Eksport geografiyasi kengaysa, daromad ham ortadi
Sirdaryo viloyati Sirdaryo shahridagi "Sirdaryo mega luks” mas’uliyati cheklangan jamiyati shaklidagi O‘zbekiston – Rossiya qo‘shma korxonasida mahsulot ishlab chiqarish va eksport hajmi yildan-yilga ortmoqda.
Dastlab 25 ishchi bilan faoliyat boshlagan korxonada ayni paytda 230 kishi mehnat qilmoqda. Ularning asosiy qismi kasb-hunar kollejlarini bitirgan yoshlardir.
“Sirdaryo mega luks” qo‘shma korxonasida to‘qilayotgan 2 turdagi qoplar Rossiya, Belarus, Latviya, Litva, Afg‘oniston, Turkmaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston mamlakatlariga eksport qilinmoqda.
– Prezidentimiz rahnamoligida tayyor mahsulot ishlab chiqarishga, xorijiy investitsiyalarni jalb etgan holda aholi, ayniqsa, yoshlarni ish o‘rinlari bilan ta’minlash orqali xalqimiz turmush farovonligini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda, – deydi qo‘shma korxona bosh direktori Muhiddin Normatov. – O‘tgan yilning ikkinchi yarmida 1 million 200 ming dollarlik mahsulot eksport qilgan bo‘lsak, joriy yilning birinchi choragida bu ko‘rsatkich 800 ming dollardan oshdi. Korxonamizda 2 tur, ya’ni tikiladigan va konvert klapanli turli hajmdagi qoplar to‘qilmoqda. Oyiga 8 million pogono metr mahsulot ishlab chiqariladi. Ish uch smenada tashkil etilgan bo‘lib, ishchilar maxsus kiyim-bosh, uch mahal issiq ovqat bilan ta’minlangan.
Korxonada xorijdan keltirilgan 72 dona eng zamonaviy qop to‘qish uskunasi o‘rnatilmoqda. Bu uskunalar ishga tushirilgach, yana 100 yangi ish o‘rni yaratiladi, mahsulot ishlab chiqarish hajmi ikki hissa ortadi.
– Eksport hajmini oshirish, mahsulot turini ko‘paytirish, uning sifatini Yevropa andozalariga moslash va, eng muhimi, kasb-hunar kollejlari bitiruvchilari uchun ish o‘rinlari yaratish maqsadida yangi loyihani amalga oshirish rejalashtirilgan, – deydi korxona bosh hisobchisi G‘ayrat Noriyev. – Tijorat banklaridan olinadigan kredit mablag‘i hisobidan 2018-yilda korxonaning ishlab chiqarish quvvati yana ikki hissa ortadi. Bu yana 150 ish o‘rni demakdir. O‘z navbatida, mahsulot turi ham ortib, Yevropa davlatlari uchun turli hajmdagi maxsus “bigbek” qoplari to‘qilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Jahon bozoriga sifatli, raqobatbardosh mahsulot yetkazib berish har qanday korxonaning istiqbolini ta’minlaydi. Ishlab chiqarilayotgan mahsulot sifatli bo‘lsa, uning turi va eksport geografiyasi qancha kengaysa, daromad ham, qo‘shimcha buyurtmalar miqdori ham ortib boradi. Bu yangi ish o‘rinlari yaratish imkoniyatini beradi.

Расширяется география экспорта – повышаются доходы
В процессе последовательных экономических реформ, осуществляемых под руководством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева, особое внимание уделяется расширению производства, повышению экспортного потенциала предприятий, созданию новых рабочих мест с привлечением отечественного и иностранного капитала.
С каждым годом наращивает объемы производства и экспорта и узбекско-российское совместное предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью "Sirdaryo mega luks”, действующее в городе Сырдарье Сырдарьинской области.
На предприятии, на котором изначально трудились 25 человек, сегодня работой обеспечены 230. Основная их часть – выпускники профессиональных колледжей.
СП "Sirdaryo mega luks” производит мешки двух видов, экспортирует продукцию в Россию, Беларусь, Латвию, Литву, Афганистан, Туркменистан, Казахстан и Кыргызстан.
– Под руководством Президента нашей страны уделяется особое внимание производству готовой продукции, привлечению иностранных инвестиций, трудоустройству населения, особенно молодежи, что, безусловно, имеет важное значение для повышения уровня жизни нашего народа, – говорит генеральный директор СП Мухиддин Норматов. – Если во второй половине прошлого года мы экспортировали продукцию на 1,2 миллиона долларов, то в первом квартале текущего года этот показатель уже превысил 800 тысяч долларов. Ежемесячно производится 8 миллионов погонных метров продукции. Работа налажена в три смены, работники обеспечены спецодеждой, трехразовым горячим питанием.
В эти дни на предприятии идет установка 72 единиц новейшего оборудования. Введение их в строй позволит создать еще 100 рабочих мест, объемы производства увеличатся в два раза.
– В целях расширения экспорта, ассортимента продукции, повышения ее качества до европейских стандартов и, самое главное, создания новых рабочих мест для выпускников профессиональных колледжей мы планируем реализовать новый проект, – говорит главный бухгалтер предприятия Гайрат Нориев. – За счет кредитных средств, которые будут предоставлены коммерческими банками, в 2018 году производственные мощности предприятия будут увеличены, что позволит организовать еще 150 новых рабочих мест. Расширится и ассортимент продукции, будет налажен выпуск специальных мешков "бигбек", предназначенных для рынка Европы.
Поставка качественной, конкурентоспособной продукции на мировой рынок обеспечивает успешное будущее любого предприятия. Если производимая продукция качественная, имеет широкий ассортимент и пользуется спросом, то будут расти число заказов и доходы. Это, в свою очередь, позволит создавать новые рабочие места.