O‘zbekiston brendini shakllantirish masalalari muhokama qilindi
Har qanday mamlakatning barqaror rivojlanishi uning xalqaro miqyosdagi nufuzi, investitsion jozibadorligi bilan chambarchas bog‘liq. Buni bir so‘z bilan “mamlakat brendining shakllanganligi” tushunchasi bilan izohlash mumkin.
Poytaxtimizda 10-oktabr kuni o‘tkazilgan konferensiya mamlakatimizning xalqaro nufuzini yanada mustahkamlash, iqtisodiy manfaatlarini xalqaro maydonda ilgari surishga qaratilgan O‘zbekiston milliy brendini shakllantirish mavzusiga bag‘ishlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi tomonidan YuNESKOning mamlakatimizdagi vakolatxonasi hamkorligida tashkil etilgan mazkur anjumanda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston yoshlar ittifoqi, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi, Xalqaro press-klub vakillari, ekspertlar, jurnalistlar qatnashdi.
Oliy Majlis Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher Kurmanov, YuNESKOning mamlakatimizdagi vakolatxonasi rahbari Badarch Dendev va boshqalar Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida O‘zbekiston milliy brendini yaratish hamda dunyoning rivojlangan davlatlari qatoridan joy olishga qaratilgan strategik vazifalar muvaffaqiyatli amalga oshirilayotganini ta’kidladi. 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini hayotga tatbiq etish doirasida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar bunda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
O‘zbekistonda davlat boshqaruvi, iqtisodiy-ijtimoiy, ma’naviy-ma’rifiy sohalarda olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar xalqaro hamjamiyatda katta qiziqish uyg‘otmoqda. Mamlakatimiz tashqi siyosatida qo‘shni davlatlar bilan munosabatlarni yanada mustahkamlash tamoyili ustuvor vazifa sifatida belgilandi. Natijada Markaziy Osiyo davlatlari bilan o‘zaro manfaatli va do‘stona hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarildi. Ayni shu jihat O‘zbekistonning ishonchli siyosiy va savdo-iqtisodiy hamkor sifatidagi xalqaro nufuzini yuksaltirishning muhim kafolatiga aylandi.
Prezidentimiz joriy yil 19- sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi nutqida yoshlarga oid global siyosatni shakllantirish va amalga oshirishga qaratilgan xalqaro huquqiy hujjatni ishlab chiqish, Bosh Assambleyaning “Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik” nomli maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish bo‘yicha bildirgan takliflari jahon jamoatchiligi tomonidan iliq kutib olindi. Davlatimiz rahbari olib borayotgan ochiq, do‘stona va pragmatik siyosat O‘zbekistonning nafaqat mintaqadagi, balki xalqaro darajadagi nufuzini yuksaltirishda asosiy omil bo‘lmoqda.
Konferensiyada bu kabi jihatlar mamlakat brendini shakllantirishning muhim shartlaridan biri – davlatning global va xalqaro jarayonlarda faol ishtirok etishi tamoyiliga to‘liq mos kelishi ta’kidlandi.
Muvaffaqiyatli brendni amalga oshirish turizmni rivojlantirish, mamlakat eksport salohiyatini oshirish, tashqi va ichki siyosatni faollashtirish, investitsiyalar jalb qilish, madaniyatni ilgari surish va xalq farovonligini ta’minlash kabi bir-biri bilan bog‘liq sohalarni rivojlantirishni taqozo etadi.
– O‘zbekiston jahon bozorida milliy brendini ilgari surish borasida katta imkoniyatlarga ega, – dedi B.Dendev. – Xususan, mamlakatingizning boy madaniy merosi, barqaror rivojlanayotgani, xalqingizning mehmondo‘stligi, tarixiylik kasb etgan shaharlarning zamonaviy infratuzilmasi va boshqa omillar mavjud. Yurtingizning so‘lim tabiati, Samarqand, Buxoro, Xiva singari tarixiy shaharlaringiz, O‘zbekiston zaminidan yetishib chiqqan buyuk allomalar, ularning bebaho merosi sayyohlarni o‘ziga jalb qiladi.
