"Biznes ombudsman": taklif va mulohazalar
Oliy Majlis Qonunchilik palatasida "O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil to‘g‘risida"gi qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi hamda "Tadbirkor ayol" uyushmasi hamkorligida tashkil etgan yig‘ilishda qonun loyihasini jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazish va tadbirkorlarning huquqlarini himoya qilish borasida bildirilgan takliflarni umumlashtirish borasida so‘z yuritildi.
Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari qo‘mitasi raisi A.Saidov mazkur qonun loyihasi davlat va nodavlat tashkilotlar tomonidan keng muhokama qilingani, mazkur jarayonda tadbirkorlar faol qatnashayotganini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha vakil institutning tashkil etilishi xususiy mulkni himoya qilish, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish doimo e’tiborda ekanligidan dalolatdir.
Muhokamalar jarayonida deputatlar, tadbirkorlar qonun loyihasi yuzasidan takliflar, tavsiyalar bildirdi. Xususan, ishtirokchilarning "Biznes ombudsman"ning viloyatlarda vakili bo‘lishi lozimligi, vakilga shikoyat qilish muddati bilan bog‘liq va boshqa takliflari ko‘pchilikda qiziqish uyg‘otdi. Qonun loyihasida vakil tomonidan tadbirkorlik subyektlaridan kelgan shikoyat va murojaatlarni ko‘rib chiqish tartibi bilan bog‘liq qoidalar ham qizg‘in muhokama qilindi.

Закон о бизнес-омбудсмане: мнения и предложения
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялась беседа за "круглым столом", посвященная обсуждению проекта Закона "Об Уполномоченном при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства".
На мероприятии, организованном Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан совместно с ассоциацией "Тадбиркор аёл", шла речь об обобщении предложений, высказанных в ходе общественного обсуждения законопроекта.
Председатель Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан А.Саидов особо отметил, что данный проект закона широко обсуждался государственными и негосударственными организациями, предпринимателями.
Учреждение института Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства свидетельствует о том, что защите частной собственности, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства в нашей стране уделяется постоянное внимание.
В ходе обсуждения депутаты и предприниматели высказали свои предложения и рекомендации по поводу законопроекта. В частности, огромный интерес вызвали предложения об организации деятельности представителя Бизнес-омбудсмана в областях, продлении срока подачи жалоб Уполномоченному и другие. Активно обсуждены и нормы законопроекта, связанные с порядком рассмотрения Уполномоченным жалоб и обращений от субъектов предпринимательства.