Aholini nima tashvishga solayapti?
Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari yilida davlat organlari faoliyatiga fuqarolar murojaatlari bilan ishlashning ilg'or mexanizmlari tatbiq etilayapti. Natijada fuqarolar huquq va manfaatlarini ta`minlashning ta`sirchan mexanizmlari paydo bo'layapti.
“Ijtimoiy fikr” jamoatchilik fikrini o'rganish markazi mutaxassislari 2017 yilning boshidan beri aholining ushbu masala yuzasidan fikrini monitoring qilib kelishadi. Markaz vakillari jami 2000 ta xonadonga tashrif buyurishdi. Ularning 702 tasida davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga murojaat qilgan fuqarolar aniqlandi.
So'rov natijalarini umumlashtirish shuni ko'rsatdiki, fuqarolarning ko'pchiligi — 89,6 foizi fikricha, davlat rahbari tomonidan asos solingan fuqarolar bilan faol va ochiq muloqot qilishning yangi tizimi, Xalq qabulxonalari instituti aholining dolzarb muammolarini hal qilishning samarali mexanizmi hisoblanadi. Bu esa jamiyatda ijtimoiy adolatni qaror toptirishga xizmat qilmoqda. Joriy yilning ikkinchi choragida ushbu tizimni qo'llab-quvvatlashini ma`lum qilgan fuqarolar soni birinchi chorakdagiga nisbatan 5,3 foiz o'sganligi e`tiborga molikdir.
So'rovda ishtirok etganlarning 35,1 foizi davlat hokimiyati yoki xo'jalik boshqaruvi organlariga murojaat qilgan. Ularning aksariyati tadbirkorlar, davlat xizmatchilari va pensionerlardir.
Samarqand, Surxondaryo va Farg'ona viloyatlari, Qoraqalpog'iston Respublikasi va Toshkent shahri aholisi o'zlarining ushbu huquqlaridan keng, Buxoro va Jizzax aholisi esa kam foydalangan. Tadqiqotning ko'rsatishicha, qishloq ahli shaharliklarga, ayollar esa erkaklarga qaraganda ko'proq davlat organlariga murojaat qiladi.
So'rov natijalariga ko'ra, fuqarolarning ko'pchiligi an`anaviy, ya`ni tashkilotlar, vazirliklar, idoralar va hokimliklar qabulxonalari orqali yozma ariza vositasida murojaat qilishni maqbul, deb biladilar. Yoshlar va o'rta yoshlilar esa internet tarmog'i orqali murojaat qilishni ma`qul ko'radi. Ularning 87,1 foizi fikricha, Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali — gov.uz jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini tezkor qabul qilish va uzatishning samarali vositasi hisoblanadi. Bunda fuqarolar vaqti behuda sarflanmaydi, idoraga shaxsan kelishiga zarurat tug'ilmaydi, chunki barcha murojaatlar onlayn rejimida masofadan turib amalga oshiriladi.
Fuqarolarning ko'pchiligi (81,2 foizi) mustaqil ravishda, ya`ni birovning yordamisiz murojaat qilgan. So'rovning har beshinchi ishtirokchisi e`tirof etishicha, ular ariza yoki shikoyat matnini tuzishda qarindoshlari, hamkasblari, tanishlari yoki yuristlardan yordam so'ragan.
Davlat tashkilotlariga yo'llangan murojaatlarning mutlaq ko'pchiligi — 91,7 foizi shaxsiy mazmundagi masalalar ekanligi diqqatga sazovor. Fuqarolarning jamoa bo'lib murojaat qilishi keng tarqalmagan. Masalaning yana bir muhim jihati, davlat organlariga, asosan, ariza va shikoyatlar tushadi, ammo takliflar u darajada ko'p emas.
Bu ko'rsatkich odamlarda fuqarolik faolligi va tashabbuskorligi yetarli darajada emasligini ko'rsatadi. Ko'pchilik davlat ularga yordam berishi kerak, deb hisoblaydi. Ammo o'zlarining amaliy ishlari uncha ko'zga tashlanmaydi.
Tadqiqotda qatnashganlarning yarmidan ko'pi turli darajadagi hokimliklarga, 31,2 foizi esa mahalla fuqarolar yig'inlariga murojaat qilgan. Fuqarolar o'z huquq va manfaatlarini ta`minlash, himoya qilish yoki qayta tiklashni so'rab sud idoralariga, huquqni muhofaza qiluvchi va nazorat etuvchi organlarga, pensiya jamg'armasiga ham arz qilishadi. 2017 yilda 18 — 20 yoshdagilarning murojaatlari ko'proq ta`lim idoralariga, 21 — 30 yoshdagilarniki esa mahallalarga yo'naltirilgan. So'rov yana shuni ko'rsatdiki, respondentlarning daromadi qancha past bo'lsa, ular yordam olish uchun shuncha ko'p tashkilotlar va muassasalarga murojaat qiladilar.
