Mustaqil taraqqiyotimizning qudratli namoyishi
Mustaqilligimizning 26-yillik bayramiga “Fidoying bo‘lgaymiz seni, O‘zbekiston!” bosh g‘oya ostida qizg‘in tayyorgarlik ko‘rilayotgan shu kunlarda mamlakatimiz avtomobilsozlik sanoati rivojiga bir nazar tashladik...
Bundan chorak asr muqaddam tez orada mamlakatimizda ishlab chiqarilgan zamonaviy avtomobillar yo‘llarimizni to‘ldirib yuradi, desa, birov ishonmasdi. Birinchi Prezidentimiz Islom Karimov tashabbusi bilan qisqa fursatda qurilgan avtomobil zavodi mustaqillik yillarida mamlakatimiz iqtisodiyotining yetakchi tarmoqlaridan biriga aylandi. O‘zbekiston dunyoda o‘z avtomobil sanoatiga ega sanoqli mamlakatlardan biri bo‘lish bilan birga, bu tarmoqni muttasil rivojlantirib bormoqda.
Asaka avtomobil zavodida dastlab “Damas”, “Nexia” va “Tico” rusumli avtomobillar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. 2008-yilda mazkur zavod negizida “GM Uzbekistan” qo‘shma korxonasi tashkil etildi. Bu mamlakatimiz avtomobilsozlik sanoatining yangi davrini boshlab berdi. Bugungi kunda Chevrolet brendi ostida ishlab chiqarilayotgan “Spark”, “Lasetti”, “Cobalt”, “Orlando”, “Saptiva”, “Labo”, “Malibu” kabi xalqaro standartlarga javob beradigan zamonaviy avtomobillar nafaqat yurtimizda, balki xorijda ham xaridorgir.
O‘tgan yildan e’tiboran T-250 loyihasi doirasida “Evro-5” talablariga mos “Ravon” brendi ostidagi dastlabki “Nexia-R3” avtomobillari xaridorlarga yetkazib berila boshlandi. Italiya texnologiyasi asosida metan gaziga moslashtirilgan “Lasetti” ishlab chiqarish bo‘yicha dastlabki qadam qo‘yildi.
– Korxonamizning bosh shiori – xaridorlar talab va istagidan kelib chiqqan holda, xavfsiz va qulay zamonaviy rusumdagi avtomobillar ishlab chiqarish, – deydi “GM Uzbekistan” AJ bosh direktori vazifasini bajaruvchi Rustam Rajabov. – Shu maqsadda yangi rusumdagi modellarni joriy etish ustidagi ishlar izchil davom ettirilmoqda. Vatanimiz mustaqilligining 26-yillik bayramiga xalqimizga yangi rusumdagi avtomobillarni taqdim etishni rejalashtirganmiz.
Zavodda ishlab chiqarishni diversifikatsiya qilish, eksport geografiyasini kengaytirishga ham alohida e’tibor qaratilmoqda. O‘nlab xalqaro standartlar bilan taqdirlangan “GM Uzbekistan” AJ avtomobillari dastlab Rossiya, Qozog‘iston, Belarus, Ukraina, Gruziya, Turkmaniston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon, Armaniston va Moldova kabi 10 dan ziyod mamlakatga eksport qilingan bo‘lsa, hozir ular safiga Gana, Kot-d’Ivuar, Iordaniya, Livan, Gabon, Liviya, Kabo-Verde, Iroq, Senegal, Nigeriya, Madagaskar, Afg‘oniston, Tojikiston kabi davlatlar ham qo‘shilgan. Eksport geografiyasini yanada kengaytirish borasida ishlar olib borilmoqda.
Yiliga 300 mingga yaqin avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega “GM Uzbekistan” AJda bugungi kunda 10 mingdan ziyod ishchi-xodim mehnat qilmoqda. Ularning 70 foizi yoshlardir.
– Yosh mutaxassislar malakasini oshirish doimiy e’tiborda, – deydi O‘zbekiston yoshlar ittifoqining “GM Uzbekistan” AJdagi boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi Doniyorbek Rasulov. – O‘tgan davrda 400 dan ortiq yosh mutaxassislar xorijdagi yirik avtomobilsozlik zavodlarida malaka oshirib qaytdi. Yosh xodimlarimizni moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida ularni uy bilan ta’minlash, tizim yo‘nalishidagi oliy o‘quv yurtlarida to‘lov-shartnoma asosida tahsil olayotgan iqtidorli talabalarga imtiyozli kreditlar ajratish kabi ishlar ham doimiy e’tiborda.
