O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BMT Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari bilan uchrashdi
20/09/2017 - 10:47 7278
2017-yil 19-sentabr kuni BMTning Nyu-York shahridagi bosh qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissari Zayd Raad al-Husayn bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz O‘zbekiston fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish, chinakam demokratik huquqiy davlat barpo etishning qat’iy tarafdori ekanini ta’kidladi.
Shavkat Mirziyoyev 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli o‘zgarishlarni qo‘llab-quvvatlayotgani uchun Oliy komissarga minnatdorlik bildirdi.
Oliy Komissar O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarni qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor tasdiqladi hamda 2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi keng ko‘lamli yangilanishlar uchun mustahkam asos bo‘layotganini qayd etdi.
Zayd Raad al-Husayn mamlakatimiz va Inson huquqlari bo‘yicha Oliy komissar boshqarmasi (IHOKB) o‘rtasidagi amaliy va ochiq muloqotni kengaytirish va mustahkamlashga yangi sur’at baxsh etgan 2017-yil may oyida O‘zbekistonga amalga oshirgan tashrifi yakunlarini yuksak baholadi. Iyun oyida parlament Boshqarma bilan hamkorlik bo‘yicha 90 dan ortiq tadbirdan iborat harakatlar rejasini qabul qildi. IHOKBning Bishkekdagi mintaqaviy ofisi bilan faol hamkorlik rivojlanmoqda. Sentabr oyi boshida ushbu ofis rahbari O‘zbekistonda bo‘ldi. Sentabr oyi oxirida BMTning din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi A.Shahidning O‘zbekistonga tashrif bilan kelishi rejalashtirilgan.
Zayd Raad al-Husayn Shavkat Mirziyoyevga 2017-yil 10-11-noyabr kunlari Samarqandda o‘tadigan Markaziy Osiyoda xavfsizlik va barqaror taraqqiyotning dolzarb muammolari bo‘yicha xalqaro anjumanda ishtirok etishga taklif qilgani uchun minnatdorlik bildirdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека
19 сентября 2017 года в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Верховным комиссаром Организации Объединенных Наций по правам человека Зейдом Раад аль-Хусейном.
Президент Узбекистана отметил решительную приверженность нашей страны к дальнейшему развитию гражданского общества, построению подлинно демократического правового государства.
Шавкат Мирзиёев высказал признательность Верховному комиссару за поддержку осуществляемых в Узбекистане глубоких преобразований в рамках Стратегии развития Узбекистана в 2017-2021 годах.
Верховный комиссар подтвердил поддержку осуществляемых в Узбекистане реформ. Он подчеркнул, что Стратегия развития страны в 2017-2021 годах является впечатляющей основой для глубоких преобразований.
Зейд Раад аль-Хусейн высоко оценил итоги своего визита в Узбекистан в мае 2017 года, который дал новый импульс дальнейшему расширению и углублению конструктивного и открытого диалога между нашей страной и УВКПЧ. В июне парламент принял План действий по сотрудничеству с Управлением, содержащий более 90 мероприятий. Развивается активное взаимодействие с региональным офисом УВКПЧ в Бишкеке. В начале сентября Узбекистан посетил глава этого офиса. На конец сентября запланирован визит в Узбекистан спецдокладчика ООН по вопросу о свободе религии и убеждений А.Шахида.
Зейд Раад аль-Хусейн поблагодарил Шавката Мирзиёева за приглашение принять личное участие в международной конференции по актуальным проблемам безопасности и устойчивого развития в Центральной Азии, которая состоится 10-11 ноября 2017 года в Самарканде.