Maxsus turdagi tovarlar eksporti va importini litsenziyalash, shuningdek, eksport kontraktlarini ro‘yxatga olish va import kontraktlarini ekspertizadan o‘tkazishni tartibga solish chora-tadbirlari to‘g‘risida
06/11/2017 - 16:56 13371
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 13-apreldagi “Tashqi savdo sohasida boshqaruv tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-5012-son va 2017- yil 31-martdagi “O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasini tashkil etish to‘g‘risida”gi PF-4996-son farmonlariga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 13-apreldagi “O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2887-son qaroriga muvofiq, shuningdek, eksport-import operatsiyalarini boshqarish mexanizmlarini yanada takomillashtirish maqsadida:
1. Belgilab qo‘yilsinki, 2017-yil 10-noyabrdan boshlab:
ushbu Farmonga 1-ilovaga kiritilgan maxsus turdagi tovarlar eksporti va importini litsenziyalash O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti yoki O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlari asosida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining Tashqi savdo faoliyati, iqtisodiyot tarmoqlari va respublika hududlarining eksport salohiyatini rivojlantirish masalalari axborot-tahlil departamenti tomonidan amalga oshiriladi;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti yoki O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘lari yoxud O‘zbekiston Respublikasi (O‘zbekiston Respublikasi Hukumati) tomonidan yoki uning kafolati ostida jalb etilgan kreditlar (qarzlar) (tijorat banklari tomonidan qayta moliyalashtiriladigani bundan mustasno), shuningdek, ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan ortiqni tashkil qiladigan xo‘jalik subyektlari va ustav kapitalidagi ulushning 50 foizidan ortig‘i ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan ortiqni tashkil etadigan xo‘jalik subyektlariga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslar mablag‘lari hisobiga moliyalashtiriladigan hamda to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralar yakunlari bo‘yicha tuzilgan va bitta shartnoma bo‘yicha summasi 100 ming AQSh dollariga teng miqdordan ortiqni tashkil etadigan import shartnomalari O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi tomonidan ekspertizadan o‘tkaziladi;
O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti yoki O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi mablag‘lari yoki O‘zbekiston Respublikasi (O‘zbekiston Respublikasi Hukumati) tomonidan yoxud uning kafolati ostida jalb etilgan kreditlar (qarzlar), shuningdek, ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan ortiqni tashkil etadigan xo‘jalik subyektlari va ustav kapitalidagi ulushning 50 foizdan ko‘prog‘i ustav kapitalida davlat ulushi 50 foizdan ortiqni tashkil etadigan xo‘jalik subyektlariga tegishli bo‘lgan yuridik shaxslar mablag‘lari hisobiga moliyalashtiriladigan, bitta tender (tanlov) bo‘yicha summasi 100 ming AQSh dollariga teng miqdordan ortiqni tashkil etadigan tender (tanlov) savdolari doirasida tender (tanlov) hujjatlari ekspertizasi yoki tender (tanlov) takliflarini baholash O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi tomonidan amalga oshiriladi. Bunda tender (tanlov) savdolari natijalari bo‘yicha tuzilgan import kontraktlari qo‘shimcha ekspertizadan o‘tkazilmasdan hisobga qo‘yiladi.
2. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligiga:
O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining qarorlari va hukumatlararo bitimlar asosida tuzilgan;
ushbu Farmonga 2-ilovaga kiritilgan tovarlarni (ishlar, xizmatlarni) eksport qilishga kontraktlarni (shartnomalarni) ro‘yxatdan o‘tkazish yuklansin, birjada tuzilgan kontraktlar (shartnomalar) bundan mustasno.
3. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi Maxsus turdagi tovarlarni eksport va import qilishga litsenziyalar berish tartibi to‘g‘risidagi nizomni bir oy muddatda ishlab chiqsin va tasdiqlasin.
4. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi Moliya vazirligi, Iqtisodiyot vazirligi va Davlat bojxona qo‘mitasi bilan birgalikda Import kontraktlarini va tender (tanlov) hujjatlarini ekspertizadan o‘tkazish, shuningdek, tender (tanlov) takliflarini baholash tartibi to‘g‘risidagi nizom loyihasini bir oy muddatda ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga belgilangan tartibda kiritsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda bir oy muddatda Eksport kontraktlarini ro‘yxatdan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizom loyihasini ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga belgilangan tartibda kiritsin.
6. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining ayrim hujjatlariga va O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlariga 3-ilovaga muvofiq o‘zgartirishlar kiritilsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi O‘zbekiston Respublikasi Tashqi savdo vazirligi, Adliya vazirligi hamda boshqa manfaatdor vazirliklar va idoralar bilan birgalikda qonun hujjatlariga ushbu Farmondan kelib chiqadigan o‘zgartirishlar va qo‘shimchalar to‘g‘risida bir oy muddatda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
8. Mazkur Farmonning bajarilishini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – «O‘zagrotexsanoatxolding» AJ boshqaruvi raisi N.S.Otajonov, O‘zbekiston Respublikasi tashqi savdo vaziri E.M.G‘aniyev, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi A.I.Axmedxodjayev zimmasiga yuklansin.

О мерах по упорядочению лицензирования экспорта и импорта специфических товаров, а также регистрации экспортных и экспертизы импортных контрактов
06/11/2017 - 16:58 12972
В соответствии с указами Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2017 года № УП–5012 «О мерах по совершенствованию системы управления в сфере внешней торговли» и от 31 марта 2017 года № УП–4996 «Об образовании Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям», постановлением Президента Республики Узбекистан от 13 апреля 2017 года № ПП–2887 «О мерах по организации деятельности Министерства внешней торговли Республики Узбекистан», а также в целях дальнейшего совершенствования механизмов регулирования экспортно-импортных операций:
1. Установить, что с 10 ноября 2017 года:
лицензирование экспорта и импорта специфических товаров, включенных в приложение № 1 к настоящему Указу, осуществляется Информационно-аналитическим департаментом по вопросам развития внешнеторговой деятельности, экспортного потенциала отраслей экономики и территорий республики Кабинета Министров Республики Узбекистан на основании актов Президента Республики Узбекистан или решений Кабинета Министров Республики Узбекистан;
экспертиза импортных контрактов, заключённых по итогам прямых переговоров и суммой, превышающей в эквиваленте 100 тысяч долларов США по одному контракту, финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан или Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан или кредитов (займов), привлеченных Республикой Узбекистан (Правительством Республики Узбекистан) или под ее гарантию (за исключением рефинансируемых коммерческими банками), а также хозяйствующих субъектов, доля государства в уставном капитале которых составляет более 50 процентов, и юридических лиц, у которых в уставном капитале более 50 процентов доли принадлежит хозяйствующим субъектам с долей государства более 50 процентов, проводится Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям;
экспертиза тендерной (конкурсной) документации или оценка тендерных (конкурсных) предложений в рамках тендерных (конкурсных) торгов суммой, превышающей в эквиваленте 100 тысяч долларов США по одному тендеру (конкурсу), финансируемых за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан или Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан или кредитов (займов), привлеченных Республикой Узбекистан (Правительством Республики Узбекистан) или под ее гарантию, а также хозяйствующих субъектов, доля государства в уставном капитале которых составляет более 50 процентов и юридических лиц, у которых в уставном капитале более 50 процентов доли принадлежит хозяйствующим субъектам с долей государства более 50 процентов, осуществляется Государственным комитетом Республики Узбекистан по инвестициям. При этом, постановка на учет импортных контрактов, заключенных по результатам тендерных (конкурсных) торгов, осуществляется без проведения их дополнительной экспертизы.
2. Возложить на Министерство внешней торговли Республики Узбекистан регистрацию контрактов (договоров), за исключением биржевых, на экспорт товаров (работ, услуг):
заключенных на основании решений Правительства Республики Узбекистан и межправительственных соглашений;
включенных в приложение № 2 к настоящему Указу.
3. Кабинету Министров Республики Узбекистан в месячный срок разработать и утвердить Положение о порядке выдачи лицензии на экспорт и импорт специфических товаров.
4. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям совместно с Министерством финансов, Министерством экономики Республики Узбекистан и Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан в месячный срок разработать и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке экспертизы импортных контрактов и тендерной (конкурсной) документации, а также оценки тендерных (конкурсных) предложений.
5. Министерству внешней торговли Республики Узбекистан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок разработать и внести в установленном порядке на утверждение в Кабинет Министров Республики Узбекистан проект Положения о порядке регистрации экспортных контрактов.
6. Внести изменения в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и решения Кабинета Министров Республики Узбекистан согласно приложению № 3.
7. Государственному комитету Республики Узбекистан по инвестициям совместно с Министерством внешней торговли, Министерством юстиции Республики Узбекистан и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего Указа.
8. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – председателя правления АО «Узагротехсаноатхолдинг» Отажонова Н.С., министра внешней торговли Республики Узбекистан Ганиева Э.М., председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Ахмедходжаева А.И.