Milliy avtomobillarimizning ichki bozorda sotuvini yo‘lga qo‘yishda ham xaridorlarga bir qator qulayliklar yaratilmoqda.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning joriy yil 26-maydagi “Jeneral Motors O‘zbekiston” AJ ishlab chiqarayotgan mahsulotlarga narxlar shakllanishini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori asosida shu yilning 1-iyunidan boshlab “GM Uzbekistan” AJning barcha avtomobil modellarini ichki bozorda milliy valyuta – so‘mga sotish yo‘lga qo‘yildi.
Qarorda tashqi bozor va eksport qilinayotgan mahsulotlar turini yanada diversifikatsiya qilish, eksport hajmini ko‘paytirish, yangi raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirishga qaratilgan investitsiya loyihalarini amalga oshirish orqali ishlab chiqarishni kengaytirish, butlovchi qismlar ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni chuqurlashtirish, tarmoqlararo kooperatsiyani rivojlantirish hisobidan importning ulushini kamaytirish va mahsulotlar tannarxini pasaytirish ko‘zda tutilgan.
Ichki bozorda avtomobillarni sotish bo‘yicha elektron baza shakllantirilgan. U 2 bosqichda amalga oshiriladi. Dastlabki bosqichda xaridorlardan elektron arizalarni qabul qilish va elektron navbat yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, ikkinchi bosqichda yagona portal orqali shartnomalar rasmiylashtiriladi.
– Dastlab 2010-yilda yangi “Nexia” sotib olgandim, 6-yil haydadim, ishonsangiz bir joyi tiq etmadi, zo‘r mashina, – deydi tadbirkor Haqqul Rajabaliyev. – Yaqinda “Cobalt” oldim. Elektron ro‘yxatga yozilgandim, ko‘p o‘tmay o‘zlari telefon qilishdi, kerakli hujjatlarni rasmiylashtirib olib keldim.
Mamlakatimizda avtomobilsozlik rivoji yo‘lida keng ko‘lamli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Toshkent shahri, Andijon, Samarqand va Xorazm viloyatlaridagi zavodlarda ishlab chiqarilayotgan yengil va yuk avtomobillari, avtobuslar, maxsus transport vositalari turlari bugun 100 dan oshib ketdi.
Bu, o‘z navbatida, ularga butlovchi qismlar yetkazib berishni talab qiladi. Shu maqsadda tashkil etilgan qo‘shma korxonalar avtomobillarimiz uchun butlovchi qismlar yetkazib berishni yo‘lga qo‘ygan.
Andijon viloyatida avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan 30 dan ortiq korxona faoliyat yuritmoqda. Ular tomonidan ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar xalqaro talab va me’yorlarga javob berishi, yuqori sifati bilan xaridorgir bo‘lib bormoqda.
“O’zErae Climate Control” O‘zbekiston – Janubiy Koreya qo‘shma korxonasida avtomobillar uchun sovutish radiatorlari, isitish, ventilatsiyalash va havoni konditsionerlash modullari ishlab chiqarilmoqda.
– O‘tgan yili 21 milliard 705 million so‘mlikdan ortiq mahsulot ishlab chiqarildi, – deydi qo‘shma korxona bosh direktori Nodirjon Ahmedov. – Mahsulotlarimizga talab xorijda ham ortmoqda. Shu bois 2016-yilning iyul oyidan hamkorlik kelishuviga asosan Rossiyada ishlab chiqarilayotgan “UAZ Patriot” avtomobili uchun isitish radiatorlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ydik. O‘tgan qisqa davrda 15 ming 300 dona isitish radiatori tayyorlanib, Rossiyaga eksport qilindi.
Mamlakatimiz avtomobilsozlik sanoatida yangi davr boshlanmoqda. Bu Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 13-iyundagi “Xorijiy investitsiyalar ishtirokidagi “Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive” korxonasini tashkil etish to‘g‘risida”gi qarorida o‘z aksini topdi.