Odamlarni ko'proq kommunal xizmat, elektr energiyasi, ichimlik suvi, tabiiy gaz va isitish ta`minoti masalalari tashvishlantiradi. Respondentlarning 24,1 foizi oilaviy muammolarni hal qilishda yordam so'ragan. Pensiyalar, ijtimoiy nafaqalarni vaqtida olish, bankdan ssuda va kreditlar ajratishdagi to'siqlar, sifatli tibbiy xizmatlar ko'rsatilishi bilan bog'liq masalalarda murojaat qilayotgan fuqarolar ham talaygina.
Muammoni ko'rmaganga olmasdan, fuqarolarni qabul qilish, ularning dardini eshitish, iloji bo'lsa, yordam berish juda muhim hisoblanadi. Fuqarolarning 84,6 foizi murojaat qilgan tashkilot rahbari yoki boshqa mansabdor shaxs ularni qabul qilganligi va masalani “nazoratga olgan”ligidan mamnunligini bildirgan. “Arizangizdan voz kechish yoki qaytarib olish maqsadida Sizga biror kishi ruhiy tazyiq (jumladan, tahdid, qo'rqitish) o'tkazdimi?” degan savolga mutlaq ko'pchilik ishtirokchi (94,4 foiz) “yo'q”, deb javob bergani diqqatga sazovor. Shunday bo'lsa-da, murojaat qiluvchilarga befarq qarash holatlari hali ham uchrab turganini aytish zarur. So'rovda aniqlanishicha, har oltinchi respondent “ariza yoki shikoyat bilan murojaat qilgan tashkilot yoxud idora mansabdor shaxsi tomonidan qabul qilinmaganligini” ta`kidlagan.
Tashkilot, vazirlik yoki idoraga murojaat qilgan fuqarolarning 57,8 foizi o'z arizasiga qonunchilikda belgilangan o'n besh kunlik muddat ichida javob olgan. 8,9 foizi esa javobni bir oylik muddat ichida olganliklarini bildirgan. Chunki shikoyat yoki arizani ko'rib chiqish uchun qo'shimcha tekshirish o'tkazish zarurati mavjud bo'lgan hollarda, istisno tariqasida, qonunchilikda bunga yo'l qo'yiladi. Ikkinchi chorakda murojaatiga o'z vaqtida hamda umuman javob ololmagan fuqarolar soni kamaygan. Bu davlat hokimiyati va xo'jalik boshqaruvi organlarining aholi murojaatlari bilan ishlash bo'yicha faoliyati takomillashayotganidan, ijro intizomi kuchayayotganidan dalolat beradi.
So'rovda qatnashganlarning 72,8 foizi o'z ariza yoki shikoyatlariga tegishli tashkilotlar tomonidan aniq chora ko'rilganligini ma`lum qildi. Birinchi chorakka nisbatan muammosini hal qilish yuzasidan aniq choralar ko'rilmadi, deb hisoblovchi respondentlar soni qisqardi (27,2 foiz).
Tadqiqot natijalariga ko'ra, so'rovda qatnashganlarning yarmidan ko'pi (55,5 foizi) davlat muassasalariga murojaat qilish natijalaridan to'la darajada qoniqadi, 26,7 foizi qisman qoniqish hosil qilgan. Monitoringda davlat hokimiyati yoki xo'jalik boshqaruvi organlaridan olingan javobdan qoniqmaganligini bildirgan fuqarolar 3,5 foiz kamayganligi aniqlandi.
Tadqiqotda qatnashgan fuqarolarning 68,7 foizi fikricha, davlat hokimiyati yoki xo'jalik boshqaruvi organlariga murojaatlari tufayli ular dolzarb muammolarini ijobiy hal qilishga erishgan.

Узбекистанцы — за открытый диалог
В Год диалога с народом и интересов человека в деятельность госорганов внедряется новый формат работы, при котором рассмотрение обращений граждан оценивается как первичный механизм обеспечения их прав и интересов. Сегодня вместе с усилением обратной связи наблюдается сближение интересов государства и общества, рост доверия к госструктурам.
Специалисты Центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр» с начала 2017 года вели мониторинг работы c обращениями, изучали общественное мнение в этом вопросе. Всего интервьюеры Центра «Ижтимоий фикр» посетили 2 000 домохозяйств, из них в 702 были выявлены граждане, которые обращались в органы государственной власти и органы хозяйственного управления для защиты своих прав и интересов.
Обобщение полученных данных позволило определить, что 89,6 процента респондентов считают инициированную главой государства новую систему ведения активного и открытого диалога с населением, народные приемные Президента на местах эффективным механизмом решения актуальных проблем. Они способствуют обеспечению социальной справедливости в обществе. Причем уже во втором квартале на 5,3 процента выросло число высказавшихся в поддержку такой системы.
35,1 процента опрошенных за прошедший период обращались в госорганы для решения своих проблем. В большинстве своем это предприниматели, госслужащие, пенсионеры. Наиболее активно использовали право на обращение жители Самаркандской, Сурхандарьинской и Ферганской областей, Каракалпакстана и Ташкента, реже — Бухарской и Джизакской областей. Причем исследование показало, что сельчане обращаются в госорганы чаще горожан, а женщины — чаще мужчин.
