Osiyo taraqqiyot banki va «InFin Bank» o‘rtasida bitim imzolandi
Toshkentda Osiyo taraqqiyot banki (OTB) hamda «Invest Finance Bank» («InFin Bank») o‘rtasida savdo-sotiq yo‘nalishida hamkorlik qilish bo‘yicha bitimni imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlari va infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha ustuvor dastur va loyihalarni amalga oshirish borasida O‘zbekiston va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli sheriklik izchil rivojlanib bormoqda. Bugungi kunda hamkorlikdagi qariyb 60 loyihani moliyalashtirish uchun bankning 6 milliard dollardan ko‘proq mablag‘i jalb qilingan.
Shu yil mart oyida Osiyo taraqqiyot banki prezidenti Takexiko Nakao rahbarligidagi OTB delegatsiyasining mamlakatimizga qilgan tashrifi chog‘ida suv ta’minoti, yo‘l qurilishi, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash hamda meva-sabzavotchilik sohalarini rivojlantirish bo‘yicha bankning 573 million dollarlik mablag‘ini jalb qilish bo‘yicha to‘rtta bitim imzolangan.
Osiyo taraqqiyot banki savdoni moliyalashtirish dasturi orqali mamlakatimizdagi tijorat banklari bilan muvaffaqiyatli hamkorlik qilib kelmoqda. Dastur doirasida O‘zbekistonda savdoni qo‘llab-quvvatlash maqsadida qariyb 1 milliard 300 million dollarlik 467 bitim moliyalashtirilgan bo‘lib, ularning 46 foizi kichik biznes subyektlari ishtirokidagi shartnomalar hisoblanadi.
Shu paytga qadar savdoni moliyalashtirish dasturini amalga oshirishda OTB mamlakatimizning «Asaka», «O‘zsanoatqurilishbank», «Hamkorbank», «Ipak yo‘li bank» singari moliya idoralari bilan hamkorlik qilib kelayotgan bo‘lsa, endilikda «InFin Bank» ham ushbu dasturda ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritdi.
– Osiyo taraqqiyot bankining savdoni moliyalashtirish dasturiga qo‘shilish bizga mamlakatimizda xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlash, xususan, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarda yanada faol ishtirok etish imkonini beradi, – deydi «InFin Bank» boshqaruvi raisi Z.Abdullayev. – Bu esa milliy iqtisodiyotning izchil taraqqiy etishi, aholi turmush farovonligi darajasining ortishiga xizmat qiladi.

Между Азиатским банком развития и «InFin Bank» подписано соглашение
В Ташкенте состоялась церемония подписания соглашения о сотрудничестве между Азиатским банком развития (АБР) и «Invest Finance Bank» («InFin Bank») в направлении торговли.
Между Узбекистаном и Азиатским банком развития последовательно развивается взаимовыгодное сотрудничество в целях реализации приоритетных программ и проектов по модернизации отраслей экономики и инфраструктуры страны. На сегодняшний день для финансирования почти 60 совместных проектов привлечено более 6 миллиардов долларов АБР.
В ходе визита в нашу страну делегации Азиатского банка развития, возглавляемой президентом АБР Такехико Накао, в марте нынешнего года подписаны четыре соглашения по привлечению 573 миллионов долларов из средств банка на проекты по водоснабжению, дорожному строительству, поддержке малого бизнеса и частного предпринимательства, развитию плодоовощеводства.
На основе программы финансирования торговли Азиатский банк развития успешно сотрудничает с коммерческими банками нашей страны. В ее рамках в целях поддержки торговли в Узбекистане профинансировано 467 соглашений почти на 1 миллиард 300 миллионов долларов, 46 из них - договоры с участием субъектов малого бизнеса.
По сей день в реализации финансирования программы АБР сотрудничает с финансовыми учреждениями нашей страны, такими как банки «Асака" и «Ипак йули", «Узсаноаткурилишбанк», «Хамкорбанк». Отныне возможности участия в данной программе удостоился также «InFin Bank».
– Интеграция в программу финансирования торговли Азиатского банка развития даст нам возможность поддержки частного сектора в стране, в частности активного участия в широкомасштабных реформах по развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, – говорит председатель правления «InFin Bank» З.Абдуллаев. – Это будет способствовать последовательному развитию национальной экономики, повышению уровня благосостояния населения.
Программа финансирования торговли АБР дает более 200 партнерским банкам Азиатского континента гарантии и кредиты для поддержки торговли. В результате системных мероприятий, предпринимаемых по обеспечению эффективности программы, укрепляются торговые связи в регионе, в частности все более возрастает значение данного финансового механизма в развитии экспортно-импортных операций. С 2009 года в рамках программы на Азиатском континенте свыше 9 тысячам 200 предприятиям оказана финансовая помощь почти на 26 миллиардов долларов.