов Республики Узбекистан в двухмесячный срок совместно с НАК «Узбекистон хаво йуллари» внедрить механизм уменьшения налогооблагаемой базы НАК «Узбекистон хаво йуллари» на сумму реализации авиабилетов по сниженным ценам.
8. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма:
в срок до 1 марта 2018 года обеспечить организацию на условиях аутсорсинга деятельности Call-центра для оказания оперативной помощи туристам с единым коротким общереспубликанским телефонным номером;
совместно с Министерством иностранных дел, Министерством внутренних дел, Службой национальной безопасности, Министерством здравоохранения, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан, органами исполнительной власти на местах, другими заинтересованными министерствами и ведомствами обеспечить межведомственное взаимодействие в вопросах оказания оперативной помощи туристам, обратившимся в Call-центр.
Определить, что расходы, связанные с функционированием Call-центра Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма, финансируются за счет средств внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы.
хозяйствующим субъектам, выступившим с инициативой установить указатели на иностранных языках (английский, русский и другие) в целях улучшения ориентирования туристов, предоставляется право размещать на данных указателях рекламную информацию производимой ими продукции (услуг и работ), при этом общая площадь размещаемой информации должна составлять не более 40 процентов от площади указателя с обеспечением соблюдения требований законодательства в области рекламы;
фото- и видеосъемка туристами общественных мест, зданий и сооружений, за исключением объектов, перечень которых утверждается законодательством и на которых установлены соответствующие указатели о запрете всех видов съемок, осуществляется без каких-либо ограничений.
10. Государственному комитету по развитию туризма, Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды и Министерству культуры Республики Узбекистан ежеквартально и по итогам года обеспечить организацию и проведение конкурса на определение лучших видео-, фото- и аудиоматериалов о туристских возможностях и потенциале республики, ее исторических личностях, истории, культуре, традициях, спорте с определением отечественных и иностранных победителей и награждением их за счет средств внебюджетного Фонда поддержки туристской сферы, внебюджетного Фонда экологии, охраны окружающей среды и обращения с отходами и Фонда развития культуры и искусства соответственно.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента по согласованию с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма ежегодно начиная с 2018 года выделять за счет средств от перевыполнения прогноза доходов и других внебюджетных источников средства на продвижение туристского потенциала регионов путем участия в международных туристских выставках и ярмарках, подготовки соответствующих информационных материалов для дальнейшего распространения среди иностранной общественности и запуска рекламных кампаний в зарубежных средствах массовой информации.
12. Государственному таможенному комитету Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект правительственного решения, предусматривающего упрощение порядка вывоза из Республики Узбекистан иностранными туристами золотых изделий, а также мерных слитков, изготовленных в установленном порядке.
в двухмесячный срок совместно с Министерством культуры и Национальным агентством «Узбеккино» внести в Кабинет Министров проект правительственного решения, предусматривающего порядок выдачи по заявкам Государственного комитета по развитию туризма, Министерства культуры Республики Узбекистан и Национального агентства «Узбеккино» разрешения зарубежным творческим группам временно ввозить и использовать на территории Республики Узбекистан беспилотные летательные аппараты, включая дроны, для подготовки фото- и видеоматериалов о туристском потенциале республики;
в срок до 1 июля 2018 года совместно с НАК «Узбекистон хаво йуллари», Государственной инспекцией по надзору за безопасностью полетов и хокимиятом Кашкадарьинской области на основе изучения передового зарубежного опыта внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан Концепцию развития международного аэропорта «Карши», предусматривающую его передачу в управление специализированной компании по управлению международными аэропортами с выведением его из состава НАК «Узбекистон хаво йуллари», внедрение на территории аэропорта режима «Открытое небо», в том числе с привлечением авиакомпаний-лоукостеров.
14. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан осуществлять постоянный контроль за ходом реализации утвержденного настоящим постановлением Плана практических мер по дальнейшему упрощению визового режима с внесением на ежеквартальной основе соответствующей информации в Рабочую группу по подготовке предложений по поэтапному упрощению визовых и регистрационных процедур для иностранных туристов, в том числе совершающих паломнические туры, образованную постановлением Президента Республики Узбекистан от 16 августа 2017 года № ПП-3217.
15. Государственному комитету по развитию туризма совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан обеспечить:
постоянный мониторинг за ходом исполнения заинтересованными министерствами и ведомствами утвержденного настоящим постановлением Плана практических мер по дальнейшему развитию въездного туризма;
по итогам мониторинга ежеквартальное внесение в Координационный совет по развитию туризма, образованный постановлением Президента Республики Узбекистан от 16 августа 2017 года № ПП-3217, предложений для принятия соответствующих решений в целях обеспечения неукоснительного выполнения запланированных мер в установленные сроки.
16. Координационному совету по развитию туризма (Арипову А. Н.) обеспечить:
ежеквартальное заслушивание отчетов руководителей министерств, ведомств и других организаций – ответственных исполнителей о принимаемых ими практических мерах по безусловной реализации утвержденного настоящим постановлением Плана практических мер по дальнейшему развитию въездного туризма.
17. Государственному комитету по развитию туризма совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Холмурадова С. Р. и председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Абдухакимова А. А.