Anjumanda O‘zbekiston milliy brendini shakllantirish, bu jarayonda to‘siq bo‘layotgan omillarni aniqlash va ularni bartaraf etish bo‘yicha davlat va jamoat tashkilotlarining hamkorlikdagi harakatlar dasturini ishlab chiqish hamda amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. O‘zbekistonning xalqaro nufuzini mustahkamlash bo‘yicha chuqur o‘ylangan strategik yondashuvni olib borish zarurligi qayd etildi. Mamlakat brendini shakllantirishning ilmiy-nazariy jihatlari tahlil qilindi.
Tadbir so‘ngida milliy brendni faollashtirish borasidagi ishlarni muvofiqlashtirish bo‘yicha idoralararo ishchi guruh tashkil etish, mazkur jarayonga xalqaro ekspertlarni jalb qilish bo‘yicha takliflar bildirildi. Jurnalistlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldi.

Обсуждены вопросы формирования национального бренда Узбекистана
Стабильное развитие любой страны неразрывно связано с его авторитетом в международном масштабе, инвестиционной привлекательностью. Словом, это можно определить понятием “сформированный бренд страны”.
Состоявшаяся 10 октября в Ташкенте конференция была посвящена формированию национального бренда Узбекистана, направленного на дальнейшее укрепление международного статуса и продвижение экономических интересов нашей страны на международной арене.
В конференции, организованной Комитетом по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с представительством ЮНЕСКО в нашей стране, участвовали представители Государственного комитета по развитию туризма, Союза молодежи Узбекистана, центра “Стратегия развития”, Международного пресс-клуба, эксперты, журналисты.
Председатель Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Алишер Курманов, глава представительства ЮНЕСКО в нашей стране Бадарч Дендев и другие отметили, что под руководством Президента Шавката Мирзиёева успешно реализуются стратегические задачи, направленные на создание национального бренда Узбекистана и обретение достойного места страны среди развитых государств мира. Важное значение при этом имеют последовательные реформы, проводимые в рамках претворения в жизнь Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Огромный интерес у мирового сообщества вызывают широкомасштабные реформы, проводимые в Узбекистане в сферах государственного управления, социально-экономической, духовно-просветительской. В качестве приоритетной задачи во внешней политике страны определен принцип дальнейшего укрепления отношений с соседними странами. В результате на новый этап поднято взаимовыгодное и дружественное сотрудничество с государствами Центральной Азии. Именно данный приоритет превратился в важный гарант повышения международного статуса Узбекистана в качестве надежного политического и торгово-экономического партнера.
Мировое сообщество тепло встретило предложения, выдвинутые Президентом нашей страны в ходе выступления на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в связи с разработкой международного правового документа, направленного на формирование и реализацию глобальной молодежной политики, о принятии специальной резолюции Генеральной Ассамблеи “Просвещение и религиозная толерантность”. Проводимая главой нашего государства открытая, дружественная и прагматичная политика служит важным фактором повышения статуса Узбекистана не только на региональном, но и международном уровне.
В ходе конференции подчеркивалось, что подобные качества полностью соответствуют одному из важных условий формирования бренда страны – принципу активного участия государства в глобальных и международных процессах.
Создание успешного бренда требует взаимосвязанного развития таких направлений, как туризм, повышение экспортного потенциала страны, активизация внешней и внутренней политики, привлечение инвестиций, продвижение культуры и обеспечение благосостояния народа.
– Узбекистан располагает огромными возможностями по продвижению национального бренда на мировом рынке, – говорит Б.Дендев. – В частности, можно перечислить несколько факторов, таких, как богатое культурное наследие страны, стабильное развитие, гостеприимство народа Узбекистана, современная инфраструктура исторических городов и другие. Благодаря живописной природе, таким древним городам, как Самарканд, Бухара, Хива, великим мыслителям и ученым из Узбекистана, их бесценному наследию ваша страна притягивает к себе туристов со всего мира.
На конференции обсуждены вопросы формирования национального бренда Узбекистана, разработки и реализации совместной программы действий государственных и общественных организаций по выявлению и устранению препятствующих в этом процессе факторов. Подчеркивалась необходимость осуществления глубоко продуманного стратегического подхода к укреплению международного статуса Узбекистана. Сделан анализ научно-теоретических аспектов формирования национального бренда.
На мероприятии высказаны предложения по созданию межведомственной рабочей группы по координации работы в деле активизации национального бренда, привлечению международных экспертов к этому процессу. Журналисты получили ответы на интересовавшие их вопросы.