Mo‘ynoqqa toza ichimlik suvi bordi
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev joriy yil 20-21-yanvar kunlari Qoraqalpog‘iston Respublikasiga tashrifi chog‘ida Mo‘ynoq tumani aholisini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash muammosini hal qilishga qaratilgan Qo‘ng‘irot – Mo‘ynoq ichimlik suvi tarmog‘i qurilishi loyihasining boshlanishiga tamal toshi qo‘ygan edi.
Oradan rosa 5 oy o‘tib, 101 kilometr uzunlikda quvur yotqizilib, tuman aholisi uchun toza ichimlik suvi yetkazib berildi. Inshootning foydalanishga topshirilishi munosabati bilan o‘tkazilgan tadbirda Prezidentimiz rahnamoligida aholi, ayniqsa, chekka hududlarda istiqomat qilayotgan yurtdoshlarimizning turmush farovonligini yuksaltirish, yashash sharoitlarini yanada yaxshilashga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan boshlangan mazkur bunyodkorlik ishlariga 26,6 milliard so‘m mablag‘ sarflandi. Qurilish-montaj ishlari bosh pudratchi – “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyatiga qarashli “SPMS” maxsus ko‘chma mexanizatsiyalashgan stansiya quruvchilari tomonidan amalga oshirildi.
Vatanimiz mustaqilligining 26-yillik bayramiga munosib sovg‘a bo‘lgan ushbu inshootning ishga tushirilishi natijasida bir sutkada 7 ming kub metr suv uzatish va 25 mingdan ziyod aholini toza ichimlik suvi bilan ta’minlash imkoniyati yaratildi.
– Toza ichimlik suvi hudud aholisining ko‘p yillik orzusi edi, – deydi “Nuroniy” jamg‘armasi Mo‘ynoq tumani bo‘limi boshlig‘i Jangaboy Jusipov. – Shu paytgacha aholi Amudaryo yoki yer osti suvidan foydalanib kelar edi. Xalqimiz turmush sharoitini yanada yaxshilash borasidagi bunday ulkan bunyodkorlik ishlari mustaqilligimiz sharofati va Prezidentimiz rahnamoligida inson manfaatlarini ta’minlashga qaratilayotgan oqilona siyosat samarasidir.
Davlatimiz rahbarining joriy yil 18-yanvardagi “2017-2021-yillarda Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish Davlat dasturi to‘g‘risida”gi qarori asosida nafaqat tuman markazi, balki chekka ovullardagi aholini ham sifatli ichimlik suvi bilan ta’minlash ko‘zda tutilgan. Xususan, “Nukus, Beruniy, Mo‘ynoq, Qo‘ng‘irot va Qorao‘zak tumanlarining suv ta’minoti tizimini rivojlantirish va modernizatsiyalash” loyihasi doirasida buyurtmachi O‘zbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi va Osiyo taraqqiyot bankining moliyaviy ko‘magida Mo‘ynoq tumanidagi 6 aholi punktida yashovchi aholi toza ichimlik suvi bilan ta’minlanadi. “Mo‘ynoq-Uchsoy” suv tarmog‘i yana 1,51 kilometr uzaytirilib, olis ovul aholisiga sifatli ichimlik suvi yetib boradi.
Prezidentimizning joriy yil 28-fevraldagi “Qoraqalpog‘iston Respublikasi Mo‘ynoq tumanini 2017-2018-yillarda iqtisodiy rivojlantirish va bandlikni ta’minlashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qaroriga ko‘ra, tumanda 72 loyiha amalga oshirilishi nazarda tutilgan bo‘lib, bugungi kunda 36 loyiha ijrosi doirasida 200 dan ziyod yangi ish o‘rni yaratildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari O.Ramatov, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi M.Erniyazov so‘zga chiqdi.

В Муйнак поступила чистая питьевая вода
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе состоявшейся 20-21 января текущего года поездки в Республику Каракалпакстан дал старт прокладке водопроводной сети Кунград-Муйнак, призванной решить проблему питьевого водоснабжения жителей Муйнакского района.
Спустя пять месяцев строительство водопровода протяженностью 101 километр было завершено, жителям района начала подаваться чистая питьевая вода. На мероприятии, организованном в связи со сдачей сооружения в эксплуатацию, отмечалось, что под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание повышению уровня и качества жизни населения, особенно жителей отдаленных районов.
На реализацию проекта, инициированного главой нашего государства, было направлено 26,6 миллиарда сумов. Строительно-монтажные работы выполнены генеральным подрядчиком – специальной передвижной механизированной станцией "СПМС" при акционерном обществе "Узбекистон темир йуллари".
В результате введения в строй данного сооружения, ставшего достойным подарком к 26-й годовщине независимости нашей Родины, появилась возможность ежесуточно поставлять 7 тысяч кубометров чистой питьевой воды и обеспечивать ею более 25 тысяч человек.
– Население района многие годы мечтало о питьевом водоснабжении, – говорит начальник Муйнакского районного отдела фонда "Нуроний" Жангабой Жусипов. – До этого жители брали воду из Амударьи или артезианских колодцев. Подобная созидательная работа, нацеленная на дальнейшее улучшение условий жизни нашего народа, является результатом нашей независимости и мудрой политики нашего Президента, ориентированной на интересы народа.
Постановление главы нашего государства "О Государственной программе по развитию региона Приаралья на 2017-2021 годы" от 18 января текущего года предусматривает обеспечение качественной питьевой водой жителей не только центра, но и самых отдаленных аулов района. В частности, в рамках проекта "Развитие и модернизация системы водоснабжения Нукусского, Берунийского, Муйнакского, Кунградского и Караузякского районов" заказчиком – Министерством жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан при финансовом содействии Азиатского банка развития питьевой водой будут обеспечены жители 6 населенных пунктов Муйнакского района. Водопровод Муйнак-Учсой будет продлен на 1,51 километра, чистая питьевая вода дойдет до самых отдаленных аулов.
В соответствии с постановлением Президента нашей страны "О дополнительных мерах по экономическому развитию и обеспечению занятости населения Муйнакского района Республики Каракалпакстан в 2017-2018 годы" от 28 февраля текущего года в районе намечено реализовать 72 проекта, в рамках которых к настоящему времени уже создано более 200 новых рабочих мест.
На мероприятии выступили первый заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан О.Раматов, Председатель Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан М.Ерниязов.