Ayni kunlarda “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasida “O‘zavtosanoat” aksiyadorlik kompaniyasi “Pejo Sitroyen” guruhi bilan hamkorlikda barpo etayotgan avtomobil zavodining qurilishi qizg‘in pallada.
– Yangi zavodda yo‘lovchi va yuk tashishga mo‘ljallangan «Peugeot» va «Citroen» yengil tijorat avtomobillari ishlab chiqariladi, – deydi “Pejo Sitroyen” guruhi vitse-prezidenti Kristof Berjeran. – Qo‘shma korxonaning ustav kapitali 30 million yevro. Loyihani amalga oshirishga umumiy qiymati qariyb 130 million yevrolik investitsiya jalb etilayotir. 2019-yilda korxona mahsulot ishlab chiqarishni boshlaydi va yiliga 16 ming dona zamonaviy avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega bo‘ladi. Mahsulot ichki bozordan tashqari yaqin va uzoq xorij davlatlariga ham eksport qilinadi.
Muxtasar aytganda, yurtimizning keng va ravon yo‘llariga mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan chiroyi va sifati havas qilgulik avtomobillar yarashadi.

Яркий пример нашего независимого развития
В эти дни по всей стране под девизом “Моя любовь и преданность – тебе, родной Узбекистан!” осуществляется активная подготовка к празднованию 26-летия независимости нашей Родины. История развития автомобильной промышленности в нашей стране является ярким примером колоссальных успехов, достигнутых нами за это время...
Еще четверть века назад было сложно представить, что дороги нашей страны будут заполнены современными автомобилями отечественного производства. Автомобильный завод, построенный по инициативе Первого Президента страны Ислама Каримова, положил начало автомобилестроительной отрасли, которая за годы независимости превратилась в одну из ведущих в нашей экономике. Узбекистан не только присоединился к числу немногих стран, имеющих собственную автомобильную промышленность, но и поступательно ее развивает.
На Асакинском автомобильном заводе изначально был налажен выпуск автомобилей марок “Damas”, “Nexia” и “Tico”. В 2008 году на базе завода было образовано совместное предприятие “GM Uzbekistаn”. Так наступил новый этап в развитии отечественного автомобилестроения. На сегодняшний день выпускаемые под брендом "Chevrolet" современные, отвечающие международным стандартам автомобили “Spark”, “Laсetti”, “Cobalt”, “Orlando”, “Сaptiva”, “Labo”, “Malibu” пользуются высоким спросом не только в нашей стране, но и далеко за ее пределами.
Начиная с прошлого года в рамках проекта T-250 под брендом “Ravon” в продажу поступили первые автомобили “Neхia-R3”, полностью соответствующие требованиям “Еuro-5”. Сделаны первые шаги в производстве автомобиля “Laсetti”, приспособленного с использованием итальянской технологии к езде на метане.
- Главный девиз нашего предприятия - производство современных, безопасных и комфортных автомобилей, с учетом запросов и пожеланий покупателей, - говорит исполняющий обязанности генерального директора АО “GM Uzbekistаn” Рустам Ражабов. - В этих целях продолжается последовательная работа по освоению производства новых моделей автомобилей. Планируем представить их к 26-летию независимости нашей Родины.
На заводе особое внимание также уделяется диверсификации производства, расширению географии экспорта. Если прежде автомобили АО “GM Uzbekistаn”, отмеченные десятками международных наград, экспортировались в Россию, Казахстан, Беларусь, Украину, Грузию, Туркменистан, Кыргызстан, Азербайджан, Армению, Молдову - всего в более чем 10 стран, то теперь данный список пополнили Гана, Кот-д’Ивуар, Иордания, Ливан, Габон, Ливия, Кабо-Верде, Ирак, Сенегал, Нигерия, Мадагаскар, Афганистан, Таджикистан. Ведется работа по дальнейшему расширению географии экспорта.
На сегодняшний день в АО “GM Uzbekistаn”, располагающем производственной мощностью около 300 тысяч автомобилей в год, трудится свыше 10 тысяч человек, 70 процентов из которых - молодые специалисты.
- В центре постоянного внимания находится вопрос повышения квалификации молодых специалистов, - говорит лидер первичной организации Союза молодежи Узбекистана в АО “GM Uzbekistаn” Дониёрбек Расулов. - За прошедший период свыше 400 молодых специалистов повысили квалификацию на крупных автомобилестроительных заводах за рубежом. В целях материальной и моральной поддержки наших молодых работников уделяется особое внимание обеспечению их жильем, выделению льготных кредитов для одаренных студентов, обучающихся в профильных вузах на платно-контрактной основе.
