Taraqqiyotimizning muhim omili
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik mamlakatimiz taraqqiyoti va xalqimiz farovonligining mustahkam tayanchidir. Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan tub iqtisodiy islohotlar samarasida mazkur tarmoq nafaqat yalpi ichki mahsulotni shakllantirishda asosiy bo‘g‘in, balki aholi bandligi va daromadlari manbaining muhim omiliga aylandi. Tadbirkorlar ishlab chiqarayotgan mahsulotlar bozorlarimiz to‘kinligini ta’minlash bilan birga, mamlakatimiz eksport salohiyatini yuksaltirishga xizmat qilmoqda.
Sirdaryo viloyatida 7 mingdan ziyod kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyekti faoliyat yuritmoqda. Zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlangan xususiy tadbirkorlik subyektlari tomonidan ishlab chiqarilayotgan raqobatbardosh mahsulotlar tashqi bozorda ham xaridorgir.
"Bek" ishlab chiqarish birlashmasiga qarashli korxona va tashkilotlarda tayyorlanayotgan mahsulotlar yuqori sifati bilan aholiga manzur bo‘lmoqda. Ushbu yirik ishlab chiqarish birlashmasi tarkibida “Gul-ren-teks”, “Tekstil market”, “Davron Shavkat Savdo” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari, “Guliston medtexnika”, “Sarbonteks”, “Orzu tekstil SV”, “Sirdarыnskiy bereg” qo‘shma korxonalari, paxtachilik, g‘allachilik, chorvachilik, bog‘dorchilik, uzumchilik, parrandachilik va yilqichilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jaliklari mavjud. Birlashma tasarrufidagi korxona va fermer xo‘jaliklarida 3 mingga yaqin yoshlar mehnat qilayotir.
Birlashmaning ishlab chiqarish salohiyati va mahsulot eksport qilish hajmi yildan-yilga ortmoqda. 2016-yilda tayyor trikotaj va tikuvchilik yo‘nalishida 104 milliard so‘mlikdan ortiq mahsulot ishlab chiqarildi. Shu sohaning o‘zidan olingan daromad 3 milliard 596 million so‘mni tashkil etdi. Birlashma tasarrufidagi korxonalar tomonidan paxta, pomidor, bodring, karam, mosh, loviya, kungaboqar kabi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari, sut va tuxum yetishtirish bo‘yicha ham yuqori samaradorlikka erishilmoqda. Mahsulotlarning asosiy qismi eksport qilinayotir.
Ayni paytda ip-kalava ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Brend teks trayd” mas’uliyati cheklangan jamiyati tashkil etish, “Guliston medtexnika” hamda “Sarbonteks” qo‘shma korxonalarida tibbiy buyumlar ishlab chiqarishni kengaytirish loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha ishlar boshlab yuborilgan.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joylarda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarning borishi, amalga oshirilayotgan bunyodkorlik va obodonlashtirish ishlari, yirik loyihalar bilan tanishish, xalq bilan muloqot qilish maqsadida 2017-yil 17-may kuni Sirdaryo viloyatiga tashrifi davomida hududni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish bo‘yicha belgilangan rejalar ijrosi, shahar va tumanlarda amalga oshirilayotgan bunyodkorlik ishlari bilan qiziqdi.
– Davlatimiz rahbari viloyatda tadbirkorlikni rivojlantirish, ishlab chiqarishni yanada takomillashtirish va eksport hajmini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi, – deydi "Bek" ishlab chiqarish birlashmasi rahbari, xalq deputatlari Sirdaryo viloyati Kengashi deputati Ulug‘bek Sotiboldiyev. – Navoiy va Buxoro viloyatlarida tashkil etilgan zamonaviy paxtachilik-tekstil klasterini Sirdaryo viloyatida ham yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi. Shundan kelib chiqib, qiymati 200 million dollarga teng zamonaviy paxtachilik-tekstil “Mirzaobod universal treyd” klaster xususiy korxonasi loyihasi 2017-2021-yillarda amalga oshiriladigan bo‘ldi. Bu 10 mingga yaqin ish o‘rni yaratish imkonini beradi. Ishga shu yo‘nalishga ixtisoslashgan kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari jalb etiladi. Prezidentimiz rahnamoligida tadbirkorlarga ko‘rsatilayotgan alohida e’tibor va bildirilgan yuksak ishonch bizni el-yurt ravnaqi yo‘lida yanada kuch-g‘ayrat bilan mehnat qilishga undaydi.

Важный фактор развития
Малый бизнес и частное предпринимательство являются прочной опорой развития нашей страны и повышения благополучия народа. В результате осуществляемых под руководством главы нашего государства коренных реформ данный сектор экономики вносит не только существенный вклад в формирование валового внутреннего продукта, но и является важным фактором обеспечения занятости населения и источником его постоянного дохода.
В Сырдарьинской области ведут деятельность свыше 7 тысяч субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства. Производимая ими конкурентоспособная продукция пользуется высоким спросом как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
Продукция, изготавливаемая в структурах производственного объединения "Бек", благодаря высокому качеству приходится по душе покупателям. В данное крупное производственное объединение входят ООО “Gul-ren-teks”, “Tekstil market”, “Даврон Шавкат Савдо”, СП “Гулистон медтехника”, “Сарбонтекс”, “Орзу текстиль СВ”, “Сырдарьинский берег”, фермерские хозяйства, специализирующиеся на хлопководстве, зерноводстве, животноводстве, садоводстве, виноградарстве, птицеводстве и коневодстве. На действующих в системе объединения предприятиях и в фермерских хозяйствах трудится около 3 тысяч юношей и девушек.
С каждым годом в объединении увеличиваются объемы производства и экспорта. Так, в 2016 году было произведено готовой трикотажной и швейной продукции более чем на 104 миллиарда сумов. Доход только в этой отрасли составил 3 миллиарда 596 миллионов сумов. Предприятия объединения достигают высоких результатов и в выращивании таких сельхозпродуктов, как хлопок, помидоры, огурцы, капуста, маш, фасоль, подсолнух, производстве молока и яиц. Основная часть продукции идет на экспорт.
В настоящее время ведется работа по реализации проектов, направленных на организацию общества с ограниченной ответственностью “Бренд текс трайд” по производству пряжи, расширение производства изделий медицинского назначения на совместных предприятиях “Гулистон медтехника” и “Сарбонтекс”.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в целях ознакомления с ходом социально-экономических реформ, осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, крупными проектами на местах, для диалога с народом 17 мая текущего года посетил Сырдарьинскую область.
– Глава нашего государства дал указания по дальнейшему развитию предпринимательства, совершенствованию производства и наращиванию объемов экспорта в области, – говорит руководитель производственного объединения "Бек", депутат Сырдарьинского областного Кенгаша народных депутатов Улугбек Сотиболдиев. – Отметил необходимость создания в Сырдарьинской области современного хлопково-текстильного кластера. Исходя из этого принято решение о реализации в 2017-2021 годах такого проекта ЧП “Мирзаобод универсал трейд” стоимостью 200 миллионов долларов. Это позволит организовать около 10 тысяч рабочих мест, которые займут выпускники специализирующихся в этой сфере профессиональных колледжей. Оказываемые Президентом нашей страны особое внимание и высокое доверие предпринимателям призывают нас трудиться еще активнее во имя процветания страны и повышения благосостояния народа.