Eksportchi korxonalar uchun yangi imkoniyatlar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2017-yil 11-13-may kunlari davlat tashrifi bilan Xitoyda bo‘ldi. Ushbu tashrif davomida erishilgan natijalar izchillik bilan amalga oshirilmoqda.
Xitoyning Shandun provinsiyasi Veyxay shahri ishbilarmon doiralari delegatsiyasining 28-30 may kunlari O‘zbekistonga tashrifi ham shu maqsadga qaratildi. O‘zbekistonlik va xitoylik sheriklar muzokaralarda to‘qimachilik, ko‘nchilik, kimyo, qurilish materiallari ishlab chiqarish sohalarida o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki huzuridagi Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi xodimlari Veyxay shahri import qiluvchilar palatasi va “ShinDaDong” kompaniyasi vakillari bilan muzokaralar o‘tkazdi. Xitoylik tadbirkorlar O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan oziq-ovqat mahsulotlarini Xitoyga import qilishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Muzokaralar yakuniga ko‘ra Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining Xitoyda vakolatxonasini ochish bo‘yicha bitim imzolandi.
Shuni ta’kidlash kerakki, “ShinDaDong” kompaniyasi Xitoy bozoridagi yirik import qiluvchilardan biri bo‘lib, import hajmiga ko‘ra ushbu mamlakatning eng yaxshi 50 kompaniyasi qatoriga kiradi. Xitoyning yirik savdo tarmoqlari va riteyl-kompaniyalari bilan oziq-ovqat mahsulotlari, kundalik iste’mol tovarlarini yetkazib berish bo‘yicha hamkorlik qiladi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hozirgi paytda Rossiya, Janubiy Koreya, Italiya, Bolgariya, Shveytsariya, Germaniya va Ispaniyada o‘z vakolatxonalariga ega. Mamlakatimiz kichik biznes subyektlari eksport geografiyasini kengaytirish maqsadida jamg‘arma yaqin kelajakda Latviya, Singapur, Portugaliya, Chexiya, Lyuksemburg, Polsha, Buyuk Britaniya, Kuvayt va boshqa davlatlarda o‘z vakolatxonalarini ochishni rejalashtirgan.
Marketing tadqiqotlari o‘tkazish, O‘zbekiston mahsulotlarini import qiluvchilarni topish, xorijiy bozorlarda mamlakatimiz savdo belgisini ommalashtirish, tadbirkorlarimizning xalqaro ko‘rgazma, yarmarka, tender savdolari va boshqa tadbirlarda ishtirok etishiga ko‘maklashish, xorijiy import qiluvchilarning O‘zbekistonga safarini uyushtirish, xalqaro sertifikatlar, litsenziyalar va boshqa ruxsat beruvchi hujjatlarni olishga ko‘maklashish, mamlakatimiz sanoat korxonalari mutaxassislarining xorijiy stajirovkalarini tashkillashtirish jamg‘armaning asosiy vazifalari hisoblanadi.
Jumladan, shu yilning mart oyida jamg‘armaning Germaniyadagi vakili tashabbusi bilan Drezdenda O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy salohiyatiga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi. Tadbirni tashkil qilishda Saksoniya Iqtisodiyot vazirligi qoshidagi Iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi, Saksoniya va Tyuringiya savdo-sanoat palatalari va "Kommersbank" ham ishtirok etdi.
Tadbirda Drezden savdo-sanoat palatasi tashqi iqtisodiyot boshqarmasi rahbari Robert Boytner, "Kommersbank"ning Toshkentdagi vakolatxonasi rahbari Bodo Tyons, Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasining Germaniyadagi vakili Natan Shimonov so‘zga chiqdi.
Anjumanda O‘zbekistonning savdo-iqtisodiy salohiyati, biznes yuritish uchun yaratilgan shart-sharoitlar, jamg‘armaning kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlari eksportini oshirish borasidagi faoliyati, O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni Germaniya bozoriga yetkazib berish imkoniyatlari haqida ma’lumotlar berildi.
Germaniya kompaniyalari jamg‘armaning biznes subyektlarni eksportdan oldin moliyalash, tadbirkorlarning xorijdagi yarmarka va ko‘rgazmalarda ishtirok etishiga ko‘maklashish, eksportbop mahsulotlarni ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan loyihalarni amalga oshirish borasidagi xizmatlariga katta qiziqish bildirdi.
Jamg‘armaning Germaniyadagi vakolatxonasi va Germaniyaning “Orchidee Europe BVBA” kompaniyasi o‘rtasida O‘zbekistondan Germaniyaga har yili 10 million dollarlik to‘qimachilik mahsulotlari yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Jamg‘armaning xorijdagi vakolatxonalari faoliyatiga o‘tgan yili Janubiy Koreyaning yirik «Lotte Mart» riteyl-kompaniyasi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi tashkil etilganini misol qilib keltirish mumkin.
Tashrif doirasida jamg‘arma tomonidan manfaatdor tashkilotlarda qator uchrashuvlar o‘tkazildi, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati, shuningdek, vino mahsulotlari ishlab chiqarish sohasidagi kompaniyalar faoliyati bilan tanishildi.