Ряд удобств для покупателей создается и в системе продажи отечественных автомобилей на внутренним рынке.
Так, в соответствии с постановлением Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О мерах по совершенствованию ценообразования на продукцию, производимую АО «Дженерал Моторс Узбекистан»» от 26 мая текущего года с 1 июня 2017 года реализация на внутреннем рынке всего модельного ряда легковых автомобилей АО «Дженерал Моторс Узбекистан» осуществляется за национальную валюту – сумы.
Постановлением также предусмотрены увеличение объемов экспорта за счет дальнейшей диверсификации рынков сбыта и номенклатуры экспортируемой продукции, расширение производства за счет реализации инвестиционных проектов, направленных на освоение новой конкурентоспособной продукции, сокращение доли импорта и снижение себестоимости продукции за счет углубления локализации производства комплектующих деталей, расширения межотраслевой кооперации.
Формируется электронная система реализации автомобилей на внутреннем рынке. Этот процесс будет осуществляться в два этапа. На первом этапе будут приниматься электронные заявки от покупателей и формироваться электронная очередь, на втором этапе будет осуществляться оформление договоров через единый портал.
- В 2010 году купил новый автомобиль “Nexia”, водил ее 6 лет. За это время не случилось ни одной серьезной поломки. Отличная машина, - говорит предприниматель Хаккул Ражабалиев. - На днях пересел на “Cobalt”. Записался в электронную очередь, и вскоре мне позвонили. Оформил все необходимые документы и забрал машину.
В нашей стране осуществляются широкомасштабные меры по дальнейшему развитию автомобилестроения. Сегодня на заводах Ташкента, Андижанской, Самаркандской и Хорезмской областей производится более 100 видов легковых и грузовых автомобилей, автобусов, специальных транспортных средств.
Развитие отрасли и увеличение количества транспортных средств требуют обеспечения бесперебойного снабжения комплектующими и запасными частями. Этим занимаются организованные в нашей стране совместные предприятия, выпускающие указанную продукцию для отечественных автомобилей.
Так, в Андижанской области действует более 30 предприятий по производству комплектующих изделий для автомобилей. Производимая ими продукция отвечает международным требованиям и нормам, благодаря своему высокому качеству пользуется доверием у покупателей.
На узбекско-южнокорейском совместном предприятии “O’zErae Climate Control” производятся радиаторы охлаждения, отопительные, вентиляционные модули и системы кондиционирования для автомобилей.
- В прошлом году мы произвели продукцию более чем на 21 миллиард 705 миллионов сумов, - говорит генеральный директор совместного предприятия Нодиржон Ахмедов. - Спрос на нашу продукцию растет и за рубежом. Поэтому в июле 2016 года наладили выпуск радиаторов отопления для производимых в России автомобилей "УАЗ Патриот". За прошедший короткий срок изготовили и отправили в Россию 15,3 тысячи штук радиаторов отопления.
Автомобилестроительная промышленность нашей страны стоит на пороге нового этапа развития. Это стало возможным благодаря постановлению Президента нашей страны Шавката Мирзиёева «О создании предприятия с иностранными инвестициями «Uzbekistan Peugeot Citroen Automotive» от 13 июня 2017 года.
В свободной экономической зоне "Джизак" сейчас активно ведется строительство этого автозавода, создаваемого акционерной компанией "Узавтосаноат" совместно с группой "Пежо Ситроен".
- Новым заводом будут выпускаться пассажирские и грузовые автомобили «Peugeot», а также легковые автомобили «Citroеn», - говорит вице-президент группы “Пежо Ситроен” Кристоф Бержеран. - Уставный капитал совместного предприятия составляет 30 миллионов евро. К проекту привлекаются инвестиции почти на 130 миллионов евро. В 2019 году предприятие начнет производство продукции и будет способно выпускать в год 16 тысяч современных автомобилей. Она будет поставляться не только на внутренний, но и на внешний рынок.
В целом скоро на широких и ровных дорогах нашей страны появятся новые красивые и качественные автомобили отечественного производства.