Соцопрос позволил исследователям выявить закономерность, при которой самостоятельное решение об обращении в ту или иную инстанцию напрямую зависело от уровня образованности человека. Определенной категории респондентов был необходим совет: к кому обратиться, помощь в составлении заявления и его направлении адресату.
Устно, письменно, виртуально
Согласно полученным результатам, большинство узбекистанцев предпочитает традиционный способ обращения посредством письменного заявления, через приемные организаций, министерств, ведомств, хокимиятов. Молодежь и представители средней возрастной категории выбирают современные способы — через интернет. Из них 87,1 процента считают, что Единый портал интерактивных государственных услуг gov.uz оперативно принимает и передает обращения физических и юридических лиц. Представители старшего поколения наиболее быстрым, удобным, простым, эффективным и приемлемым для них способом считают обращение по телефону.
Для большинства опрошенных (81,2 процента) не представляло сложности составить и передать заявление или жалобу по назначению. В то же время каждый пятый воспользовался при этом помощью родственников, коллег, знакомых или юристов.
Примечательно, что 91,7 процента обращений в госорганы касается личных вопросов. Коллективные обращения, затрагивающие потребности различных общественных групп, достаточно редки. Кроме того, в госорганы поступают в основном заявления и жалобы, а вот предложений от граждан поступает совсем немного.
Это показатель недостаточной гражданской активности и инициативности людей. Большинство уверено, что госорганы должны им помочь, но сами при этом не хотят ничего предпринимать.
Какие проблемы?
Более половины участников исследования обращались со своими вопросами в хокимияты разных уровней, треть — в сходы граждан махаллей. За защитой, восстановлением или обеспечением прав и интересов люди идут в судебные, правоохранительные и контролирующие органы, в пенсионный фонд, отдел социального обеспечения. Молодежь в возрасте от 18 до 20 лет в 2017 году чаще всего обращалась в образовательные ведомства, от 21 до 30 лет — в махаллю. Опросом выявлено также: чем ниже уровень доходов респондентов, тем в большее количество организаций и учреждений они обращались за поддержкой.
Людей волнуют вопросы работы коммунальных служб, подачи электроэнергии, питьевой воды, газа и отопления. 24,1 процента респондентов просили помочь с внутрисемейными проблемами. Кто-то жаловался на несвоевременную выплату пенсии, социальных пособий, кто-то — на препятствия в получении ссуды и кредитов в банке, а кто — и на качество медицинских услуг.
Главное — результат
Но все же главное в этом процессе — то, что вас приняли, выслушали, посодействовали, а не попытались замять дело. Большинство респондентов (84,6 процента) были довольны тем, что руководитель организации либо должностное лицо лично побеседовал с ними и заверил, что взял их вопрос на контроль. 94,4 процента опрошенных ответили, что никто не принуждал их отказаться от жалобы, не оказывал психологического давления. Однако еще встречаются случаи игнорирования посетителей. Так, каждый шестой респондент ответил, что ему было отказано в личном приеме — то времени нет, то на месте нет.
57,8 процента обратившихся в организацию, министерство или ведомство своевременно, в законные сроки — 15 дней — получили ответ. 8,9 процента респондентов отметили, что ответ на их обращение пришел в течение одного месяца, что допускается законодательством, если при рассмотрении жалобы или заявления необходима дополнительная проверка. Во втором квартале существенно снизилось количество несвоевременных ответов, что свидетельствует об укреплении дисциплины и порядка в работе должностных лиц по рассмотрению обращений.
72,8 процента участников исследования указали, что в ответ на обращение были предприняты конкретные действия по решению их проблемы. По сравнению с первым кварталом года снизилось число тех, кто говорил об отсутствии всякой реакции на обращение (27,2 процента).
В соответствии с полученными данными, более половины участников — 55,5 процента в полной мере удовлетворены результатами обращения в государственные учреждения, 26,7 процента удовлетворены частично. Мониторинг выявил снижение на 3,5 процента числа граждан, выразивших неудовлетворенность ответом органов государственной власти или управления.
68,7 процента опрошенных отмечают, что им удалось решить свои проблемы только благодаря содействию госорганов. Увеличилось число респондентов, указавших, что полученный ответ способствовал положительному решению вопроса.
Мониторинг показал, что узбекистанцы сегодня позитивно оценивают деятельность госорганов по рассмотрению обращений. На данную оценку повлияли прежде всего качество приема граждан, оперативность, объективность и полнота ответа, компетентность и профессионализм должностных лиц, законность, информирование обо всех этапах рассмотрения обращения.
Опрос общественного мнения подтвердил факт поддержки гражданами мер, предпринимаемых в рамках Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017—2021 годах в Год диалога с народом и интересов человека, направленных на оптимизацию взаимодействия органов государственной власти и органов хозяйственного управления с гражданами по решению важных социально-экономических вопросов и актуальных проблем населения.