«Lotte Mart» kompaniyasi va mamlakatimiz tadbirkorlari o‘rtasida o‘rnatilgan ishbilarmonlik aloqalari o‘z samarasini bermoqda. «Bofanda» mas’uliyati cheklangan jamiyati «Lotte Mart»ga o‘z to‘qimachilik mahsulotlarini eksport qilmoqda.
Bir so‘z bilan aytganda, jamg‘armaning xorijdagi vakolatxonalari mamlakatimiz tadbirkorlik subyektlariga o‘z mahsulotlarini eksport qilishda har tomonlama madad bo‘lmoqda.

Новые возможности для предприятий-экспортеров
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11-13 мая 2017 года совершил государственный визит в Китай. Достигнутые в ходе данного визита договоренности последовательно реализуются.
В этих целях 28-30 мая был организован визит делегации деловых кругов города Вэйхай провинции Шаньдун в Узбекистан. В рамках визита состоялись двусторонние переговоры между узбекскими и китайскими партнерами, в ходе которых стороны детально обсудили вопросы двустороннего сотрудничества в текстильной, кожевенной, химической отраслях и производстве строительных материалов.
В частности, работники Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства при Национальном банке внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан провели переговоры с представителями Палаты импортеров города Вэйхай и компании “ShinDaDong”, в рамках которых китайская сторона выразила особую заинтересованность в импорте в Китай пищевой продукции, произведенной в Узбекистане.
По итогам переговоров Фондом поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства подписано Соглашение по открытию своего представительства в Китае.
Необходимо отметить, что китайская компания “ShinDaDong” является одной из крупнейших импортеров на рынке Китая и входит в число 50 лучших компаний Китая по объемам импорта. Кроме того, она имеет партнерские связи с крупнейшими торговыми сетями и ритейл-компаниями Китая по поставке продуктов питания и товаров повседневного спроса.
Фонд поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства в настоящее время имеет свои представительства в России, Южной Корее, Италии, Болгарии, Швейцарии, Германии и Испании. В целях расширения географии экспорта, осуществляемого субъектами малого и частного бизнеса нашей страны, фонд в ближайшей перспективе планирует открыть представительства в Латвии, Сингапуре, Португалии, Чехии, Люксембурге, Польше, Великобритании, Кувейте и других странах.
Основными задачами представительств фонда за рубежом являются проведение маркетинговых исследований, нахождение потенциальных импортеров узбекской продукции, продвижение узбекских брендов на рынках зарубежных стран, содействие в организации участия предпринимателей Узбекистана в выставках, ярмарках, тендерных торгах и других мероприятиях, организация визитов зарубежных импортеров в Узбекистан для проведения переговоров с местными поставщиками продукции, содействие в получении международных сертификатов, лицензий и других разрешительных документов, организация зарубежных стажировок специалистов промышленных предприятий нашей страны и другие.
Так, в марте текущего года по инициативе представителя фонда в Германии в Дрездене было организовано мероприятие, посвященное торгово-экономическому и инвестиционному потенциалу Узбекистана. Организаторами мероприятия также выступили Агентство по развитию экономики Саксонии при Министерстве экономики Саксонии, торгово-промышленные палаты Саксонии и Тюрингии и "Коммерцбанк".
На мероприятии выступили руководитель внешнеэкономического управления ТПП Дрездена Роберт Бойтнер, глава представительства "Коммерцбанка" в Ташкенте Бодо Тёнс и представитель Фонда поддержки экспорта субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства в Германии Натан Шимонов.
В ходе мероприятия была представлена развернутая информация о торгово-экономическом потенциале Узбекистана, созданных условиях для ведения бизнеса, деятельности фонда и услугах, направленных на повышение экспортного потенциала субъектов малого и частного бизнеса и всестороннюю поддержку их экспортной деятельности, а также о возможностях поставок продукции, произведенной в Узбекистане, на рынок Германии.
Немецкие компании выразили большой интерес к деятельности фонда и услугам по предэкспортному финансированию субъектов предпринимательства, финансовому и организационному содействию участию предпринимателей в выставках и ярмарках, проводимых за рубежом, в реализации проектов, направленных на производство экспортоориентированной продукции.
Между представительством фонда в Германии и немецкой компанией “Orchidee Europe BVBA” была достигнута договоренность по дистрибуции текстильной продукции Узбекистана в Германию с ежегодным объемом в 10 миллионов долларов.
Другим ярким примером результативности деятельности представительств фонда за рубежом является визит в прошлом году делегации крупнейшей в Южной Корее ритейл-компании «Lotte Mart» в Узбекистан.
В рамках визита фондом был организован ряд встреч в заинтересованных организациях и посещение компаний, занятых в сфере текстильной и пищевой промышленности, а также производстве винно-водочной продукции.
Установленные в ходе визита деловые связи между компанией «Lotte Mart» и отечественными предпринимателями дали свои плоды, уже в текущем году текстильное предприятие ООО «Bofanda» осуществляет в «Lotte Mart» поставки своей текстильной продукции. Более того, с целью организации экспортных поставок фондом предоставлено предэкспортное финансирование компании ООО «Bofanda» в виде беспроцентного финансового займа для закупки и производства готовой текстильной продукции, а также осуществления экспорта в Республику Корея.
Одним словом, представительства фонда за рубежом призваны поддерживать экспортную деятельность отечественных субъектов предпринимательства путем оказания им всяческого содействия в экспорте их продукции на зарубежные рынки.