O‘zbekistonlik ishbilarmonlar Shveytsariyada
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi, “O‘zfarmsanoat” aksiyadorlik konserni, Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi, shuningdek, mamlakatimiz to‘qimachilik va farmatsevtika sohasida faoliyat yuritayotgan o‘nga yaqin kompaniya vakillari ishtirok etdi.
Forumda shveytsariyalik biznesmenlarga O‘zbekistonda kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining eksport salohiyati, Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi ko‘rsatayotgan xizmatlar, ikki tomonlama hamkorlik yo‘lida erishilgan natijalar va ustuvor yo‘nalishlar, o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning xorijiy xaridorlar uchun tijorat takliflari to‘g‘risida ma’lumotlar taqdim etildi.
Biznes-forum doirasida erishilgan kelishuvga muvofiq, Shveytsariya va Yevropa Ittifoqi davlatlaridagi import qiluvchi korxonalar, yirik savdo tarmoqlari va riteyl-kompaniyalar, tadbirkorlar uyushmalari, birlashmalari va boshqa hamkor tashkilotlar bilan hamkorlik o‘rnatish, uni yanada faollashtirish, xususan, ushbu mamlakatlar bozorida O‘zbekiston kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari mahsulotlarini eksportga yetkazib berishni yo‘lga qo‘yish, yurtimiz tadbirkorlarining yirik ko‘rgazma va yarmarkalarda ishtirok etishi, qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, zarur litsenziya va sertifikatlar olish ishlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Jamg‘armaning Shveytsariya va Yevropa Ittifoqi davlatlaridagi vakolatxonalari tizimli asosda bozor kon’yunkturasini o‘rganadi, marketing tadqiqotlar o‘tkazib, mazkur davlatlarga O‘zbekiston mahsulotlarini eksport qilish bo‘yicha qonunchilik sohasiga oid axborot bilan almashadi.
Ikki tomonlama muzokaralar chog‘ida tomonlar tegishli sohalarda hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalasini muhokama qildi. Shveytsariya kompaniyalari vakillari O‘zbekiston kompaniyalarining tijorat takliflari, hamkorlikda amalga oshiriladigan istiqbolli loyihalar bilan tanishdi.
O‘zbekiston delegatsiyasi Shveytsariyaning alohida saqlashni talab etadigan farmatsevtika preparatlari va substansiyalarini tashishda qo‘llaniladigan maxsus farmatsevtika konteynerlarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “SkyCell AG” kompaniyasida bo‘ldi. “Uzgermed Pharm” qo‘shma korxonasi va “SkyCell AG” kompaniyasi o‘rtasida o‘zbekistonlik ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini xorij bozoriga yetkazib berish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Ayni paytda Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi mamlakatimizning Germaniya Federativ Respublikasidagi elchixonasi bilan hamkorlikda konservalangan palovni Germaniya va Shveytsariya bozorlariga eksport qilishni tashkil etish masalasini ko‘rib chiqmoqda. Xorijiy mamlakatlar bilan ushbu mahsulot turini import qilish uchun Yevropa Ittifoqi qonunchiligiga muvofiq talab etiladigan sertifikatni olish borasida muzokaralar olib borilmoqda.

Бизнесмены Узбекистана в Швейцарии
В мероприятии приняли участие представители Торгово-промышленной палаты, АК «Узфармсаноат» и Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, а также около десяти компаний нашей страны, занятых в текстильной и фармацевтической отраслях.
В ходе форума швейцарским бизнесменам была представлена информация об экспортном потенциале субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, услугах, оказываемых Фондом, и достигнутых результатах, приоритетных направлениях для двустороннего сотрудничества, коммерческих предложениях производителей Узбекистана для зарубежных покупателей.
В рамках бизнес-форума достигнуто соглашение, согласно которому будет организована работа по установлению и дальнейшей активизации сотрудничества с предприятиями-импортерами, крупными торговыми сетями и ритейл-компаниями, ассоциациями и объединениями предпринимателей и другими партнерскими организациями в Швейцарии и странах Европейского Союза с целью налаживания экспорта продукции субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства на рынки данных стран, участия предпринимателей Узбекистана в крупных выставках и ярмарках, проведения совместных мероприятий, получения необходимых лицензий и сертификатов.
Представительством Фонда в Швейцарии и странах Европейского Союза на системной основе также будет осуществляться изучение конъюнктуры рынка, проведение маркетинговых исследований, обмен информацией в сфере законодательства по осуществлению экспорта продукции из Узбекистана в страны Европы.
Во время двусторонних деловых переговоров стороны обсудили вопросы налаживания сотрудничества в соответствующих областях. Представители швейцарских компаний были ознакомлены с коммерческими предложениями узбекских фирм, перспективными проектами для совместной реализации.
Делегация Узбекистана посетила компанию «SkyCell AG» (Швейцария), специализирующуюся на разработке и производстве специальных фармацевтических контейнеров, применяемых при транспортировке фармацевтических препаратов и субстанций, требующих особых условий хранения. Между СП «Uzgermed Pharm» и компанией «SkyCell AG» достигнута договоренность об установлении сотрудничества при осуществлении экспорта продукции производителей Узбекистана на зарубежные рынки.
В настоящее время Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства совместно с Посольством Республики Узбекистан в ФРГ прорабатывается вопрос организации экспорта консервированного плова на рынки Германии и Швейцарии. С иностранной стороной ведутся переговоры о получении соответствующего сертификата, требуемого в соответствии с законодательством ЕС при импорте этого вида продукции.