O‘zbekiston – Fransiya biznes-forumi
Toshkent shahridagi Xalqaro hamkorlik markazida 1-iyun kuni O‘zbekiston – Fransiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning sarmoya, savdo, iqtisodiyot, bank-moliya, energetika, axborot texnologiyalari, qishloq va suv xo‘jaligi, geologiya, ekologiya, atrof-muhit muhofazasi, transport va kommunikatsiyalar, logistika, aviasozlik, qurilish kabi sohalar uchun mas’ul vazirlik va idoralari, firma va kompaniyalari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi raisi Azim Ahmadxo‘jayev, Fransiyaning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Violen de Vilmor va boshqalar O‘zbekiston bilan Fransiya o‘rtasidagi hamkorlik ko‘plab sohalarda izchil rivojlanib borayotganini alohida ta’kidladi. “MEDEF International” Fransiya korxonalari harakati delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi doirasida tashkil etilgan ushbu anjuman ko‘p tomonlama aloqalarni faollashtirishga, mamlakatimiz iqtisodiyotining turli tarmoqlariga kiritilayotgan sarmoya hajmini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Fransiya – O‘zbekistonning muhim savdo sheriklaridan biri. Mamlakatlarimiz makroiqtisodiyot, moliya, qishloq xo‘jaligi, kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni boshqarish uchun kadrlar tayyorlash yo‘nalishida samarali hamkorlik qilmoqda. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2016-yilda o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi 264,8 million AQSh dollarini tashkil qildi.
Biznes-forumda fransiyalik ishbilarmonlarga mamlakatimiz investitsiyaviy va iqtisodiy sohalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar, xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar haqida ma’lumot berildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017-yil 31-martdagi farmoni bilan Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi tashkil qilingani mamlakatimiz iqtisodiyotining barcha tarmoqlariga investitsiya kiritish hajmini yanada kengaytirishga, sarmoyaviy muhitni takomillashtirishga, xorijiy davlatlar, xalqaro moliya institutlari, yetakchi xorijiy kompaniya va bank tuzilmalari bilan investitsiya sohasidagi hamkorlikni faollashtirishga xizmat qilishi qayd etildi.
– Fransiya O‘zbekiston bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor bilan qaraydi, – dedi “MEDEF International” Fransiya korxonalari harakatining Fransiya – O‘zbekiston ishbilarmonlar kengashi raisi Kristof Fonten. – Biznes-forumda Fransiyaning energetika, aviasozlik, transport, suv xo‘jaligi, qurilish, yuqori texnologiyalar, konsalting kabi sohalarga ixtisoslashgan 22 kompaniyasi vakillari ishtirok etmoqda. Kelgusi uchrashuvlarimizda delegatsiyamiz tarkibiga turizm sohasida faoliyat yurituvchi soha mutaxassislarini ham jalb etish niyatidamiz. Zero, bu sohadagi hamkorlikning ham istiqboli katta. O‘zbekistonda o‘z faoliyatimizni yanada kengaytirish, ikki tomonlama aloqalarni faollashtirishdan manfaatdormiz.
Ikki mamlakat ishbilarmonlari biznes-forum doirasidagi davra suhbatlarida atrof-muhit, suv resurslari va munitsipal xizmatlar, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalar, transport va logistika, sanoat, energetika hamda qishloq xo‘jaligi kabi sohalarga oid hamkorlikni yanada rivojlantirish, mavjud imkoniyatlardan kengroq foydalanish masalalarini atroflicha muhokama qildi. O‘zaro manfaatli yangi loyihalarni amalga oshirish yuzasidan kelishib olindi.

Узбекско-французский бизнес-форум
В Международном бизнес-центре в Ташкенте 1 июня состоялся бизнес-форум деловых кругов Узбекистана и Франции.
В мероприятии приняли участие руководители министерств и ведомств, фирм и компаний двух стран, ответственных за такие сферы, как торговля, инвестиции, экономика, банковско-финансовая сфера, энергетика, информационные технологии, сельское и водное хозяйство, геология, экология, охрана окружающей среды, транспорт и коммуникации, логистика, авиастроение, строительство, и другие.
Председатель Государственного комитета Республики Узбекистан по инвестициям Азим Ахмадходжаев, Чрезвычайный и Полномочный Посол Французской Республики в нашей стране Виолен де Вильмор и другие особо отметили последовательное развитие сотрудничества Узбекистана и Франции по многим направлениям. Бизнес-форум, организованный в рамках визита в Узбекистан делегации Движения французских предприятий “MEDEF International”, будет способствовать активизации двусторонних связей, дальнейшему расширению объема инвестиций в различные отрасли экономики нашей страны.
Франция - один из важных торговых партнеров Узбекистана. Наши страны эффективно взаимодействуют в области подготовки кадров для макроэкономической, финансовой, сельскохозяйственной сфер, управления малым бизнесом и частным предпринимательством. По данным Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, в 2016 году объем взаимного товарооборота составил 264,8 миллиона долларов США.
В ходе форума французским бизнесменам была представлена информация об осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформах в экономике и инвестиционной сфере, созданных возможностях для иностранных инвесторов. Отмечалось, что образование Указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 31 марта 2017 года Государственного комитета по инвестициям служит дальнейшему расширению объема инвестиций в отечественную экономику, улучшению инвестиционного климата, активизации инвестиционного партнерства с иностранными государствами, международными финансовыми институтами, ведущими зарубежными компаниями и банками.
– Франция уделяет особое внимание развитию сотрудничества с Узбекистаном, - отметил председатель делового совета “Франция – Узбекистан” Движения французских предприятий “MEDEF International” Кристоф Фонтэн. – В бизнес-форуме участвовали представители 22 французских компаний, специализирующихся на энергетике, авиастроении, транспорте, водном хозяйстве, строительстве, высоких технологиях, консалтинге и других сферах. К следующей встрече предусмотрено включить в состав нашей делегации специалистов туристической индустрии, сотрудничество в которой также имеет большие перспективы. Мы заинтересованы в расширении нашей деятельности в Узбекистане, развитии двусторонних связей.
В ходе "круглых столов" в рамках бизнес-форума были подробно обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества в сферах окружающей среды, водных ресурсов, муниципальных служб, информационных технологий и коммуникаций, транспорта и логистики, промышленности, энергетики, сельского хозяйства и других. Достигнуты договоренности по реализации новых взаимовыгодных проектов.